Велосипедпен жүру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Велосипедпен жүру

Материал туралы қысқаша түсінік
Велосипедпен жүру жолда журу ережелері
Материалдың қысқаша нұсқасы


Білім беру ұйымының атауы

Подстепный жалпы орта білім беретін мектебі

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:

1.04.2024ж

Сынып:


Тәрбие тақырыбы

Велосипедпен жүру.

Мақсаттары

Велосипедпен жүру кезінде қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын дамыту.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы































Сабақтың ортасы

































































Сабақтың соңы

Ұйымдастыру кезеңі:

1)Оқушылармен сәлемдесу.

2)Оқушыларды түгелдеу.

3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

«Комплимент» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу

Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.

Топқа парта бойынша бөлу:

І топ «Бағдаршам»

ІІ топ «Жүргізуші»

ІІІ топ «Аялдама»

Мұғалім: Мен оқушыларға сұрақ қойғым келіп тұр:

1. Тандем дегеніміз не?

2. Арба жасаушы Майкл Каслер велосипедін неден жасады?

3. Егер адам велосипедпен жүрсе, ол жүргізуші ме, әлде жаяу жүргінші ме?


Барлық сұрақтарға дұрыс жауап бермескеті, бірақ бұл дұрыс, өйткені бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Велосипедпен жүру». Бір-бірімізге белгісіз сұрақтарға жауап табуға көмектесейік.


1-тапсырма. Тест

1. Велосипедтің басқа көліктерден ерекшелігі неде?

1. Дөңгелектер саны.

2. Кез келген қозғалтқыштың болмауы

3. Салмақ

2. Жолдармен жүру кезінде велосипедпен жүруге кем дегенде мына адамдарға рұқсат етіледі:

1. 12 жыл

2. 14 жаста

38 жаста

4. 16 жаста 3. Велосипедті жолда келе жатқан адам жаяу жүргінші ме?

1. Иә

2. Жоқ, ол жүргізуші.

4. Егер бағдаршамның сигналы велосипедшінің сұлбасы түрінде жасалса, онда оның әсері:

1. Тек велосипедшілерге арналған 2. Тек велосипедшілер мен жаяу жүргіншілерге арналған

3. Тек велосипедшілер мен маршруттық көліктерге арналған.

5. Жолаушыларды велосипедпен тасымалдауға болады ма?

1. иә

2. Жоқ

3. Иә, тек 7 жасқа дейінгі балаға қауіпсіз аяқ тіреуіштерімен жабдықталған күшейткіш орындықта.

6. Велосипедшінің оңға бұрылу сигналы мынаған сәйкес келеді:

1. Оң қолды көтеру

2. Оң қолды бүйірге созу немесе сол қолды бүйірге созу және шынтақтан жоғары тік бұрышпен бүгілген.

7. Велосипедшінің тежеу сигналы мынаған сәйкес келеді:

1. Оң қолды бүйірге созу

2. Сол қолды бүйірге созу

3. сол немесе оң қолды көтеру.


Жауабы: 1-2; 2-2; 3-1; 4-1; 5-3; 6-2; 7-3.


2-тапсырма. Сұрақ-жауап


1)Велосипедшілерге арналған жол қозғалысы ережелері - неліктен білу керек?

Жолдың біршама аласапыран жер екенінен бастайық, өйткені көп тонналық металл машиналар ол жерге әртүрлі жылдамдықпен жүгіреді, ал ондағы велосипедші, жұмсақ тілмен айтқанда, жиі орынсыз. Қозғалыс үшін ең жақсы орын - бұл велосипед жолдары, бұл жол қозғалысы ережелерінде де айтылған, бірақ олар барлық жерде жоқ, ал тротуар әрдайым көңілі толмайтын өтіп бара жатқандар мен жылдам велосипедшілерге мүмкіндік бермейді. Сондықтан, кейбір батылдар жолға шығады, бірақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін сіз велосипедшінің жолдағы мінез-құлық ережелерін өте жақсы түсініп, барлық қажетті жабдықтар мен құралдарды алуыңыз керек.


2) Жолдағы велосипедшінің ережелері - қалай қозғалу керек?

Велосипедшінің жолда қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қандай жол қозғалысы ережелері кеңес беретінін талдап көрейік. Алдымен, велосипедші велосипед жолынан басқа барлық жерде қонақ екенін хабарлаймыз, сондықтан тротуарда ол жаяу жүргіншілерді маневрлерімен, ал жол бойындағы автокөлік жүргізушілерін мазаламауы керек. Сондықтан, жолда шек қойылады - 1 м шектен тыс оң жақ жолақта, кедергіні болдырмауды қоспағанда, осы мәннен ары қарай көрінбеу керек. Сонымен қатар, ниетіңізді барлық мүмкін түрде көрсетуді ұмытпаңыз (қол белгісі).





Қорытынды:

Оқушыларға сұрақ:

1.Тандем дегеніміз не? (Велосипед, екі немесе одан да көп орындығы бар)

2. Арба жасаушы Майкл Каслер велосипедін неден жасады? (ағаштан)

3. Егер адам велосипедпен жүрсе, ол жүргізуші ме, әлде жаяу жүргінші ме? (жаяу жүргінші)

Рефлекция « Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Сабақ соңында оқушылар өз ойларын стикерлерге жазады:

- Мен бүгін ........білдім

- Маған .... қызықты болды

- Маған....қиын болды


Оқушылар амандасады.































Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.





















Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік пен қатысқан топты басқа топ оқушылары бағалайды.


Слайд


























































































«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.12.2024
232
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі