«Кішішыған орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Ашық сабақ
Тарих пәнінің мұғалімі Л.М.Анадуллаева
2021-2022 оқу жылы
Қазақстан тарихы 9 сынып ҚМЖ 2 тоқсан
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Кішішыған орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
|
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Анадуллаева Л.М |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
08.12 .2021 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 9 « А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. Зерттеу сұрағы: XX ғасырдыңекінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 -білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тоқырау кезеңінің білім мен ғылымға тигізген әсерін талдау Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5 мин |
Ой салу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Суреттер слайд № 1 |
||||||||||||||
|
Жаңа білім 3 мин 10 мин 5 мин 10 мин 4 мин |
Бейнебаян көрсетіледі Тапсырма 1. Қазақ ғалымдарының ғылым мен білімге қосқан үлесі топтық жұмыс
Тапсырма-2. Қалай ойлайсыз, неліктен тоқырау жылдарында қоғамдық ғылымдар қатты зардап шекті? Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер...: (кем дегенде 2 мысалдан келтіріңіз 1.___________________________________________________ 2. __________________________________________________ 3. ___________________________________________________
Тапсырма-3. ПТМТ формуласы арқылы келесі тұжырымға қатысты оқушының пікірін сұраңыз. «Тоқырау жылдары ғылым саласы қарқынды/төмен деңгейде дамыды»
«Жұмбақ зат»
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды дескриптор : 1.Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды; 2.Анықталған мазмұнды жақсы білетінін және түсінетінін көрсетеді;
Бағалау: Терминдер мен тірек ұғымдарды тиімді қолданады; Нақты мысалдар мен аргументтер қолданады; Басты факторлар бойынша өз ойын білдіреді және дәлелдер келтіреді Бағалау: Бір оқиғаға әртүрлі көзқарасты білдіретін деректерді талдайды, пайымдап өз пікірін білдіреді.
оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы қораптың ішіндегі заттарды табады |
Бағалау парағы арқылы топ басшысы ның бағалауы
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
мадақтау
фишкалар монеталар
|
https://youtu.be/ak-FIbvQxnM слайд №3 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. 11 тарау. слайд №4 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. 11 тарау.
слайд №5
слайд №6 қорап, әр түрлі заттар: микроскоп , кітап, құмыра, колба т.б |
||||||||||||||
|
Бекіту
5 мин
|
Сабақты қорытындылау «Бір сөйлем» әдісі
Тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен айтып шығады
|
Тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен атап шығады
|
«Ең үздік жауап» |
Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін.
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
|
Тақырып бойынша өз ойларын жазады қызыл-түсінбедім сары- сүрағым бар жасыл –түсіндім
|
қорытынды бағалау |
слайд № 8
Колбалар, стикерлер
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері 9 сынып
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері 9 сынып
«Кішішыған орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Ашық сабақ
Тарих пәнінің мұғалімі Л.М.Анадуллаева
2021-2022 оқу жылы
Қазақстан тарихы 9 сынып ҚМЖ 2 тоқсан
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Кішішыған орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
|
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Анадуллаева Л.М |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
08.12 .2021 |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 9 « А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері. Зерттеу сұрағы: XX ғасырдыңекінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 -білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тоқырау кезеңінің білім мен ғылымға тигізген әсерін талдау Тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау дағдыларын дамыту. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 5 мин |
Ой салу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар?
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
Суреттер слайд № 1 |
||||||||||||||
|
Жаңа білім 3 мин 10 мин 5 мин 10 мин 4 мин |
Бейнебаян көрсетіледі Тапсырма 1. Қазақ ғалымдарының ғылым мен білімге қосқан үлесі топтық жұмыс
Тапсырма-2. Қалай ойлайсыз, неліктен тоқырау жылдарында қоғамдық ғылымдар қатты зардап шекті? Берілген сұрақтарға жауап беріңіздер...: (кем дегенде 2 мысалдан келтіріңіз 1.___________________________________________________ 2. __________________________________________________ 3. ___________________________________________________
Тапсырма-3. ПТМТ формуласы арқылы келесі тұжырымға қатысты оқушының пікірін сұраңыз. «Тоқырау жылдары ғылым саласы қарқынды/төмен деңгейде дамыды»
«Жұмбақ зат»
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды дескриптор : 1.Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды; 2.Анықталған мазмұнды жақсы білетінін және түсінетінін көрсетеді;
Бағалау: Терминдер мен тірек ұғымдарды тиімді қолданады; Нақты мысалдар мен аргументтер қолданады; Басты факторлар бойынша өз ойын білдіреді және дәлелдер келтіреді Бағалау: Бір оқиғаға әртүрлі көзқарасты білдіретін деректерді талдайды, пайымдап өз пікірін білдіреді.
оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы қораптың ішіндегі заттарды табады |
Бағалау парағы арқылы топ басшысы ның бағалауы
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап»
мадақтау
фишкалар монеталар
|
https://youtu.be/ak-FIbvQxnM слайд №3 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. 11 тарау. слайд №4 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. 11 тарау.
слайд №5
слайд №6 қорап, әр түрлі заттар: микроскоп , кітап, құмыра, колба т.б |
||||||||||||||
|
Бекіту
5 мин
|
Сабақты қорытындылау «Бір сөйлем» әдісі
Тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен айтып шығады
|
Тақырыпқа байланысты бір сөйлемнен атап шығады
|
«Ең үздік жауап» |
Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін.
|
||||||||||||||
|
Кері байланыс 3 мин |
|
Тақырып бойынша өз ойларын жазады қызыл-түсінбедім сары- сүрағым бар жасыл –түсіндім
|
қорытынды бағалау |
слайд № 8
Колбалар, стикерлер
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















