|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. ақын-жыраулар туындыларын тарихи дереккөз ретінде құндылығын бағалау |
|
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру 5 минут 3 минут |
1. Амандасу Оқушыларды түгендеу Жағымды психологиялық ахуал туғызу |
Психологиялық ахуал туғызу. ,ХҮІІІ ғ. өмір сүрген ақын-жыраулардың суреттері, жырлары, жыраулар шығармалары туралы ақпарат пен қысқаша өмірбаяндаржазылған парақтар ілінеді. /Бұл көрнекіліктер сабақ барысында тапсырмаларды орындау үшін пайдаланылады/ Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкіндігі сұралады.
-Суреттер мен мәтіндер мазмұнына қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
|
|
|
|||||
|
2 минут |
Жаңа ұғымдардың жұмыс. |
Мұғалім тақырып анықталғаннан кейін жаңа білімді игеру барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушы алдын-ала біліп отыруы үшін «жұбыңды тап» тапсырмасы орындалады. Айтыс- ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы. Терме- Ақылымен нақылы бар өлеңді әуен.Термеде күнделікті тұрмыс-тіршілікке қатысты жайттар, ата-бабасының өсиетін, өмірлік қағидасын қадір тұтуға үйретеді. Күй- қазақ халқының аспапта ойналатын музыкалық жанры Ән- музыка және поэзия өнерлерінің ортақ туындысы Жырау- өз жанынан жыр шығарып айтатын және эпикалық дастандар мен толғауларды орындайтын халық поэзиясының өкілі. Жыршы- жыр айтушы, таратушы. Қазақ ауыз әдебиетінде өлең, жыр шығаратын, қисса, толғау, дастан айтатын адамдар. Зерттеу мен талдау Мәтінмен жұмыс. |
|
|
|||||
|
Жаңа білім 10 минут 10 минут 9 мин |
1. Мағынаны тану Жеке жұмыс. Тыңдалым Айтылым және жазылым тапсырмалары |
1-тапсырма. «Адасқан әріптер» әдісі. Оқушылар адасқан әріптерді ретімен қою арқылы сөз құраңдар
|
Дескрипторлар: - білім алушы әріптерді ретімен орналастырып сөз құрайды.-2б - білім алушы берілген сөздердің мағынасын ашып жауап береді -2б |
ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау |
|||||
|
Топтық жұмыс Жазылым тапсырмасы |
2-тапсырма. Топтық тапсырма Мәтінмен жұмыс 1 топ Ақтанберді жырау өлеңнен үзіндіге мағұлмат беріңдер 1 топ XVIII ғасырда өмір сүрген ақын жырауларға мағұлмат беріңдер 3 топ Жасырылған ақпаратты анықтаңдар.
|
Дескрипторлар: -Білім алушылар. Ақтанберді жырау өлеңнен үзіндіге мағұлмат береді-1б -Білім алушылар XVIII ғасырда өмір сүрген ақын жырауларға мағұлмат береді-1б -Білім алушылар Жасырылған ақпаратты анықтайды.-1 б |
Суреттер, мәтін, плакат. Әр топ бір-бірін «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағалайды. ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау |
||||||
|
Жұптық жұмыс |
3-тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі Оқушылар берілген
сөздерді сәйкестендіреді, атауларын дұрыс жазады.
4 тапсырма Әдет ғұрыппен салт-дәстүрлерді ажырату Қазақтың салт-дәстүрлері Шарана шайқаукіндікшешеқызайтырутабалдырықаттауқұйрықбауыр(салт)жасаусәлемсалукиіттүйемұрындықесікашарқұрсақтойжарысқазантөркіндеуілесалуқызалыпқашуқұдатүсунекеқияр Ажырату
|
Дескриптор: - Білім алушылар сөздерді сәйкестендіреді – 1б - білім алушылар атауларын дұрыс жазады – 1б
Дескриптор: - Білім алушылар 1.Әдет-ғұрыптарды жазады 2 б 2.Салт-дәстүрлерді жазады 2 б |
Тапсырма парағы ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау
|
||||||
|
Кері байланыс 5 мин. |
Рефлексия. «Кеме » әдісі. |
Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін, кемені бояған түстері арқылы байқаймыз. |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау. |
Балдарын шығарып бағалау |
Мұғалім бағалау парағында жиналған барлық балл санын сабақ соңында сынып журналына белгілейді. |
|||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Эссе жазу
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XVIII ғасырдағы қазақ әдебиеті
XVIII ғасырдағы қазақ әдебиеті
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау 7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. ақын-жыраулар туындыларын тарихи дереккөз ретінде құндылығын бағалау |
|
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру 5 минут 3 минут |
1. Амандасу Оқушыларды түгендеу Жағымды психологиялық ахуал туғызу |
Психологиялық ахуал туғызу. ,ХҮІІІ ғ. өмір сүрген ақын-жыраулардың суреттері, жырлары, жыраулар шығармалары туралы ақпарат пен қысқаша өмірбаяндаржазылған парақтар ілінеді. /Бұл көрнекіліктер сабақ барысында тапсырмаларды орындау үшін пайдаланылады/ Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкіндігі сұралады.
-Суреттер мен мәтіндер мазмұнына қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
|
|
|
|||||
|
2 минут |
Жаңа ұғымдардың жұмыс. |
Мұғалім тақырып анықталғаннан кейін жаңа білімді игеру барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушы алдын-ала біліп отыруы үшін «жұбыңды тап» тапсырмасы орындалады. Айтыс- ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы. Терме- Ақылымен нақылы бар өлеңді әуен.Термеде күнделікті тұрмыс-тіршілікке қатысты жайттар, ата-бабасының өсиетін, өмірлік қағидасын қадір тұтуға үйретеді. Күй- қазақ халқының аспапта ойналатын музыкалық жанры Ән- музыка және поэзия өнерлерінің ортақ туындысы Жырау- өз жанынан жыр шығарып айтатын және эпикалық дастандар мен толғауларды орындайтын халық поэзиясының өкілі. Жыршы- жыр айтушы, таратушы. Қазақ ауыз әдебиетінде өлең, жыр шығаратын, қисса, толғау, дастан айтатын адамдар. Зерттеу мен талдау Мәтінмен жұмыс. |
|
|
|||||
|
Жаңа білім 10 минут 10 минут 9 мин |
1. Мағынаны тану Жеке жұмыс. Тыңдалым Айтылым және жазылым тапсырмалары |
1-тапсырма. «Адасқан әріптер» әдісі. Оқушылар адасқан әріптерді ретімен қою арқылы сөз құраңдар
|
Дескрипторлар: - білім алушы әріптерді ретімен орналастырып сөз құрайды.-2б - білім алушы берілген сөздердің мағынасын ашып жауап береді -2б |
ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау |
|||||
|
Топтық жұмыс Жазылым тапсырмасы |
2-тапсырма. Топтық тапсырма Мәтінмен жұмыс 1 топ Ақтанберді жырау өлеңнен үзіндіге мағұлмат беріңдер 1 топ XVIII ғасырда өмір сүрген ақын жырауларға мағұлмат беріңдер 3 топ Жасырылған ақпаратты анықтаңдар.
|
Дескрипторлар: -Білім алушылар. Ақтанберді жырау өлеңнен үзіндіге мағұлмат береді-1б -Білім алушылар XVIII ғасырда өмір сүрген ақын жырауларға мағұлмат береді-1б -Білім алушылар Жасырылған ақпаратты анықтайды.-1 б |
Суреттер, мәтін, плакат. Әр топ бір-бірін «Екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағалайды. ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау |
||||||
|
Жұптық жұмыс |
3-тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі Оқушылар берілген
сөздерді сәйкестендіреді, атауларын дұрыс жазады.
4 тапсырма Әдет ғұрыппен салт-дәстүрлерді ажырату Қазақтың салт-дәстүрлері Шарана шайқаукіндікшешеқызайтырутабалдырықаттауқұйрықбауыр(салт)жасаусәлемсалукиіттүйемұрындықесікашарқұрсақтойжарысқазантөркіндеуілесалуқызалыпқашуқұдатүсунекеқияр Ажырату
|
Дескриптор: - Білім алушылар сөздерді сәйкестендіреді – 1б - білім алушылар атауларын дұрыс жазады – 1б
Дескриптор: - Білім алушылар 1.Әдет-ғұрыптарды жазады 2 б 2.Салт-дәстүрлерді жазады 2 б |
Тапсырма парағы ҚБ Ондық шкала бойынша бағалау
|
||||||
|
Кері байланыс 5 мин. |
Рефлексия. «Кеме » әдісі. |
Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгенін, кемені бояған түстері арқылы байқаймыз. |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау. |
Балдарын шығарып бағалау |
Мұғалім бағалау парағында жиналған барлық балл санын сабақ соңында сынып журналына белгілейді. |
|||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті. Эссе жазу
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз

















