Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||
|
Күні: |
06.12.2024ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 9 «Г», «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1946-1985 жж. білім беру саласының дамуын бағалайды. Тоқырау кезеңінің білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (2-тапсырма) |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 7 минут Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді пысықтау үшін «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1.Төртінші бесжылдықтың
(1946-1950) мақсаттарының бірі: (адамдардың мәдениет
деңгейі мен материалдық әл-ауқатын арттыру болды) 4.БКП (б) ОК «Қазақ КСР-де жоғары және орта
білімді одан әрі дамыту шаралары туралы» Қаулы қабылдады.
(1947 жылдың 16 қарашасынан бастап) Сабақтың оқу мақсатын бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
П
|
||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен жұмыс. 1. Білім беру реформалары қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. 1984 жылғы жаңа мектеп реформасы 3. Білім беру саласындағы жетістіктер мен кемшіліктер 1-тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру саласындағы жетістіктер мен кемшіліктер
2-тапсырма.ХХ ғасырдың 80-жылдарындағы рухани өмірдегі өзгерістердің екі кезеңінің ерекшелігін анықта
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды әр оқушы бір минут сөйлеп, ақпаратты толық ашқан оқушы жеңіске жетеді.
Дескриптор: білім беру саласындағы 3 жетістік, 3 кемшілікті анықтайдыДескриптор:
80-жылдарындағы рухани
өмірдегі өзгерістердің ерекшелігін
анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» 6 балл
« Мадақтау»
10 балл |
Презентация
https://onlinemektep.org/schedule/1733446800/lesson/008abe13-e855-41b6-8ce1-01855aff3471/lesson
|
||||||||||
|
Бекіту
7 минут
|
Сабақты қорытындылау. Тест тапсырмасы
Үйге тапсырма. Зерттеу жұмысы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
13 балл |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||
|
Кері байланыс
|
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||
§10. ХХ ғ. ІІ жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
1. 1947 жылғы қарашада қабылданған қаулы
-
«Қазақ КСР-iнде жоғары және орта бiлiмдi бұрынғыдан әрi жетiлдiру шаралары туралы»
-
«Қазақ совет әдебиетiнiң жағдайы және оны одан әрi дамыту туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«Еңбек қатынастарын реттеу туралы»
2. 1947 жылғы қарашада қабылданған қаулыдан кейін жергілікті жастар өкілдерінен даярланған мамандар саны
-
80 мыңнан астам
-
60 мыңнан астам
-
70 мыңнан астам
-
20 мыңнан астам
3. 1950 жылға қарай республикада жұмыс iстеген жалпы бiлiм беретiн мектептер саны
-
7088
-
8088
-
9088
-
10088
4. 1999 жылғы «Білім туралы Заң» бойынша негізгі мектеп
-
9 сынып
-
10 сынып
-
11 сынып
-
7 сынып
5. 1970 ж. Қазақ КСР-да болған оқиға
-
Кезекті мектеп реформасы
-
Азиялық училище ашылды
-
Ғылым академиясы құрылды
-
Интернаттар жабылды
6. 1953 жылы интернатта оқыған балалар саны:
-
80 мыңдай
-
40 мыңдай
-
90 мыңдай
-
20 мыңдай
7. 1970 ж. Қазақ КСР-да қабылданған қаулы
-
«Жалпыға бірдей орта білім беруге көшу туралы»
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
8. 1950-1970 жж. Қазақстанда орыс тілінде оқытылатын мектептер артты
-
2,5 мыңға
-
5,5 мыңға
-
4,5 мыңға
-
1,5 мыңға
9. 1950-1970 жж. Қазақстанда қазақ тілінде оқытылатын мектептер азайды
-
5891-ден 2577-ге
-
3891-ден 2577-ге
-
7891-ден 2577-ге
-
9891-ден 2577-ге
10. Қазақ КСР-да 1949 ж. қолға алынды
-
Жалпыға бірдей 7 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 6 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 8 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 9 жылдық білім беру
11. Жалпыға бірдей міндетті 8 жылдық білім беруге көшу басталды
-
1967-1968 жж. бастап
-
1962-1963 жж. бастап
-
1965-1966 жж. бастап
-
1968-1969 жж. бастап
12. 1959 ж. Қазақ КСР-да қабылданған заң
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«Еңбек қатынастарын реттеу туралы»
13. 1966 ж. Қазақ КСР-да қабылданған заң
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«10 жылдық міндетті білім беру туралы»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||
|
Күні: |
06.12.2024ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 9 «Г», «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1946-1985 жж. білім беру саласының дамуын бағалайды. Тоқырау кезеңінің білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жасампаздық және жаңашылдық (2-тапсырма) |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 7 минут Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді пысықтау үшін «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1.Төртінші бесжылдықтың
(1946-1950) мақсаттарының бірі: (адамдардың мәдениет
деңгейі мен материалдық әл-ауқатын арттыру болды) 4.БКП (б) ОК «Қазақ КСР-де жоғары және орта
білімді одан әрі дамыту шаралары туралы» Қаулы қабылдады.
(1947 жылдың 16 қарашасынан бастап) Сабақтың оқу мақсатын бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
П
|
||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен жұмыс. 1. Білім беру реформалары қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. 1984 жылғы жаңа мектеп реформасы 3. Білім беру саласындағы жетістіктер мен кемшіліктер 1-тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру саласындағы жетістіктер мен кемшіліктер
2-тапсырма.ХХ ғасырдың 80-жылдарындағы рухани өмірдегі өзгерістердің екі кезеңінің ерекшелігін анықта
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды әр оқушы бір минут сөйлеп, ақпаратты толық ашқан оқушы жеңіске жетеді.
Дескриптор: білім беру саласындағы 3 жетістік, 3 кемшілікті анықтайдыДескриптор:
80-жылдарындағы рухани
өмірдегі өзгерістердің ерекшелігін
анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» 6 балл
« Мадақтау»
10 балл |
Презентация
https://onlinemektep.org/schedule/1733446800/lesson/008abe13-e855-41b6-8ce1-01855aff3471/lesson
|
||||||||||
|
Бекіту
7 минут
|
Сабақты қорытындылау. Тест тапсырмасы
Үйге тапсырма. Зерттеу жұмысы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
13 балл |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||
|
Кері байланыс
|
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||
§10. ХХ ғ. ІІ жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
1. 1947 жылғы қарашада қабылданған қаулы
-
«Қазақ КСР-iнде жоғары және орта бiлiмдi бұрынғыдан әрi жетiлдiру шаралары туралы»
-
«Қазақ совет әдебиетiнiң жағдайы және оны одан әрi дамыту туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«Еңбек қатынастарын реттеу туралы»
2. 1947 жылғы қарашада қабылданған қаулыдан кейін жергілікті жастар өкілдерінен даярланған мамандар саны
-
80 мыңнан астам
-
60 мыңнан астам
-
70 мыңнан астам
-
20 мыңнан астам
3. 1950 жылға қарай республикада жұмыс iстеген жалпы бiлiм беретiн мектептер саны
-
7088
-
8088
-
9088
-
10088
4. 1999 жылғы «Білім туралы Заң» бойынша негізгі мектеп
-
9 сынып
-
10 сынып
-
11 сынып
-
7 сынып
5. 1970 ж. Қазақ КСР-да болған оқиға
-
Кезекті мектеп реформасы
-
Азиялық училище ашылды
-
Ғылым академиясы құрылды
-
Интернаттар жабылды
6. 1953 жылы интернатта оқыған балалар саны:
-
80 мыңдай
-
40 мыңдай
-
90 мыңдай
-
20 мыңдай
7. 1970 ж. Қазақ КСР-да қабылданған қаулы
-
«Жалпыға бірдей орта білім беруге көшу туралы»
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
8. 1950-1970 жж. Қазақстанда орыс тілінде оқытылатын мектептер артты
-
2,5 мыңға
-
5,5 мыңға
-
4,5 мыңға
-
1,5 мыңға
9. 1950-1970 жж. Қазақстанда қазақ тілінде оқытылатын мектептер азайды
-
5891-ден 2577-ге
-
3891-ден 2577-ге
-
7891-ден 2577-ге
-
9891-ден 2577-ге
10. Қазақ КСР-да 1949 ж. қолға алынды
-
Жалпыға бірдей 7 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 6 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 8 жылдық білім беру
-
Жалпыға бірдей 9 жылдық білім беру
11. Жалпыға бірдей міндетті 8 жылдық білім беруге көшу басталды
-
1967-1968 жж. бастап
-
1962-1963 жж. бастап
-
1965-1966 жж. бастап
-
1968-1969 жж. бастап
12. 1959 ж. Қазақ КСР-да қабылданған заң
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«Еңбек қатынастарын реттеу туралы»
13. 1966 ж. Қазақ КСР-да қабылданған заң
-
«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін одан әрі дамыту туралы»
-
«Жалпы білім беретін орта мектептің жұмысын одан әрі жақсарту шаралары туралы»
-
«Жаратылыстану-математика ғылымдарын дамыту туралы»
-
«10 жылдық міндетті білім беру туралы»
шағым қалдыра аласыз















