|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштарды шешу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуанакулова А.Ж. |
|
Күні: |
10.10.2023 |
|
Сыныбы: 9 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану; 9.1.3.5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады. геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.Вектор жайлы біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Lays» әдісі бойынша алдыңғы сабақты еске түсіру:
|
І топ. Тақырыптың идеясын ашады. ІІ топ. Ережені қолданып есептейді. ІІІ топ.Салыстырады. Сұраққа жеке жеке жауап береді Төмендегі формулаларды
пайдаланады
Дәлелдеуі: Дескриптор: -вектордың анқтамасын айтады; Вектордың түрлерін ажыратып айтып береді; Вектордың координаталарының анықтамасын айтады; -вектор қосындысын табады;Санға көбейтудің қасиеттерін айтады; -векторлардың скаляр көбейтіндің анықтамасын айтады; |
1.Топпен жұмыс істей алады 2.Ынтымақтастық орнайды Берілген чипсыдағы сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауапқа 1 балл
|
ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1. Топтық жұмыс І топ. Егер А(2;3), В (6;3), С(4;5) болса, онда АВС үшбұрышының А төбесіндегі бұрышын табыңыз.
ІІ топ. Егер А(5;2), В (1;2), С(3;4) болса, онда АВ және ВС векторларының арасындағы бұрышты табыңыз.
ІІІ топ. Егер
|
Оқушыларға тапсырма үш түрлі болып бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тапсырмамен танысып, постерге түсіреді.Топ болып талқылайды. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады) Тапсырманы топ болып барлығы ой қосып орындайды.
Дескриптор: Білім алушы -вектор координаталарын табады; -вектор қосындысын табады; -векторлардың скаляр көбейтіндісін табады;
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы : 3 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Тапсырма №2. Жеке жұмыс. Оқулықпен жұмыс №107 № 109 есептерді тақтаға орындау Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. (7 мин) Мұғалім: оқушыларға жеке орындауға үш деңгейден тұратын екі нұсқада есептер беріледі (дарынды оқушыға) а) A(3; 0), B(5; 4), C(3; 5), D(1; 1) нүктелері берілген. ABCD-ның тік төртбұрыш болатынын дәлелде. ә)A(3; 0), B(1; 4), C(– 3; 2), D(– 1; – 2) нүктелері берілген. ABCD-ның квадрат болатынын көрсет. Тапсырма №3 Жұптық жұмыс (сәйкестендіру) 1 топ
б) А (-5;1), B (-5;-7); а) А (2;7), B (-2;7); в) А (-3; 0), В (0;4); г) А(0;3), B (-4; 0). Жұптық жұмыс
(сәйкестендіру) II топ а) А (2;7), B (-2;7); б) А (-5;1), B (-5;-7); в) А (-3; 0), В (0;4); г) А(0;3), B (-4; 0). Жұптық жұмыс
(сәйкестендіру) ІІІ топ а) ? ⃗ {10; 17}; б) ? ⃗ {-3; 4}; в) (а ) ⃗{5; 9}; г) ? ⃗{-10; -10}; |
Білім алушылар тақтаға шығып есептерді орындайды. Дескриптор: Білім алушы -Векторлардың қосындысын дұрыс анықтайды. -Векторлардың координаталарын анықтайды; -Векторлардың модульдерін табады. -Тапсырмаға сәйкес формулаларды еске түсіреді. Тапсырма А
деңгейндегі. Шешуі.
Білім алушылар есепті жұптасып шешеді. Бірінші дұрыс орындаған жұп есепті тақтаға жазады. Дескриптор: -Формула бойынша ашады; -Есепті дұрыс шешеді; -Екі вектордың коорд.табады |
Дескриптор арқылы бағалайды. Жалпы: 4 балл Дескриптор арқылы бағалайды. Жалпы 2 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты нәтижелеу: Қайталау және жұмыс дәптер бойынша оқушылардың іс әрекеттерін сараптау. Оқушылардың жетістіктерін мадақтау. Сабақты қорыту. Бекіту сұрақтары:
Үй тапсырмасы:110 (Оқулықтан ) «Мұғалімге хат» арқылы кері байланыс береді: Мен түсіндім... Маған қызық болды... Маған түсініксіз болды... |
Оқушылар іс-әрекеті Топбасшысы бағалау парағын толтырады Кері байланыс парағын толтырады. Хат арқылы сабақ бойынша кері байланыстарын жазып «Білім почтасына »салады. |
Жалпы сабақты бағалау критерийлері бойынша ең жоғарғы 10 балл |
Таратпа қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вектордың координаталары.
Вектордың координаталары.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштарды шешу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуанакулова А.Ж. |
|
Күні: |
10.10.2023 |
|
Сыныбы: 9 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.4 векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану; 9.1.3.5 векторлар арасындағы бұрышты есептеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
векторларды қосу ережелерін біледі, вектордың ұзындығын таба алады вектордың арасындағы бұрышты, вектордың скаляр көбейтіндісін таба алады. геометрияның қолданысы туралы біледі Геометриялық негізгі ұғымдарды біледі.Вектор жайлы біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Lays» әдісі бойынша алдыңғы сабақты еске түсіру:
|
І топ. Тақырыптың идеясын ашады. ІІ топ. Ережені қолданып есептейді. ІІІ топ.Салыстырады. Сұраққа жеке жеке жауап береді Төмендегі формулаларды
пайдаланады
Дәлелдеуі: Дескриптор: -вектордың анқтамасын айтады; Вектордың түрлерін ажыратып айтып береді; Вектордың координаталарының анықтамасын айтады; -вектор қосындысын табады;Санға көбейтудің қасиеттерін айтады; -векторлардың скаляр көбейтіндің анықтамасын айтады; |
1.Топпен жұмыс істей алады 2.Ынтымақтастық орнайды Берілген чипсыдағы сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауапқа 1 балл
|
ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1. Топтық жұмыс І топ. Егер А(2;3), В (6;3), С(4;5) болса, онда АВС үшбұрышының А төбесіндегі бұрышын табыңыз.
ІІ топ. Егер А(5;2), В (1;2), С(3;4) болса, онда АВ және ВС векторларының арасындағы бұрышты табыңыз.
ІІІ топ. Егер
|
Оқушыларға тапсырма үш түрлі болып бөлініп беріледі. Әр топ өзіне берілген тапсырмамен танысып, постерге түсіреді.Топ болып талқылайды. Топтарға үлестірме материалдары таратылады. (Оқулықты пайдалануға болады) Тапсырманы топ болып барлығы ой қосып орындайды.
Дескриптор: Білім алушы -вектор координаталарын табады; -вектор қосындысын табады; -векторлардың скаляр көбейтіндісін табады;
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. Әр дұрыс жауапқа 1 балл. Жалпы : 3 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Тапсырма №2. Жеке жұмыс. Оқулықпен жұмыс №107 № 109 есептерді тақтаға орындау Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма. (7 мин) Мұғалім: оқушыларға жеке орындауға үш деңгейден тұратын екі нұсқада есептер беріледі (дарынды оқушыға) а) A(3; 0), B(5; 4), C(3; 5), D(1; 1) нүктелері берілген. ABCD-ның тік төртбұрыш болатынын дәлелде. ә)A(3; 0), B(1; 4), C(– 3; 2), D(– 1; – 2) нүктелері берілген. ABCD-ның квадрат болатынын көрсет. Тапсырма №3 Жұптық жұмыс (сәйкестендіру) 1 топ
б) А (-5;1), B (-5;-7); а) А (2;7), B (-2;7); в) А (-3; 0), В (0;4); г) А(0;3), B (-4; 0). Жұптық жұмыс
(сәйкестендіру) II топ а) А (2;7), B (-2;7); б) А (-5;1), B (-5;-7); в) А (-3; 0), В (0;4); г) А(0;3), B (-4; 0). Жұптық жұмыс
(сәйкестендіру) ІІІ топ а) ? ⃗ {10; 17}; б) ? ⃗ {-3; 4}; в) (а ) ⃗{5; 9}; г) ? ⃗{-10; -10}; |
Білім алушылар тақтаға шығып есептерді орындайды. Дескриптор: Білім алушы -Векторлардың қосындысын дұрыс анықтайды. -Векторлардың координаталарын анықтайды; -Векторлардың модульдерін табады. -Тапсырмаға сәйкес формулаларды еске түсіреді. Тапсырма А
деңгейндегі. Шешуі.
Білім алушылар есепті жұптасып шешеді. Бірінші дұрыс орындаған жұп есепті тақтаға жазады. Дескриптор: -Формула бойынша ашады; -Есепті дұрыс шешеді; -Екі вектордың коорд.табады |
Дескриптор арқылы бағалайды. Жалпы: 4 балл Дескриптор арқылы бағалайды. Жалпы 2 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты нәтижелеу: Қайталау және жұмыс дәптер бойынша оқушылардың іс әрекеттерін сараптау. Оқушылардың жетістіктерін мадақтау. Сабақты қорыту. Бекіту сұрақтары:
Үй тапсырмасы:110 (Оқулықтан ) «Мұғалімге хат» арқылы кері байланыс береді: Мен түсіндім... Маған қызық болды... Маған түсініксіз болды... |
Оқушылар іс-әрекеті Топбасшысы бағалау парағын толтырады Кері байланыс парағын толтырады. Хат арқылы сабақ бойынша кері байланыстарын жазып «Білім почтасына »салады. |
Жалпы сабақты бағалау критерийлері бойынша ең жоғарғы 10 балл |
Таратпа қағаз |
шағым қалдыра аласыз



















