Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп: Ақмола облысы Целиноград ауданы «№ 2 Қосшы орта мектебі» ММ |
||
|
Күні: 09.12.2017. |
Мұғалімнің аты-жөні: Зәмзебай Кенже Серікбекқызы |
||
|
Сынып: 5 «В» |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5 Т.2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және негізгі ақпаратты анықтау 5 О.5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы Мәтінді тыңдау, мазмұнын түсіну Оқушылардың көпшілігі Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Оқушылардың кейбірі Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздердің мағынасына мәтінге сүйене отырып, түсінік беру. «Шер – мұң», «бодан», «бұғаулану», «өгей», «еркіндік», «қасиет», «қастерлі», «еңсе», «құрсау», «боздақ» сөздеріне түсінік беру. |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының ең бастысы – Қазақстанның тәуелсіздігі туралы ой қозғап, оқушыларды елжандылыққа, отансүйгіштікке баулу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайдтар, интерактивті тақта, www.zharar.com.kz сайты, https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ бейнематериалындағы Қ. Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңі |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Ақын Қалқаман Сариннің өмірі мен шығармашылығын біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі «Жақсы сөз – жарым ырыс» әдісі Мақсаты: Оқушылардың бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болуына әсер етеді. Нұсқаулық: Оқушылар шеңберде тұрып, бір оқушы екінші оқушыға тілек білдіреді. Мысалы: - Мен Сізге табыс тілеймін! - Мен Сізге бақыт тілеймін! |
Оқулық, қазақша-орысша сөздік, бейне таспа, фотоколлаж, топтық тапсырмалар, «Жүректен жүрекке» флипчарты, жүрекшелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
3 минут
6 минут 3 минут
2 минут 7 минут 3 минут 4 минут 4 минут |
Білу және түсіну 1-қадам. Мына суреттерден не көріп тұрсыздар.
2
Cуреттегі құстар мен «тәуелсіздік» деген сөз арасында байланыс бар ма? СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Оқушылар мұғалім берген сөздермен жұмыс жасайды. Оқушыларға сөздіктер таратылады Сөздіктің көмегімен сөздік қорды байыту
ТЫҢДАЛЫМ. 2-тапсырма. Оқушылар Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңін бірінші рет тыңдап, сөздіктегі сөздердің астын сызады. Өлеңмен жұмыс
Еркіндігім. ... Уа, еркіндік! Мұғалім сөзі/Қосымша ақпарат: Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңі 1986 жылғы «Желтоқсан» оқиғасына арналған. Ақын өлеңінде тәуелсіздіктің оңай келмегенін айтады. Тәуелсіздік жолында Қайрат, Ләззат, Сабира сынды жастар өз өмірлерін қиған. Олар сол кездегі саясатқа қарсы шыққан. Ақын осы қиыншылықпен келген тәуелсіздікті жырлаған. Қазақстан Республикасы тәуелсіздікті 1991 жылғы 16 желтоқсанда алды. Осы тәуелсіздікті сақтау біздерге аманат екенін айтады. 3-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының Білу және түсіну деңгейі Тапсырма.
Дескриптор Білім алушы
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы мұғалім оқушыларға баға береді. Сергіту сәті. Б. Тілеухан, Н.Назарбаев «Қазағым, елім» әнін тыңдау Қолдану Топтық жұмыс 4-тапсырма. «Кофе араластырғыш таяқша» әдісімен оқушыларды таяқшалардың түстеріне сай саралап 3-топқа бөлемін. То
Cараланған тапсырмалар: А тобы. Суреттерге тақырып қояды. В С тобы. Суреттерді Қ.Сариннің «Тәуелсіздік өлеңімен байланыстырып түсіндіреді. Оқушылар қосымша ақпарат көздерінен алынған ақпараттарды қолданады. ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы іске асады.
5-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады). Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып, Қарапайым сұрақ Дәлел сұрақ Интерпретациялық сұрақ Тәжірибелік сұрақ Бағалау сұрағы Шығармашылық сұрақ бағытында берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өз көзқарасын жеткізеді. Сұрақтар «Тәуелсіздік сыйы» қобдишасынан алынады. Сұрақтар:
ҚБ. «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы іске асады. |
Суреттер
Қазақша-орысша сөздік
watch?v=f_gCsgK1nyQ сайты
watch?v=f_gCsgK1nyQ сайты
«Тәуелсіздік сыйы» қобдишасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Рефлексия. «Жүректен жүрекке» кері байланысы арқылы мұғалім жүрегінен оқушы жүрегіне не жеткенін оқушылар жүрекшелерге білгендерін жазып, флипчарттағы жүрекке жапсыру арқылы білдіреді. Оқушылар жүрекке не жазу керек? 1. Өлеңнің мазмұнын түсінгенін 2. Өлеңнің маңыздылығын 3. Өз көзқарасын білдіруде қиындық болғанын 4 |
Жүректер жапсырылған флипчарт, жүрекшелер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
«Тәуелсіздік» тақырыбына «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең дайындау |
Оқулық. 9-тапсырма, 43-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану арқылы, тапсырмалардың сараланып, кері байланыс арқылы оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлаймын. Сараланған тапсырмалар барысында кейбір оқушылар мұғалімнің көмекшісі ретінде басқа оқушыларға тапсырмаларды түсініп орындауға көмектеседі. |
Рефлексия. «Жүректен жүрекке» кері байланысы арқылы мұғалім жүрегінен оқушы жүрегіне не жеткенін, бүгінгі сабақта нені үйренгендерін, нені білмегендерін, не қызықтырғанын жүрекшелерге жазып, флипчарттағы жүрекке жапсыру арқылы білдіреді.
|
Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім" 5 орыс сыныбы
"Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім" 5 орыс сыныбы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Менің тәуелсіз Қазақстаным |
Мектеп: Ақмола облысы Целиноград ауданы «№ 2 Қосшы орта мектебі» ММ |
||
|
Күні: 09.12.2017. |
Мұғалімнің аты-жөні: Зәмзебай Кенже Серікбекқызы |
||
|
Сынып: 5 «В» |
Қатысқандар: 12 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Уа, еркіндік! Сенсің менің ең ғажайып өлеңім
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5 Т.2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және негізгі ақпаратты анықтау 5 О.5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы Мәтінді тыңдау, мазмұнын түсіну Оқушылардың көпшілігі Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Оқушылардың кейбірі Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді қолдану |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздердің мағынасына мәтінге сүйене отырып, түсінік беру. «Шер – мұң», «бодан», «бұғаулану», «өгей», «еркіндік», «қасиет», «қастерлі», «еңсе», «құрсау», «боздақ» сөздеріне түсінік беру. |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының ең бастысы – Қазақстанның тәуелсіздігі туралы ой қозғап, оқушыларды елжандылыққа, отансүйгіштікке баулу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайдтар, интерактивті тақта, www.zharar.com.kz сайты, https://www.youtube.com/watch?v=f_gCsgK1nyQ бейнематериалындағы Қ. Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңі |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Ақын Қалқаман Сариннің өмірі мен шығармашылығын біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі «Жақсы сөз – жарым ырыс» әдісі Мақсаты: Оқушылардың бір-бірімен жақсы қарым-қатынаста болуына әсер етеді. Нұсқаулық: Оқушылар шеңберде тұрып, бір оқушы екінші оқушыға тілек білдіреді. Мысалы: - Мен Сізге табыс тілеймін! - Мен Сізге бақыт тілеймін! |
Оқулық, қазақша-орысша сөздік, бейне таспа, фотоколлаж, топтық тапсырмалар, «Жүректен жүрекке» флипчарты, жүрекшелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
3 минут
6 минут 3 минут
2 минут 7 минут 3 минут 4 минут 4 минут |
Білу және түсіну 1-қадам. Мына суреттерден не көріп тұрсыздар.
2
Cуреттегі құстар мен «тәуелсіздік» деген сөз арасында байланыс бар ма? СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Оқушылар мұғалім берген сөздермен жұмыс жасайды. Оқушыларға сөздіктер таратылады Сөздіктің көмегімен сөздік қорды байыту
ТЫҢДАЛЫМ. 2-тапсырма. Оқушылар Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңін бірінші рет тыңдап, сөздіктегі сөздердің астын сызады. Өлеңмен жұмыс
Еркіндігім. ... Уа, еркіндік! Мұғалім сөзі/Қосымша ақпарат: Қалқаман Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңі 1986 жылғы «Желтоқсан» оқиғасына арналған. Ақын өлеңінде тәуелсіздіктің оңай келмегенін айтады. Тәуелсіздік жолында Қайрат, Ләззат, Сабира сынды жастар өз өмірлерін қиған. Олар сол кездегі саясатқа қарсы шыққан. Ақын осы қиыншылықпен келген тәуелсіздікті жырлаған. Қазақстан Республикасы тәуелсіздікті 1991 жылғы 16 желтоқсанда алды. Осы тәуелсіздікті сақтау біздерге аманат екенін айтады. 3-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийі Білім алушы
Ойлау дағдыларының Білу және түсіну деңгейі Тапсырма.
Дескриптор Білім алушы
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы мұғалім оқушыларға баға береді. Сергіту сәті. Б. Тілеухан, Н.Назарбаев «Қазағым, елім» әнін тыңдау Қолдану Топтық жұмыс 4-тапсырма. «Кофе араластырғыш таяқша» әдісімен оқушыларды таяқшалардың түстеріне сай саралап 3-топқа бөлемін. То
Cараланған тапсырмалар: А тобы. Суреттерге тақырып қояды. В С тобы. Суреттерді Қ.Сариннің «Тәуелсіздік өлеңімен байланыстырып түсіндіреді. Оқушылар қосымша ақпарат көздерінен алынған ақпараттарды қолданады. ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы іске асады.
5-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады). Жаттығудың сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып, Қарапайым сұрақ Дәлел сұрақ Интерпретациялық сұрақ Тәжірибелік сұрақ Бағалау сұрағы Шығармашылық сұрақ бағытында берілген сұрақтарға жауап бере отырып, өз көзқарасын жеткізеді. Сұрақтар «Тәуелсіздік сыйы» қобдишасынан алынады. Сұрақтар:
ҚБ. «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы іске асады. |
Суреттер
Қазақша-орысша сөздік
watch?v=f_gCsgK1nyQ сайты
watch?v=f_gCsgK1nyQ сайты
«Тәуелсіздік сыйы» қобдишасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Рефлексия. «Жүректен жүрекке» кері байланысы арқылы мұғалім жүрегінен оқушы жүрегіне не жеткенін оқушылар жүрекшелерге білгендерін жазып, флипчарттағы жүрекке жапсыру арқылы білдіреді. Оқушылар жүрекке не жазу керек? 1. Өлеңнің мазмұнын түсінгенін 2. Өлеңнің маңыздылығын 3. Өз көзқарасын білдіруде қиындық болғанын 4 |
Жүректер жапсырылған флипчарт, жүрекшелер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
«Тәуелсіздік» тақырыбына «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең дайындау |
Оқулық. 9-тапсырма, 43-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалану арқылы, тапсырмалардың сараланып, кері байланыс арқылы оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді жоспарлаймын. Сараланған тапсырмалар барысында кейбір оқушылар мұғалімнің көмекшісі ретінде басқа оқушыларға тапсырмаларды түсініп орындауға көмектеседі. |
Рефлексия. «Жүректен жүрекке» кері байланысы арқылы мұғалім жүрегінен оқушы жүрегіне не жеткенін, бүгінгі сабақта нені үйренгендерін, нені білмегендерін, не қызықтырғанын жүрекшелерге жазып, флипчарттағы жүрекке жапсыру арқылы білдіреді.
|
Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















