|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау 7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Патша үкіметінің1867-68 жж әкімшілік реформаларының жүргізілу себептері мен барысы туралы түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру Тақтаға Франция королі ХІ Людовиктің айтқан сөзін: «Бөліп ал да, билей бер» және сурет тақтадан слайд арқылы көрсетіледі. Оқушылардың зейінін суретке аударып,төмендегі сұрақ арқылы сурет пен афоризмді қалай түсінетініндігі сұралады.
Бұл ұстанымның ХІХ ғасырда Қазақстанға қандай қатысы болды? Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус):Себеп пен салдар
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 5 томдық. Алматы, 2010, 3-том Қазақстан тарихы оқулығы, 8-сынып, Қабылдинов З.Е.,Қайыпбаева А.Т., Алматы «Атамұра» |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы:Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? Тақырыпқа мазмұнына қатысты қысқаша шолу. Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Бейнематериалмен жұмыс 1867-1868 жж. әкімшілік басқару жүйесіне байланысты интерактивті тыңдалым ұсынылады. Оқушылар бейнематериалды тыңдай отырып, берілген тапсырмаға сәйкес қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазып отырады. Тыңдалым аяқталғаннан кейін, топ ішінде талқылап, жауаптарын сыныпқа жариялайды. 1.Патша өкіметінің 1867-68 жж реформа жүргізуінің себебін анықтаңыз; Реформа мақсатын сипаттаңыз; Патша өкіметінің реформаны жүргізудегі дайындық жұмыстары туралы әңгімелеңіз. 2.«Уақытша Ереженің» нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-территориялықөзгерістерді картада белгілеңіз; 1867-68жж реформаның нәтижесінде Қазақ жерінде құрылғанәр әкімшілік-территориялық бөліктерді және оларды басқаратын лауазымды тұлғаларды тірек-сызба негізінде түсіндіріңіз. 3.1867-68жж реформалардың нәтижесінде шаруашылық пен тұрмысқа енген өзгерістерді түсіндіреді; 1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріндегі өзгерістерді талдайды Кері байланыс. Топтардың бір-бірін бағалауы Интерпретация. 2-тапсырма. Қорытындылау жұмысы «РАФТ» Оқушылардыңалған білімдері мен дағдыларын қорытындылап, түйіндеу үшін төмендегі тапсырманы орындайды. РАФТ әдісі бойынша оқушылар берілген сөздерді пайдалана отырып, шағын хабарлама дайындайды. Берілген сөздер тізбегінен кемінде 3 сөз қолдануы керек және ол бүгінгі сабақтан алған білімдерінің жиынтығы болады. Сөздер:Әкімшілік-аумақтық бөлік,әскери-азаматтық билікәскери губернатор, болыс, түтін салығы Р-рөл А-аудитория Ф-форма Т-тақырып |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: -Патша өкіметінің 1867-68жж реформа жүргізілуінің кемінде 2-3 себебін анықтайды; -1867-68жж әкімшілік реформалардың мақсатын сипаттайды; -Патша өкіметінің реформаны дайындау жұмыстарының кемінде 1-2 іс-шарасын нақты дәйектер келтіре әңгімелейді; Дескриптор: - 1867-68 жж реформа негізінде Қазақстан жерінде құрылған 3 генерал-губернаторлықты және 6 облысты белгілейді; -1867-68жж әкімшілік реформалардың нәтижесінде құрылған 5 әкімшілік-территориялық бөлікті және олардың лауазымды тұлғаларын тірек-сызба негізінде түсіндіреді Дескриптор: -1867-68 жж реформа негізінде шаруашылық пен тұрмысқа енген кемінде 2 өзгерісті дәйек келтіре әңгімелейді; -1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріне енген кем дегенде 2өзгерісті талдайды Дескрипторы: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелденген тұжырым береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
СББР № 197. Қазақстандағы 1867-1868 жылдардағы реформа: http://e-history.kz/kz/scorm/course/235 Карточкалар Карта: Қазақстанның 1867-1868 жж. реформалар бойынша әкімшілік аумақтық бөлінісі http://e-history.kz/kz/scorm/course/235 Кескін карта Тапсырма парақшасы |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар Қолданған әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Сұрауы бар түбі өзіңізден |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды орындадым деген жағдайда (жасыл стикер); Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда қиналдым деген жағдайда (сары стикер); Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда қатты қиналдым деген жағдайда (қызыл стикер) |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.ҚМЖ
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау 7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Патша үкіметінің1867-68 жж әкімшілік реформаларының жүргізілу себептері мен барысы туралы түсіну |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру Тақтаға Франция королі ХІ Людовиктің айтқан сөзін: «Бөліп ал да, билей бер» және сурет тақтадан слайд арқылы көрсетіледі. Оқушылардың зейінін суретке аударып,төмендегі сұрақ арқылы сурет пен афоризмді қалай түсінетініндігі сұралады.
Бұл ұстанымның ХІХ ғасырда Қазақстанға қандай қатысы болды? Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус):Себеп пен салдар
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 5 томдық. Алматы, 2010, 3-том Қазақстан тарихы оқулығы, 8-сынып, Қабылдинов З.Е.,Қайыпбаева А.Т., Алматы «Атамұра» |
||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы:Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? Тақырыпқа мазмұнына қатысты қысқаша шолу. Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Бейнематериалмен жұмыс 1867-1868 жж. әкімшілік басқару жүйесіне байланысты интерактивті тыңдалым ұсынылады. Оқушылар бейнематериалды тыңдай отырып, берілген тапсырмаға сәйкес қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазып отырады. Тыңдалым аяқталғаннан кейін, топ ішінде талқылап, жауаптарын сыныпқа жариялайды. 1.Патша өкіметінің 1867-68 жж реформа жүргізуінің себебін анықтаңыз; Реформа мақсатын сипаттаңыз; Патша өкіметінің реформаны жүргізудегі дайындық жұмыстары туралы әңгімелеңіз. 2.«Уақытша Ереженің» нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-территориялықөзгерістерді картада белгілеңіз; 1867-68жж реформаның нәтижесінде Қазақ жерінде құрылғанәр әкімшілік-территориялық бөліктерді және оларды басқаратын лауазымды тұлғаларды тірек-сызба негізінде түсіндіріңіз. 3.1867-68жж реформалардың нәтижесінде шаруашылық пен тұрмысқа енген өзгерістерді түсіндіреді; 1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріндегі өзгерістерді талдайды Кері байланыс. Топтардың бір-бірін бағалауы Интерпретация. 2-тапсырма. Қорытындылау жұмысы «РАФТ» Оқушылардыңалған білімдері мен дағдыларын қорытындылап, түйіндеу үшін төмендегі тапсырманы орындайды. РАФТ әдісі бойынша оқушылар берілген сөздерді пайдалана отырып, шағын хабарлама дайындайды. Берілген сөздер тізбегінен кемінде 3 сөз қолдануы керек және ол бүгінгі сабақтан алған білімдерінің жиынтығы болады. Сөздер:Әкімшілік-аумақтық бөлік,әскери-азаматтық билікәскери губернатор, болыс, түтін салығы Р-рөл А-аудитория Ф-форма Т-тақырып |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: -Патша өкіметінің 1867-68жж реформа жүргізілуінің кемінде 2-3 себебін анықтайды; -1867-68жж әкімшілік реформалардың мақсатын сипаттайды; -Патша өкіметінің реформаны дайындау жұмыстарының кемінде 1-2 іс-шарасын нақты дәйектер келтіре әңгімелейді; Дескриптор: - 1867-68 жж реформа негізінде Қазақстан жерінде құрылған 3 генерал-губернаторлықты және 6 облысты белгілейді; -1867-68жж әкімшілік реформалардың нәтижесінде құрылған 5 әкімшілік-территориялық бөлікті және олардың лауазымды тұлғаларын тірек-сызба негізінде түсіндіреді Дескриптор: -1867-68 жж реформа негізінде шаруашылық пен тұрмысқа енген кемінде 2 өзгерісті дәйек келтіре әңгімелейді; -1867-68жж реформалардың негізінде сот істеріне енген кем дегенде 2өзгерісті талдайды Дескрипторы: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелденген тұжырым береді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
СББР № 197. Қазақстандағы 1867-1868 жылдардағы реформа: http://e-history.kz/kz/scorm/course/235 Карточкалар Карта: Қазақстанның 1867-1868 жж. реформалар бойынша әкімшілік аумақтық бөлінісі http://e-history.kz/kz/scorm/course/235 Кескін карта Тапсырма парақшасы |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар Қолданған әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Сұрауы бар түбі өзіңізден |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды орындадым деген жағдайда (жасыл стикер); Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда қиналдым деген жағдайда (сары стикер); Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда қатты қиналдым деген жағдайда (қызыл стикер) |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













