|
Бөлім атауы: Бос уақыт және хобби |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: 18.12.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанталиева А. Ж. |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқан оқушылар саны: 16 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт алтыннан қымбат |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.4.1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Уақыттың маңыздылығын түсіндіру; Көптеген оқушылар: Оқушылардың сөйлеу және тыңдау дағдыларын дамыту. Кейбір оқушылар: Оқушыларды пікірталасқа тарту және өз ойларын еркін жеткізуге үйрету. |
||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе (5 минут)
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгін сабақта кім жоқ? Бүгін нешесі? Аптаның қай күні? Ауа райы қандай?
1. Шаттық шеңбері: «Менің уақытым» Сабақтың басында оқушыларды шаттық шеңберіне жинап, әрқайсысына «Менің уақытым…» деп сөйлемді аяқтауды ұсынуға болады. Мысалы: • «Менің уақытым күнде ерте тұрып, сабақ оқуға кетеді.» • «Мен уақытымды достарыммен ойын ойнап өткіземін.» • «Мен уақытымды кітап оқып өткіземін.» Бұл шаттық шеңбері оқушыларды сабаққа дайындайды және олардың уақыты қалай өткізетіндері туралы ойлануына ықпал етеді. 2. Топқа бөлу әдісі Сабақтың негізгі бөлімінде оқушыларды бірнеше топқа бөлу үшін мақал-мәтел әдісін қолданамын: • Уақыт - қадірін білгенге қазына, Білмегенге быламық. • Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені. -деп оқушыларды 2 топқа бөлемін.
Үй жұмысын тексеру Өткен тақырып бойынша оқушылардың жазған эссесін тексеру. Балалар, wordwall платформасын айналдыру арқылы өткен сабақ бойынша «Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер»деген тақырыпта эссе оқиды.
Ойқозғау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. Жаңа сабақтың тақырыбын, мазмұнын ашуға қорапша ұсынылады. Ал, балалар, қорапта не бар деп ойлайсыңдар? Жарайсыңдар, оқушылар! Қорапшада сағат, теңге және алтын бұйым бар. Демек біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Уақыт алтыннан қымбат. Осы жерде балалар сендерге сұрақ қою арқылы дебат өткізгелі тұрмын Дебат сабақтарының негізгі мақсаты — оқушыларды белгілі бір тақырып бойынша өз пікірлерін дәлелдеп, құрметпен тыңдай білуге үйрету. Тақырып: «Уақытты үнемдеу — ең маңызды дағды ма?» Дебатқа дайындық: • Топ 1: Уақытты үнемдеу өмірдің сапасын арттырады. • Топ 2: Уақытты үнемдеуден бұрын, демалыс пен көңіл көтерудің маңызы зор. Оқушыларға әрбір топта өз ойларын ашық білдіру үшін бірнеше минут уақыт беріледі. Олар өз пікірлерін нақты және түсінікті түрде айтуы тиіс. |
а) Сәлеметсіз бе, мұғалім! Сыныпта барлық оқушы бар. Бүгін желтоқсанның тоғызы. жұма Ауа райы – суық. Оқушылар «менің уақытым...» деп сөйлемді аяқтайды.. Оқушылардың жауабы тыңдалады. Оқушылар мақал-мәтелдерді оқу арқылы екі топқа бөлінеді. Оқушылар үй жұмысына берілген өткен тақырып бойынша wordwall платформасын айналдыру арқылы жазған эсселерін оқиды. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын қораптағы жасырылған зат арқылы болжайды. Сұраққа жауап береді. топқа бөлінген екі тарап өздеріне қойылған сұрақтармен пікір алмасып, ойларын ашық жеткізеді.. |
«Қол шапалақ» «Қол шапалақ» «Қол шапалақ» «Қол шапалақ» Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы (32 минут)
Жеке жұмыс
|
Оқылым. Айтылым Мәтінді оқып, ат қойыңдар. Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіріңдер.
1. Елбасының балалық шағы мен өздеріңнің балалық шақтарыңды салыстырып көріңдер. Ұқсастық пен айырмашылық бар ма? 2. Уақытқа алтыннан басқа қандай теңеу айта аласыңдар? Дескриптор:
Уақыттың қадірі туралы видеороликті тамашалайды. Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды. Видеодан не түсінгендерін айтады, сұрақтар құрастырады.
|
Оқылым. Айтылым Мәтінді оқып, ат қояды; Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіреді. Сұрақтарға жауап береді. Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды. Сұрақтар құрастырады. Тыңдалым мәтінімен жұптық жұмыс жүргізеді. Оқушылар мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді. -Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Оқылым мәтінінен туынды сөздерді теріп жазады; -Оқылым және тыңдалым материалдарын сабақтастырып, «Уақыт алтыннан қымбат» деген тақырыпта ойтолғау жазады; Оқушылар оқулықтағы қанатты сөздерді түсініп оқиды, дәптерге көшіріп жазады, мағынасын түсіндіреді. |
Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор:-Мәтінді оқиды; -Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; Жалпы-2 балл Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді. Жалпы – 2 балл Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор -тапсырмаларды орындайды; -ойтолғау жазады; Жалпы – 3 балл Дескриптор -қанатты сөздерді оқиды; -көшіріп жазады; -мағынасын түсіндіреді; Жалпы – 3 балл |
Оқулық Бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=1t9JSI2MZp8
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 58 бет 5-тапсырма. Қорытынды алақан әдісі: (5 минут) Сабақ соңында оқушылар өз ойларын қағаздан қиып алған алақанға жазып,қорытындылап тақтаға жабыстырады. • Уақыттың құндылығы туралы не ойлайсыздар? • Уақытты дұрыс пайдалану үшін не істеу қажет деп ойлайсыздар? |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
||
|
Бағалау |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
УАҚЫТ АЛТЫННАН ҚЫМБАТ
УАҚЫТ АЛТЫННАН ҚЫМБАТ
|
Бөлім атауы: Бос уақыт және хобби |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: 18.12.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанталиева А. Ж. |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқан оқушылар саны: 16 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уақыт алтыннан қымбат |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.4.1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Уақыттың маңыздылығын түсіндіру; Көптеген оқушылар: Оқушылардың сөйлеу және тыңдау дағдыларын дамыту. Кейбір оқушылар: Оқушыларды пікірталасқа тарту және өз ойларын еркін жеткізуге үйрету. |
||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе (5 минут)
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгін сабақта кім жоқ? Бүгін нешесі? Аптаның қай күні? Ауа райы қандай?
1. Шаттық шеңбері: «Менің уақытым» Сабақтың басында оқушыларды шаттық шеңберіне жинап, әрқайсысына «Менің уақытым…» деп сөйлемді аяқтауды ұсынуға болады. Мысалы: • «Менің уақытым күнде ерте тұрып, сабақ оқуға кетеді.» • «Мен уақытымды достарыммен ойын ойнап өткіземін.» • «Мен уақытымды кітап оқып өткіземін.» Бұл шаттық шеңбері оқушыларды сабаққа дайындайды және олардың уақыты қалай өткізетіндері туралы ойлануына ықпал етеді. 2. Топқа бөлу әдісі Сабақтың негізгі бөлімінде оқушыларды бірнеше топқа бөлу үшін мақал-мәтел әдісін қолданамын: • Уақыт - қадірін білгенге қазына, Білмегенге быламық. • Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені. -деп оқушыларды 2 топқа бөлемін.
Үй жұмысын тексеру Өткен тақырып бойынша оқушылардың жазған эссесін тексеру. Балалар, wordwall платформасын айналдыру арқылы өткен сабақ бойынша «Қазіргі заман және балаларға жасалған мүмкіндіктер»деген тақырыпта эссе оқиды.
Ойқозғау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. Жаңа сабақтың тақырыбын, мазмұнын ашуға қорапша ұсынылады. Ал, балалар, қорапта не бар деп ойлайсыңдар? Жарайсыңдар, оқушылар! Қорапшада сағат, теңге және алтын бұйым бар. Демек біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Уақыт алтыннан қымбат. Осы жерде балалар сендерге сұрақ қою арқылы дебат өткізгелі тұрмын Дебат сабақтарының негізгі мақсаты — оқушыларды белгілі бір тақырып бойынша өз пікірлерін дәлелдеп, құрметпен тыңдай білуге үйрету. Тақырып: «Уақытты үнемдеу — ең маңызды дағды ма?» Дебатқа дайындық: • Топ 1: Уақытты үнемдеу өмірдің сапасын арттырады. • Топ 2: Уақытты үнемдеуден бұрын, демалыс пен көңіл көтерудің маңызы зор. Оқушыларға әрбір топта өз ойларын ашық білдіру үшін бірнеше минут уақыт беріледі. Олар өз пікірлерін нақты және түсінікті түрде айтуы тиіс. |
а) Сәлеметсіз бе, мұғалім! Сыныпта барлық оқушы бар. Бүгін желтоқсанның тоғызы. жұма Ауа райы – суық. Оқушылар «менің уақытым...» деп сөйлемді аяқтайды.. Оқушылардың жауабы тыңдалады. Оқушылар мақал-мәтелдерді оқу арқылы екі топқа бөлінеді. Оқушылар үй жұмысына берілген өткен тақырып бойынша wordwall платформасын айналдыру арқылы жазған эсселерін оқиды. Сабақтың тақырыбын, мазмұнын қораптағы жасырылған зат арқылы болжайды. Сұраққа жауап береді. топқа бөлінген екі тарап өздеріне қойылған сұрақтармен пікір алмасып, ойларын ашық жеткізеді.. |
«Қол шапалақ» «Қол шапалақ» «Қол шапалақ» «Қол шапалақ» Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» |
|
|
||
|
Сабақтың ортасы (32 минут)
Жеке жұмыс
|
Оқылым. Айтылым Мәтінді оқып, ат қойыңдар. Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіріңдер.
1. Елбасының балалық шағы мен өздеріңнің балалық шақтарыңды салыстырып көріңдер. Ұқсастық пен айырмашылық бар ма? 2. Уақытқа алтыннан басқа қандай теңеу айта аласыңдар? Дескриптор:
Уақыттың қадірі туралы видеороликті тамашалайды. Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды. Видеодан не түсінгендерін айтады, сұрақтар құрастырады.
|
Оқылым. Айтылым Мәтінді оқып, ат қояды; Қою әріппен берілген сөйлемнің мәнін түсіндіреді. Сұрақтарға жауап береді. Видеоны тамашалап, ой тұжырымдайды. Сұрақтар құрастырады. Тыңдалым мәтінімен жұптық жұмыс жүргізеді. Оқушылар мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді. -Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Оқылым мәтінінен туынды сөздерді теріп жазады; -Оқылым және тыңдалым материалдарын сабақтастырып, «Уақыт алтыннан қымбат» деген тақырыпта ойтолғау жазады; Оқушылар оқулықтағы қанатты сөздерді түсініп оқиды, дәптерге көшіріп жазады, мағынасын түсіндіреді. |
Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор:-Мәтінді оқиды; -Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; Жалпы-2 балл Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор мәтін мазмұны негізінде сұрақ дайындайды. «Теннис» әдісімен бір-бірінің құрастырған сұрақтарына жауап береді. Жалпы – 2 балл Мадақтау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы!», «Жақсы!» Дескриптор -тапсырмаларды орындайды; -ойтолғау жазады; Жалпы – 3 балл Дескриптор -қанатты сөздерді оқиды; -көшіріп жазады; -мағынасын түсіндіреді; Жалпы – 3 балл |
Оқулық Бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=1t9JSI2MZp8
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 58 бет 5-тапсырма. Қорытынды алақан әдісі: (5 минут) Сабақ соңында оқушылар өз ойларын қағаздан қиып алған алақанға жазып,қорытындылап тақтаға жабыстырады. • Уақыттың құндылығы туралы не ойлайсыздар? • Уақытты дұрыс пайдалану үшін не істеу қажет деп ойлайсыздар? |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
||
|
Бағалау |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз




















