Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Web-беттерді құру құралдары
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: 114 |
||||||||||||||||||||||||||
Күні:12.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні:Т.Исаханов |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып:3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
|
Дыбыстық әсерлер. |
|
||||||||||||||||||||||||
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
3.1.1.1. енгізу (тінтуір пернетақта)және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер)ажырату; 3.1.2.4. компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану; 3.2.4.1.арнайыпрограмманы пайдалана отырыпдыбысты жазу,өңдеу және шығару |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Компьютердің енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу,компьютерлік программаларда меню командаларын қолдана алу,дыбыстық әсерлерді ажырата алу,арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу,өңдеумен танысу. Басым көпшілігі:Тыңдауға арналған программаларды өңдеу Кейбірі: Арнайы программаны пайдалана отырып,дыбысты өңдеуді шығаруды іс жүзінде қолдану
|
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Копмьютердің енгізу және шығару құрылғыларын айырмашылықтарын біледі,программада меню командаларын қолданады. дыбыстық әсерлерді ажырата алады,арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу,өңдеуді біледі. Тыңдауға арналған программаларды түсінеді, Арнайы программаны пайдалана отырып,дыбысты өңдеуді шығаруды қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Дыбысты жазу-Запись-Rekording. Дыбысты өңдеу-Обработка звука-Soundprocessing WindowsMedia Center Аkustikas-естимін |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Құндылықтарға баулу.Ынтымақтастықта болу, еңбекқорлыққа баулу,іс жүзінде қолдана алу. |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка ,орыс тілі,ағылшын тілі.математика. |
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Компьютер және дыбыстар. Дыбысты жазу және ойнату. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен салемдесу,түгелдеу,сынып тазалығын қадағалау.Оқушыларға қауіпсіздік ережелерін ескерту. Өткенді қайталау:«Сұрақтар қобдишасы» әдісімен Сандықшада ішіндегі суреттердің артына сұрақтар жазылған оқушылар бірме- бір алып жауап береді. 1 Компьютердің ең негізгі құрылғысы? 2Дыбыс файлының кеңейтілімі? 3 Мәліметті енгізу құрылғысы? 4 Компьютердің қосымша құрылғылары? 5 Дыбыс естілетін қорап? 6 Мәліметтердің бейнесін шығаруға арналған құрылғы? 7 Өшірілген бумалар қай бумада сақталады? 8 Ақпаратты қағазға басып шығару құрылғысы? 9 Дауыс жазуға арналған құрылғы? 10 Компьютер деген не? 11 Қатқыл диск қайда орналасқан? 12Жазылған дыбысты қалай сақтаймыз? Дискриптор: Компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларын біледі. Дыбыс құрылғылары,дыбысты сақтауды анықтайды. Суретке қарап топқа бөлінеді: Табиғи дыбыстар
Ж
|
Бес жұлдыз-өте жақсы Төрт бұрыш-жақсы Үш бұрыш-орташа |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 7 минут 8 минут 3 минут |
1 тапсырма: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы қолдарындағы суреттер бойынша, оқушылар табиғи дыбыс пен жасанды дыбысты айырмашылығын айтады.Оны компьютерде сурет аттарын атап дыбыстары өңдейді, сақтайды.Топтық жұмыс. 1 «Табиғи дыбыс» тобы. 2 «Жасанды дыбыс» тобы. Дискриптор:Оқушылар табиғи дыбыспен жасанды дыбысты салыстырады. Програманы іске косады,суретті атын дыбыстайды,оны сақтайды. Программаның меню командаларын пайдаланады. Бағалау :Смайликтер арқылыоқушыларды бағалаймын. Жаға сабақты меңгерту:Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер. Windows операциялық жүйеде дыбыстық файылды тыңдау үшінWindowsMedia ойнатқышы немесе WindowsMedia Center қолданылады.басқа да көптеген ойнатқыштар бар ең көптарағандарының бірі-Winamp7 Жазылған дыбысты қалай өңдейміз Дыбысты өңдеу үшін оның керек емес бөлігін кесіп тастауға немеседыбыс шығару мен дыбыс қаттылығын өзгертуге болады.Дыбыс өңдеуді дыбыстық әсерлер деп атайды.Дыбыстарды кесу,басқада әсерлер қосу арнайы программалардың көмегімен жүзеге асады.Дыбыстарды зерттейтін ғылым акустика деп аталады.ол грекше akustikas: «естимін»деген мағынаны білдіреді Дыбысты өңдеу үшінарнайы программа WavePadSoundEditor іске қосылады.Открыть как...командасының көмегімен дыбысты тыңдаймыз.
1 Дыбысты тыңдап Стоп кнопкасы басамыз 2 Мәзірді ашып Редактировать терезесін қосамыз 3 Выделить до начало командасын алып қалған бөлігінРедактировать-Удалить бұйрығы басылады. 4 Ал аяқ жағын кесіп алу үшін Выделить до конца командасы таңдалады, қалған жері өшіріледі. 5 Өңделген дыбыстың бөлігін Музыка файлында сақтаймыз.
2- тапсырма: екі топқа бірдей тапсырма Тәжірибелік жұмыс. «Кім шапшаң» әдісі бойынша оқушылар калаған бір әнді алып оны қиып алуды орындайды. Дискрипторы: WavePadSoundEditor программасын іске қоса алады. WavePadSoundEditor програмасында дыбысты өңдейді, сақтайды. Оқушыларды «Бес бармақ» әдісі арқылы бағалап отырамын. Сергіту сәті: «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға әкранда есеп беріледі. Жеке жұмыс әр оқушы жылдам орындау қажет.Жауабы экранда беріледі оқушылар геометриялық фигура арқылы бірін-бірі бағалайды.
С с Си до-ре ми=71-23=48 Фа+соль-ми=? До ре+ля си=? До Ре Ми Фа Соль Ля Си фа соль-ре соль=? 1 2 3 4 5 6 7 си си+до до=? |
Өте жақсы жақсы орташа |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
2 минут |
«Серпілген сауал» әдісі арқылы жұптық тапсырма беремін. Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Дискриптор: Дыбыстық әсерлерді ажыратады. Дыбыс жазу құрылғыларын,дыбыс файлының кеңейтілімін анықтайды. Дыбысты жазу программасын біледі. Бағалау :Смайликтер арқылы оқушыларды бағалаймын
Үйге тапсырма: Өздерің қалаған бір өлеңді Windows - тың «звукозапись» программасы арқылы жазып. Дыбыстық ақпарат жұмыс үстелінде сақтаңдар Рефлексия:Арман ағашынасабақтан алған әсерлерін стикерге жазып іледі Бүгінгі сабақ саған ұнады ма? Сабақ қай дәрежеде болды? Мен………………. білдім. Менің……………….. білгім келеді. Мені………………….. таң қалдырды.
|
|
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларды геометриялық фигуралар,смайликтер, «Баспармақ» әдісі арқылы тапсырмаларды орындап отырған оқушыларды, топты бағалап отырамын.Арман ағашына сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушылардан кері байланыс аламын.
|
Сабақтың басында қауіпсіздік ережелерін ескертемін.Компьютерде жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтауды қадағалап бақылап отырамын. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |

