Бекітемін________________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов ат. №14 мектеп интернат-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Темирова Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.11.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХҮІІ ғасырдағы қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы түсінік қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
«Ностальгия» тренингі Оқушы ностальгия әдісі арқылы өткен шақтағы заттардың атауын атайды
Өткенге шолу Үй тапсырмасы «Сипаттамаға қарап атауын тап» әдісі Оқушылар атмосфераның құрамы мен құрылысына байланысты сипаттамаларды анықтайды «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар «Ностальгия» тренингі арқылы сабаққа қолайлы атмосфера орнатады Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді. Жауап кілттері: дұрыс бұрыс бұрыс дұрыс дұрыс дұрыс бұрыс дұрыс дұрыс дұрыс дұрыс дұрыс |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалау Мақсаты: эмоция арқылы түсіну деңгейін білдіру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
5 мин
8 мин
8 мин
7 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Жауапкершілік адамды адам етеді» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Ассоциация» әдісі Оқушылардың ассоциация арқылы берілген сөздер арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды «ұста», «зергерлік», «кілем», «ою-өрнек», «ағаш бұйымдары», «тері өңдеу», «киіз басу» Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Көргенімді сипаттаймын» әдісі
Бейнеролик толық
көрсетіледі. –
Қайда
қоныстанған? Бейнеролик тақырыбы: XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
№1.Тапсырма «Суретпен жұмыс» әдісі (ЖЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) 1-топ Көшпелілер 2-топ Шеберлер Оқушылар суреттер арқылы ХҮІІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетінің ерекшеліктерін талдап өз ойларын постер түрінде бейнелеп, тақырып қояды
№2. Тапсырма «Кестемен жұмыс» әдісі (ЖЖ)Жұптық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Кестемен жұмыс» әдісі арқылы мәдениет саласының негізігі ақпаратын айтады, талдайды, қазіргі өмірмен байланыстырды
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма Оқушылар тақырып бойынша қорытынды бекіту сұрақтарына Wordwall бағдарламасы арқылы рандом сұрақтарына жауап береді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Ассоциация» әдісі арқылы сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
«Көргенімді сипаттаймын» әдісі арқылы бейнероликті сипаттайды
Оқушылар «суретпен жұмыс» әдісі арқылы ХҮІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетін сипаттайды
Оқушылар «кестемен жұмыс» әдісі арқылы мәдениет саласы кестесін толтырады
Оқушылар ХҮІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетін тақырыбы бойынша рандом әдісі берілген сұрақтарға жауап береді
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 8 балл 1. Суреттен кемінде үш материалдық мәдениетінің негізгі элементтерін анықтап, олардың адам өміріне әсерін дұрыс айтады— 3 балл 2.Постер көрнекі және ұқыпты безендіріледі — 2 балл 3.Әр суретке қысқаша түсініктеме жазылады — 2 балл 4.Топ мүшелері қатысуына – 1 ұпай
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Ақпаратты түсініп талдай алады — 3 балл 2.Мәліметтердің жартысын дұрыс толтырды немесе кейбірін қалдырды — 2 балл 3.Кестеде аз ғана мәлімет бар немесе деректер қате енгізілген — 1 балл
Дескриптор Жалпы 3 балл 1.Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті - YouTube
http://wordwall.net/ru/resource/101571924
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "ҚҚҚ" әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес ҚҚҚ кестесін толтырады
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті.
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті.
Бекітемін________________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов ат. №14 мектеп интернат-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Темирова Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.11.2025ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХҮІІ ғасырдағы қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы түсінік қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Әділдік және жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дәйексөз |
«Жауапкершілік адамды адам етеді» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
«Ностальгия» тренингі Оқушы ностальгия әдісі арқылы өткен шақтағы заттардың атауын атайды
Өткенге шолу Үй тапсырмасы «Сипаттамаға қарап атауын тап» әдісі Оқушылар атмосфераның құрамы мен құрылысына байланысты сипаттамаларды анықтайды «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар «Ностальгия» тренингі арқылы сабаққа қолайлы атмосфера орнатады Өткенге шолу кезеңі бойынша сұрақтарға жауап береді. Жауап кілттері: дұрыс бұрыс бұрыс дұрыс дұрыс дұрыс бұрыс дұрыс дұрыс дұрыс дұрыс дұрыс |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды «Жұлдызша» әдісі арқылы бағалау Мақсаты: эмоция арқылы түсіну деңгейін білдіру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
5 мин
8 мин
8 мин
7 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Жауапкершілік адамды адам етеді» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Жаңа сабақ «Ассоциация» әдісі Оқушылардың ассоциация арқылы берілген сөздер арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды «ұста», «зергерлік», «кілем», «ою-өрнек», «ағаш бұйымдары», «тері өңдеу», «киіз басу» Бүгін сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?
Мағынаны тану «Көргенімді сипаттаймын» әдісі
Бейнеролик толық
көрсетіледі. –
Қайда
қоныстанған? Бейнеролик тақырыбы: XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
№1.Тапсырма «Суретпен жұмыс» әдісі (ЖЖ) Топтық жұмыс (ФС тапсырмасы) 1-топ Көшпелілер 2-топ Шеберлер Оқушылар суреттер арқылы ХҮІІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетінің ерекшеліктерін талдап өз ойларын постер түрінде бейнелеп, тақырып қояды
№2. Тапсырма «Кестемен жұмыс» әдісі (ЖЖ)Жұптық жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Кестемен жұмыс» әдісі арқылы мәдениет саласының негізігі ақпаратын айтады, талдайды, қазіргі өмірмен байланыстырды
№3. Тапсырма (ЖТ)Жеке тапсырма Оқушылар тақырып бойынша қорытынды бекіту сұрақтарына Wordwall бағдарламасы арқылы рандом сұрақтарына жауап береді
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Ассоциация» әдісі арқылы сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбы анықталады
«Көргенімді сипаттаймын» әдісі арқылы бейнероликті сипаттайды
Оқушылар «суретпен жұмыс» әдісі арқылы ХҮІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетін сипаттайды
Оқушылар «кестемен жұмыс» әдісі арқылы мәдениет саласы кестесін толтырады
Оқушылар ХҮІІ ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениетін тақырыбы бойынша рандом әдісі берілген сұрақтарға жауап береді
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор. Жалпы 8 балл 1. Суреттен кемінде үш материалдық мәдениетінің негізгі элементтерін анықтап, олардың адам өміріне әсерін дұрыс айтады— 3 балл 2.Постер көрнекі және ұқыпты безендіріледі — 2 балл 3.Әр суретке қысқаша түсініктеме жазылады — 2 балл 4.Топ мүшелері қатысуына – 1 ұпай
Дескриптор. Жалпы 3 балл 1.Ақпаратты түсініп талдай алады — 3 балл 2.Мәліметтердің жартысын дұрыс толтырды немесе кейбірін қалдырды — 2 балл 3.Кестеде аз ғана мәлімет бар немесе деректер қате енгізілген — 1 балл
Дескриптор Жалпы 3 балл 1.Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті - YouTube
http://wordwall.net/ru/resource/101571924
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс "ҚҚҚ" әдісі Оқушылар тақырыпқа сәйкес ҚҚҚ кестесін толтырады
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















