Сабақ жоспары №9
|
Сабақ тақырыбы |
Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).. |
|
|||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|
|||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|
|||||||||||||
|
Күні |
|
|
|||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
|
|||||||||||||
|
Міндеттер |
Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді. |
|
|||||||||||||
|
Мақсаты |
1) Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіндіру; 2) Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіру. |
|
|||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар виртуалды шындық және толықтырылған шындықтың, оның әсерінің принцптерін түсінеді. |
|
|||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушымен сәлемдесу, жағымды орта қалыптастыру үшін мотивацияға толы "Өнер білім бар жұрттар" видеосын көру.
|
https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc YouTube видео сілтемесі |
|
||||||||||||
|
(10 минут) |
II.Үй тапсырмасын тексеру. «Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсері» тақырыбында дайындаған презентацияларын тексеру.
|
Презентация |
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|
||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).» тақырыбына байланысты видео материал және презенетация бойынша жаңа сабақты түсіндіру |
https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s |
|
||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу
|
|
||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|
||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Сабақты бекіту. Жұптық жұмыс «Информатикалық диктант» әдісі: Тапсырма №1 Виртуалды шындықты педагогика саласында қолдануға болады. Білім беру. Виртуалды шындық алдын ала дайындықты қажет ететін сабақтарда жаттығу ортасын қалыптастыруға мүмкіндік береді. Мысалы, ....
/информатика/ сабағында Ғылым. VR атомдық және молекулалық әлемнің зерттеулерін жылдамдатуға мүмкіндік береді. Компьютерлік шындық әлемінде ... /адам атомдарды конструкторды/ жинағандай басқара алады. |
Дәптер
|
|
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс «Айырмашылығы неде?» әдісі: (оқу сауаттылық тапсырмасы) Тапсырма №2 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен 360 градустағы https://www.youtube.com/watch?v=vlH7ARuEu-I видео сілтемесімен Астана қаласындағы кітапханаға саяхат жасау арқылы виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін төмендегі кесте бойынша толтырып түсіндіру.
|
|
|
|||||||||||||
|
Жеке жұмыс Тапсырма №1 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен көрген видео бойынша тапсырма орындау: 1) Үлгерімі бойынша жоғары білімгер А деңгейдегі тапсырмалар: 360 градус видеоны виртуалды көзілдіріктің көмегімен көру барысында геометриялық орналасуы бойынша қандай қара қашықтық аралығын көруге болады? 2) Үлгерімі бойынша орташа білімгер В деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көруге арналған видео неліктен 360 градус бойынша жасалады? Оның ерекшелігі неде? 2) Үлгерімі бойынша төмен білімгер С деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көрінген виртуалды шынайылық қандай кеңістікте жүзеге асырылады?
|
|
|
|||||||||||||
|
Топтық жұмыс: «Топтастыру» әдісі. Тапсырма №1. Кесте бойынша қолданылуына қарай түрлерін топтастырып жазып, түсіндір: 1)Айдын сабақтан соң 360 градусқа арналған видео ойындарды ойнау үшін виртуалды көзілдірік және бірнеше қолданушы онлайн ойын түрлерін техникалық дүкеннен сатып алуға барады. Ол ойнауға Cardboard, Gear VR, Daydream View, Xiaomi Mi VR Play, HOMIDO Grab, HIPER VRS, Xiaomi Mi VR 2, Homido VR V2, FreeStyle Online, Ultima Online, Ace Online, Anarchy Online, Dark Age of Camelot түрлерін қолдануына болады
.
|
Интерактивті тақта, Jamboart тақтасы |
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіне алады Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіре алады Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіре алады |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
техника-технологиялық салада қолданылатын қосымшаны әзірлей алады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
Қосымшаларды құрастырушы компоненттерін пайдалана отырып, мобильді қосымша интерфейсін жасай алады |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality)..
Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality)..
Сабақ жоспары №9
|
Сабақ тақырыбы |
Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).. |
|
|||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|
|||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
|
|||||||||||||
|
Күні |
|
|
|||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
|
|||||||||||||
|
Міндеттер |
Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіреді. |
|
|||||||||||||
|
Мақсаты |
1) Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіндіру; 2) Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіру. |
|
|||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Білім алушылар виртуалды шындық және толықтырылған шындықтың, оның әсерінің принцптерін түсінеді. |
|
|||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Компьютер, Интернет ресурстары, оқулықтар
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушымен сәлемдесу, жағымды орта қалыптастыру үшін мотивацияға толы "Өнер білім бар жұрттар" видеосын көру.
|
https://www.youtube.com/watch?v=Xjhza2iFgTc YouTube видео сілтемесі |
|
||||||||||||
|
(10 минут) |
II.Үй тапсырмасын тексеру. «Виртуалды толықтырылған шындықтың адамның психикалық және физикалық денсаулығына әсері» тақырыбында дайындаған презентацияларын тексеру.
|
Презентация |
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|
||||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Виртуалды шындық (VR, Virtual reality) және толықтырылған шындық (AR, Augmented reality).» тақырыбына байланысты видео материал және презенетация бойынша жаңа сабақты түсіндіру |
https://www.youtube.com/watch?v=FK8hrbE-edM&t=461s |
|
||||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу
|
|
||||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|
||||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Сабақты бекіту. Жұптық жұмыс «Информатикалық диктант» әдісі: Тапсырма №1 Виртуалды шындықты педагогика саласында қолдануға болады. Білім беру. Виртуалды шындық алдын ала дайындықты қажет ететін сабақтарда жаттығу ортасын қалыптастыруға мүмкіндік береді. Мысалы, ....
/информатика/ сабағында Ғылым. VR атомдық және молекулалық әлемнің зерттеулерін жылдамдатуға мүмкіндік береді. Компьютерлік шындық әлемінде ... /адам атомдарды конструкторды/ жинағандай басқара алады. |
Дәптер
|
|
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс «Айырмашылығы неде?» әдісі: (оқу сауаттылық тапсырмасы) Тапсырма №2 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен 360 градустағы https://www.youtube.com/watch?v=vlH7ARuEu-I видео сілтемесімен Астана қаласындағы кітапханаға саяхат жасау арқылы виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін төмендегі кесте бойынша толтырып түсіндіру.
|
|
|
|||||||||||||
|
Жеке жұмыс Тапсырма №1 Виртуалды көзілдіріктің көмегімен көрген видео бойынша тапсырма орындау: 1) Үлгерімі бойынша жоғары білімгер А деңгейдегі тапсырмалар: 360 градус видеоны виртуалды көзілдіріктің көмегімен көру барысында геометриялық орналасуы бойынша қандай қара қашықтық аралығын көруге болады? 2) Үлгерімі бойынша орташа білімгер В деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көруге арналған видео неліктен 360 градус бойынша жасалады? Оның ерекшелігі неде? 2) Үлгерімі бойынша төмен білімгер С деңгейдегі тапсырмалар: Виртуалды көзідірікпен көрінген виртуалды шынайылық қандай кеңістікте жүзеге асырылады?
|
|
|
|||||||||||||
|
Топтық жұмыс: «Топтастыру» әдісі. Тапсырма №1. Кесте бойынша қолданылуына қарай түрлерін топтастырып жазып, түсіндір: 1)Айдын сабақтан соң 360 градусқа арналған видео ойындарды ойнау үшін виртуалды көзілдірік және бірнеше қолданушы онлайн ойын түрлерін техникалық дүкеннен сатып алуға барады. Ол ойнауға Cardboard, Gear VR, Daydream View, Xiaomi Mi VR Play, HOMIDO Grab, HIPER VRS, Xiaomi Mi VR 2, Homido VR V2, FreeStyle Online, Ultima Online, Ace Online, Anarchy Online, Dark Age of Camelot түрлерін қолдануына болады
.
|
Интерактивті тақта, Jamboart тақтасы |
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
Виртуалды шындықтың жұмыс принципін және оның әсерін түсіне алады Толықтырылған шындықтың жұмыс принципін түсіндіре алады Педагогикалық бағытта VR және AR технологияларын қолдану мүмкіндіктерін түсіндіре алады |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
техника-технологиялық салада қолданылатын қосымшаны әзірлей алады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
Қосымшаларды құрастырушы компоненттерін пайдалана отырып, мобильді қосымша интерфейсін жасай алады |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
шағым қалдыра аласыз














