Сабақтың тақырыбы: XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
Сыныбы: 9
Пәні: Қазақстан тарихы
|
Ұзaқ мерзімді жоспaрдың бөлімі: ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
ХХ ғасырдың бaсындағы қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдап, баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әрбір тапсырманың критерийлеріне сәйкес білу, түсіну, білімін қолдану, жинақтау, бағалау дaғдылары бағаланады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
«Алаш қайраткерлері» тақырыбындaғы бейнежазбаны тыңдай отырып, ХХ ғасырдың басындағы Қазақ зиялылыарының қызметіне баға береді. (тыңдалым дағдысы); Алаш қайраткерлерінің тарихи суреттері мен ел үшін атқарған қызметтерін анықтап, талдайды (оқылым, жазылым және айтылым дағдылары); SWOT – талдауы бойынша «Қазақстанда саяси белсенділік артты...» өз пікірлерін негіздеп, XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға береді (жазылым мен айтылым дағдылары); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология: |
Ұлттық мүдде, мемлекеттік дума, қоныстанушылар, жер мәселесі, ұлт зиялылары. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Мазмұны бойынша қолданылған материалдар арқылы дүниежүзі тарихы және география пәнімен байланысады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
ХХ ғасырдығ басындағы қазақ жеріндегі қоғамдық саяси өмір туралы біледі. Ресей империясының отарлық саясатының салдарынан туындаған қиындықтар туралы білімдерін сабақ барысында қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Аралас сабақ – жаңа білімді игеру және тақырыпты бекіту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (8 мин) Сабақтың ортасы 18 минут 8 минут Сабақтың соңы Қорытынды бөлім 6 минут
|
Ұйымдастыру сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау І Алаш партиясы бағдарламасына SWOT талдау жасау
Оқушылар назарына ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының суреттері ұсынылып келесі сұрақтар қойылады:
Оқушылар назарын Қазақ зиялыларының өмір тарихынан сыр шертетін видео роликке аударамын. 1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді қолдана отырып келесі сұрақтарға жауап беріңіз «Сәтті қадам» әдісі арқылы оқушыларға 4 сұрақтан қойылады.
2-тапсырма «Картамен жұмыс» берілген сұрақтарға жауап бере отырып өлке облыстарын құрастырады
3-тапсырма Адасқан әріптер Оқушылар адасқан әріптерден сөз құрап, мағыналық талдау жасайды. Алаш, Қазақ, Зиялы, Оян. Рефлексия. Оқушылардың оқу мақсатына қаншалықты жеткенін тексеру мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады.
Үй тапсырмасы «Мен елімнің ертеңі» тақырыбында шығарма жазу |
Слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға дерек филімнен үзінді көрсету арқылы өз бетімен анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады. Қабілеті жоғары оқушыларға талдау жасау үшін «сәтті қадам» әдісі ұсынылады. |
Тақырып бойынша білімін бағалау сабақтың кіріспе бөліміндегі әңгімелесу кезінде іске асырылады. Қалыптастырушы бағалау дескрипторларға сәйкес жүргізіледі. 1-тапсырманың орындалуын оқушылардың өздері дескрипторларға сай бағалайды. |
Парталарды топтық жұмысқа ыңғайлы етіп орналастыру. Ноутбуктерді зарядталып дайын тұруын ұйымдастыру. Қоңырау уақытында кабинеттің ауасын желдетіп тазартып қою. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша
рефлекси Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: XX
ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті
өкілдері
Сыныбы:
9
Пәні: Қазақстан
тарихы
Ұзaқ мерзімді
жоспaрдың бөлімі: ХХ ғасырдың басындағы
Қазақстан
Мектеп: Мұғалімнің
аты-жөні: Күні: Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны: Сабақ
тақырыбы XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының
көрнекті өкілдері Зерттеу сұрағы: Қазақ
зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша
қорғады? Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
8.1.2.1 қазақ
зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін
талдау;
8.2.2.1 қазақ
зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға
тигізген әсеріне баға беру; 8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның
саяси көшбасшылық қызметіне баға
беру Сабақ
мақсаты ХХ ғасырдың
бaсындағы қазақ зиялыларының қоғамдағы
рөлі мен қызметін талдап, баға
береді Бағалау критерийлері
Әрбір тапсырманың
критерийлеріне сәйкес білу, түсіну, білімін қолдану, жинақтау,
бағалау дaғдылары бағаланады.
Қaзақ зиылыларының ХХ
ғасырдың басындағы қазақ халқының қандай мүдделерін қорғағанын
талдайды;
ХХ ғасырдың басында қазақ
қоғамында саяси зор сілкініс жасаған тұлғалардың қызметіне баға
береді.
Тілдік
мақсаттар
«Алаш
қайраткерлері» тақырыбындaғы бейнежазбаны
тыңдай отырып, ХХ ғасырдың басындағы Қазақ зиялылыарының қызметіне
баға береді. (тыңдалым
дағдысы); Алаш қайраткерлерінің тарихи суреттері мен ел
үшін атқарған қызметтерін анықтап,
талдайды (оқылым, жазылым және
айтылым дағдылары);
SWOT – талдауы
бойынша «Қазақстанда саяси белсенділік артты...» өз пікірлерін
негіздеп, XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси
үдерістерге баға береді (жазылым мен айтылым
дағдылары);
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Ұлттық мүдде,
мемлекеттік дума, қоныстанушылар, жер мәселесі, ұлт
зиялылары.
Құндылықтарды
дарыту
Құндылықтар: ұлттық
сана-сезім
тәуелсіздік Отансүйгіштік
Пәнаралық байланыстар Мазмұны бойынша қолданылған
материалдар арқылы дүниежүзі тарихы және география пәнімен
байланысады.
Бастапқы
білім ХХ ғасырдығ басындағы қазақ
жеріндегі қоғамдық саяси өмір туралы біледі. Ресей империясының
отарлық саясатының салдарынан туындаған қиындықтар туралы
білімдерін сабақ барысында қолдана
алады. Сабақ
түрі Аралас сабақ – жаңа білімді игеру және
тақырыпты бекіту. Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы (8
мин) Сабақтың
ортасы 18
минут 8
минут Сабақтың
соңы Қорытынды
бөлім 6
минут
Ұйымдастыру
сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты,
бағалау критерийлерімен
таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау І Алаш
партиясы бағдарламасына SWOT талдау
жасау Бағдарламаның ұтымды
тұсы. Бағдарламаның әлсіз
тұстары. Бағдарлама қазақ халқына
қандай мүмкіндіктер берді? Бағдарлама қандай
қауіп-қатерлер алып келді?
S Жағымды
жақтары
W Әлсіз
жақтары
O Мүмкіндіктер
T Қауіп-қатер
Оқушылар назарына
ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының суреттері ұсынылып келесі
сұрақтар қойылады:
Бұл суретте қандай
зиялылар бейнеленген?
Бұл адамдарды не
біріктіруі мүмкін?
Бұл тұлғалардың
қазақ халқының тарихында алатын орны қандай деп
ойлайсыз?
Оқушылар назарын
Қазақ зиялыларының өмір тарихынан сыр шертетін видео роликке
аударамын.
1 тапсырма.
Мәтінмен жұмыс. Мәтінді қолдана отырып келесі сұрақтарға жауап
беріңіз «Сәтті қадам» әдісі арқылы оқушыларға 4 сұрақтан
қойылады.
ХХ ғасырдың басында
қазақ халқының мүддесін қорғаған тұлғаларды
атаңыз;
Ахмет Байтұрсынұлы сіз
үшін қандай тұлға?
Сіз үшін ұлт мақтанышы
ретінде А.Байтұрсынұлын айта алар ма
едіңіз?
А.Байтұрсынұлының
орнында болғанда сіз қазақ халқы үшін не істер
едіңіз?
ХХ ғасырдың басында
қазақ халқы үшін қандай мәселелер өзекті
болды?
Ә.Бөкейханұлының
тұлғалық қасиеттеріне
тоқталыңыз;
Ә.Бөкейханұлының
ата-тек шежіресі сіз үшін қызықты
ма?
Ә.Бөкейханұлы сіз үшін
бір туар азамат па?
ХХ ғасырдың басында
қазақ зиялылары халқының мүддесін қалай
қорғады?
Ұлт зиялылары мақсатына
жете алды ма?
Неліктен М.Дулатұлы
өлеңге «Оян қазақ!» деп ат
қойған?
Сәкен Сейфуллиндай
перзенті бар қазақ хылқынан екеніңізге қуаныштысыз
ба?
ХХ ғасырдың басындағы М.Дулатұлының «Оян қазақ!» атты өлең
жолдары кімге арналды?
ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларын атай аласыз
ба?
Сіз үшін Х.Досмұхамедұлы саяси және қоғамқайраткері
ма?
Ленин және Сталинмен келіс сөздер жүргізген
Х.Досмұхамедұлының бұл ұлт үшін есепсіз еңбек
пе?
2-тапсырма «Картамен жұмыс» берілген
сұрақтарға жауап бере отырып өлке облыстарын
құрастырады
«Оян қазақ!» өлеңінің
авторы?
М.Дулатұлының өлеңін
замандастары қалай
атады?
Қазақ халқының тұңғыш
инжинері?
1907 жылы ІІ Мемлекеттік
думаға Жетісу облысынан
депутат?
1911 жылы Орынбор
губерниясында жарық көрген қазақтың ең алғашқы
жұрналы?
Айқап журналының
редакторы?
1918 жылы Семейде
ақпан-қазан айларында жарық көрген
журнал?
Ә.Бөкейханның
қазақстан тарихында алар
орны.
3-тапсырма
Адасқан әріптер
Оқушылар адасқан
әріптерден сөз құрап, мағыналық талдау
жасайды.
Алаш, Қазақ, Зиялы,
Оян.
Рефлексия.
Оқушылардың оқу
мақсатына қаншалықты жеткенін тексеру мақсатында төмендегі сұрақтар
қойылады.
ХХ ғасыр басында ұлт
зиялыларын не біріктірді?
Қандай ортақ
идеяларды ұстанды?
Ұлттық мүдделерді
қорғауда қандай іс-әрекеттер
жасады?
Үй
тапсырмасы
«Мен елімнің
ертеңі» тақырыбында шығарма
жазу
Слайд
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Қабілеті жоғары
оқушыларға дерек филімнен үзінді көрсету арқылы өз бетімен анықтау
және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну
жоспарланады.
Қабілеті жоғары
оқушыларға талдау жасау үшін «сәтті қадам» әдісі
ұсынылады.
Тақырып бойынша білімін
бағалау сабақтың кіріспе бөліміндегі әңгімелесу кезінде іске
асырылады. Қалыптастырушы бағалау дескрипторларға сәйкес
жүргізіледі.
1-тапсырманың орындалуын оқушылардың өздері дескрипторларға
сай бағалайды.
Парталарды топтық жұмысқа ыңғайлы етіп
орналастыру.
Ноутбуктерді зарядталып дайын тұруын
ұйымдастыру.
Қоңырау уақытында кабинеттің ауасын желдетіп тазартып
қою.
Сабақ бойынша
рефлекси | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














