Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожариянова Жамила Кинаятовна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
9 |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру; Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тоқырау кезеңінің білім мен ғылымға тигізген әсерін талдау; Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 3 минут II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу. 1топ: Гидрофизика 2топ: Археология 3топ: Электрохимия 4топ: Микробиология
«Уақыт шеңбері» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау. БК.Кеңестік білім беру саласында жүргізілген реформаларға тоқталады.
|
Оқушылар ғылым салалары бойынша топтарға бөлінеді.
Оқушылар кеңестік білім беру саласында жүргізілген реформаларды атайды |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
III. Жаңа білімді меңгеру 10 минут 15 минут 7 минут |
Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру Тапсырма 1. Мәтіндік ақпаратпен жұмыс. 1.Соғыстан кейінгі жылдары республиканың ғылым саласы қалай дамыды? 2.Ғалым ретінде Қ.И.Сәтбаевтың тарихи портретін жасаңдар. Академиктің тарих саласындағы еңбегіне баға беріңдер. БК: Кем дегенде 3 мысал келтіре отырып, оның қызметіне баға береді. Зерттеу және талдау . «Артығын алып таста» стратегиясы. Білім алушыларға сабақ тақырыбымен байланысты суреттер жиынтығы таратылып беріледі. Олар берілген ресурстардан қажеттілерін таңдап алады. Тапсырма 2 Қазақстан ғылымының даму жолында қол жеткізген жетістіктері қандай? БК: Қазақстандық ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды. Тапсырма 3. Қалай ойлайсыз, неліктен тоқырау жылдарында қоғамдық ғылымдар қатты зардап шекті? Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер...: (кем дегенде 2 мысалдан келтіріңіз 1.____________________________________________ 2.____________________________________________ 3.____________________________________________ БК: Терминдер мен тірек ұғымдарды тиімді қолданады; Нақты мысалдар мен аргументтер қолданады; Басты факторлар бойынша өз ойын білдіреді және дәлелдер келтіреді Интерактивті тапсырма.
Ғылым саласындағы
Оң нәтижелері Шешілмеген мәселелер
|
Бағалау критерий мен дескрипторына сәйкес ғалымның тарихи портретін жасап, еңбегіне баға береді.
D-id жасанды интеллектті тыңдап, қорытынды ой түйеді.
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды;
Топтар берілген тапсырманы орындап, сынып алдында қорғайды,қосымша сұрақтарға жауап беріп, бірін-бірі толықтырады Дескриптор:
- сталиндік идеологияның нәтижелерін бағалап, дәлел келтіреді; -дамыған сталинизмнің бүгінгі күндегі бағасын талдап, дәлел келтіреді.
Дескриптор: -Кеңестік ғылым саласындағы реформалардың артықшылықтарын жазады; - Кеңестік ғылым саласындағы реформалардың кемшіліктерін жазады; |
Дескрипторға сәйкес жұбын бағалайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Жұлдыз - алақан»
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
|
Презентация
D-id жасанды интеллект
Ақпараттық мәтін https://qrfiles.kz/KT9/18.html |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту: 3 минут |
«Кеше, бүгін және ертең» стратегиясы арқылы білім алушылар қорытынды ойды жалғастырады. - Кеше, Қазақстан ғылымы барынша дамыды, себебі... - Бүгін, Қазақстан ғылымы үздіксіз даму үстінде, себебі... - Ертең, Қазақстан ғылымы қарыштап дамиды, себебі... |
Білім алушылар себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
D-id жасанды интеллект |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия 1 минут |
Бас. Жүрек. Қол. Баспен меңгердім Жүрекпен сезіндім Қолмен түртіп алдым |
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 1 минут |
Кестені толтыру. «Түртіп ал» әдісі.
|
Дескриптор: -Ғылымның дамуына үлес қосқан ғалымдарды біледі; -Зерттеу саласын анықтайды; -Жетістіктерін жазады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожариянова Жамила Кинаятовна |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
9 |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру; Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тоқырау кезеңінің білім мен ғылымға тигізген әсерін талдау; Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 3 минут II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу. 1топ: Гидрофизика 2топ: Археология 3топ: Электрохимия 4топ: Микробиология
«Уақыт шеңбері» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау. БК.Кеңестік білім беру саласында жүргізілген реформаларға тоқталады.
|
Оқушылар ғылым салалары бойынша топтарға бөлінеді.
Оқушылар кеңестік білім беру саласында жүргізілген реформаларды атайды |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
III. Жаңа білімді меңгеру 10 минут 15 минут 7 минут |
Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру Тапсырма 1. Мәтіндік ақпаратпен жұмыс. 1.Соғыстан кейінгі жылдары республиканың ғылым саласы қалай дамыды? 2.Ғалым ретінде Қ.И.Сәтбаевтың тарихи портретін жасаңдар. Академиктің тарих саласындағы еңбегіне баға беріңдер. БК: Кем дегенде 3 мысал келтіре отырып, оның қызметіне баға береді. Зерттеу және талдау . «Артығын алып таста» стратегиясы. Білім алушыларға сабақ тақырыбымен байланысты суреттер жиынтығы таратылып беріледі. Олар берілген ресурстардан қажеттілерін таңдап алады. Тапсырма 2 Қазақстан ғылымының даму жолында қол жеткізген жетістіктері қандай? БК: Қазақстандық ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтайды. Тапсырма 3. Қалай ойлайсыз, неліктен тоқырау жылдарында қоғамдық ғылымдар қатты зардап шекті? Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер...: (кем дегенде 2 мысалдан келтіріңіз 1.____________________________________________ 2.____________________________________________ 3.____________________________________________ БК: Терминдер мен тірек ұғымдарды тиімді қолданады; Нақты мысалдар мен аргументтер қолданады; Басты факторлар бойынша өз ойын білдіреді және дәлелдер келтіреді Интерактивті тапсырма.
Ғылым саласындағы
Оң нәтижелері Шешілмеген мәселелер
|
Бағалау критерий мен дескрипторына сәйкес ғалымның тарихи портретін жасап, еңбегіне баға береді.
D-id жасанды интеллектті тыңдап, қорытынды ой түйеді.
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды;
Топтар берілген тапсырманы орындап, сынып алдында қорғайды,қосымша сұрақтарға жауап беріп, бірін-бірі толықтырады Дескриптор:
- сталиндік идеологияның нәтижелерін бағалап, дәлел келтіреді; -дамыған сталинизмнің бүгінгі күндегі бағасын талдап, дәлел келтіреді.
Дескриптор: -Кеңестік ғылым саласындағы реформалардың артықшылықтарын жазады; - Кеңестік ғылым саласындағы реформалардың кемшіліктерін жазады; |
Дескрипторға сәйкес жұбын бағалайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Жұлдыз - алақан»
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
|
Презентация
D-id жасанды интеллект
Ақпараттық мәтін https://qrfiles.kz/KT9/18.html |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту: 3 минут |
«Кеше, бүгін және ертең» стратегиясы арқылы білім алушылар қорытынды ойды жалғастырады. - Кеше, Қазақстан ғылымы барынша дамыды, себебі... - Бүгін, Қазақстан ғылымы үздіксіз даму үстінде, себебі... - Ертең, Қазақстан ғылымы қарыштап дамиды, себебі... |
Білім алушылар себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
D-id жасанды интеллект |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия 1 минут |
Бас. Жүрек. Қол. Баспен меңгердім Жүрекпен сезіндім Қолмен түртіп алдым |
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: 1 минут |
Кестені толтыру. «Түртіп ал» әдісі.
|
Дескриптор: -Ғылымның дамуына үлес қосқан ғалымдарды біледі; -Зерттеу саласын анықтайды; -Жетістіктерін жазады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



























