Материалдар / XX ғасырдың басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

XX ғасырдың басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сыныптың тақырыбына арналған Қазақстан тарихы пәнінен арналған ашық сабақтын дайын қысқа мерзімді жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2023
367
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының көрнекті өкілдері

Зерттеу сұрағы: Қазақ интеллигенция өкілдері ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;

8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;

8.3.1.5 – Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық

Сабақтың мақсаты

қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;

XX ғ. басындағы қазақ интеллигенциясының қазақ қоғамы дамуына қосқан үлесін бағалау;

Қазақ интеллигенция өкілдерінің ұлттық мүддеге көзқарасын бағалау;

Бағалау критерийі

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы


10минут












1.Ұйымдастыру.

1.Оқушылармен сәлемдесу,сабаққа қатысуын тексеру

2.Психологиялық ахуалды қалыптастыру

«Жүректен жүрекке» оқушылар өздерінің оң жақ көршілеріне оздерінің есімдерінің бірінші әрпінен басталатын жылы лебіздер айтады.

Үй тапсырмасын тексеру. Колесо бағдарламасы арқылы Блиц сұрақтар қойылады. Әр тапсырманың соңында оқушылармен кері байланыс жасап отырамын.Бұл тапсырма соңында оқушылар бір-бірінің жұмысына «Дұрыс немесе бұрыс» әдісі арқылы кері байланыс береді.



Топқа бөлу. Оқушылар әртүрлі фигуралардың түсі арқылы «Алихан», «Ахмет», «Міржақып» деп 3 топқа бөлінеді. Топтардың аты сабаққа байланысты алынған. Сабақ барысында оқушылар топтардың аты неге қойылғандығын түсінеді.

Жіктеу бойынша топтарға деңгейлері әр түрлі оқушыларды аралас ретпен отырғызуға бағытталады.


Оқушылар назарына ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының суреттері ұсынылып келесі сұрақтар қойылады:

1. Бұл суретте қандай зиялылар бейнеленген?

2. Бұл адамдарды не біріктіруі мүмкін;

3. Бұл тұлғалардың қазақ халқының тарихында алатын орны қандай деп ойлайсыз?



.














Видео ролик

Сабақтың ортасы

15 минут





















Тақырыпты ашуға бағыт бағдар беру.

Оқушыларға « Қазақ халқының саяси көшбасшылары» тақырыбында қысқаша видеоролик көрсетіледі. Оқушылар видеороликті мұқият тыңдап, Оқушылар видеоны талқылай отырып,өткен сабақпен байланысын қарастырады және жаңа сабақты бастауға бағыт алады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын.


1 тапсырма : Постер қорғайды 3 топқа бөлінеді. Постерге Алаш партиясы қай жылы қалыптасқанын және қандай маңызды оқиғалар болғанын баяндап көрсетеді. Бұл тапсырма оқушылардың бойында топпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыруға тиімді.

Дескриптор:

XX ғасырдың басында қазақ халқының мүддесін қорғаған тұлғалар туралы айтады.

Алаш партиясының өкілдерінің тарихта алатын орны қандай?

Алаш партиясының қоғамдық ролі мен орны туралы айтады.


2-тапсырма.

Деректерге сүйене отырып қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды;

Қазақ эиялылары

Туған жылы

Атқарған қызметі

Мүше болған партия атауы

Жазған еңбект

рі

Баспасөз қызметі



















Дескриптор

1.Қазақ зиялыларының аттарын атайды;

2.Туған жылы анықтайды;

3.Атқарған қызметтеріне сипаттама береді;

4.Мүше болған партия атауларын анықтайды;

5.Жазған еңбектерінің аттарын атайды;

6.Қай баспасөз орталығында қызмет етті және еңбектерін жариялағанын анықтайды;

7.Қазақ зиялыларының роліне сипаттама береді;

8. Қазақ зиялыларының қызметіне сипаттама береді;


Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек»әдісі









https://www.youtube.com/watch?v=RPKCyjUD-uw


















Қазақстан картасы

Сабақтың соңы

12 минут

«4 сөйлем әдісі». Жекелей жұмыс.

Оқушылар сұраққа кемінде 3 дәлел келтіре отырып, қорытынды ойларын жазады.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Алаш партиясы халық арасында көп қолдауға ие болды?


Неліктен Алаш партиясы халық арасында көп қолдауға ие болды?

1 дәлел

қорытынды ой

2 дәлел

3 дәлел





Дескриптор:

  • Алаш партиясы халық арасында көп қолдауға ие болғандығына 3 дәлел келтіреді

  • Қорытынды ой жазады



Кері байланыс: «Күн шуағы» әдісі бойынша сабақты қорытындылау үшін оқушылар дәптерлеріне күннің шуағын салып әр шуаққа тақырып бойынша түсінгенін жазады.

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін сипаттайтын 300 сөзден тұратын эссе жазу.


Стикер



















3 минут

Рефлексия:


Қызықты болды…

Қиын болды…

Мен орындадым…

Мен үйрендім…



Үйге тапсырма. «Алаш» партиясының бағдарламасын оқу, қосымша мәліметтермен танысу.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!