|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XVIII ғ. қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Амандасу Үй тапсырмасы. ХҮІІІ ғ басындағы халық ауыз әдебиеті Кестеде берілген тұлғаларды анықтамамен сәйкестендір. Тұлға Анықтамасы 1. Жырау А. Домбырада, қобызда, сыбызғыда күй орындайтын шебер 2. Ақын Ә. Суырыпсалма қабілеті бар, табан астында өлең шығаратын тұлға 3. Күйші Б. Жыр шығарып айтатын және эпикалық дастандар мен толғаулар орындайтын тұлға 4. ХҮІІІ ғ ақын-жыраулардың шығармашылығының басты тақырыбы А. Жоңғар шапқыншылығы Ә. Моңғол шапқыншылығы Б. Салт-дәстүр 5. Сыңсу – А. Қыз баланың ұзатылу барысындағы қоштасуы Ә. Қайтыс болған адамды жоқтау Б. Жас жұбайларға арналған ән 6. Жоқтау – А. Қыз баланың ұзатылу барысындағы қоштасуы Ә. Қайтыс болған адамды жоқтау Б. Жас жұбайларға арналған ән 1. б 2. ә 3. а. 4.а 5.а 6.ә Сыныпты «Пазл» әдісімен топқа бөлу (Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру. БЫМ Оқушыларға қолданбалы өнер туындыларының суреті көрсетіліп, төмендегідей сұрақтар қойылады. Сұраққа берілген оқушылардың жауабы толықтырып, сабақ тақырыбы анықталады. -Қолданбалы өнер дегеніміз не? -Бұл суреттен қолданбалы өнердің қандай түрлерін көріп тұрсыздар? - Бүгінгі сабағымыз қалай аталуы мүмкін? (М) Жауаптарын тыңдап болған соң жаңа тақырыпқа көшеміз. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? Бейнематериал көрсетіліп, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: Ш. Уәлиханов: «Көшпелі адам малмен ішіп-жеп, киінеді, ол үшін мал өз тыныштығынан да бағалы. Қырғыздардағы амандасу да: «Мал-жан аман ба?» – деген сөзден басталады», – деп жазды. -«Ең әдемі киім – ұлтыңның киімі», - деген ұлы адамдар. Сіз бұл пікірмен келісесіз бе? (М) Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
https://www.youtube.com/watch?v=Eq6cCrdSqmg
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
(Б) Жаңа ұғымдармен жұмыс. Тақырып анықталғаннан кейін жаңа ұғымдардың мағынасын түсіндіру Ұста – қару – жарақ , ер – тұрман , сауыт – сайман жасаумен шұғылданатын адам. Зергер – алтынмен аптап, күміспен алқа, сырға , білезік жасайтын адам. Шебер – ағаштан әр түрлі бұйымдар жасайтын адам. Ісмер - ұлттық киімдер тігумен айналысатын, қолынан іс келетін адамдар. Интерпретация (Т) Оқушыларға «Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?» тапсырмасын орындамас бұрын бейнематериал тыңдатылады. Ұста, зергер, шебер, ісмер салалары бойынша қандай ерекшелік бар екенін анықтап, баға береді. 1-топ. Ұста 2-топ. Шебер 3-топ. Ісмер Дескриптор: Ұста кәсібіндегі кемінде 2 маңызды ерекшелікті бағалайды Шебер кәсібіндегі кемінде 2 маңызды ерекшелікті бағалайды Ісмер кәсібіндегі кемінде 2 маңызды ерекшелікті бағалайды Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Жұптық жұмыс. Суретті қолдануда қазақ халқының қолданбалы өнеріндегі 3 жетістігін көрсетіп, сипаттама бер.
1. 2. 3. Жеке жұмыс
|
Мәтінмен жұмыс Оқушылар маман ретінде алдын-ала берілген мәтіндегі ақпарат негізінде төмендегі кестеде көрсетілген маңыздылықтың критерийлеріне сәйкес талдау жүргізеді, менмаңыздылығы талдайды. Жаңа ұғымдарды дәптерге жазып отырады Дескриптор: Қолданбалы өнердің ерекше 2 белгісінің көрсетіп, дәйекпен дәлелдейді;
Дескриптор: Қазақтардың қолданбалы өнердегі жетістіктерін суреттен сипаттайды
Дескриптор: Кәсіп иесі мен қызметін сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
|
https://www.youtube.com/watch?v=FWdlf5c2bRo Қазақтың ұлттық қолөнері (мәтін) http://www.koshpendi.kz/index.php/koloner/kazaktyn-ulttyk-kiimderi (бейне материал) Кесте-таратпалар Білім ленд платформасынынан тапсырмалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау “Өткендерін жек көрген-өшкендіктің белгісі, < Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы
Пәні:
Қазақстан тарихы
Бөлім:
7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның
мәдениеті
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып: 7
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдағы
қазақтардың материалдық
мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің
бірегейлігі неде?
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін
бағалау
Сабақтың мақсаты
XVIII ғ. қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін
бағалау
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Амандасу Үй
тапсырмасы. ХҮІІІ ғ басындағы халық
ауыз әдебиеті Кестеде берілген
тұлғаларды анықтамамен
сәйкестендір. Тұлға
Анықтамасы 1. Жырау А. Домбырада,
қобызда, сыбызғыда күй орындайтын
шебер 2. Ақын Ә. Суырыпсалма
қабілеті бар, табан астында өлең шығаратын
тұлға 3. Күйші Б. Жыр шығарып
айтатын және эпикалық дастандар мен толғаулар орындайтын
тұлға 4. ХҮІІІ ғ
ақын-жыраулардың шығармашылығының басты
тақырыбы А. Жоңғар
шапқыншылығы Ә. Моңғол
шапқыншылығы Б.
Салт-дәстүр 5. Сыңсу
– А. Қыз баланың ұзатылу
барысындағы қоштасуы Ә. Қайтыс болған адамды
жоқтау Б. Жас жұбайларға
арналған ән 6. Жоқтау
– А. Қыз баланың ұзатылу
барысындағы қоштасуы Ә. Қайтыс болған адамды
жоқтау Б. Жас жұбайларға
арналған ән 1.
б 2.
ә 3.
а. 4.а 5.а 6.ә Сыныпты «Пазл»
әдісімен топқа бөлу (Б) Ұйымдастыру
сәті. Ой шақыру. БЫМ Оқушыларға қолданбалы өнер
туындыларының суреті көрсетіліп, төмендегідей сұрақтар қойылады.
Сұраққа берілген оқушылардың жауабы толықтырып, сабақ тақырыбы
анықталады.
-Қолданбалы өнер
дегеніміз не? -Бұл суреттен қолданбалы
өнердің қандай түрлерін көріп
тұрсыздар?
- Бүгінгі
сабағымыз қалай аталуы
мүмкін? (М) Жауаптарын тыңдап болған соң
жаңа тақырыпқа көшеміз. Сабақ мақсаты
мен бағалау критерийлері
таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу
сұрағына назар
аударылады. Зерттеу
сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы
өнерінің бірегейлігі
неде? Бейнематериал
көрсетіліп, оқушыларға төмендегідей сұрақ
қойылады: Ш.
Уәлиханов: «Көшпелі адам малмен ішіп-жеп,
киінеді, ол үшін мал өз тыныштығынан да
бағалы. Қырғыздардағы амандасу да:
«Мал-жан аман ба?» – деген сөзден
басталады», – деп
жазды. -«Ең әдемі киім – ұлтыңның киімі», - деген
ұлы адамдар. Сіз бұл
пікірмен
келісесіз бе? (М) Оқушылар
жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты
зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа
сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ
мақсаты мен бағалау
критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен
зерттеу
сұрағына назар
аударылады. Тарихи концепт (фокус):
маңыздылық
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық
қолданбалы өнерінің бірегейлігі
неде?
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар жауаптары
арқылы жаңа тақырыпқа көшу Мадақ
тау https://www.youtube.com/watch?v=Eq6cCrdSqmg
Жаңа
білім (Б) Жаңа ұғымдармен
жұмыс.
Тақырып анықталғаннан кейін
жаңа ұғымдардың мағынасын
түсіндіру
Ұста – қару – жарақ , ер – тұрман ,
сауыт – сайман жасаумен шұғылданатын
адам.
Зергер – алтынмен аптап, күміспен
алқа, сырға , білезік жасайтын
адам.
Шебер – ағаштан әр түрлі бұйымдар
жасайтын адам.
Ісмер - ұлттық киімдер тігумен
айналысатын, қолынан іс келетін
адамдар. Интерпретация (Т) Оқушыларға «Қазақтың ұлттық қолданбалы
өнерінің бірегейлігі неде?» тапсырмасын орындамас бұрын
бейнематериал тыңдатылады. Ұста, зергер, шебер, ісмер
салалары бойынша қандай ерекшелік бар екенін анықтап, баға
береді. 1-топ.
Ұста 2-топ.
Шебер 3-топ.
Ісмер Дескриптор:
Ұста кәсібіндегі
кемінде 2 маңызды ерекшелікті
бағалайды
Шебер кәсібіндегі
кемінде 2 маңызды ерекшелікті
бағалайды
Ісмер кәсібіндегі
кемінде 2 маңызды ерекшелікті
бағалайды
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс»
Жұптық
жұмыс.
Суретті қолдануда
қазақ халқының қолданбалы өнеріндегі 3 жетістігін көрсетіп,
сипаттама бер. 1. 2. 3. Жеке
жұмыс Мәтінмен
жұмыс Оқушылар маман ретінде
алдын-ала берілген мәтіндегі ақпарат негізінде төмендегі кестеде
көрсетілген маңыздылықтың критерийлеріне сәйкес талдау жүргізеді,
менмаңыздылығы талдайды. Жаңа ұғымдарды дәптерге
жазып отырады Дескриптор:
Қолданбалы өнердің ерекше 2 белгісінің көрсетіп, дәйекпен
дәлелдейді;
Дескриптор: Қазақтардың қолданбалы
өнердегі жетістіктерін суреттен
сипаттайды Дескриптор: Кәсіп иесі мен қызметін
сәйкестендіреді ҚБ
Мұғалім
оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Ең үздік жауап»
«Жұлдызшалар»
https://www.youtube.com/watch?v=FWdlf5c2bRo Қазақтың ұлттық
қолөнері (мәтін)
http://www.koshpendi.kz/index.php/koloner/kazaktyn-ulttyk-kiimderi (бейне
материал) Кесте-таратпалар Білім ленд платформасынынан
тапсырмалар Бекіту Сабақты
қорытындылау “Өткендерін жек
көрген-өшкендіктің
белгісі, < | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















