Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жамбыл атындағы орта мектеп кмм |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садыхан Е.С. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.09.2024 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. ақын-жыраулар туындыларын тарихи дереккөз ретінде құндылығын бағалау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру. БЫМ Оқушылар келмей тұрып сыныптың қабырғаларына,ХҮІІІ ғ. өмір сүрген ақын-жыраулардың суреттері, жырлары, жыраулар шығармалары туралы ақпарат пен қысқаша өмірбаяндаржазылған парақтар ілінеді. /Бұл көрнекіліктер сабақ барысында тапсырмаларды орындау үшін пайдаланылады/ Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкіндігі сұралады.
-Суреттер мен мәтіндер мазмұнына қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. |
Мадақ тау |
Жыраулар мен ақындар портреттері, мәтіндер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
Жаңа ұғымдардың жұмыс. Мұғалім тақырып анықталғаннан кейін жаңа білімді игеру барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушы алдын-ала біліп отыруы үшін «жұбыңды тап» тапсырмасы орындалады. Тәуелсіздік- бостандық, азаттық Елбірлігі–елдің татулығы, ынтымағы, достығы; Отан қорғау-Еліңе қауіп төнгендегі жауға қарсы іс-әрекетің; Ерлік- батылдық, батырлық, өжеттік Жұмылдыру- ортақ мақсаттың орындалуы үшін түсінік жүргізу, ұйымдастыру; Зерттеу мен талдауМәтінмен жұмыс. Интерактивті тақтаға бірден алтыға дейінгі сандар жазылған ұяшықтар шығарылады. Таңдаған нөмеріне сәйкес белгілі бір жырау туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. Интерпретация «Кластер» әдісі бойынша тірек-сызбамен жұмыс. Оқушыларға тірек- сызба таратылады,тірек-сызбаның ортасына өздеріне тиесілі жыраудың атын жазып, 5 сұрақ дайындайды,дайындаған тірек- сызбаны қорғайды. 1 Бұқар 2 Тәтіқара 3.Ақтамберді 4 Үмбетей 5 Жанақ 6 Жанкісі GREАT кестесі халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының маңыздылығына талдау жасайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: -ХҮІІІ ғ. ақын-жырауды атайды; - ХVІІІ ғ ақын-жыраулар шығармаларындағы тарихи оқиғаның кемінде 1-уін анықтайды; - ХVІІІ ғ ақын-жыраулар шығармаларындағы негізгі идеяны талдайды Дескриптор: -ХVІІІ ғ ақын-жыраудың тарихи оқиғадағы ролін дәлелдейді; -Тарихи дереккөз ретінде жырау шығармасының құндылығын бағалайды халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының маңыздылығына талдау жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Жұлдызшалар»
|
Карточкалар
Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012.
Хрестоматия Атамұра, 2012.
"Қазақстан" ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж. 4-том
Мәтін таратпалар (Сынып қабырғаларындағы) |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы» тақырыбына Эссе
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті
Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жамбыл атындағы орта мектеп кмм |
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садыхан Е.С. |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.09.2024 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. ақын-жыраулар туындыларын тарихи дереккөз ретінде құндылығын бағалау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру. БЫМ Оқушылар келмей тұрып сыныптың қабырғаларына,ХҮІІІ ғ. өмір сүрген ақын-жыраулардың суреттері, жырлары, жыраулар шығармалары туралы ақпарат пен қысқаша өмірбаяндаржазылған парақтар ілінеді. /Бұл көрнекіліктер сабақ барысында тапсырмаларды орындау үшін пайдаланылады/ Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкіндігі сұралады.
-Суреттер мен мәтіндер мазмұнына қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. |
Мадақ тау |
Жыраулар мен ақындар портреттері, мәтіндер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
Жаңа ұғымдардың жұмыс. Мұғалім тақырып анықталғаннан кейін жаңа білімді игеру барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушы алдын-ала біліп отыруы үшін «жұбыңды тап» тапсырмасы орындалады. Тәуелсіздік- бостандық, азаттық Елбірлігі–елдің татулығы, ынтымағы, достығы; Отан қорғау-Еліңе қауіп төнгендегі жауға қарсы іс-әрекетің; Ерлік- батылдық, батырлық, өжеттік Жұмылдыру- ортақ мақсаттың орындалуы үшін түсінік жүргізу, ұйымдастыру; Зерттеу мен талдауМәтінмен жұмыс. Интерактивті тақтаға бірден алтыға дейінгі сандар жазылған ұяшықтар шығарылады. Таңдаған нөмеріне сәйкес белгілі бір жырау туралы ақпарат жинап, зерттеуі қажет. Интерпретация «Кластер» әдісі бойынша тірек-сызбамен жұмыс. Оқушыларға тірек- сызба таратылады,тірек-сызбаның ортасына өздеріне тиесілі жыраудың атын жазып, 5 сұрақ дайындайды,дайындаған тірек- сызбаны қорғайды. 1 Бұқар 2 Тәтіқара 3.Ақтамберді 4 Үмбетей 5 Жанақ 6 Жанкісі GREАT кестесі халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының маңыздылығына талдау жасайды
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: -ХҮІІІ ғ. ақын-жырауды атайды; - ХVІІІ ғ ақын-жыраулар шығармаларындағы тарихи оқиғаның кемінде 1-уін анықтайды; - ХVІІІ ғ ақын-жыраулар шығармаларындағы негізгі идеяны талдайды Дескриптор: -ХVІІІ ғ ақын-жыраудың тарихи оқиғадағы ролін дәлелдейді; -Тарихи дереккөз ретінде жырау шығармасының құндылығын бағалайды халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының маңыздылығына талдау жасайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Жұлдызшалар»
|
Карточкалар
Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012.
Хрестоматия Атамұра, 2012.
"Қазақстан" ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж. 4-том
Мәтін таратпалар (Сынып қабырғаларындағы) |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы» тақырыбына Эссе
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













