«Ш.Уалиханов атындағы орта
мектеп» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы: Ядролық қару және оның
сипаттамасы.
|
Бөлім: |
VІІІ – бөлім Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сасанбеков Саяхат |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ядролық қару және оның сипаттамасы. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Ядролық жарылыс түрлері мен олардың зақымдаушы факторларын есте сақтау. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторларынан қорғанудың негізгі тәсілдерін анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Ядролық қаруды қолданудың апаттық салдары туралы түсінік қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтар |
Оқушыларды Тәуелсіздік және отаншылдыққа, азаматтық жауапкершілік пен ұлттық сана –сезімнің дамуына ықпал ету, тәртіпке, жауапкершілікке, қауіпсіздікке, командада жұмыс істеуге және Отанға деген құрмет аса киелі ұғым екендігіне тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 10 мин
Өткен тақырыпты қайталау. |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
Екі топқа бөлу
Топқа бөлу «Жұлдызша» әдісі.
Психологиялық ахуал. «Жауынгерлік рух» әдісі бойынша
Өткен сабақты еске түсіру «Падлет тақтасы» әдісі |
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға мәлімет береді. Тік тұру,сәлемдесу.
Тақтадағы жұлдызшаларды басу арқылы үш топқа бөлініп, орындарына барып тұрады. ? ЖЕБЕ тобы «Біз — дәлдік пен жылдамдық символымыз! ⚔️ НАЙЗА тобы «Біз — күш пен батылдық символымыз!» ?ҚАЛҚАН тобы «Біз — қорғаныс пен сенімділіктің символымыз!
Оқушылар үй тапсырмасын QR код арқылы тақтаға жібереді |
Ауызша мадақтау
Жақсы Жарайсыңдар
Керемет Жақсы
Өте жақсы Керемет
Жақсы
Жарайсыңдар
Өте жақсы |
Экран Интерактивті тақта
Интерактивті тақта
Экран
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 25 мин
10 минут
|
Жаңа тақырыпты ашу «Суреттер сөйлейді» әдісі АКТ мен жұмыс Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру платформа ЖИ видео көрсетіледі Бейнежазба көрсету «Ядролық қару оның алғаш қолданылуы, оның зардаптары» туралы. Теориялық жаңа сабақты түсіндіру (сөйлеу 5 мин) 1.Топтық тапсырма «Гексагон» әдісі.
2-тапсырма Жеке тапсырма «Сәйкестендіру» Wordwall платформа бойынша дұрыс жауабын табу.
|
Оқушылар тақтадағы суреттер бойынша жаңа тақырыпты ашады Оқушылар жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды танысады бейнежазба көреді Оқушылар берілген А3 форматта шаблон беріледі тапсырманы мұқият орындайды 1 топ Ядролық қару, ядролық жарылыс түрлері жайлы түсінік береді 2 топ Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары жайлы мәлімдейді. 3топ Ядролық жарылыс кезінде зақымдалу ошағы және бүліну аймағы, тұрғындарға қауіптілігі жайлы түсіндіреді 1-ші тапсырма бойынша І-ші топ ІІ-ші топты, ІІ-ші топ ІІІ-ші топты, ІІІ-ші топ І-ші топты балл беру арқылы бірін-бірі бағалайды Оқушылар тақта бойынша тапсырмаларды, көрсеткіштеріне қарай орындайды |
Керемет Жақсы Талпын Дискриптор: -ядролық қару, ядролық жарылыс түрлері туралы біледі ақпаратты сауатты,нақты деректерді сипаттайды зақымдалу ошағы, бүліну аймағы, тұрғындарға қаншалықты деңгейде қауіптілігі біледі
Дискриптор: -ядролық зақымдау ошағы туралы сәйкестендіре алады -тапсырманы қателіксіз орындай біледі Керемет Жақсы Талпын |
Сілтеме
Шаблон Маркер
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 10мин Бекіту Кері байланыс |
«Фотаға түсіру» әдісі бойынша сұрақ-жауап 1.Ядролық оқ-дәрілердің түрлері қандай? (ядролық,термоядролық,нейрондық) 2.Ядролық жарылыстар ненің көмегімен жүзеге асырылады? (зымыран, авияция және артиллерия) 3.Ядролық оқ-дәрілердің қуатының өлшемді? (тротил мөлшерімен өрнектеу кило, миллиондық мега тонналармен өлшенеді)
– Үй тапсырмасы: 150-157 бет Жазып келу Қорытындылау – Сабақты рефлексия «ЖИ» арқылы жасалған кері байланыс
Сабақ аяқталды - сау болыңыздар |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп, жауаптарының дұрыс-бұрыстығын тексеру үшін тақтадағы фотоаппараттың ортасын басып-шыққан дұрыс жауаппен салыстырады.
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлеріне кері байланыс береді. Оқушылар орындарынан тұрады, қоштасу |
Дискриптор: -Ядролық оқ-дәрілердің негізгі түрлерін атайды; -Ядролық жарылысты жеткізу құралдарын атай алады -Ядролық оқ-дәрі қуатының өлшем бірлігін біледі;
Өте жақсы Жарайсыңдар |
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ядролық қару және оның сипаттамасы
«Ш.Уалиханов атындағы орта
мектеп» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы: Ядролық қару және оның
сипаттамасы.
|
Бөлім: |
VІІІ – бөлім Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сасанбеков Саяхат |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ядролық қару және оның сипаттамасы. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Ядролық жарылыс түрлері мен олардың зақымдаушы факторларын есте сақтау. Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторларынан қорғанудың негізгі тәсілдерін анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Ядролық қаруды қолданудың апаттық салдары туралы түсінік қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтар |
Оқушыларды Тәуелсіздік және отаншылдыққа, азаматтық жауапкершілік пен ұлттық сана –сезімнің дамуына ықпал ету, тәртіпке, жауапкершілікке, қауіпсіздікке, командада жұмыс істеуге және Отанға деген құрмет аса киелі ұғым екендігіне тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 10 мин
Өткен тақырыпты қайталау. |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.
Екі топқа бөлу
Топқа бөлу «Жұлдызша» әдісі.
Психологиялық ахуал. «Жауынгерлік рух» әдісі бойынша
Өткен сабақты еске түсіру «Падлет тақтасы» әдісі |
Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға мәлімет береді. Тік тұру,сәлемдесу.
Тақтадағы жұлдызшаларды басу арқылы үш топқа бөлініп, орындарына барып тұрады. ? ЖЕБЕ тобы «Біз — дәлдік пен жылдамдық символымыз! ⚔️ НАЙЗА тобы «Біз — күш пен батылдық символымыз!» ?ҚАЛҚАН тобы «Біз — қорғаныс пен сенімділіктің символымыз!
Оқушылар үй тапсырмасын QR код арқылы тақтаға жібереді |
Ауызша мадақтау
Жақсы Жарайсыңдар
Керемет Жақсы
Өте жақсы Керемет
Жақсы
Жарайсыңдар
Өте жақсы |
Экран Интерактивті тақта
Интерактивті тақта
Экран
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 25 мин
10 минут
|
Жаңа тақырыпты ашу «Суреттер сөйлейді» әдісі АКТ мен жұмыс Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру платформа ЖИ видео көрсетіледі Бейнежазба көрсету «Ядролық қару оның алғаш қолданылуы, оның зардаптары» туралы. Теориялық жаңа сабақты түсіндіру (сөйлеу 5 мин) 1.Топтық тапсырма «Гексагон» әдісі.
2-тапсырма Жеке тапсырма «Сәйкестендіру» Wordwall платформа бойынша дұрыс жауабын табу.
|
Оқушылар тақтадағы суреттер бойынша жаңа тақырыпты ашады Оқушылар жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды танысады бейнежазба көреді Оқушылар берілген А3 форматта шаблон беріледі тапсырманы мұқият орындайды 1 топ Ядролық қару, ядролық жарылыс түрлері жайлы түсінік береді 2 топ Ядролық жарылыстың зақымдаушы факторлары жайлы мәлімдейді. 3топ Ядролық жарылыс кезінде зақымдалу ошағы және бүліну аймағы, тұрғындарға қауіптілігі жайлы түсіндіреді 1-ші тапсырма бойынша І-ші топ ІІ-ші топты, ІІ-ші топ ІІІ-ші топты, ІІІ-ші топ І-ші топты балл беру арқылы бірін-бірі бағалайды Оқушылар тақта бойынша тапсырмаларды, көрсеткіштеріне қарай орындайды |
Керемет Жақсы Талпын Дискриптор: -ядролық қару, ядролық жарылыс түрлері туралы біледі ақпаратты сауатты,нақты деректерді сипаттайды зақымдалу ошағы, бүліну аймағы, тұрғындарға қаншалықты деңгейде қауіптілігі біледі
Дискриптор: -ядролық зақымдау ошағы туралы сәйкестендіре алады -тапсырманы қателіксіз орындай біледі Керемет Жақсы Талпын |
Сілтеме
Шаблон Маркер
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың соңы 10мин Бекіту Кері байланыс |
«Фотаға түсіру» әдісі бойынша сұрақ-жауап 1.Ядролық оқ-дәрілердің түрлері қандай? (ядролық,термоядролық,нейрондық) 2.Ядролық жарылыстар ненің көмегімен жүзеге асырылады? (зымыран, авияция және артиллерия) 3.Ядролық оқ-дәрілердің қуатының өлшемді? (тротил мөлшерімен өрнектеу кило, миллиондық мега тонналармен өлшенеді)
– Үй тапсырмасы: 150-157 бет Жазып келу Қорытындылау – Сабақты рефлексия «ЖИ» арқылы жасалған кері байланыс
Сабақ аяқталды - сау болыңыздар |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп, жауаптарының дұрыс-бұрыстығын тексеру үшін тақтадағы фотоаппараттың ортасын басып-шыққан дұрыс жауаппен салыстырады.
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлеріне кері байланыс береді. Оқушылар орындарынан тұрады, қоштасу |
Дискриптор: -Ядролық оқ-дәрілердің негізгі түрлерін атайды; -Ядролық жарылысты жеткізу құралдарын атай алады -Ядролық оқ-дәрі қуатының өлшем бірлігін біледі;
Өте жақсы Жарайсыңдар |
Интерактивті тақта
Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз








