«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: .Химия
Сабақтың тақырыбы: 4.1.2. (VIIA) топтың элементтері. Галогендер.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
Өтетін күні: «24»_12 2024ж
-
Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы 2024/25 Топ 1мх1
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері: Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру, Галогендердің периодтық жүйеде орналасуына сипаттама беру; Галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттау; галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетін, тотығу дәрежесін анықтау; йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіру.
3.Сабақты жабдықтау: 3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар, 3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар; https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5; https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5; https://images.app.goo.gl/NYbEZG4MSKKJgwyv8
https://images.app.goo.gl/jt4qaz83VEyw9Yar6; https://images.app.goo.gl/8Bdcasrk8n2A4y6R6
3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж.
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық ортасын қалыптастыру
|
https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5 Студенттер бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді, сабаққа құштарлығы артады |
Қол шапалақтау |
М.Қ.Оспанова Қ.С.Аухадиева Т.Г.Белоусова Химия оқулығы 2-бөлім, 10 сынып, жұмыс дәптері, интербелсенді тақта,лупа
|
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Ой қозғау» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Оқытушы мен білім алушы арасында «Диалог пен қолдау көрсету» тәсілі жүзеге асады. Топқа сұрақ: 1.Химиялық зерттеулерде қандай қандай физикалық-химиялық әдістер қолданылады? 2.Физикалық-химиялық әдістерді қолданып қандай зерттеулер жүргізуге қолданады? Өткен сабаққа қорытында жасалған соң оқытушы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіреді. |
Әр топ қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау, ынталандыру
https://images.app.goo.gl/NYbEZG4MSKKJgwyv8 |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 1-тапсырма 5 мин. |
«Мағынаны таны» әдісі арқылы периодтық жүйені пайдалана отырып,тапсырмалар береді. 1-тапсырма Химиялық элементтердің периодтық жүйесін пайдалана отырып фтор, хлор, бром,йодтың периотық жүйедегі орнына сипаттама беріңдер. |
Галогендердің периодтық жүйеде орналасуына сипаттама береді; Галогендердің атом радиусының өсуін сипаттайды; 2)Тотықтырғыш қасиетінің төмендейтінін түсінеді; 3)Галогендердің тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш қасиеттерін |
|
|
||||||||
|
2-тапсырма 12мин 3-тапсырма 5мин 4-тапсырма 7 мин 5-тапсырма 5мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.Терминдерді дәптерлеріне жаздыртады. Білім алушыларды «Лупа» әдісі арқылы (көрінбейтін жағына F,CI,Br,I формуласы жазылады) Шағын топтарға біріктіреді 2 тапсырма. Топтық жұмыс«ДЖИГСО» әдісі бойынша әр топқа мәтін беріліп постер қорғайды. Қалған топтар «Екі тілек, бір жұлдыз» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. 1 топ. Фтор 2 топ. Хлор 3топ. Бром 4топ. Йод 3 тапсырма. «Жеке жұмыс» Кестеде берілген галогендердің тотықтырғыш-тотықсыздандырғыш қасиеттерін сәйкестендіріңіз (тапсырма интербелсенді тақта арқылы слайдта көрсетіледі)
ЕБҚ: Бром мен күкірт диоксиді арасындағы тотығу-тотықсыздану реакциясының теңдеуін аяқтап, реакциядағы әр элементтің тотығу дәрежесін көрсетіңіз: SO2 +Br2+H2O = ... + ...
4-тапсырма Жұптық жұмыс (стоп кадр әдісімен тәжірибені түсіндіру) Хлорид-, бромид-, йодид-, фтроид иондарынаа сапалық реакциялар теңдеулерін құрастырып, түсіндіріңіз
ЕБҚ: Оқытушы топтағы білім алушының басқалармен салыстырғанда білім деңгейін ескере отырып жеке тапсырма дайындайды Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
5-тапсырма Топтық
жұмыс Функционалдық сауаттылық. Мәтін. Жер бетіндегі бaрлық тірі aғзa, оның ішінде, aдaм қоршағaн ортaмен тығыз қaрым-қaтынaстa өмір сүреді. Aл aғзaмызғa химиялық элементтер жеген aс пен ішкен суымыздaн түседі. Кейбір ғaлымдaрдың сaрaптaуыншa, aғзaғa түскен химиялық элементтердің әрқaйсысы белгілі бір биологиялық қызметті орындaйды. Химиялық элементтердің біреуінің болмауы немесе жетіспеуі aғзaдaғы қaлыпты жaғдaйды бұзaды. Керісінше, aғзaдaғы қaндaй дa бір элементтің шaмaдaн тыс болуы дa зиян. Йодтың қызметіне тоқталатын болсақ, қaлқaншa безі мен гипофиздің жұмысын жaқсaртaды. Бұл элементтің жетіспеуі адам ағзасының жұмысын ... төмендетеді. Ағзадағы йодтың аз болуы ең әуелі орталық жүйке жүйесіне әсер етеді. Бала қажетті мөлшердегі йодты ана құрсағында жатқан кезден бастап алуға тиіс. Балалардағы гипотиреоз ауруы жүйке қызметінің ерекше бұзылуына, адамдағы интеллектуалдық мүмкіндіктің тежеліп дамуына,... әкеліп соқтырады. Тапсырма: 1.Күнделікті тамақ рационына қандай өнімдерді қосар едіңіз? 2. Мектепке жасына дейінгі балалардың тамағына қандай тағамда қосуды ұсынасыз ? |
Галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды; 1.Мәтінді оқиды 2.Физикалық қасиеттеріне сипаттама береді 3.Химиялық қасиеттеріне сипаттама береді. 4.Реакция теңдеулерін жазады.
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетін, тотығу дәрежесін анықтайды; Реакция теңдеуіндегі тотығу-тотықсыздану қасиетін анықтайды 2.Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттерін жазады)-хлорид-, бромид-, йодид-, фтроид- иондарға сапалық реакциялар жазады; Интертақтадан бейнеролик қарайды 2.Тиісті реакция теңдеулерін жазады 3.Қорытынды жасайды
Реакция теңдеуіндегі әр элементтің тотығу дәрежесін анықтайды Теңдеудегі тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты көрсетеді .Реакцияға қатысқан және нәтижесінде шыққан өнімдердің коэффициенттерін қояды Әр элементтің тотығу дәрежесін қояды Теңдеудегі тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты жазады Реакция теңдеуін теңестіреді
Йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді. Мәтінмен жұмыс жасап, мағынасын түсінеді. .Балалардағы йодтың жетіспеушілігінен туындайтын өзгерістерді түсіндіреді. Йод жетіспеушілгінің алдын алу шараларын қарастырады.
|
«Бас бармақ»
.
«Отшашу»әдісімен бағалау. |
https://images.app.goo.gl/8Bdcasrk8n2A4y6R6
https://images.app.goo.gl/doERvU98fGvjDncR8
http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/cabb0eeb-0751-b19b-e602-5c9acbec92b2/index.htm
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
: (VIIA) топтың элементтері М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова Химия, 10-сынып, 2-бөлім 99-103-бет №5 есеп |
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин.
|
«Көңіл-күй» рефлексиясы
күн – сабақ мазмұнын меңгердім
бұлт– ештеңе түсінбедім
бұлт+күн – орташа деңгейде меңгердім |
Білім алушылар сабақтың нәтижесіне бағытталған тапсырмаларды орындай отырып өз түсінгенін, пікірін, жасаған жұмыстарына қарай сабаққа қорытынды жасайды.
|
Білім алушылар 100 баллдық жүйемен сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
1.https://images.app.goo.gl/7PcHSwtYEBtS6ryF7
2.https://images.app.goo.gl/LZ1Z2kvsoTCRu3t57
|
|
«Қаралды» «Жаратылыс пәндер» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024 ж. |
Ү ААТК 703-41-23. Сабақ жоспары (қысқа мерзімді жоспар)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
(VIIA)тобының элементтері. Галогендер.
(VIIA)тобының элементтері. Галогендер.
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: .Химия
Сабақтың тақырыбы: 4.1.2. (VIIA) топтың элементтері. Галогендер.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
Өтетін күні: «24»_12 2024ж
-
Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы 2024/25 Топ 1мх1
Сабақ типі: Аралас сабақ
2.Мақсаты, міндеттері: Топтағы галогендердің қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру, Галогендердің периодтық жүйеде орналасуына сипаттама беру; Галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттау; галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетін, тотығу дәрежесін анықтау; йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіру.
3.Сабақты жабдықтау: 3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар, 3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар; https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5; https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5; https://images.app.goo.gl/NYbEZG4MSKKJgwyv8
https://images.app.goo.gl/jt4qaz83VEyw9Yar6; https://images.app.goo.gl/8Bdcasrk8n2A4y6R6
3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж.
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық ортасын қалыптастыру
|
https://images.app.goo.gl/74MAyjnrbzyyAPFu5 Студенттер бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді, сабаққа құштарлығы артады |
Қол шапалақтау |
М.Қ.Оспанова Қ.С.Аухадиева Т.Г.Белоусова Химия оқулығы 2-бөлім, 10 сынып, жұмыс дәптері, интербелсенді тақта,лупа
|
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Ой қозғау» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Оқытушы мен білім алушы арасында «Диалог пен қолдау көрсету» тәсілі жүзеге асады. Топқа сұрақ: 1.Химиялық зерттеулерде қандай қандай физикалық-химиялық әдістер қолданылады? 2.Физикалық-химиялық әдістерді қолданып қандай зерттеулер жүргізуге қолданады? Өткен сабаққа қорытында жасалған соң оқытушы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіреді. |
Әр топ қойылған сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау, ынталандыру
https://images.app.goo.gl/NYbEZG4MSKKJgwyv8 |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 1-тапсырма 5 мин. |
«Мағынаны таны» әдісі арқылы периодтық жүйені пайдалана отырып,тапсырмалар береді. 1-тапсырма Химиялық элементтердің периодтық жүйесін пайдалана отырып фтор, хлор, бром,йодтың периотық жүйедегі орнына сипаттама беріңдер. |
Галогендердің периодтық жүйеде орналасуына сипаттама береді; Галогендердің атом радиусының өсуін сипаттайды; 2)Тотықтырғыш қасиетінің төмендейтінін түсінеді; 3)Галогендердің тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш қасиеттерін |
|
|
||||||||
|
2-тапсырма 12мин 3-тапсырма 5мин 4-тапсырма 7 мин 5-тапсырма 5мин |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.Терминдерді дәптерлеріне жаздыртады. Білім алушыларды «Лупа» әдісі арқылы (көрінбейтін жағына F,CI,Br,I формуласы жазылады) Шағын топтарға біріктіреді 2 тапсырма. Топтық жұмыс«ДЖИГСО» әдісі бойынша әр топқа мәтін беріліп постер қорғайды. Қалған топтар «Екі тілек, бір жұлдыз» әдісі бойынша бірін-бірі бағалайды. 1 топ. Фтор 2 топ. Хлор 3топ. Бром 4топ. Йод 3 тапсырма. «Жеке жұмыс» Кестеде берілген галогендердің тотықтырғыш-тотықсыздандырғыш қасиеттерін сәйкестендіріңіз (тапсырма интербелсенді тақта арқылы слайдта көрсетіледі)
ЕБҚ: Бром мен күкірт диоксиді арасындағы тотығу-тотықсыздану реакциясының теңдеуін аяқтап, реакциядағы әр элементтің тотығу дәрежесін көрсетіңіз: SO2 +Br2+H2O = ... + ...
4-тапсырма Жұптық жұмыс (стоп кадр әдісімен тәжірибені түсіндіру) Хлорид-, бромид-, йодид-, фтроид иондарынаа сапалық реакциялар теңдеулерін құрастырып, түсіндіріңіз
ЕБҚ: Оқытушы топтағы білім алушының басқалармен салыстырғанда білім деңгейін ескере отырып жеке тапсырма дайындайды Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
5-тапсырма Топтық
жұмыс Функционалдық сауаттылық. Мәтін. Жер бетіндегі бaрлық тірі aғзa, оның ішінде, aдaм қоршағaн ортaмен тығыз қaрым-қaтынaстa өмір сүреді. Aл aғзaмызғa химиялық элементтер жеген aс пен ішкен суымыздaн түседі. Кейбір ғaлымдaрдың сaрaптaуыншa, aғзaғa түскен химиялық элементтердің әрқaйсысы белгілі бір биологиялық қызметті орындaйды. Химиялық элементтердің біреуінің болмауы немесе жетіспеуі aғзaдaғы қaлыпты жaғдaйды бұзaды. Керісінше, aғзaдaғы қaндaй дa бір элементтің шaмaдaн тыс болуы дa зиян. Йодтың қызметіне тоқталатын болсақ, қaлқaншa безі мен гипофиздің жұмысын жaқсaртaды. Бұл элементтің жетіспеуі адам ағзасының жұмысын ... төмендетеді. Ағзадағы йодтың аз болуы ең әуелі орталық жүйке жүйесіне әсер етеді. Бала қажетті мөлшердегі йодты ана құрсағында жатқан кезден бастап алуға тиіс. Балалардағы гипотиреоз ауруы жүйке қызметінің ерекше бұзылуына, адамдағы интеллектуалдық мүмкіндіктің тежеліп дамуына,... әкеліп соқтырады. Тапсырма: 1.Күнделікті тамақ рационына қандай өнімдерді қосар едіңіз? 2. Мектепке жасына дейінгі балалардың тамағына қандай тағамда қосуды ұсынасыз ? |
Галогендерді физикалық және химиялық қасиеттері бойынша сипаттайды; 1.Мәтінді оқиды 2.Физикалық қасиеттеріне сипаттама береді 3.Химиялық қасиеттеріне сипаттама береді. 4.Реакция теңдеулерін жазады.
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетін, тотығу дәрежесін анықтайды; Реакция теңдеуіндегі тотығу-тотықсыздану қасиетін анықтайды 2.Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиеттерін жазады)-хлорид-, бромид-, йодид-, фтроид- иондарға сапалық реакциялар жазады; Интертақтадан бейнеролик қарайды 2.Тиісті реакция теңдеулерін жазады 3.Қорытынды жасайды
Реакция теңдеуіндегі әр элементтің тотығу дәрежесін анықтайды Теңдеудегі тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты көрсетеді .Реакцияға қатысқан және нәтижесінде шыққан өнімдердің коэффициенттерін қояды Әр элементтің тотығу дәрежесін қояды Теңдеудегі тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты жазады Реакция теңдеуін теңестіреді
Йодтың адам ағзасындағы биологиялық рөлін, йод тапшылығына байланысты аурулардың пайда болуын түсіндіреді. Мәтінмен жұмыс жасап, мағынасын түсінеді. .Балалардағы йодтың жетіспеушілігінен туындайтын өзгерістерді түсіндіреді. Йод жетіспеушілгінің алдын алу шараларын қарастырады.
|
«Бас бармақ»
.
«Отшашу»әдісімен бағалау. |
https://images.app.goo.gl/8Bdcasrk8n2A4y6R6
https://images.app.goo.gl/doERvU98fGvjDncR8
http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/cabb0eeb-0751-b19b-e602-5c9acbec92b2/index.htm
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
: (VIIA) топтың элементтері М.Қ.Оспанова, Қ.С.Аухадиева, Т.Г.Белоусова Химия, 10-сынып, 2-бөлім 99-103-бет №5 есеп |
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин.
|
«Көңіл-күй» рефлексиясы
күн – сабақ мазмұнын меңгердім
бұлт– ештеңе түсінбедім
бұлт+күн – орташа деңгейде меңгердім |
Білім алушылар сабақтың нәтижесіне бағытталған тапсырмаларды орындай отырып өз түсінгенін, пікірін, жасаған жұмыстарына қарай сабаққа қорытынды жасайды.
|
Білім алушылар 100 баллдық жүйемен сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
1.https://images.app.goo.gl/7PcHSwtYEBtS6ryF7
2.https://images.app.goo.gl/LZ1Z2kvsoTCRu3t57
|
|
«Қаралды» «Жаратылыс пәндер» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024 ж. |
Ү ААТК 703-41-23. Сабақ жоспары (қысқа мерзімді жоспар)
шағым қалдыра аласыз






















