Қысқа мерзімді жоспар
«Бекітілді»
|
Пән: геометрия Мектеп: Қандыағаш қалалық №4 орта мектебі Күні: 10.05.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Жалгасбаева А.С. Сынып: 9 класс Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Векторлар тақырыбына есептер шығару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы, теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу |
|
Сабақ мақсаттары
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Барлық оқушылар: Тақырып мазмұнын түсінеді. Көптеген оқушылар: Тақырып мазмұны мен анықтамаларын жатқа біледі . Кейбір оқушылар: Тақырып мазмұны мен анықтамаларын жатқа біледі,оны қолданып тапсырмаларды орындай алады |
|
Жетістік критерийлері
|
Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасын біледі. Координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Вектор, скаляр көбейтінді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек қоғамы: өз бетінше еңбектену; |
|
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, сызу, технология, қол өнер. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, |
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыштар және төртбұрыштар көмегімен құрылған фигуралар: пирамида, призма түрлері. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
I.Анықтама.
Яғни,
О
ә) Егер
III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.
Дербес
жағдай:
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1.А(-1;-2;4), В(-4;-2;0), С(3;-2;1) үшбұрышының төбелері болса, А төбесіндегі үшбұрыштың бұрышын табыңыз.
А) B) C) D) E) Шешуі: А(-1;-2;4), В(-4;-2;0), С(3;-2;1).
2. векторлары өзара перпендикуляр.
скаляр көбейтіндісін табыңыз
А)
Шешуі: ; болса,
3. Төбелері А(7;3;4), В(1;0;6), С(4;5;-2) нүктелерінде жатқан үшбұрыш ауданын тап.
А) 24 B) 23 C) 24,5 D) 23,5 E) 21
Төбелері А(7;3;4), В(1;0;6), С(4;5;-2) нүктелерінде
4. Егер және болса, онда табыңыз.
Ш
5
әрі скаляр көбейтіндісі болса, онда осы векторлар арқылы салынған параллелограмның ауданы қаншаға тең болады?
Ш
Жауабы: 1 |
|
|
Сабақтың соңы |
4. Бекіту 5. Үй тапсырмасы: Қайталау.Есеп: АВ кесіндісін тең үш бөлікке бөлетін С және Д нүктелері жазықтықтан 3см жіне 6 см қашықтықта орналасқан. А және В нүктелері жазықтықтан қандай қашықтықта орналасқан? |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Векторларға амалдар қолдану" 9 класс
"Векторларға амалдар қолдану" 9 класс
Қысқа мерзімді жоспар
«Бекітілді»
|
Пән: геометрия Мектеп: Қандыағаш қалалық №4 орта мектебі Күні: 10.05.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Жалгасбаева А.С. Сынып: 9 класс Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Векторлар тақырыбына есептер шығару |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы, теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу |
|
Сабақ мақсаттары
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Барлық оқушылар: Тақырып мазмұнын түсінеді. Көптеген оқушылар: Тақырып мазмұны мен анықтамаларын жатқа біледі . Кейбір оқушылар: Тақырып мазмұны мен анықтамаларын жатқа біледі,оны қолданып тапсырмаларды орындай алады |
|
Жетістік критерийлері
|
Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасын біледі. Координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Вектор, скаляр көбейтінді. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек қоғамы: өз бетінше еңбектену; |
|
Пәнаралық байланыстар |
Сурет, сызу, технология, қол өнер. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, |
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыштар және төртбұрыштар көмегімен құрылған фигуралар: пирамида, призма түрлері. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
I.Анықтама.
Яғни,
О
ә) Егер
III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.
Дербес
жағдай:
|
|
|
Сабақтың ортасы |
1.А(-1;-2;4), В(-4;-2;0), С(3;-2;1) үшбұрышының төбелері болса, А төбесіндегі үшбұрыштың бұрышын табыңыз.
А) B) C) D) E) Шешуі: А(-1;-2;4), В(-4;-2;0), С(3;-2;1).
2. векторлары өзара перпендикуляр.
скаляр көбейтіндісін табыңыз
А)
Шешуі: ; болса,
3. Төбелері А(7;3;4), В(1;0;6), С(4;5;-2) нүктелерінде жатқан үшбұрыш ауданын тап.
А) 24 B) 23 C) 24,5 D) 23,5 E) 21
Төбелері А(7;3;4), В(1;0;6), С(4;5;-2) нүктелерінде
4. Егер және болса, онда табыңыз.
Ш
5
әрі скаляр көбейтіндісі болса, онда осы векторлар арқылы салынған параллелограмның ауданы қаншаға тең болады?
Ш
Жауабы: 1 |
|
|
Сабақтың соңы |
4. Бекіту 5. Үй тапсырмасы: Қайталау.Есеп: АВ кесіндісін тең үш бөлікке бөлетін С және Д нүктелері жазықтықтан 3см жіне 6 см қашықтықта орналасқан. А және В нүктелері жазықтықтан қандай қашықтықта орналасқан? |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
шағым қалдыра аласыз















