Тексерілді ______
«№24 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 8 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау; 8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау; XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу Психалогиялық ахуал «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушыларды «Random» әдісі арқылы 4 топқа бөлу. 1-топ «Ағарту жолы» 2-топ «Ұлт ұстазы» 3-топ «Білім шамшырақтары» Ой шақыру: «Барабан » әдісі мен өткен сабақты еске түсіру үшін,сұрақ-жауап 1.А. Байтұрсынұлы "Қазақ" газетінің редакторы болған жылдары: 2.1926 жылы жарыққа шыққан А. Байтұрсынұлының еңбегі: 3.А. Байтұрсынұлының "Маса" өлеңдер жинағында басты идея: 4. А. Байтұрсынұлының ақындық еңбектерін білесің бе? 5. Орынбордағы мұғалімдер мектебін аяқтаған жыл:
Ой шақыру :Суреттер арасында қандай байланыс бар?Қандай ой туындалады
|
Оқушылар өтке тақырыпты еске түсіреді,өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу арқылы Бейне таспа көреді
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Барабан әдісі
https://www.classtools.net/random-group-generator/202502_PPhTjm
https://wordwall.net/resource/87529044
https://youtu.be/t7-vtyGW8LE?feature=shared |
||||||||||
|
Жаңа білім
5 мин
10 мин
5 мин
5 мин |
«Серпілген сауалдар» -ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанда білім саласында қандай өзгерістер орын алды? -ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанда сауатсыздықты жою бойынша қандай шаралар қолға алынды? -ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында қазақ даласында сауатты адамдардың үлесі не себепті 10%-ды құрады? Топтық жұмыс: 1-топ: Қазақ халқына білім беру жүйесінің қалыптасуы 2-топ: Ересек халықтың сауатсыздығын жою саясаты 3-топ: Бесжылдық жоспарлар және білім жүйесі
ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз Жұпық жұмыс:
Ғылым мен білімге үлес
қосқан тұлғаларды тап!
1. Бұл тұлға алғашқы қазақ тілді әліппені және грамматика оқулығын жазған. Ол кім? 2. 'Қазақ' газетін шығарған, қазақ тілінің реформаторы болған. Ол кім? 3. Алғашқы қазақ тарихшылардың бірі болып, Қазақстан тарихына қатысты зерттеулер жазған. Ол кім? 4. Алаш қозғалысының жетекшілерінің бірі болып, қазақ мемлекеттілігін қорғауға үлес қосқан. Ол кім? 5. Медицина ғылымымен айналысып, Қазақ КСР Денсаулық сақтау халық комиссары қызметін атқарған. Ол кім? 6. Ресей Мемлекеттік Думасына мүше болып, қазақ халқының мүддесін қорғаған. Ол кім?
ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз Жеке жұмыс SWOT талдау Оқушыларды жұптастырып, өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
|
Бейне баяннан негізгі идеяны анықтайды;
1. ХХ ғасырдың 30-жылдарындағы білім беру жүйесінің негізгі бағыттарын сипаттау. 2 ұпай
2.Білімге қосқан үлесі бойынша тапсырмаларды орындап үш тарихи тұлғаның суреттерін анықтайды;3 ұай
Оқушыларды жеке өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері SWOT талдауы жасалады.3 ұпай |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов. Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін.
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012. К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013. |
||||||||||
|
Бекіту 5 мин
Үйге тапсырма 2 мин |
Сабақты қорытындылау Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау үшін QUIZ тест тапсырмасын орындау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым тақырыбына 10 тест құрастыру |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық
https://wordwall.net/resource/52931760/%D1
|
||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері байланыс «Ми заряды» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа белсенді қатысып, сабақ бойы қалыптастырушыбағалаудың нәтижесінде жинаған ұпайына сәйкес баға қойылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Тексерілді ______
«№24 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 8 “Ә” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау; 8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау; XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, түгендеу Психалогиялық ахуал «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушыларды «Random» әдісі арқылы 4 топқа бөлу. 1-топ «Ағарту жолы» 2-топ «Ұлт ұстазы» 3-топ «Білім шамшырақтары» Ой шақыру: «Барабан » әдісі мен өткен сабақты еске түсіру үшін,сұрақ-жауап 1.А. Байтұрсынұлы "Қазақ" газетінің редакторы болған жылдары: 2.1926 жылы жарыққа шыққан А. Байтұрсынұлының еңбегі: 3.А. Байтұрсынұлының "Маса" өлеңдер жинағында басты идея: 4. А. Байтұрсынұлының ақындық еңбектерін білесің бе? 5. Орынбордағы мұғалімдер мектебін аяқтаған жыл:
Ой шақыру :Суреттер арасында қандай байланыс бар?Қандай ой туындалады
|
Оқушылар өтке тақырыпты еске түсіреді,өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу арқылы Бейне таспа көреді
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Барабан әдісі
https://www.classtools.net/random-group-generator/202502_PPhTjm
https://wordwall.net/resource/87529044
https://youtu.be/t7-vtyGW8LE?feature=shared |
||||||||||
|
Жаңа білім
5 мин
10 мин
5 мин
5 мин |
«Серпілген сауалдар» -ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанда білім саласында қандай өзгерістер орын алды? -ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанда сауатсыздықты жою бойынша қандай шаралар қолға алынды? -ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында қазақ даласында сауатты адамдардың үлесі не себепті 10%-ды құрады? Топтық жұмыс: 1-топ: Қазақ халқына білім беру жүйесінің қалыптасуы 2-топ: Ересек халықтың сауатсыздығын жою саясаты 3-топ: Бесжылдық жоспарлар және білім жүйесі
ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз Жұпық жұмыс:
Ғылым мен білімге үлес
қосқан тұлғаларды тап!
1. Бұл тұлға алғашқы қазақ тілді әліппені және грамматика оқулығын жазған. Ол кім? 2. 'Қазақ' газетін шығарған, қазақ тілінің реформаторы болған. Ол кім? 3. Алғашқы қазақ тарихшылардың бірі болып, Қазақстан тарихына қатысты зерттеулер жазған. Ол кім? 4. Алаш қозғалысының жетекшілерінің бірі болып, қазақ мемлекеттілігін қорғауға үлес қосқан. Ол кім? 5. Медицина ғылымымен айналысып, Қазақ КСР Денсаулық сақтау халық комиссары қызметін атқарған. Ол кім? 6. Ресей Мемлекеттік Думасына мүше болып, қазақ халқының мүддесін қорғаған. Ол кім?
ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз Жеке жұмыс SWOT талдау Оқушыларды жұптастырып, өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
|
Бейне баяннан негізгі идеяны анықтайды;
1. ХХ ғасырдың 30-жылдарындағы білім беру жүйесінің негізгі бағыттарын сипаттау. 2 ұпай
2.Білімге қосқан үлесі бойынша тапсырмаларды орындап үш тарихи тұлғаның суреттерін анықтайды;3 ұай
Оқушыларды жеке өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері SWOT талдауы жасалады.3 ұпай |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов. Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін.
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012. К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013. |
||||||||||
|
Бекіту 5 мин
Үйге тапсырма 2 мин |
Сабақты қорытындылау Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау үшін QUIZ тест тапсырмасын орындау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым тақырыбына 10 тест құрастыру |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық
https://wordwall.net/resource/52931760/%D1
|
||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
Кері байланыс «Ми заряды» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа белсенді қатысып, сабақ бойы қалыптастырушыбағалаудың нәтижесінде жинаған ұпайына сәйкес баға қойылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















