|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Қайықбаева Ж.Ж |
|
Күні: |
14.10.24ж |
|
Сынып: 8 «б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы:Қазақ өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5-Ә.Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ зиялыларыдың қоғамдағы рөлі мен қызметін анықтайды Алаш қайраткерлерінің ұлттық басылымдарда атқарған қызметтерін айқындайды; Қазақ интеллигенция өкілдерінің ұлттық мүддеге көзқарасын өздігінше бағалайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа тақырыпқа қадам |
Топ оқушыларына жағымды ахуал туғызу,назарын сабаққа аудару,таныстыру Сыныпты үш топқа бөлу: І-топ Міржақып Дулатұлы ІІ-топ Ахмет Байтұрсынов ІІІ-топ Әлихан Бөкейхан Үй тапсырмасын: «Жасырын ұяшық» сұрақ-жауап 1. Қазақтар сайлау құқығынан қай жылы айырылды? (1907ж) 2. 1907 жылғы Оқу-ағарту министрі бекіткен ережеде не туралы айтылды? (қазақ тілінің мәртебесі төмендетілді) 3. Патша өкіметінің тікелей қолдауымен елде қандай ұйымдар құрылды? (қаражүздіктер, «Орыс халқы одағы», «Михаил Архангел одағы») 4. ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларын ата;(Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынов, М. Дулатов т.б) 5. Қазақ зиялылары өздерінің мақалалары мен шығармаларын қай елдің қандай басылымдарында жариялап отырды?(қырым татарларының «Тәржіман», Еділ бойы татарларының «Ихтисад», «Шора», «Уақыт», «Жұлдыз» ) 6. Міржақып Дулатұлы қай жылдары өмір сүрді? (1885-1935жж) 7. Замандастары «Ұлттық манифест» деп атаған Міржақып Дулатұлының жыр жинағы? («Оян қазақ») 8. Мұхамеджан Тынышбаев Верный гимназиясын қай жылы алтын медальмен бітірді? (1900ж) 9. ІІ Мемлекеттік Думаға Жетісу облысынан депутат болып барған кім ? (М.Тынышбаев) 10. Міржақып Дулатұлы 1904 жылы Омбыда кімдермен кездесті?, (Ә.Бөкейханов А.Байтұрсынов Жаңа білім: «Ой атысы» Көзіңді аш, оян қазақ, көтер басты, Өткізбей қараңғыда бекер жасты. Жер кeттi, дін нашарлап, хал һарам боп, Қазағым, енді жату жарамасты. Міржақып Дулатұлы, «Оян, қазақ!» (үнтаспадан тыңдату)
Неліктен өлеңге «Оян, қазақ!» деп ат қойылған? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру Көшбасшыларға үй тапсырмасы: (Ұлт зиялыларына презентация ) І-көшбасшы Міржақып Дулатұлы ІІ-көшбасшы Ахмет Байтұрсынов ІІІ-көшбасшы Әлихан Бөкейханов |
Word wall Бағалау «Ең үздік жауап» Дескриптор: Оқушылар ұяшықтағы сұрақтарды таңдап, дұрыс жауабын белгілейді Дескриптор: Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер
Word wall |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 10 минут |
Мәтінмен жұмыс: (әр топтан екі бала түсінік айтады) Топтық жұмыс І-топ тапсырмасы Зиялылар туралы биографиялық деректі сәйкесінше толықтыр Ә.Бөкейханов-Алашорда үкіметінің төрағасы әрі публицист,ғалым,,аудармашы А.Байтұрсынов-ақын,публицист,қазақ тілі білімі мен әдебиеттану ғылымының негізін салушы, ағартушы, реформатор Жақып Ақбаев-қазақ халқынан шыққан тұңғыш құқық магистрі М.Дулатұлы-ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ мәдениеті мен әдебиетінің ірі өкілі,ақын,драматург ІІ-топ тапсырмасы Ұлт зиялыларын айтқан сөздерімен сәйкестендір Ә.Бөкейхан- С.Торайғыров- М.Дулатұлы-
ІІІ-топ тапсырмасы (Ассоциация)
Әлихан Бөкейхан
Жұптық жұмыс І-топтың тапсырмасы: «Тұлғаны таны» Кестеге «Алаш» партиясының құрамындағы болған ғылыми және шығармашылық зиялыларға қатысты мәлімет жаз. (Сұлтанмахмұд Торайғыров, Мағжан Жұмабаев, Шәкәрім Құдайбердиев, Жалел Досмұхамедов) ІІ-топтың тапсырмасы: Семантикалық карта(дұрыс жауапқа «+» белгісін қояды) ІІІ-топтың тапсырмасы: «Венн диограммасы» Ә.Бөкейхан Н.Ә.Назарбаев
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы
-қай баспасөз орталығында қызмет етті және еңбектерін жариялаға- нын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Өзін-өзі бағалау» Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|
|
Бекіту Сабақты қорытындылау: «Меннен сұрақ-сеннен жауап» 1. « Айқап» журналы қай жылдары қай қалада шығып тұрды? (1911-1915жж, Троицк) 2. 1914-1918жылдары Омбыда жұмыс жасаған мәдени-ағарту ұйымы; («Бірлік») 3. «Бірлік» ұйымының баспасөз органы қай журнал болды? ( «Балапан») 4. «Абай» журналының тұңғыш редакторы кім? ( Ж.Аймауытов) 5. 1900 жылдан 1917 жылға дейін қазақ тілінде қанша кітап басылып шықты?(400) 6. ХХ ғасырдың20-30 жылдары кітаптар қай тілде шығып тұрды?(араб) 7. «Азамат», «Терме» , «Бақытсыз Жамал» еңбектерін жазған кім? (Міржақып Дулатұлы) 8. Ұлы Абайдың өлеңдер жинағы қай жылы шықты? (1909ж) 9. Орманшы-ғалым, заңгер дипломын алған қай ұлт зиялысы? (Ә.Бөкейхан) 10. Ә.Бөкейхан кімдердің экспедициясында еңбек етті? (Ф.Щербина мен С.П. Швецовтың) |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинаған тулар арқылы анықтайды
Дескриптор: Ақпараттың толық ұсынылуы; Нақты дұрыс жауап беру |
«Ең үздік жауап» Мүғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады
Мадақтау |
Word wall |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Сабақтың екі ұтымды жаңалығы
|
Тақырып бойынша екі құнды мәліметі жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
стикер таратылады |
|
Үй тапсырмасы |
Алаштың ардақтысы –Әлиханым » тақырыбында эссе жазу |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Қайықбаева Ж.Ж |
|
Күні: |
14.10.24ж |
|
Сынып: 8 «б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы:Қазақ өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5-Ә.Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ зиялыларыдың қоғамдағы рөлі мен қызметін анықтайды Алаш қайраткерлерінің ұлттық басылымдарда атқарған қызметтерін айқындайды; Қазақ интеллигенция өкілдерінің ұлттық мүддеге көзқарасын өздігінше бағалайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру Жаңа тақырыпқа қадам |
Топ оқушыларына жағымды ахуал туғызу,назарын сабаққа аудару,таныстыру Сыныпты үш топқа бөлу: І-топ Міржақып Дулатұлы ІІ-топ Ахмет Байтұрсынов ІІІ-топ Әлихан Бөкейхан Үй тапсырмасын: «Жасырын ұяшық» сұрақ-жауап 1. Қазақтар сайлау құқығынан қай жылы айырылды? (1907ж) 2. 1907 жылғы Оқу-ағарту министрі бекіткен ережеде не туралы айтылды? (қазақ тілінің мәртебесі төмендетілді) 3. Патша өкіметінің тікелей қолдауымен елде қандай ұйымдар құрылды? (қаражүздіктер, «Орыс халқы одағы», «Михаил Архангел одағы») 4. ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларын ата;(Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынов, М. Дулатов т.б) 5. Қазақ зиялылары өздерінің мақалалары мен шығармаларын қай елдің қандай басылымдарында жариялап отырды?(қырым татарларының «Тәржіман», Еділ бойы татарларының «Ихтисад», «Шора», «Уақыт», «Жұлдыз» ) 6. Міржақып Дулатұлы қай жылдары өмір сүрді? (1885-1935жж) 7. Замандастары «Ұлттық манифест» деп атаған Міржақып Дулатұлының жыр жинағы? («Оян қазақ») 8. Мұхамеджан Тынышбаев Верный гимназиясын қай жылы алтын медальмен бітірді? (1900ж) 9. ІІ Мемлекеттік Думаға Жетісу облысынан депутат болып барған кім ? (М.Тынышбаев) 10. Міржақып Дулатұлы 1904 жылы Омбыда кімдермен кездесті?, (Ә.Бөкейханов А.Байтұрсынов Жаңа білім: «Ой атысы» Көзіңді аш, оян қазақ, көтер басты, Өткізбей қараңғыда бекер жасты. Жер кeттi, дін нашарлап, хал һарам боп, Қазағым, енді жату жарамасты. Міржақып Дулатұлы, «Оян, қазақ!» (үнтаспадан тыңдату)
Неліктен өлеңге «Оян, қазақ!» деп ат қойылған? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру Көшбасшыларға үй тапсырмасы: (Ұлт зиялыларына презентация ) І-көшбасшы Міржақып Дулатұлы ІІ-көшбасшы Ахмет Байтұрсынов ІІІ-көшбасшы Әлихан Бөкейханов |
Word wall Бағалау «Ең үздік жауап» Дескриптор: Оқушылар ұяшықтағы сұрақтарды таңдап, дұрыс жауабын белгілейді Дескриптор: Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер
Word wall |
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 10 минут |
Мәтінмен жұмыс: (әр топтан екі бала түсінік айтады) Топтық жұмыс І-топ тапсырмасы Зиялылар туралы биографиялық деректі сәйкесінше толықтыр Ә.Бөкейханов-Алашорда үкіметінің төрағасы әрі публицист,ғалым,,аудармашы А.Байтұрсынов-ақын,публицист,қазақ тілі білімі мен әдебиеттану ғылымының негізін салушы, ағартушы, реформатор Жақып Ақбаев-қазақ халқынан шыққан тұңғыш құқық магистрі М.Дулатұлы-ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ мәдениеті мен әдебиетінің ірі өкілі,ақын,драматург ІІ-топ тапсырмасы Ұлт зиялыларын айтқан сөздерімен сәйкестендір Ә.Бөкейхан- С.Торайғыров- М.Дулатұлы-
ІІІ-топ тапсырмасы (Ассоциация)
Әлихан Бөкейхан
Жұптық жұмыс І-топтың тапсырмасы: «Тұлғаны таны» Кестеге «Алаш» партиясының құрамындағы болған ғылыми және шығармашылық зиялыларға қатысты мәлімет жаз. (Сұлтанмахмұд Торайғыров, Мағжан Жұмабаев, Шәкәрім Құдайбердиев, Жалел Досмұхамедов) ІІ-топтың тапсырмасы: Семантикалық карта(дұрыс жауапқа «+» белгісін қояды) ІІІ-топтың тапсырмасы: «Венн диограммасы» Ә.Бөкейхан Н.Ә.Назарбаев
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы
-қай баспасөз орталығында қызмет етті және еңбектерін жариялаға- нын анықтайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Өзін-өзі бағалау» Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|
|
Бекіту Сабақты қорытындылау: «Меннен сұрақ-сеннен жауап» 1. « Айқап» журналы қай жылдары қай қалада шығып тұрды? (1911-1915жж, Троицк) 2. 1914-1918жылдары Омбыда жұмыс жасаған мәдени-ағарту ұйымы; («Бірлік») 3. «Бірлік» ұйымының баспасөз органы қай журнал болды? ( «Балапан») 4. «Абай» журналының тұңғыш редакторы кім? ( Ж.Аймауытов) 5. 1900 жылдан 1917 жылға дейін қазақ тілінде қанша кітап басылып шықты?(400) 6. ХХ ғасырдың20-30 жылдары кітаптар қай тілде шығып тұрды?(араб) 7. «Азамат», «Терме» , «Бақытсыз Жамал» еңбектерін жазған кім? (Міржақып Дулатұлы) 8. Ұлы Абайдың өлеңдер жинағы қай жылы шықты? (1909ж) 9. Орманшы-ғалым, заңгер дипломын алған қай ұлт зиялысы? (Ә.Бөкейхан) 10. Ә.Бөкейхан кімдердің экспедициясында еңбек етті? (Ф.Щербина мен С.П. Швецовтың) |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинаған тулар арқылы анықтайды
Дескриптор: Ақпараттың толық ұсынылуы; Нақты дұрыс жауап беру |
«Ең үздік жауап» Мүғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады
Мадақтау |
Word wall |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Сабақтың екі ұтымды жаңалығы
|
Тақырып бойынша екі құнды мәліметі жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
стикер таратылады |
|
Үй тапсырмасы |
Алаштың ардақтысы –Әлиханым » тақырыбында эссе жазу |
|||
шағым қалдыра аласыз














