XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы

Тақырып бойынша 19 материал табылды

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы

Материал туралы қысқаша түсінік
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы тақырыбындағы ашық сабақ!
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Бөлім

Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)

Педагогтің Т.А.Ә

Амангелді Ғалымбек Тоқтарұлы

Күні


Пәні

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

9

Сабақтың тақырыбы

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы

Зерттеу сұрағы:Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Сабақтың мақсаты:

білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформаларды анықтап,баға береді

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Жоғары ойлау дағдылары

Тариха ойлау дағдылары

Тарихи талдау мен түсіндіру

Тарихи концепт

Маңыздылық


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

1.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Психолгоялық ахуал орнату. оқушыларын «Castlots» электронды платформа бағдарламасы бойынша аралас 3 топқа (октябрят,пионер,комсомол) бөледі.

«Құм сағат» әдісі бойынша өткен сабақты қайталау арқылы «Тоқырау жылдарындағы демографиялық үдерістер» атты тақырыбында үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақтың тікелей байланысты екенін түсіндіреді.

«Ой шақыру» айдары бойынша суреттер арқылы қазіргі кездегі өздері оқып жүрген білім жүйесін кеңестік дәуіріндегі білім жүйесімен салыстырып, айырмашылықтарын анықтайды және осы арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығады.

Суреттерде не көріп отырсыздар?
Не ерекше болды?

Тақырыпты болжап көріңіз....

Болжамдарын негіздейді

Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, осы сабақта басты зерттелетін мәселеге ойларын шоғырландыруға назар аударылады. Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.









Дескриптор:

-cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады.





.


Мұғaлімнің мадақтау сөздері

Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы












Топтар бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды.

ЕББҚ оқушыға қолдау көретіледі.


http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/






Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.



Суреттер топтамасы

Сабақтың ортасы

30 мин



10 мин






































10 мин
















10 мин

Мағынаны тану

Зерттеу мен талдау Зерттеу сұрағы:

Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?

Топтық жұмыс

«Түсін,талда,жеткіз»-мәтінмен жұмыс

Оқушыларға білім саласындағы мемлекеттік саясат туралы мәтін таратады, тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, маңыздылығын анықтайды.

Зерттеу және талдау.

1-топ: «Ой, әрекет» кестесі бойынша Кеңестік білім беру саласындағы реформаларды кестені толтырыңыз.

Группа 1


2-топ: «Көпіршелер» әдісі бойынша қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып,3 айырмашылығын анықтаңыздар

Shape3 Shape1

қазіргі таңдағы білім жүйесі

Shape2

Кеңес

тік дәуірдегі білім жүйесі

1-айырмашылығы



Shape4

2-айырмашылығы




Shape5

3-айырмашылығы




3-топ:«Екі жақты түсіндірме күнделігі» бойынша Кеңестік білім беру жүйесінің оң және теріс жақтарын атайды

Кеңестік білім беру жүйесі

оң жақтары

теріс жақтары



Оқушылардың жауаптарын оқу мақсатымен байланыстырады

Жұптық жұмыс

Жұптар реформалардың мерзімі мен маңыздылығын анықтайды.

Мерзімі

Реформалар

Реформалар маңызы

1




2




3




Пікірің қажет!

Кеңестік білім беру саласының мақсаты қандай болды?

Жеке жұмыс

«Тиімді/Тиімсіз» әдісін қолдана отырып, білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформаларды анықтаңыз.

«Тиімді»

Тұжырым

«Тиімсіз»

+

Соғыстан кейінгі жылдары ғылым мен білімді дамыту мақсатында 1947 жылы қабылданған «Қазақ КСР-інде жоғары және орта білімді одан әрі жетілдіру туралы» қаулы қабылданды


+

Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда халық сирек қоныстанған аудандарда малшы балалары үшін салынды



«болашағы жоқ» елді мекендер жойылып, шағын жинақты қазақ мектептері жабылды

+


Мектептердегі білім беру ісінің тоталитарлық тәртіптте жүргізілді

+

+

Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда жалпыға бірдей міндетті жетіжылдық білім беру ісі қайтадан қолға алынды


+

1959 жылғы «Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім білім беру жүйесін одан ары дамыту туралы» заң








1-топ: Кеңестік білім беру саласындағы реформаларды кестені сипаттайды;

«Ой, әрекет» кестесі бойынша Кеңестік білім беру саласындағы реформаларды кестені толтырады

Оқушылар бейнебаян көреді, бейнебаян бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтырады.


Оқушылар «Көпіршелер» әдісі бойынша қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып,3 айырмашылығын анықтаңыздар

Екі жақты түсіндірме күнделігі» бойынша Кеңестік білім беру жүйесінің оң және теріс жақтарын анықтайды;























Оқушылар дерек мазмұны негізінде «Тиімді/Тиімсіз» әдісін қолдана отырып, білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформаларды анықтайды.


Сұрақтарды топ басшылары өзара алмасып, жауап берген топтың жауабын алдын ала дайындалған жауаппен салыстыруын қадағалаңыз.

1-топ дескрипторы:

1. Кеңестік білім беру саласындағы реформаларды анықтайды;

2. Кеңестік білім беру саласындағы реформалар

барысын сипаттайды;

2-топ дескрипторы:

1. қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесін анықтайды;

2. қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесінен 1-ші айырмашылығын жазады;

3. қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесінен 2-ші айырмашылығын

4. қазіргі таңдағы білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесінен 3-ші айырмашылығын жазады;

3-топ дескриптор:

1. Кеңестік білім беру жүйесінің оң жақтарын атайды

2. Кеңестік білім беру жүйесінің теріс жақтарын атайды анықтайды:





Дескриптор:

- «Кеңестік білім беру реформаларын жүзеге асыру жолдаына талдау жасайды;












Дескриптор:

- білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформаларды анықтайды;

- білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформалардың тиімді жақтарын көрсетеді;

- білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік реформалардың тиімсіз жақтарын көрсетеді;

Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 9-сыныбына арналған оқулық

Б.Ғ Аяған

Қ.Б.Әдиет

А.Б.Сатанов

Алматы «Атамұра» 2019

62-64 беттер





Источник: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8730/
© e-history.kz










Тірек-сызбалар











«Екі жақты түсіндірме күнделігі»






Тақырыптық кесте




















«Тиімді/Тиімсіз» кестесі

Сабақтың аяғы

5 мин

Сабақты қорытындылау

«Серпілген сауалдан» әдісі

Соғыстан кейінгі жылдары ғылым мен білімді дамыту мақсатында «Қазақ КСР-інде жоғары және орта білімді одан әрі жетілдіру туралы» қаулының қабылданған жылы

А) 1947 жылы

В) 1949 жылы

С) 1950 жылы

Д) 1925 жылы

. Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда мектептерге көмек көрсетуге қор жасау үшін ұйымдастырылған шара:

A) Сенбіліктер

B) Жексенбіліктер

C) Жылу жинау

D) Асар

«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім білім беру жүйесін одан ары дамыту туралы» заң қабылданды

А) 1956 жылы

В) 1957 жылы

С) 1958 жылы

Д) 1959 жылы

) 1962-1963 оқу жылынан бастап жалпыға бірдей міндетті сегізжылдық білім беруге көшу көзделді:

B) он бір жылдық еңбек – политехникалық мектептерін құру

C) жұмысшы жастар мектептерін көбейту

D) орта мектепті 10-11 сыныппен аяқтау

Е) мектеп-интернаттар жүйесін кеңейту

ҰОС кейінгі жылдарда Қазақстанның жоғары білім беру жүйесінде даярлауы басым мамандық

A) педагогика мамандары

B) мал шаруашылығы мамандары

C) ауыл шаруашылығы мамандары

D) медицина мамандары

«Қазіргі заманда не өзгертер едіңіз?»

Кері байланыс.

Нені білдім, нені үйрендім?

Нені толық түсінбедім?

Нені білгім келеді?

Үй тапсырмасы

«Қазіргі таңда сіз не өзгертер едіңіз?»

Үйге тапсырма

Оқушылар «Соғыстан кейінгі жылдардағы республикадағы мәдени өмір»

Тақырыбында эссе жазады

критерийлері:

  • кем дегенде үш дәлел дейек келтіру.

  • Қорытынды ой;

Сөз саны 150.

Оқушы тақырып бойынша не білдім?, не қызықты болды? не білгім келеді?-деп жазады.


Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды.



ЕББҚ оқушының ауызша айтқан жауабын тыңдап, қолдау көрсетеді.


А4 парағы






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.10.2025
52
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі