«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. |
||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Пайдаланушының қауіпсіздігін және компьютерді қорғауды қамтамасыз ету тәсілдерін білу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Ш. Анарметов |
дайындады |
|||||||||||||||||||||||
|
2025 жылғы "___" _________ |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
1.Жалпы мәліметтер: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, 2025 жыл |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ типі |
Зертханалық сабақ |
||||||||||||||||||||||||
|
2. Мақсаты мен міндеті: |
|||||||||||||||||||||||||
|
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби дағдыларының тізбесі |
Компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
3.Күтілетін нәтижелер |
||||||||||||||||||||||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Компьютеріңізді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||
|
4. Қажетті ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар (көрнекіліктер) |
Оқулықтар, интернеттен көрнекіліктер, компьютермен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||
|
3.2 Анықтамалық әдебиеттер |
Информатика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика- бағытта оқитын 10-сыныпқа арналған оқулық/ Н.С.Кольева, Е.В.Шевчук |
||||||||||||||||||||||||
|
5. Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында студенттердің назарын шоғырландыру және сабаққа деген позитивті көңіл-күй қалыптастырылады. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Өткен тақырыптарды қайталау «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы студенттердің алдыңғы сабақтағы алған білімдерін байқау үшін сұрақ-жауап қойылады.
|
Студенттер сұрақ –жауап әдісімен өздерінің білімдерін жинақтап, еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді. |
Интербелсен ді тақта, кітап |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тақырыпты жеке оқып, топта талқылау керектігі айтылады. Компьютерлік вирус – бұл арнайы жазылған зиянды бағдарлама, ол компьютердегі файлдарды, жүйелік бағдарламаларды зақымдап, ақпаратты жояды немесе өзгертеді. Вирустардың негізгі мақсаты: ақпаратты бүлдіру, ұрлау, жүйенің жұмысын бұзу. Вирустар резиденттік және резиденттік емес болып 2 топқа бөлінеді. Резиденттік вирустар Анықтамасы: компьютердің жедел жадына (RAM) орналаса отырып, жүйенің үздіксіз жұмысында өзін сақтап қалатын вирустар. Ерекшеліктері: Компьютерді қосқаннан кейін жадыда қалып қояды. Файл ашылғанда, көшірілгенде, орындалғанда автоматты түрде жұқтырады. Жүйелік жылдамдықты баяулатады. Мысалы: CIH, Randex, Magistr. Резиденттік емес вирустар Анықтамасы: компьютер жадысында тұрақты сақталмайтын, тек белгілі бір файл орындалған кезде белсенді болатын вирустар. Ерекшеліктері: Файл ашылғанда немесе іске қосылғанда ғана жұмыс істейді. Жедел жадыда үздіксіз отырмайды. Қауіп деңгейі резиденттік вирусқа қарағанда төмендеу, бірақ зиянды әрекет жасай алады. Мысалы: Vienna, Cascade. Вирустардың түрлері: 1.Файлдық вирустар – бағдарламаларға жабысады. 2. Жүктелетін вирустар – компьютерді іске қосқанда зақымдайды. 3. Макровирустар – мәтіндік құжаттарға енеді. 4. Желілік (троян, құрт) – интернет арқылы таралады. Антивирус деген не ? Антивирус (латын тілінен анти – қарсы немесе кері, ал вирус - у деп аударылады) - Антивирус аты айтып тұрғандай компьютерге енген қауіпті нұсқауларды яғни вирустардан, қауіпті тудырғыш программалардан қорғап, операциялық жүйе мен файлдардың ластануынан және қайсібір кедергісі көп кодтардан қорғайды.
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
1-тапсырма «Желпуіш» әдісі арқылы топтық жұмыс Студенттер 2 топқа бөлінеді. 1 топ А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен тақырыпқа сай сұрақтар жазады. 2 топ сұрақтарға кезекпен жауап беріп, талқылайды. |
Дескриптор:
- Компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады |
Стикер арқылы бағалау |
||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма
Ж
|
Дескриптор: Компьютеріңізді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
Стикер арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||
|
5.Сабақ бойынша рефлексия |
|||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау мақсатында Google forms. қосымшасы қолдану арқылы студенттер тест сұрақтарына жауап береді. |
Студенттер өздерін бағалайды |
https://forms.gle/tMweMoavNxQmwH |
|
6. Үйге тапсырма |
|||
|
«Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбына презентация жасау
|
|||
Сабақтың құрылымы
|
Уақыт |
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
Ұйымдастыру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау және үй тапсырмасын беру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. |
||||||||||||||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Пайдаланушының қауіпсіздігін және компьютерді қорғауды қамтамасыз ету тәсілдерін білу. |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагог |
Ш. Анарметов |
дайындады |
|||||||||||||||||||||||
|
2025 жылғы "___" _________ |
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
1.Жалпы мәліметтер: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, 2025 жыл |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ типі |
Зертханалық сабақ |
||||||||||||||||||||||||
|
2. Мақсаты мен міндеті: |
|||||||||||||||||||||||||
|
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби дағдыларының тізбесі |
Компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
3.Күтілетін нәтижелер |
||||||||||||||||||||||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Компьютеріңізді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||
|
4. Қажетті ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар (көрнекіліктер) |
Оқулықтар, интернеттен көрнекіліктер, компьютермен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||
|
3.2 Анықтамалық әдебиеттер |
Информатика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика- бағытта оқитын 10-сыныпқа арналған оқулық/ Н.С.Кольева, Е.В.Шевчук |
||||||||||||||||||||||||
|
5. Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында студенттердің назарын шоғырландыру және сабаққа деген позитивті көңіл-күй қалыптастырылады. |
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Өткен тақырыптарды қайталау «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы студенттердің алдыңғы сабақтағы алған білімдерін байқау үшін сұрақ-жауап қойылады.
|
Студенттер сұрақ –жауап әдісімен өздерінің білімдерін жинақтап, еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді. |
Интербелсен ді тақта, кітап |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тақырыпты жеке оқып, топта талқылау керектігі айтылады. Компьютерлік вирус – бұл арнайы жазылған зиянды бағдарлама, ол компьютердегі файлдарды, жүйелік бағдарламаларды зақымдап, ақпаратты жояды немесе өзгертеді. Вирустардың негізгі мақсаты: ақпаратты бүлдіру, ұрлау, жүйенің жұмысын бұзу. Вирустар резиденттік және резиденттік емес болып 2 топқа бөлінеді. Резиденттік вирустар Анықтамасы: компьютердің жедел жадына (RAM) орналаса отырып, жүйенің үздіксіз жұмысында өзін сақтап қалатын вирустар. Ерекшеліктері: Компьютерді қосқаннан кейін жадыда қалып қояды. Файл ашылғанда, көшірілгенде, орындалғанда автоматты түрде жұқтырады. Жүйелік жылдамдықты баяулатады. Мысалы: CIH, Randex, Magistr. Резиденттік емес вирустар Анықтамасы: компьютер жадысында тұрақты сақталмайтын, тек белгілі бір файл орындалған кезде белсенді болатын вирустар. Ерекшеліктері: Файл ашылғанда немесе іске қосылғанда ғана жұмыс істейді. Жедел жадыда үздіксіз отырмайды. Қауіп деңгейі резиденттік вирусқа қарағанда төмендеу, бірақ зиянды әрекет жасай алады. Мысалы: Vienna, Cascade. Вирустардың түрлері: 1.Файлдық вирустар – бағдарламаларға жабысады. 2. Жүктелетін вирустар – компьютерді іске қосқанда зақымдайды. 3. Макровирустар – мәтіндік құжаттарға енеді. 4. Желілік (троян, құрт) – интернет арқылы таралады. Антивирус деген не ? Антивирус (латын тілінен анти – қарсы немесе кері, ал вирус - у деп аударылады) - Антивирус аты айтып тұрғандай компьютерге енген қауіпті нұсқауларды яғни вирустардан, қауіпті тудырғыш программалардан қорғап, операциялық жүйе мен файлдардың ластануынан және қайсібір кедергісі көп кодтардан қорғайды.
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
1-тапсырма «Желпуіш» әдісі арқылы топтық жұмыс Студенттер 2 топқа бөлінеді. 1 топ А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасап, әрбір бөлігіне кезекпен тақырыпқа сай сұрақтар жазады. 2 топ сұрақтарға кезекпен жауап беріп, талқылайды. |
Дескриптор:
- Компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады |
Стикер арқылы бағалау |
||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма
Ж
|
Дескриптор: Компьютеріңізді зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
Стикер арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||
|
5.Сабақ бойынша рефлексия |
|||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау мақсатында Google forms. қосымшасы қолдану арқылы студенттер тест сұрақтарына жауап береді. |
Студенттер өздерін бағалайды |
https://forms.gle/tMweMoavNxQmwH |
|
6. Үйге тапсырма |
|||
|
«Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбына презентация жасау
|
|||
Сабақтың құрылымы
|
Уақыт |
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
Ұйымдастыру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты бекіту |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау және үй тапсырмасын беру |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

ұптық
жұмыс












