XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері 8 сынып

Тақырып бойынша 12 материал табылды

XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға дайын ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін: Надірова Ф.Т

Бөлім:

8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә.

Мұратова СС

Күні:

14.10.2025

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

XX ғ. басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері

Зерттеу сұрағы: Қазақ интеллигенция өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;

8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық

Сабақтың мақсаты

қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;

XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының қазақ қоғамы дамуына қосқан үлесін бағалау;


Бағалау критерийі

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру



Өткен білімді еске түсіру

10 минут
























Жаңа тақырыпқа қадам

3 минут




Амандасу Түгендеу

Топқа бөлу суреттер арқылы

Топ 1: Әлихан Бөкейхан

Топ 2: Ахмет Байтұрсынов

Топ 3: Міржақып Дулатов

Өткен білімді сұрақтар арқылы еске түсіру.

JOYTEKA квест ойыны.

Алаш қозғалысының болу мақсаты қандай?

Алаш партиясының құрылған уақыты?

Алаш партиясының бағдарламасы қанша бөлімнен тұрды?

1917 жылы 21-26 шілде аралығында Бірінші бүкілқазақ съезінде қарастырылған мәселе?

Алаш қайраткерлері кімдер?

Ой салу Тақырыпқа шығу


Оқушылар назарына ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының суреттері ұсынылып келесі сұрақтар қойылады:

Ұлт зиялылары А.Байтұрсынұлы, Ә.Бөкейхан, М.Дулатұлы туралы не білесіңдер?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру














Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді

















Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

















Жауап берген сұраққа 1 жұлдыз беріледі

Тақырыптық суреттер




Слайд

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

5 минут













10 минут









































5 минут






















5 минут



Оқушыларға тақырып бойынша білімлендтен видео көрсетіледі.


Мәтінмен жұмыс

Зерттеу мен талдау.
1 тапсырма. «Топтық зерттеу» әдісі Мәтінмен жұмыс. Мәтінді қолдана отырып келесі сұрақтарға жауап беріңіз

Топ

Топ атаулары

Зерттеу нысаны (тұлға немесе бағыт)

Негізгі идеясы мен қызметі

Қорытынды

1-топ

Ұлт көсемдері

Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынұлы, М.Дулатов

Қазақ халқының ұлттық сана-сезімін ояту; «Қазақ» газетін шығару; Алаш партиясын құру.

Ұлтты біріктіріп, мемлекеттілікті жаңғыртуды мақсат етті.

2-топ

Ағартушы-зиялылар

М.Тынышбаев, Х.Досмұхамедұлы, Ж.Ақпаев

Білім мен ғылымды дамыту; ұлттық кадрлар даярлау; жастарды отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Қазақ қоғамының білім деңгейін көтеріп, мәдени өрлеуге ықпал етті.

3-топ

Баспасөз және әдебиет майталмандары

«Айқап» журналы, «Қазақ» газеті, Б.Қаратаев, С.Торайғыров

Қоғамдық пікір қалыптастыру; ұлттық бірлік пен теңдік идеяларын тарату; әйел теңдігі, жер мәселесін көтеру.

Қазақ баспасөзі ұлттық оянудың рухани тірегіне айналды.


2 тапсырма https://learningapps.org/

Сәйкестендіру тапсырмасы

Тұлғалар

Қызметі / еңбегі

А. Байтұрсынұлы

«Қазақ» газетінің редакторы, ағартушы, тіл реформаторы

Ә. Бөкейхан

Мемлекеттік Дума депутаты, Алаш қозғалысының басшысы

М. Дулатов

«Оян, қазақ!» кітабының авторы, қоғам қайраткері

«Айқап» журналы

1911–1915 ж. Троицк қаласында жарық көрді, халық ағарту мәселелерін көтерді

«Қазақ» газеті

1913 ж. Орынборда шықты, ұлт тәуелсіздігі идеясын насихаттады


3 тапсырма QUIZRISE

Тест сұрақтары Жеке жұмыс

1. ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының басты мақсаты не болды?
A) Елді Ресейден бөлу
B) Қазақ халқын ояту, білім мен мәдениетті дамыту
C) Әскери ұйым құру D) Салық жинау

2. «Оян, қазақ!» кітабының авторы кім?
A) А. Байтұрсынұлы
B) Ә. Бөкейхан
C) М. Дулатов
D) М. Тынышбаев

3. «Айқап» журналы қай қалада шықты?
A) Орынбор
B) Омбы C) Троицк D) Семей

4. «Қазақ» газеті қашан жарық көрді?
A) 1911 ж.
B) 1913 ж. C) 1905 ж D) 1917 ж.

5. М. Тынышбаевтың негізгі мамандығы:
A) Дәрігер B) Мұғалім
C) Инженер-теміржолшы D) Заңгер

6. Алаш қозғалысының басты идеясы:
A) Монархия орнату
B) Қазақ халқының тәуелсіздігі мен бірлігі
C) Шетелге қоныс аудару D) Сауда дамуы

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды




Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.


Дескрипторы


Зерттеу нысаны тұлға немесе бағытын атайды:


Негізгі идеясы мен қызметін атайды:


Қорытынды ойларын айтады:

































Дескрипторы


А. Байтұрсынұлы фотосын тауып қызметімен сәйкестендіреді


Ә. Бөкейхан фотосын тауып қызметімен сәйкестендіреді


М. Дулатов фотосын тауып қызметімен сәйкестендіреді


«Айқап» журналы фотосын тауып қызметімен сәйкестендіреді


«Қазақ» газеті фотосын тауып қызметімен сәйкестендіреді








Дескрипторы


Тест сұрақтарының дұрыс жауаптарын тауып жауап береді.







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Топтағы белсенді оқушыларды 2 жұлдызбен бағалайды





























Сұрақтың жауабын тапқан оқушы жұлдызбен марапатталады




















Дұрыс жауап берген оқушыға жұлдыз қойылады




https://www.youtube.com/watch?v=RWLOstwYQMk&t=55s


Ақпараттық мәтін








Үлестірмелі қағаздар




































Интерактивті тақта



























Интерактивті тақта

Ұялы телефон

Сабақтың соңы

7 минут



Кері байланыс


GLASSROOMSCREEN платформасы


Сабақты түсіндім

Сабақты орташа түсіндім

Сабақ қиын болды

Тақырып бойынша не түсінгенін, қиын болғанын белгілейді


Оқушылар https://shyraq.ai/rosters/feedback/1286 платформасында жинаған жұлдыздарымен бағаланады.




Үй тапсырмасы

Ұлт зиялылары көздеген мақсаттарына жете алдыма? Деген тақырыпта 50-200 сөзден тұратын шағын эссе жазыңдар.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2025
33
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі