УАҚЫТ АЛТЫННАН ҚЫМБАТ

Тақырып бойынша 18 материал табылды

УАҚЫТ АЛТЫННАН ҚЫМБАТ

Материал туралы қысқаша түсінік
Уақыт алтыннан қымбат 5 сынып ашық сабаққа пайдалануға болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім атауы: Бос уақыт және хобби

Мектеп:

Күні: 18.12.2024

Мұғалімнің аты-жөні: Джанталиева А. Ж.

Сынып: 5 сынып

Қатысқан оқушылар саны: 16

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Уақыт алтыннан қымбат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру

5.4.4.1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Уақыттың маңыздылығын түсіндіру;

Көптеген оқушылар: Оқушылардың сөйлеу және тыңдау дағдыларын дамыту.

Кейбір оқушылар: Оқушыларды пікірталасқа тарту және өз ойларын еркін жеткізуге үйрету.

Бағалау критеийлері

  • Уақыттың маңыздылығын түсіндіреді.

  • Оқушылардың сөйлеу және тыңдау дағдыларын дамытады.

  • Оқушыларды пікірталасқа тарту және өз ойларын еркін жеткізуге үйретеді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер

Жоспар




Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы














































Жаңа сабаққа кіріспе

(5 минут)



























І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгін сабақта кім жоқ? Бүгін нешесі? Аптаның қай күні? Ауа райы қандай?

1. Шаттық шеңбері: «Менің уақытым»

Сабақтың басында оқушыларды шаттық шеңберіне жинап, әрқайсысына «Менің уақытым…» деп сөйлемді аяқтауды ұсынуға болады. Мысалы:

• «Менің уақытым күнде ерте тұрып, сабақ оқуға кетеді.»

• «Мен уақытымды достарыммен ойын ойнап өткіземін.»

• «Мен уақытымды кітап оқып өткіземін.»


Бұл шаттық шеңбері оқушыларды сабаққа дайындайды және олардың уақыты қалай өткізетіндері туралы ойлануына ықпал етеді.


2. Топқа бөлу әдісі


Сабақтың негізгі бөлімінде оқушыларды бірнеше топқа бөлу үшін мақал-мәтел әдісін қолданамын:

Уақыт - қадірін білгенге қазына,

Білмегенге быламық.

Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.

-деп оқушыларды 2 топқа бөлемін.



Үй жұмысын тексеру

Өткен тақырып бойынша оқушылардың жазған эссесін тексеру.

Балалар, wordwall платформасын айналдыру арқылы өткен сабақ бойынша «Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер»деген тақырыпта эссе оқиды.
















Ойқозғау.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау.


Жаңа сабақтың тақырыбын, мазмұнын ашуға қорапша ұсынылады.

Ал, балалар, қорапта не бар деп ойлайсыңдар?


Жарайсыңдар, оқушылар! Қорапшада сағат, теңге және алтын бұйым бар. Демек біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Уақыт алтыннан қымбат.


Осы жерде балалар сендерге сұрақ қою арқылы дебат өткізгелі тұрмын


Дебат сабақтарының негізгі мақсаты — оқушыларды белгілі бір тақырып бойынша өз пікірлерін дәлелдеп, құрметпен тыңдай білуге үйрету.


Тақырып: «Уақытты үнемдеу — ең маңызды дағды ма?»

Дебатқа дайындық:


• Топ 1: Уақытты үнемдеу өмірдің сапасын арттырады.

• Топ 2: Уақытты үнемдеуден бұрын, демалыс пен көңіл көтерудің маңызы зор.


Оқушыларға әрбір топта өз ойларын ашық білдіру үшін бірнеше минут уақыт беріледі. Олар өз пікірлерін нақты және түсінікті түрде айтуы тиіс.


а) Сәлеметсіз бе, мұғалім!

Сыныпта барлық оқушы бар.

Бүгін желтоқсанның тоғызы.

жұма

Ауа райы – суық.



Оқушылар «менің уақытым...» деп сөйлемді аяқтайды..



Оқушылардың жауабы тыңдалады.


Оқушылар мақал-мәтелдерді оқу арқылы екі топқа бөлінеді.



Оқушылар үй жұмысына берілген өткен тақырып бойынша wordwall платформасын айналдыру арқылы жазған эсселерін оқиды.









Сабақтың тақырыбын, мазмұнын қораптағы жасырылған зат арқылы болжайды.

Сұраққа жауап береді.






топқа бөлінген екі тарап өздеріне қойылған сұрақтармен пікір алмасып, ойларын ашық жеткізеді..












«Қол шапалақ»










«Қол шапалақ»












«Қол шапалақ»






«Қол шапалақ»

















Мадақтау

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!»











Мадақтау

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!»


























































Сабақтың ортасы

(32 минут)












































Жеке жұмыс


Оқылым. Айтылым

Мәтінді оқып, ат қойыңдар. Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіріңдер.


1. Елбасының балалық шағы мен өздеріңнің балалық шақтарыңды салыстырып көріңдер. Ұқсастық пен айырмашылық бар ма?

2. Уақытқа алтыннан басқа қандай теңеу айта аласыңдар?

Дескриптор:

  • Өз пікірлерін білдіреді;

  • Мәтінді оқып, ат қояды;

  • Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіреді.


ІІ. ТЫҢДАЛЫМ, ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАЛАРЫ

Уақыттың қадірі туралы видеороликті тамашалайды.


Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды.

Видеодан не түсінгендерін айтады, сұрақтар құрастырады.

Дескриптор:

  • Оқушылар өз ойларымен бөліседі, сұрақтар құрастырады.

  • «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді;

  • Ойларын дәлелдейді.













ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. Деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.

1-деңгей. Оқылым мәтінінен туынды сөздерді теріп жазыңдар.

2-деңгей. Оқылым және тыңдалым материалдарын сабақтастырып, «Уақыт алтыннан қымбат» деген тақырыпта ойтолғау жазыңдар.

Дескриптор:

  • Оқылым мәтінінен туынды сөздерді теріп жазады;

  • Оқылым және тыңдалым материалдарын сабақтастырып, «Уақыт алтыннан қымбат» деген тақырыпта ойтолғау жазады;









3-тапсырма.

Қанатты сөздерді түсініп оқиды, дәптерге көшіріп жазады,мағынасын түсіндіреді.


Оқылым. Айтылым

Мәтінді оқып, ат қояды;

Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіреді.

Сұрақтарға жауап береді.














Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды.

Сұрақтар құрастырады.


Тыңдалым мәтінімен жұптық жұмыс жүргізеді.


Оқушылар мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді.




-Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Оқылым мәтінінен туынды сөздерді теріп жазады;

-Оқылым және тыңдалым материалдарын сабақтастырып, «Уақыт алтыннан қымбат» деген тақырыпта ойтолғау жазады;






Оқушылар оқулықтағы қанатты сөздерді түсініп оқиды, дәптерге көшіріп жазады, мағынасын түсіндіреді.


Мадақтау

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!»


Дескриптор:-Мәтінді оқиды;

-Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;

Жалпы-2 балл














Мадақтау

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!»







Дескриптор


мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді.

Жалпы – 2 балл




Мадақтау

«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!»


Дескриптор

-тапсырмаларды орындайды;

-ойтолғау жазады;

Жалпы – 3 балл








Дескриптор

-қанатты сөздерді оқиды;

-көшіріп жазады;

-мағынасын түсіндіреді;

Жалпы – 3 балл


Оқулық























Бейне

материал


https://www.youtube.com/watch?v=1t9JSI2MZp8



































Сабақтың соңы

3 минут


Үй тапсырмасын беру : 58 бет 5-тапсырма.


Қорытынды алақан әдісі: (5 минут)

Сабақ соңында оқушылар өз ойларын қағаздан қиып алған алақанға жазып,қорытындылап тақтаға жабыстырады.

• Уақыттың құндылығы туралы не ойлайсыздар?

• Уақытты дұрыс пайдалану үшін не істеу қажет деп ойлайсыздар?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.



Бағалау

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.12.2024
102
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі