Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбахова Динара Бахытжановна |
||||
|
Күні: |
19.12.2024 жыл. |
||||
|
Сынып: |
9 «Ә» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; 9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдап, Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау. |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||
|
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
|
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||
|
ЕБҚ |
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі
«Білім сандығы» стратегиясы. 1-топ. Б.Момышұлы 2-топ. Ғ.Мүсірепов 3-топ. І. Есенберлин 4-топ. О. Сүлейменов
Жаңа тақырыпқа кіріспе
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. «Кинометафора» әдісі. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиеттің дамуы бейнежазба қарап тапсырма орындалады. Есте қалар есім Есте қалар туынды 1. 2. 3. Себеп: |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Білім сандығы ішінен ақын жазушылар кітаптары арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығы |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
|
Интербелсенді тақта
https://youtu.be/7iKHTEcWTUE?si=wTkvbwA5dXwis5zQ
|
|
|
III.Жаңа білімді меңгеру |
БК: 2. Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Хабарлама » әдісі арқылы тақырыпты постерге жазып қорғау. 1-топ. Қазақстандағы кеңестік әдебиеттің ерекшеліктері. 2-топ. Кеңес халқының жемісті еңбегі туралы жазылған шығармалар. 3-топ. Ұлы Отан соғысы ерлігі сипатталған еңбектер. 4-топ. Тарихи өткеніміз туралы шығармалар БК. Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын анықтайды Тапсырма 2 (Жеке жұмыс) «Еркін әнгіме» әдісі М.Әуезовтың мұражай үйінен сіз көрген ерекше жәдігер. М.Әуезовтың қазақ әдебиетіндегі алатын орны. М.Әуезовтың әлемдік деңгейде танылуының қазақ ұлты үшін маңызы. |
Дескриптор:
Оқушылар алдын ала М.Әуезовтің мұражай үйіне саяхатап келді, көрген тарихи ескерткіштер мен оқулықтағы білімдерін пайдаланып сұрақтарға талқылау жасайды: Дескриптор: М.Әуезовтың қазақ әдебиетіндегі орны қандай екенін айтады; М.Әуезовтың әлемдік деңгейде танылуының қазақ ұлты үшін маңызы қандай екенін айтады; |
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, Қазақстан тарихы, Атамұра, 2020ж. (116-126 беттер) Ноутбук қалам, А3 парақ
|
|
|
Бекіту: |
Бекіту сұрақтары. 1. 1940–80 жылдардағы қазақ әдебиетінің дамуына әсер еткен тарихи оқиғалар қандай? 2. Қазақ жазушыларының шығармашылы қандай бағытта дамыды? 3. Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» эпопеясы сол кезеңдегі әдебиетке қандай жаңалық әкелді? |
Білім алушылар себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
|
|
|
Сабаққа рефлексия |
«Білім сандығы» Не себепті қиын болды? Сабақта нені білдім,қандай жаңа нәрсе үйрендім? Сабақта сіздердің болжамдарыңыз орындалды ма? Бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ сіздерге қандай ой тастады? |
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: |
Шығармашылық жұмыс: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Бөлім: |
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбахова Динара Бахытжановна |
||||
|
Күні: |
19.12.2024 жыл. |
||||
|
Сынып: |
9 «Ә» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; 9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдап, Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау. |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||
|
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||
|
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||
|
ЕБҚ |
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі
«Білім сандығы» стратегиясы. 1-топ. Б.Момышұлы 2-топ. Ғ.Мүсірепов 3-топ. І. Есенберлин 4-топ. О. Сүлейменов
Жаңа тақырыпқа кіріспе
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. «Кинометафора» әдісі. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиеттің дамуы бейнежазба қарап тапсырма орындалады. Есте қалар есім Есте қалар туынды 1. 2. 3. Себеп: |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Білім сандығы ішінен ақын жазушылар кітаптары арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. Орындап болғаннан кейін сынып ішінде бірнеше оқушы өз жазғандарын оқып шығы |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
|
Интербелсенді тақта
https://youtu.be/7iKHTEcWTUE?si=wTkvbwA5dXwis5zQ
|
|
|
III.Жаңа білімді меңгеру |
БК: 2. Кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдайды Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Хабарлама » әдісі арқылы тақырыпты постерге жазып қорғау. 1-топ. Қазақстандағы кеңестік әдебиеттің ерекшеліктері. 2-топ. Кеңес халқының жемісті еңбегі туралы жазылған шығармалар. 3-топ. Ұлы Отан соғысы ерлігі сипатталған еңбектер. 4-топ. Тарихи өткеніміз туралы шығармалар БК. Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын анықтайды Тапсырма 2 (Жеке жұмыс) «Еркін әнгіме» әдісі М.Әуезовтың мұражай үйінен сіз көрген ерекше жәдігер. М.Әуезовтың қазақ әдебиетіндегі алатын орны. М.Әуезовтың әлемдік деңгейде танылуының қазақ ұлты үшін маңызы. |
Дескриптор:
Оқушылар алдын ала М.Әуезовтің мұражай үйіне саяхатап келді, көрген тарихи ескерткіштер мен оқулықтағы білімдерін пайдаланып сұрақтарға талқылау жасайды: Дескриптор: М.Әуезовтың қазақ әдебиетіндегі орны қандай екенін айтады; М.Әуезовтың әлемдік деңгейде танылуының қазақ ұлты үшін маңызы қандай екенін айтады; |
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, Қазақстан тарихы, Атамұра, 2020ж. (116-126 беттер) Ноутбук қалам, А3 парақ
|
|
|
Бекіту: |
Бекіту сұрақтары. 1. 1940–80 жылдардағы қазақ әдебиетінің дамуына әсер еткен тарихи оқиғалар қандай? 2. Қазақ жазушыларының шығармашылы қандай бағытта дамыды? 3. Мұхтар Әуезовтің «Абай жолы» эпопеясы сол кезеңдегі әдебиетке қандай жаңалық әкелді? |
Білім алушылар себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
|
|
|
Сабаққа рефлексия |
«Білім сандығы» Не себепті қиын болды? Сабақта нені білдім,қандай жаңа нәрсе үйрендім? Сабақта сіздердің болжамдарыңыз орындалды ма? Бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ сіздерге қандай ой тастады? |
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: |
Шығармашылық жұмыс: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














