|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
ХІХ-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айдарбеков Арман |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин-жаңашыл педагог Зертеу сұрағы: Ыбырай алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.3 – Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалайды |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей |
|||||
|
Тарихи концепт |
Дәлел |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу. «Lays» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.
Сұрақтарды жазып қою «Рандомайзер» әдісі арқылы сынып үш топқа бөлінеді. 1. «Ағартушы» тобы. 2. «Жазушы» тобы. 3. «Этнограф» тобы.
“Цитата” әдісі арқылы сабақ тақырыбына болжау жасау. Оқушылармен сабақ тақырыбы және мақсаты талқыланып, анықталады.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар рандомайзер платформасы арқылы топқа бөлінеді.
Тақтада көрсетілген цитатаны оқып, тақырыпқа болжам жасайды
Сабақ тақырыбы және мақсатын талқылайды, жазады.
|
Мұғалім оқушы жауабын мұқият тыңдап мадақтау арқылы ынталандырады.
Әр дұрыс жауапқа ынталандыру үшін смайликтер арқылы кері байланыс береді. |
Көрсетілім
карта
Көрсетілім
|
||
|
Сабақтың ортасы Зерттеу және талдау.
20 мин |
Мұғалімнің жаңа сабақты түсіндіруі диалог әдісі арқылы жүргізіледі.
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттарға сүйеніп топтық жұмыста Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалаңыздар
2-тапсырма. Жинаған ақпаратарға негізделе Ы.Алтынсариннің жасаған жұмыстарының маңыздылығы бойынша жұптарыңмен берілген «Пирамидаға» орналастырыңыздар
3-тапсырма. Алған білімдеріңе сүйеніп, ақпараттардың ақиқат жалғандығын белгілеңіздер |
Дескриптор:
2-топ: -Ы.Алтынсариннің шығармаларын тұжырымдамалық картаға түсіреді; -Тұжырымдамалық карта бойынша сөйлейді 3-топ: -Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі туралы айтады; -Ашқан мектептерін карта бойынша көрсетеді;
Оқушылар жұптасып отырады. Жұптарымен берілген «Пирамидаға» Ыбырай Алтынсариннің жасаған жұмыстарының маңыздылығы бойынша орналастырады.
Оқушар берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенің анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап «Монета» әдісі арқылы бағалайды.
Бағалау критерийлері: 1-топ:
2-топ: -Ы.Алтынсариннің шығармаларын тұжырымдамалық картаға түсіреді- 2 монета; - Тұжырымдамалық карта бойынша сөйлейді- 2 монета; 3-топ: -Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі туралы айтады- 2 монета; -Ашқан мектептерін карта бойынша көрсетеді- 2 монета;
Бағалау критерийлері: - Ыбырай Алтынсарин жасаған жұмыстарын анықтайды – 1 монета; - Оларды маңыздылығы бойынша «Пирамидаға» орналастырады – 3 монета;
Бағалау критерийлері: - Берілген сөйлемдердің ақиқат немесе жалған екенің анықтайды – 2 монета; |
Слайд, Карта, Үлестірмелі материалдар, Ақпараттық мәтін:https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%AB%D0%B1%D1%8B%D1%80%D0%B0%D0%B9_%D0%90%D0%BB%D1%82%D1%8B%D0%BD%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «ССС» әдісі, (Сурет, сөз, сөйлем әдісі).оқушыларға үлестірме материалдар таратылады |
Оқушылар берілген материалдар арқылы өз жұптарын тауып, құралған мәліметті оқиды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды. |
Үлестірмелі материалдар
|
||
|
Рефлексия |
«Банкомат» әдісі |
Оқушылар таратылған монеталарға кері байланыс жазып банкоматтарға салады. |
|
Таратпа материалдар |
||
|
Үйге тапсырма
|
Ы.Алтынсариннің тарихта алатын орны қандай? Тақырыбында шағын эссе жазу |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин-жаңашыл педагог
Ы.Алтынсарин-жаңашыл педагог
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
ХІХ-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айдарбеков Арман |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин-жаңашыл педагог Зертеу сұрағы: Ыбырай алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.3 – Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалайды |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей |
|||||
|
Тарихи концепт |
Дәлел |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу. «Lays» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер.
Сұрақтарды жазып қою «Рандомайзер» әдісі арқылы сынып үш топқа бөлінеді. 1. «Ағартушы» тобы. 2. «Жазушы» тобы. 3. «Этнограф» тобы.
“Цитата” әдісі арқылы сабақ тақырыбына болжау жасау. Оқушылармен сабақ тақырыбы және мақсаты талқыланып, анықталады.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар рандомайзер платформасы арқылы топқа бөлінеді.
Тақтада көрсетілген цитатаны оқып, тақырыпқа болжам жасайды
Сабақ тақырыбы және мақсатын талқылайды, жазады.
|
Мұғалім оқушы жауабын мұқият тыңдап мадақтау арқылы ынталандырады.
Әр дұрыс жауапқа ынталандыру үшін смайликтер арқылы кері байланыс береді. |
Көрсетілім
карта
Көрсетілім
|
||
|
Сабақтың ортасы Зерттеу және талдау.
20 мин |
Мұғалімнің жаңа сабақты түсіндіруі диалог әдісі арқылы жүргізіледі.
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпараттарға сүйеніп топтық жұмыста Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалаңыздар
2-тапсырма. Жинаған ақпаратарға негізделе Ы.Алтынсариннің жасаған жұмыстарының маңыздылығы бойынша жұптарыңмен берілген «Пирамидаға» орналастырыңыздар
3-тапсырма. Алған білімдеріңе сүйеніп, ақпараттардың ақиқат жалғандығын белгілеңіздер |
Дескриптор:
2-топ: -Ы.Алтынсариннің шығармаларын тұжырымдамалық картаға түсіреді; -Тұжырымдамалық карта бойынша сөйлейді 3-топ: -Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі туралы айтады; -Ашқан мектептерін карта бойынша көрсетеді;
Оқушылар жұптасып отырады. Жұптарымен берілген «Пирамидаға» Ыбырай Алтынсариннің жасаған жұмыстарының маңыздылығы бойынша орналастырады.
Оқушар берілген мәліметтердің ақиқат немесе жалған екенің анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап «Монета» әдісі арқылы бағалайды.
Бағалау критерийлері: 1-топ:
2-топ: -Ы.Алтынсариннің шығармаларын тұжырымдамалық картаға түсіреді- 2 монета; - Тұжырымдамалық карта бойынша сөйлейді- 2 монета; 3-топ: -Ыбырай Алтынсариннің ағартушылық қызметі туралы айтады- 2 монета; -Ашқан мектептерін карта бойынша көрсетеді- 2 монета;
Бағалау критерийлері: - Ыбырай Алтынсарин жасаған жұмыстарын анықтайды – 1 монета; - Оларды маңыздылығы бойынша «Пирамидаға» орналастырады – 3 монета;
Бағалау критерийлері: - Берілген сөйлемдердің ақиқат немесе жалған екенің анықтайды – 2 монета; |
Слайд, Карта, Үлестірмелі материалдар, Ақпараттық мәтін:https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%AB%D0%B1%D1%8B%D1%80%D0%B0%D0%B9_%D0%90%D0%BB%D1%82%D1%8B%D0%BD%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау «ССС» әдісі, (Сурет, сөз, сөйлем әдісі).оқушыларға үлестірме материалдар таратылады |
Оқушылар берілген материалдар арқылы өз жұптарын тауып, құралған мәліметті оқиды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды. |
Үлестірмелі материалдар
|
||
|
Рефлексия |
«Банкомат» әдісі |
Оқушылар таратылған монеталарға кері байланыс жазып банкоматтарға салады. |
|
Таратпа материалдар |
||
|
Үйге тапсырма
|
Ы.Алтынсариннің тарихта алатын орны қандай? Тақырыбында шағын эссе жазу |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













