У, дыбысының дауысты және дауыссыз болып айтылуы

Тақырып бойынша 14 материал табылды

У, дыбысының дауысты және дауыссыз болып айтылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Арнайы педагогтың түзету дамыту сабағы
Материалдың қысқаша нұсқасы

1 Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

___________________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қазақ тілі пәнінен

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

1-тоқсан

Бөлім:


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

У дыбысының дауысты және дауыссыз болып айтылуы. У әрпінің жазылуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.4.1.2* у, и, й әріптерінің емлесін сақтап жазу;

2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты

Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеуді, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беруді меңгересің;

У әріпінің емлесін сақтап жазуды үйренесің;


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқу құралдарын түгендеу

Қызығушылықты ояту (ынталандыру) әдісі

Ширату сұрақтары:

  • Сәлеметсіңдер ме!

  • Көңіл –күйлерін қалай?

  • Сендерді жаңа оқу жылының басталуымен құттықтаймын!


Балалар мектепке келген алғашқы күнді естеріңе түсіріп көріңдер. Қандай сезімде болдыңдар?

Өте жақсы! Жарайсыңдар!

Оқыған, білімді адамның күні жарқын болады. Сол себепті сендерді жақсы оқуға шақырамын.

Оқушылар арнайы педагогпен амандасады.

Оқу құралдарын түгендейді.

Арнайы педагог қойған сұрақтарға жауап береді.

Ауызша мадақтама айту:

Жарайсың!

Тамаша!

Сенің қолыңнан келеді!

Керемет!



Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш













Сабақтың ортасы

35 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «У дыбысының дауысты және дауыссыз болып айтылуы. У әрпінің жазылуы»

Сабақ мақсатын хабарлау:

Бүгінгі сабақта тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеуді, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беруді және у әріпінің емлесін сақтап жазуды үйренетің боласыңдар.


Жаңаны ашу

У дыбысының дауысты және дауыссыз болып айтылу ерекшелігін есімізге түсіріп көреміз.


Есіңе сақта!

Дауыстыдан соң және сөз басында дауысттыдан бұрын келген у дыбысы дауыссыз болады: әуежай, уақыт, Сәуле.


Дауыссыздан соң және сөз басында дауыссыздан бұрын келген у дыбысы дауысты болады: сусын, елу, улап-шулап.


У дыбысының дауысты немесе дауыссыз екенін дәлелдеу жолына назар аударыңдар.

Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз.

Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды.

Жарайсың!





Жаңаны қолдану әдісі

1-тапсырма. Ережені еске түсір. Сөздерді кестеге орналастыр.

Сурет, дәуіт, егеу, елу, сусын, әуен, бауырмал, уық, шуақ.


Дауысты у

Дауыссыз у







Оқушылар ережені еске түсіреді. Дауысты және дауыссыз у дыбысын


Тамаша!



Сұрақ қою және талқылау тәсілі


2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Түсінбеген сөздерді белгіле.

Дала гүлдері

(Ертегі)

Далада өсіп тұрған Бәйшешек пен Бақбақ бір-бірімен таласып қалды.

  • Ең әдемі гүл менмін! Ең бірінші өсіп шығып, көктем келгенін хабарлап, елді қуантамын! – деді Бәйшешек.

  • Жоқ! Ел мені жақсы көреді. Өйткені менің екі баскиімім бар. Біріншісі – жайнаған сары гүл. Екіншісі – үлпілдеген үкілі бөрік, - деді Бақбақ қарсыласып.

Екеуінің сөзін тыңдап тұрған қарт кісі:

  • Таласпаңдар! Сендердің екеуің де әдемісіңдер! Иістерің де керемет. Екеуің қатар тұрғанда даланы жайнатып, иістерің адамдарға қуаныш сыйлайды, - деді.

Содан бері Бәйшешек пен Бақбақ таласпайтын болыпты.

Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бер.

  • Бейшешек Бақбаққа не деді?

  • Бақбақ Бәйшешекке не деді?

  • Қарт кісі не айтты?

  • Бақбақ пен Бәйшешек татуласты ма?

Оқушылар мәтінді оқиды. Түсінбеген сөздерді белгілейді. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

Сенің қолыңнан келеді!



3-тапсырма. Мәтіннен у дыбысы бар сөздерді тап. қайсысы дауысты, қайсысы дауыссыз екенін анықта.

Дала гүлдері

(Ертегі)

Оқушылар мәтіннен у дыбысы бар сөздерді тауып, анықтайды.

Керемет!




4-тапсырма. Өлеңді көшіріп жаз. У дыбысы бар сөздердің астын сыз. У дыбысының дауысты немесе дауыссыз екенін дәлелде.


Халқымызда қыздар көп,

Иеленген гүл атын.

Әпкем аты – Раушан,

Қарындасым – Жауқазын.


Оқушылар өлеңді көшіріп жазады. У дыбысы бар сөздердің астын сызып, дауысты немесе дауыссыз дыбыс екенін дәлелдейді.

Тамаша!

5-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.


Оқушылар қойылымға қажет жан...арлардың костюмдерін таңдады. Қойылымда қ... түлкі а...ыл маңын торыды. Та...ыстың киімі әдемі-ақ. Қырға...ыл киімін киген Дә...ренді алғашқыда танымай қалдық.



Бүгінгі сабақта сабақта тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеуді, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беруді, дауысты және дауыссыз у дыбысын ажыратуды үйрендіңдер.

Оқушылар көп нүктенің орнына қажетті әріпті қойып, көшіріп жазады.


Жарайсың!

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия. Кері байланыс.

Т үсінбедім Сұрағым бар Түсіндім



Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Смайлдер.

Үй тапсырмасы

Кестені тиісті сөздермен толықтырып жаз.


Дауысты у


Дауыссыз у



Оқушылар үй тапсырмасын орындайды.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.11.2025
54
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі