Материалдар / XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Аудандық семинарда өткен ашық сабақ
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

М.Байзақов атындағы №18 ЖББМ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)


Педагогтің аты-жөні:

Б.Үргінбаев

Күні:

04.12.2024 ж

Сынып: 9 «Ә»

Қатысушылар саны: 19

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.

Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Сабақтың мақсаты

1945-1985 жж. білім беру саласының дамуын бағалайды.

Тоқырау кезеңінің білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


5 минут






Өткен білімді еске түсіру

10 мин

Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.Оқушыларды топқа бөлу.

https://randomus.ru/split платформасы арқылы топқа бөлу

1-топ. Тәуелсіз

2-топ. Елдің

3-топ. Білімді

4-топ. Ұрпақтары

Үй тапсырмасын сұрау

1.https://wordwall.net/ru/resource/38032688/xx-ғасырдың-екінші-жартысындағы-білім-беру-жүйесінің-дамуы

2. «Алтын асық» ұлттық құндылығымызды дәріптей отырып,оқушылар сұраққа жауап береді.

1.Ж.Шаяхметов 1946-1950 жылдары Қазақстан тарихында қандай рөл атқарды?

2.Д.Қоневтың кезінде Қазақстанның өнеркәсіптік әлеуеті қалай өзгерді?

3.Д.Қонаевтың республика дамуындағы рөлі қандай болды?

4.Ж.Ташенов қандай іс-әрекеттерімен халықтың есінде қалды?

5.Тосын сый

Сабақтың оқу мақсатын бағалау критерийлерін анықтау.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Wordwall бағдарламасында сұрақтарға жауап береді



Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Оқушылар қоржыннан асықтарды ала отырып,сұрақтарға жауап береді.Сонымен қатар тосын сыйды алады.











Мадақтау





Bilimclass әдісі арқылы бағалау



П резентация


https://wordwall.net/ru/resource

асықтар

киіз үй





Жаңа білім

8 мин








7 мин




















5 мин





























5 мин


«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау.Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу.

https://studio.d-id.com/share?id=665fe8f698329786395b7c3f4b3ad3ac&utm_source=copy

Бейнеролик. Жаңа тақырыпқа байланысты

видеокөрсетілім.

https://www.youtube.com/watch?v=pNzUv_A6jS0


1 -тапсырма. Тоқырау жылдары білім беру саласында жүргізілген реформалар маңыздылығына байланысты SWOT талдау жасайды.

1-топ: кеңестік білім беру жүйесінің күшті жақтарын;

2-топ: кеңестік білім беру жүйесінің әлсіз жақтарын;

3-топ: білім беру саласындағы мүмкіндіктер

4-топ: білім беру саласындағы қауіптер.


2-тапсырма .Жұптық жұмыс

Қазіргі білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықта:


Кеңестік кезеңдегі білім беру жүйесі

Ұқсастығы

Қазіргі білім беру жүйесі

Айырмашылығы

Айырмашылығы








3-тапсырма. Сәйкестендіру

Оқушылар суретке қарап, өз ойларын айтады.



Оқушылар дәптерлерін ашып, тақырыпты жазады.Назарын бейнероликке аударады.





Оқушылар жаңа тақырып бойынша талдау жасайды.Әр топ өзіне берілген сұрақ бойынша постер жасап

қорғайды.

Дескриптор:

Білім беру және саласындағы өзгерістерді, білім беру жүйесінің әлсіз күшті мүмкіндіктерін ажыратады;










Оқушыларға жұптық тапсырма беріледі.

Дескриптор:

Кеңестік білім беру жүйесін талдауды;

Қазіргі білім беру жүйесін талдап,айырмашылықтарын анықтайды.
















Оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасы беріледі


https://view.genially.com платформасында тапсырма орындайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Оқушылар топта бір-бірін бағалайды.

Топтар құрастырған критерийлер бойынша өзара бағалайды1. Келтірілген дәлелдердің нақтылығы

  • 2.Аргументтердің сенімділігі

  • 3. Аргументтердің орынды қолданылуы



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Өзіндік бағалау

Bilimclass әдісі арқылы



Презентация


Қазақстан тарихы оқулығы

Қ.Өскембаев З.Сақтағанова Ғ.Мұхтарұлы ғасырдың


ХХ ғас.

екінші жартысынан біздің уақытымызға дейін / құраст. - авт. О. Жанайдаров; қазақ тіліне ауд. Т. Б. Рсаев; бас сурет. Л. И. Тетенко. - Алматы: Қазақ энциклопедиясы, 2007. - 312бет: сурет.




Деректер











https://view.genially.com/6744cefac01520b5e50e9889/interactive-content-join-words

Бекіту

3 мин





Сабақты қорытындылау. «Кім жылдам?»

https://wordwall.net/ru/resource/39665741

сұрақтарға жауап беру

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма. 24-25 параграфты оқу. Тапсырманы орындау.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

https://wordwall.net/ru/resource/39665741

сұрақтарға жауап береді.

«Ең үздік жауап»


https://wordwall.net/ru/resource/39665741





Кері байланыс

2 мин


QR сканерлеу арқылы кері байланыс жасайды.

Жалғастырыңыз:

QR сканерлеу арқылы кері байланыс жасайды.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


QR код



Тексердім, П.Амангелдиева

04.12.2024 ж

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі