|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениетіндегі өзгерістерді анықтайды. Кеңестік дәуірдегі мәдениеттің Қазақстанға әсерін талдайды. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Шәмші әндерін ойнату. (М) Ой шақыру Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту үшін кеңестік заманның ақын-жазушыларының аты-жөндерін жазып қойып, қайсымен, қандай шығармасымен таныс екендігін сұрау:М.Әуезов, Б.Момышұлы, Ә.Нұрпейісов, С.Мұқанов, М.Мақатаев, І.Есенберлин, М.Мағауин, О.Сүлейменов. Оқушылардың жауаптарын тыңдап болғаннан кейін, мұғалім аталған авторлардың шығармаларын атап, кеңестік замандағы өнер мен мәдениеттің негізгі ерекшеліктеріне шолу жасайды, одан кейін сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстырады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Қазақстан тарихы (ХХ ғасырдың басы — бүгінгі күнге дейін) |
||||||||
|
Жаңа білім беру Үй тапсырмасын сұрау |
Мағынаны тану кезеңі. «БББ» әдісі.
Оқушыларға «Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті» тақырыбында кесте беріледі. Оқушылар кестені толтырады.
Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? Зерттеуші сұрақ қоя отырып оқушылардың пікірін білу. Видеоролик көру. Сұрақ Мұрат Әуезов қазақ даласында қандай ұйымның құрылуына септігін тигізді? Тапсырма 1 Тест тапсырмасын орындайды 1.Қай кезде қазақ әдебиеті оқулықтарының барлық басылымдарын алып тастауға бұйрық берілді
2. Ілияс Омаров кімнің көзқарасын жақтағаны үшін айыпталды
3.Қазақтың ерлігін көрсететін қандай жырларға тыйым салынды
Дескрипторы: Мәдениеттің дамуына байланысты тест тапсырмасын орындайды Тапсырма 2 XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы Қазақстан жазушылары қандай қиындықтарға тап болды? Дескриптор XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы Қазақстан жазушыларының қиындықтарын анықтайды.
ХХ ғасырдың 40-80-жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. Тапсырма 1. Кахоот шешу 2. «Жаңа Қазақстанға »жас ғалымдардың тартуы |
Бағалау критерийлері: Кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы маңызды жетістіктер мен жаңа бағыттар мен жанрларды анықтады.
Оқушылар пікірін айтады.
Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар жобаларын қорғайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
|
||||||||
|
Бекіту
Үйге тапсырма
|
1.Главлит деген не? 2.“Сұлтан Бейбарыс”фильмінің режиссері кім?(Б.Мансуров) 3.М.Әуезов “Абай”роман-эпопеясының екінші кітабын қай жылы аяқтады? 12 тақырыпты, Биопоэма құрау,72 бет 2 тапсырма |
Сабақты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушылар Кеңестік мәдениеттің Қазақ мәдениеті мен өнерінің дамуына тигізген әсері туралы білім алды. «4Қ» тәсілі арқылы кері байланыс беріледі
|
Қызық Қиын Қажет Құнды
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. 9 сынып
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. 9 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениетіндегі өзгерістерді анықтайды. Кеңестік дәуірдегі мәдениеттің Қазақстанға әсерін талдайды. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Шәмші әндерін ойнату. (М) Ой шақыру Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту үшін кеңестік заманның ақын-жазушыларының аты-жөндерін жазып қойып, қайсымен, қандай шығармасымен таныс екендігін сұрау:М.Әуезов, Б.Момышұлы, Ә.Нұрпейісов, С.Мұқанов, М.Мақатаев, І.Есенберлин, М.Мағауин, О.Сүлейменов. Оқушылардың жауаптарын тыңдап болғаннан кейін, мұғалім аталған авторлардың шығармаларын атап, кеңестік замандағы өнер мен мәдениеттің негізгі ерекшеліктеріне шолу жасайды, одан кейін сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстырады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Қазақстан тарихы (ХХ ғасырдың басы — бүгінгі күнге дейін) |
||||||||
|
Жаңа білім беру Үй тапсырмасын сұрау |
Мағынаны тану кезеңі. «БББ» әдісі.
Оқушыларға «Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті» тақырыбында кесте беріледі. Оқушылар кестені толтырады.
Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті? Зерттеуші сұрақ қоя отырып оқушылардың пікірін білу. Видеоролик көру. Сұрақ Мұрат Әуезов қазақ даласында қандай ұйымның құрылуына септігін тигізді? Тапсырма 1 Тест тапсырмасын орындайды 1.Қай кезде қазақ әдебиеті оқулықтарының барлық басылымдарын алып тастауға бұйрық берілді
2. Ілияс Омаров кімнің көзқарасын жақтағаны үшін айыпталды
3.Қазақтың ерлігін көрсететін қандай жырларға тыйым салынды
Дескрипторы: Мәдениеттің дамуына байланысты тест тапсырмасын орындайды Тапсырма 2 XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы Қазақстан жазушылары қандай қиындықтарға тап болды? Дескриптор XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы Қазақстан жазушыларының қиындықтарын анықтайды.
ХХ ғасырдың 40-80-жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. Тапсырма 1. Кахоот шешу 2. «Жаңа Қазақстанға »жас ғалымдардың тартуы |
Бағалау критерийлері: Кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы маңызды жетістіктер мен жаңа бағыттар мен жанрларды анықтады.
Оқушылар пікірін айтады.
Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар жобаларын қорғайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
|
|
||||||||
|
Бекіту
Үйге тапсырма
|
1.Главлит деген не? 2.“Сұлтан Бейбарыс”фильмінің режиссері кім?(Б.Мансуров) 3.М.Әуезов “Абай”роман-эпопеясының екінші кітабын қай жылы аяқтады? 12 тақырыпты, Биопоэма құрау,72 бет 2 тапсырма |
Сабақты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушылар Кеңестік мәдениеттің Қазақ мәдениеті мен өнерінің дамуына тигізген әсері туралы білім алды. «4Қ» тәсілі арқылы кері байланыс беріледі
|
Қызық Қиын Қажет Құнды
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













