Материалдар / XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?

XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?

Материал туралы қысқаша түсінік
XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды тақырыбында сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2024
352
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Пәні:

Дүниежүзі тарихы

Бөлім:

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Е.

Күні:

11.11.2024ж

Сынып: 9 «Г», «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.4.1.2 «инфляция», «дағдарыс», «стагнация» ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;

9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;

9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу

Сабақтың мақсаты

ХХ ғ 60-70ж КСРО-ның экономикалық қиыншылықтарға тап болуының себебін анықтайды

КСРО-ның экономикалық қиыншылықтардың себеп-салдарлық байланысын ажыратады.

ХХ ғ. 60-70 ж КСРО-дағы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды талдайды.

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және отаншылдық (Қорытындылау)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

8 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

«Өзіңізге тілегенді басқа адамға тілеңіз!» әдісі. Оқушылар бір-біріне тілек тілейді.
Өткен тақырыптан сұрақтар қою
1.Батыс Германияны қалпына келтіруде үлкен үлес қосқан АҚШ-тың қабылдаған жоспарларының бірі: («Маршалл жоспары»)
2.
1949 жылы Христиан-демократиялық одағының жетекшісі К.Аденауэр билікке келген ел. (ГФР)
3.
1947 жылы Франция үкіметі қабылданған жоспар: (Монне жоспары)
4. Германия тарихына 1949–1963 жж. аралығы алған атау: (
«экономикалық керемет»)
5. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Францияда ұлттандырылған автомобиль зауыты : (
«Рено»)
6. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемдік 1 және 2-экономикалық дағдарыстар болған жылдар: (
1974–1975 жж. 1980–1982 жж. )
7.
1947 жылы 23 индустриалды ел қол қойған келісім: (Сауда және тарифтер туралы келісім )
8. «Әлеуметтік мемлекеттің » көптеген идеялары негізінде осы экономистің идеялары жатыр:

(Дж. Кейнс)

Жаңа сабаққа өту. «Тұлғаны тап» әдісі

Суретте берілген тұлғалар кімдер?
Қай кезеңде басшылық жасады?
Бұл тұлғалар ел басқарған уақытта қандай тарихи оқиғалар болды?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру


Сұрақтарға жауап береді










Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


мадақтау

Слайд













Суреттер

Жаңа білім

15 минут






7 минут








5 минут



















5 минут

Жаңа сабақ. Мәтінмен жұмыс Оқылым: мәтінді оқушылар оқып алады. Тақырыптың мазмұнымен танысып, талдайды

  1. Хрущев саясатының дағдарысы

  2. Реформа ұмтылыстарынан әкімшіл-әміршіл жүйе дағдарысына.

  3. Л.И.Брежневтің басқаруы


1 тапсырма. Венн диаграммасы

«Жылымық» кезеңі

Ұқсастықтар

«Тоқырау» кезеңі

1)


2)


1)

1)


2)


2-тапсырма.

Жеке жұмыс. «Сандар сөйлейді » әдісі

р/с

Жылы


оқиға

1

1952ж

3

Сталин және оның айналасындағылардың қылмыстары әшкереленген, Сталиннің жекебасына табынушылық айыпталған ХХ съез өтті

2

1953ж

4

Ақпан айында соғыс кезінде таратылған балқар, шешен, ингуш, қалмақ және қарашай халықтарының ұлттық автономиялары қайтарылды.

3

1956 ж

1

ХІХ съез өтіп, (ВК(б)П) Кеңестер Одағының Коммунистік партиясына (КОКП) өзгертілді

4

1957ж

6

Қыркүйек айында «Косыгин реформасы» атанған экономикалық реформаны бастау туралы шешім қабылданды.

5

1964ж

2

5 наурызда Сталин қайтыс болды.Сталин қазасынан кейін КСРО басшылығына Хрущев келді

6

1965ж

7

Чехославакияға әскердің енгізілуі «жылымық» кезеңінің аяқталуына алып келді

7

1968 ж.

5

Хрущевқа қарсылық күшейіп, орнынан кетті


3-тапсырма. Тест тапсырмасы.
1.Ғарышқа алғаш рет ұшқан адам:

А)Ю.Гагарин в)Ю.Туполев с)И.Антонов д)К.Циолковский е)А.Калашников

2.КСРО-да «Хрущев жылымығы» кезінде қалыптасқан жекебасқа табынумен күресуші адамдар буыны:

А)жетпісіншілер в)елуіншілер с)алпысыншылар д)қырықыншылар е)жиырмасыншылар

3.Ауғанстанға Кеңес әскерлері енгізілген жыл

А)Тамыз 1975ж в)Желтоқсан 1979ж С)Мамыр 1980ж Д) Қыркүйек 1978ж Е) Қыркүйек 1982ж

4.КСРО дағы 80 жылдардың 2 жартысындағы социолизмнің жаңару процесінің атауы

А)Реконверсия В) Үлкен секіріс С)Кемелденген социолизм Д) Жылымық Е)Қайта құру
5.Л.И.Брежнев КОКП Орталық комитетін басқарды

А)1964-82ж В)1951-64ж с)1955-85ж Д) 1961-80ж е) 1960-75ж
6.1959ж күзде АҚШ тан оралған Н.Хрущев ауылшаруашылық мәдениетін дамытуда өсірген дақылы

А)Картоп В) Макта С)Жүгері Д)Темекі Е)Бидай
7.Сталиннің жеке басына табынушылықты әшкерелеген КОКП ның сьезі

А)ХХІ В) ХІХ С)ХХ Д) ХХІІІ Е) ХХІ

8.Соғыстан кейінгі Кеңестер Одағының шегарасына өзгеріс енді,себебі

А)Ляодунь түбегі Жапонияға берілді В)Оңтүстік Сахалин, Куриль аралдары КСРО ға қосылды С)Моңғолия қосылды Д)Латвия қосылды Е)Қырым қосылды Ғ) Кенингсберг қаласы қосылды
G) Тува мемлекеті кірді
Н)Эстония бөлініп шықты
9. Стратегиялық шабуылдау қаруын шектеу туралы америка-кеңес шарттарына жасасқан КСРО басшысы:

А)Ю.В. Андропов в)М.С. Горбачев с)Л.И. Брежнев д)К.У. Черненко е)Н.С. Хрущев

10.«Косыгин реформасының» уақытына сәйкес келген бесжылдық:

А)сегізінші в)екінші с)алтыншы д)жетінші е)бесінші

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды. Оқушылар түсінген ойларын айтады



Дескриптор:

«Жылымық» кезеңінің 2 ерекшелігін анықтайды;
«Тоқырау» кезеңінің 2 ерекшелігін анықтайды;
Екі кезеңнің 1 ұқсастығын анықтайды




Дескриптор

Жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіреді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»


5 балл






7 балл



















10 балл



балл

баға

19-22

5

15-18

4

9-14

3


Оқулық



АКТ,стикер, оқулық







Тапсырма парақшасы







Хронологиялық кесте










Бекіту


5 минут

Қорытындылау.


Үй тапсырмасы: тест сұрақтарын дайындау

Дескриптор:

-ХХ ғ 60-70 ж экономикалық қайшылықтардың әлеуметтік жағдайға тигізген әсері туралы 2 мысал келтіреді.

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

«INSERT» әдісі

«Ү» білемін

«+» жаңалық

«-» білмеймін

«?» білгім келеді






Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ