-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7 бөлім. Презентацияны безендіру (ортақ тақырып: «Су – тіршіліктің көзі»)
Мектеп: «№26 Т.Өстеміров атындағы жалпы орта мектебі» КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Туймебаев Барат
Сынып: 3
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
3.1.1 Презентацияны құру және безендіру
Оқу мақсаттары
3.1.2.2. компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3.1.2.4. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.2.3.1. мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.4.2. арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар үшін: Компьютерлік программаларда файлдарды ашу, сақтау және меню командаларын қолдана білу. Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасауды білу. Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана білу
Көпшілік оқушылар үшін: Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасау.
Кейбір оқушылар үшін: Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
Бағалау критерийі
-
Компьютерлік программаларда файлдарды құру, ашу, сақтау және меню командаларын қолдана алады, фотосурет қоя алады.
-
Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасайды.
-
Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана алады
Тілдік мақсаттар.
Лексика және терминология:
Презентация-Презентация-Presentation; Құру-Создать-Create; Cлайд-Slide; Дизайн-Дизайн-Design, Текстура-Текстура-Teksture, Безендіру-Оформление-Execution.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Презентацияны безендіру
Презентацияны құру, сақтау, ашу
Құндылықтарға баулу
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Сын тұрғысынан ойлауға, жаупкершілікке тарту.
Пәнаралық байланыс
Ағылшын тілі, дүниетану, бейнелеу өнері
Алдыңғы білім
Терезелер
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері.
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
7 мин.
«Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тіліктерін айтады.
-Сыныпты жетон арқылы топқа бөлу.(қызыл, жасыл)
-«Сұраққа жетіп ал» әдісі
арқылы үй тапсырмасын сұрау.
-
Ғаламтор дегеніміз не?
-
Ғаламтордың қандай түрлері бар?
-
Ғаламтордың қандай кемшілігі және артықшылығы бар?
-
Ғаламтордан ақпарат қалай алуға болады?
ҚБ
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, түсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
Екі шеңберін құрады.
Түрлі түсті жетондар

Сабақтың ортасы

33 мин.


Сергіту сәтті

жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Бөлім: Презентацияны безендіру
Мұғалім таныстырылымнан түсіндіреді.

Кел ойланайық!
Оқушыларға керібайланыс жасау арқылы презентация ұғымын және не үшін қажет екенін түсіндіру.
Бүгінгі үйренетініміз:
Power Point программасы;
Программаны іске қосу;
Қарапайым презентация жасау;
Презентацияны сақтау және ашу;
Меню командаларын қолдану, презентацияны безендіру;

Осы мақсаттарды ала отырып интербелсенді тақтада, іске қосу, презентация жасау, сақтау және ашу жолдарын, слайдқа мәтін және бейнелерді қоюды, презентацияны безендіруді көрсетіп түсіндіремін.
Оқушылар жеке оқулықтан өздері тағы да оқып ақпарат алады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы кеспе қағазда 2 топқа тапсырма беріледі
1-тапсырма (Ж); (Т);
1-топ – «Презентация»
-
PowerPoint программасын қалай іске қосады?
-
Слайдты безендіру қалай жүзеге асады
2-топ –«Дизайн.»
-
Жаңа слайдты қалай құрады?
-
Фон пішімін қалай ауыстырады?
Дескриптор: - Бағдарламаны іске қосуды біледі.
-
Презентацияны безендіруді біледі
-
Жаңа слайдты құра алады.
-
Фон пішімін ауыстыра алады.
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, түсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
Көршіңнің суретін сал.(бұлшық етке жаттығу жасау)
2-тапсырма (Ж). «АКТ» әдісі арқылы тәжірибелік тапсырма орындайды. Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасайды.

Дескриптор:
-
Командалармен жұмыс істеуді меңгереді.
-
Безендіруде фон таңдауды үйренеді
-
Дизайн жасай алады.
-
Мәтін мен суреттер қолдана алады.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.
3-тапсырма (Ж)
«Кім шығармашыл» әдісі арқылы тәжірибелік тапсырма орындайды
«Судағы тіршілік» тақырыбында фотосуреттерді қолданып презентация әзірлеу.

Дескриптор:
-
Командалармен жұмыс істей алады.
-
Кірістіру мәзірінен объектілерді қолдана алады.
-
Ғаламтордағы кітапханалар қорын пайдалана алады
-
Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана алады
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
Интербелсенді тақта Таныстырылым, слайд, дәптермен,
Оқулықпен жұмыс
Г.А. Көпеева, У.М. Ділманова
3
-сыныбына арналған. - Астана: "Арман-ПВ"
баспасы,Кеспе қағаздағы сұрақтар



Ақ бет, түрлі түсті қарандаш
Компьютерлер, интербелсенді тақта, бейне көрініс

Сабақтың соңы
5 мин.
Рефлексия: Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар.Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады.
Бас бармақ-Мен үшін маңызды және қызық
Балан үйрек- Маған жеткілікті болмады
Ортан терек-Маған қиын болды
Шылдыр шүмек-Мен көп мағлұмат алдым
Кішкетай бөбек-Менің ұсынысым
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқып, талдау тапсырмаларын орындау
А
қ
қағаз,түрлі түсті қаламСаралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылардың бойындағы жақсы қасиеттерін табуға жетелеу
Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы білімдерін жинақтау.
«АКТ» әдісімен практикалық жұмыс жасау арқылы оқушылардын компьютерлік программаларды қолдана отырып, командалармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
«Кім шығармашыл» әдісі арқылы оқушылардың шығармашыл, ізденімпаз қабілеттерін арттыру
Кері байланыс арқылы.
ҚБ Оқушылардың жауаптарына қарай топтар бір-бірін бағдаршам әдісі арқылы бағалау.
ҚБ Оқушылардың жауаптарына қарай топтар бір-бірін басбармақ әдісі арқылы бағалау.
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Оқушыларға көзді экраннан алшақ ұстап, сақтануын ескертіп отыру.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Web-беттерді құру құралдары
Web-беттерді құру құралдары
-
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7 бөлім. Презентацияны безендіру (ортақ тақырып: «Су – тіршіліктің көзі»)
Мектеп: «№26 Т.Өстеміров атындағы жалпы орта мектебі» КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Туймебаев Барат
Сынып: 3
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
3.1.1 Презентацияны құру және безендіру
Оқу мақсаттары
3.1.2.2. компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
3.1.2.4. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.2.3.1. мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.4.2. арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар үшін: Компьютерлік программаларда файлдарды ашу, сақтау және меню командаларын қолдана білу. Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасауды білу. Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана білу
Көпшілік оқушылар үшін: Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасау.
Кейбір оқушылар үшін: Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
Бағалау критерийі
-
Компьютерлік программаларда файлдарды құру, ашу, сақтау және меню командаларын қолдана алады, фотосурет қоя алады.
-
Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасайды.
-
Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана алады
Тілдік мақсаттар.
Лексика және терминология:
Презентация-Презентация-Presentation; Құру-Создать-Create; Cлайд-Slide; Дизайн-Дизайн-Design, Текстура-Текстура-Teksture, Безендіру-Оформление-Execution.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Презентацияны безендіру
Презентацияны құру, сақтау, ашу
Құндылықтарға баулу
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Сын тұрғысынан ойлауға, жаупкершілікке тарту.
Пәнаралық байланыс
Ағылшын тілі, дүниетану, бейнелеу өнері
Алдыңғы білім
Терезелер
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері.
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
7 мин.
«Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тіліктерін айтады.
-Сыныпты жетон арқылы топқа бөлу.(қызыл, жасыл)
-«Сұраққа жетіп ал» әдісі
арқылы үй тапсырмасын сұрау.
-
Ғаламтор дегеніміз не?
-
Ғаламтордың қандай түрлері бар?
-
Ғаламтордың қандай кемшілігі және артықшылығы бар?
-
Ғаламтордан ақпарат қалай алуға болады?
ҚБ
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, түсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
Екі шеңберін құрады.
Түрлі түсті жетондар

Сабақтың ортасы

33 мин.


Сергіту сәтті

жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Бөлім: Презентацияны безендіру
Мұғалім таныстырылымнан түсіндіреді.

Кел ойланайық!
Оқушыларға керібайланыс жасау арқылы презентация ұғымын және не үшін қажет екенін түсіндіру.
Бүгінгі үйренетініміз:
Power Point программасы;
Программаны іске қосу;
Қарапайым презентация жасау;
Презентацияны сақтау және ашу;
Меню командаларын қолдану, презентацияны безендіру;

Осы мақсаттарды ала отырып интербелсенді тақтада, іске қосу, презентация жасау, сақтау және ашу жолдарын, слайдқа мәтін және бейнелерді қоюды, презентацияны безендіруді көрсетіп түсіндіремін.
Оқушылар жеке оқулықтан өздері тағы да оқып ақпарат алады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы кеспе қағазда 2 топқа тапсырма беріледі
1-тапсырма (Ж); (Т);
1-топ – «Презентация»
-
PowerPoint программасын қалай іске қосады?
-
Слайдты безендіру қалай жүзеге асады
2-топ –«Дизайн.»
-
Жаңа слайдты қалай құрады?
-
Фон пішімін қалай ауыстырады?
Дескриптор: - Бағдарламаны іске қосуды біледі.
-
Презентацияны безендіруді біледі
-
Жаңа слайдты құра алады.
-
Фон пішімін ауыстыра алады.
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.(Толықтай түсінсе,сенімді болса-жасыл түс,түсінуге жақын болса,-сары түс, түсінбесе,сенімді болмаса- қызыл түс)
Көршіңнің суретін сал.(бұлшық етке жаттығу жасау)
2-тапсырма (Ж). «АКТ» әдісі арқылы тәжірибелік тапсырма орындайды. Мәтін мен бейнелерден тұратын қарапайым презентациялар жасайды.

Дескриптор:
-
Командалармен жұмыс істеуді меңгереді.
-
Безендіруде фон таңдауды үйренеді
-
Дизайн жасай алады.
-
Мәтін мен суреттер қолдана алады.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау.
3-тапсырма (Ж)
«Кім шығармашыл» әдісі арқылы тәжірибелік тапсырма орындайды
«Судағы тіршілік» тақырыбында фотосуреттерді қолданып презентация әзірлеу.

Дескриптор:
-
Командалармен жұмыс істей алады.
-
Кірістіру мәзірінен объектілерді қолдана алады.
-
Ғаламтордағы кітапханалар қорын пайдалана алады
-
Арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдана алады
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
Интербелсенді тақта Таныстырылым, слайд, дәптермен,
Оқулықпен жұмыс
Г.А. Көпеева, У.М. Ділманова
3
-сыныбына арналған. - Астана: "Арман-ПВ"
баспасы,Кеспе қағаздағы сұрақтар



Ақ бет, түрлі түсті қарандаш
Компьютерлер, интербелсенді тақта, бейне көрініс

Сабақтың соңы
5 мин.
Рефлексия: Қағаздың бетіне өз қолдарыңды айналдыра сызыңдар.Әр саусақтың ішіне сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады.
Бас бармақ-Мен үшін маңызды және қызық
Балан үйрек- Маған жеткілікті болмады
Ортан терек-Маған қиын болды
Шылдыр шүмек-Мен көп мағлұмат алдым
Кішкетай бөбек-Менің ұсынысым
Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқып, талдау тапсырмаларын орындау
А
қ
қағаз,түрлі түсті қаламСаралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылардың бойындағы жақсы қасиеттерін табуға жетелеу
Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы білімдерін жинақтау.
«АКТ» әдісімен практикалық жұмыс жасау арқылы оқушылардын компьютерлік программаларды қолдана отырып, командалармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
«Кім шығармашыл» әдісі арқылы оқушылардың шығармашыл, ізденімпаз қабілеттерін арттыру
Кері байланыс арқылы.
ҚБ Оқушылардың жауаптарына қарай топтар бір-бірін бағдаршам әдісі арқылы бағалау.
ҚБ Оқушылардың жауаптарына қарай топтар бір-бірін басбармақ әдісі арқылы бағалау.
Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Оқушыларға көзді экраннан алшақ ұстап, сақтануын ескертіп отыру.
-
шағым қалдыра аласыз














