Тексерілді ____________
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 28.01.2025ж. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 «Ә» Қатысқандар: |
Мектеп: №33 Б.Момышұлы Аширова Л.Б. Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.3 While циклі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.1 While цикл операторын пайдалану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
While циклінің жұмысын анықтау; While циклінің орындалуын талдау, қолдану. While циклін программада қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру кезеңі 7 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал орнату. |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Мұғалім сабаққа сәттілік тілеп, оларға сенім білдіру арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. |
Асық арқылы бағалау |
Презентация Видео проектор Компьютер Python программасы |
||||
|
Қызығушы лы қты ояту. Өткен сабақты пысықтау.
Топқа біріктіру |
«Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу жасау. Мұғалім сұрақ қойып сабақты бастап береді.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру, проблеманы бірге шешу.
«1,2» санау |
Оқушылар шеңбер бойына орналасады. Оқушы сұраққа жауап беріп қана қоймай басқа оқушыға бағыттап сұрақ қояды.
Күнделікті тұрмыста өзімізге керекті затты көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз? Мысалы, Қоржындағы қызыл асықты алу.
Оқушылар санау арқылы топтарға бірігеді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл ҚБ |
Асықтар |
||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Сабақтың тақырыбын ашу. «Адасқан әріптер» әдісі. Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау. Слайд материалы арқылы көрсету. 1. Мысал (Оқулықтан 87-89 беттер аралығы) Мұғалім үнемі бағыт көрсетіп отырады. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды. Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. 1-тапсырмада оқушылар мұғаліммен бірге тапсырманы талдайды. Практикалық жұмыста орындалған есептің программа кодын талдаңдар. Программаның әрбір қатарының атқаратын қызметіне түсініктеме жазыңдар. k=N%10 – қалатын қалдық санның соңғы цифрына тең екенін анықтау; s+=k – сандардың қосындысын анықтау; s%2=1 - сандардың қосындысының тақ екенін анықтау. Дескриптор -while циклінің қызметін анықтайды; - сандардың жұп немесе тақ екенін тексеру операторларын анықтайды. |
1 балл
2 балл |
Презентация Информати ка 8- сынып оқулығы Тақтамен, дәптермен жұмыс |
||||
|
Жеке жұмыс 10 минут 10 минут |
Тапсырма №1-есеп* (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның цифр-ларының көбейтіндісін табатын есептің программа кодын жаз. №2-есеп* (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның неше таңбалы сан екенін анықтайтын программа кодын жаз. Шығармашылық тапсырма. Өз беттерінше орындауын қадағалау. №3-есеп** (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның цифрлары-ның арасындағы ең үлкенін табатын есептің программа кодын жаз.
№4-есеп** (90-бет) көлемі үлкен тапсырма. Мұғалім көмектеседі. |
Жеке практикалық жұмыстар орындайды. (тақтамен жұмыс жасауға да болады) Шешуі:
1) жолы
2) жолы print(eval (“*”.join(list(input())))) Дескриптор: -Санды енгізу кодын анықтайды;
№ 2-есеп. Python-да жазылу коды.
2) жолы s=input() print(len(s)) Дескриптор: -Санның неше таңбалы сан екенін анықтау кодын жазады; -Программада while циклін қолданады; -Программа кодын тексереді. № 3-есеп. Python-да жазылу коды.
2) жолы s=input() a=list(s) print(max(a)) Дескриптор: -Санның үлкенін табу кодын жазады; -Программа кодын компьютерде тексереді. 4) Берілген программа кодын талдаңдар. Программа жұмысын аяқтағанда экранға қандай нәтиже береді? Программа нәтижесіне қарап, есептің шартын анықтаңдар.
Дескриптор: - Санды енгізу кодын анықтайды; - While циклін қолданады; - Санды кері жазу кодын анықтайды |
4 балл 3 балл 2 балл 3 балл |
Оқулық, компьютер, python программасы Информати ка 8- сынып оқулығы, компьютер python программасы компьютер python программасы компьютер python программасы |
||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Сабақты бекіту «Сәйкестендіру» Кері байланыс «Білім ағашы» әдісі Үйге тапсырма |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 1.While циклінде шарт шынайы болса? 2.While циклінің логикалық өрнегі... 3.While циклін орындау кезінде алдымен 4.Егер While циклінде шарт жалған болса? 5Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? Бүгінгі сабақтағы жетістігім Оның себептері.... Бүгінгі сабақтағы кемшілігім Оның себептері.... Үй тапсырмасы, 90-бет |
Әр дұрыс жауап 1 балл
Өзін-өзі бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/73039241/while-%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%96
Стикер |
||||
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |






Пәндік лексика мен терминология:
While-әзірше-пока
Шарт-условия-terms
Логика-логика-logicals
Ақиқат-истина-true
Жалған-лож-false
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
While цикл операторын пайдалану
While цикл операторын пайдалану
Тексерілді ____________
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: 28.01.2025ж. Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 «Ә» Қатысқандар: |
Мектеп: №33 Б.Момышұлы Аширова Л.Б. Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
4.3 While циклі |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.3.1 While цикл операторын пайдалану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
While циклінің жұмысын анықтау; While циклінің орындалуын талдау, қолдану. While циклін программада қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру кезеңі 7 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық жағымды ахуал орнату. |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Мұғалім сабаққа сәттілік тілеп, оларға сенім білдіру арқылы жағымды ахуал қалыптастырады. |
Асық арқылы бағалау |
Презентация Видео проектор Компьютер Python программасы |
||||
|
Қызығушы лы қты ояту. Өткен сабақты пысықтау.
Топқа біріктіру |
«Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы үй тапсырмасына шолу жасау. Мұғалім сұрақ қойып сабақты бастап береді.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру, проблеманы бірге шешу.
«1,2» санау |
Оқушылар шеңбер бойына орналасады. Оқушы сұраққа жауап беріп қана қоймай басқа оқушыға бағыттап сұрақ қояды.
Күнделікті тұрмыста өзімізге керекті затты көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз? Мысалы, Қоржындағы қызыл асықты алу.
Оқушылар санау арқылы топтарға бірігеді. |
Әр дұрыс жауап 1 балл ҚБ |
Асықтар |
||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
Сабақтың тақырыбын ашу. «Адасқан әріптер» әдісі. Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау. Слайд материалы арқылы көрсету. 1. Мысал (Оқулықтан 87-89 беттер аралығы) Мұғалім үнемі бағыт көрсетіп отырады. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды. Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. 1-тапсырмада оқушылар мұғаліммен бірге тапсырманы талдайды. Практикалық жұмыста орындалған есептің программа кодын талдаңдар. Программаның әрбір қатарының атқаратын қызметіне түсініктеме жазыңдар. k=N%10 – қалатын қалдық санның соңғы цифрына тең екенін анықтау; s+=k – сандардың қосындысын анықтау; s%2=1 - сандардың қосындысының тақ екенін анықтау. Дескриптор -while циклінің қызметін анықтайды; - сандардың жұп немесе тақ екенін тексеру операторларын анықтайды. |
1 балл
2 балл |
Презентация Информати ка 8- сынып оқулығы Тақтамен, дәптермен жұмыс |
||||
|
Жеке жұмыс 10 минут 10 минут |
Тапсырма №1-есеп* (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның цифр-ларының көбейтіндісін табатын есептің программа кодын жаз. №2-есеп* (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның неше таңбалы сан екенін анықтайтын программа кодын жаз. Шығармашылық тапсырма. Өз беттерінше орындауын қадағалау. №3-есеп** (90-бет) N натурал саны берілген. Сол санның цифрлары-ның арасындағы ең үлкенін табатын есептің программа кодын жаз.
№4-есеп** (90-бет) көлемі үлкен тапсырма. Мұғалім көмектеседі. |
Жеке практикалық жұмыстар орындайды. (тақтамен жұмыс жасауға да болады) Шешуі:
1) жолы
2) жолы print(eval (“*”.join(list(input())))) Дескриптор: -Санды енгізу кодын анықтайды;
№ 2-есеп. Python-да жазылу коды.
2) жолы s=input() print(len(s)) Дескриптор: -Санның неше таңбалы сан екенін анықтау кодын жазады; -Программада while циклін қолданады; -Программа кодын тексереді. № 3-есеп. Python-да жазылу коды.
2) жолы s=input() a=list(s) print(max(a)) Дескриптор: -Санның үлкенін табу кодын жазады; -Программа кодын компьютерде тексереді. 4) Берілген программа кодын талдаңдар. Программа жұмысын аяқтағанда экранға қандай нәтиже береді? Программа нәтижесіне қарап, есептің шартын анықтаңдар.
Дескриптор: - Санды енгізу кодын анықтайды; - While циклін қолданады; - Санды кері жазу кодын анықтайды |
4 балл 3 балл 2 балл 3 балл |
Оқулық, компьютер, python программасы Информати ка 8- сынып оқулығы, компьютер python программасы компьютер python программасы компьютер python программасы |
||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Сабақты бекіту «Сәйкестендіру» Кері байланыс «Білім ағашы» әдісі Үйге тапсырма |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 1.While циклінде шарт шынайы болса? 2.While циклінің логикалық өрнегі... 3.While циклін орындау кезінде алдымен 4.Егер While циклінде шарт жалған болса? 5Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? Бүгінгі сабақтағы жетістігім Оның себептері.... Бүгінгі сабақтағы кемшілігім Оның себептері.... Үй тапсырмасы, 90-бет |
Әр дұрыс жауап 1 балл
Өзін-өзі бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/73039241/while-%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%96
Стикер |
||||
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |
|
1 |
While циклінде шарт шынайы болса? |
|
А |
Шарт тексеріледі |
|
2 |
While циклінің логикалық өрнегі... |
|
Ә |
Онда нұсқаулық орындалады, содан кейін шарт қайтадан тексеріледі және нұсқаулық орындалады |
|
3 |
While циклін орындау кезінде алдымен .... |
|
Б |
Қадамдардың нақты санын алдын ала анықтау мүмкін болмаған кезде |
|
4 |
Егер While циклінде шарт жалған болса? |
|
Д |
True / False |
|
5 |
Әдетте While циклін қай кезде пайдаланады? |
|
Е |
Циклді орындау тоқтатылады және басқару while циклінің денесінен кейін келесі нұсқауға беріледі |






Пәндік лексика мен терминология:
While-әзірше-пока
Шарт-условия-terms
Логика-логика-logicals
Ақиқат-истина-true
Жалған-лож-false
шағым қалдыра аласыз


1














