Қысқа мерзімді жоспар.
|
Бөлім |
Сандар мен шамалар. 1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сопыжанова Гулим Рахмановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырбы |
Уақыт өлшем бірлігінің үлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгілі оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.1.3.5 уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу (1/60сағ.=1мин, 1/2 сағ=30мин, 1/7 апта=1 күн) 4.1.3.4** ұзындық (мм,см,дм,м,км)/масса (мг,г,кг,ц,т)/аудан (мм2, см2, м2,га,а)/көлем(мм3, см3,дм3,м3,)/уақыт(сек, мин, сағ, тәул) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерін арақатсына сүйеніп түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин. |
Ширату. "Миға шабул!" әдісі Мақсаты: Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіреді. -Оқушыларға тапсырма беріледі. Тапсырма: Айтыс 12сағ. 00мин басталып, сағат 12сағ.30мин аяқталды. Айтыс неше минутқа созылды? Бұл 1 сағаттың қандай бөлігі? 12сағ 30мин -12сағ 10мин=30мин
(Ортақ тақырып айтысқа тоқталу) -Айтыс дегеніміз не? -Кім айтысты көрді? -Сабақтың тақырбы мен мақсатына болжам жасату. |
Оқушылар айтыстың неше сағатқа созылғанын анықтап, оны минутпен түрлендіреді. ЕБҚ мұғалім қолдау көресетеді. -Айтыс туралы түсініктерін айтады. |
Б.К. Уақыт өлшем бірліктерін түрленіреді. Дескриптор Сағатты минутпен өрнектейді. К.Б.«Отшашу» кері байланыс жасау |
Интербелсенді тақ та. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 6 мин 6 мин 10 мин 8 мин |
- "Шапшаң оқу" әдісі Мақсаты: уақыт өлшем бірліктерін түрлендіреді. Оқулықтың 52-беті №1 а тапсырмасындағы кестені оқу ұсынылады. - Жеке жұмыс. -"Кім жылдам?" әдісі Мақсаты:уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады. Оқулықтың 52-бетіндегі № 1 ә тапсырмасын орындау ұсынылады. 1 жылдың үлесін табу.
1 тәуліктің үлесін табу
1 сағаттың үлесін табу.
1 минуттың үлесін табу
-Тапсырманы оқулықтың 52-бетіндегі кестемен бекіту. -Жұптық жұмыс - "Сен маған, мен саған" әдісі Мақсаты:Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерін арақатысына сүйеніп түрлендіреді. -Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындайды. I нұсқа
ІІ нұсқа
ІІІ нұсқа
- Нұсқалармен І нұсқа -ІІ нұсқаға, ІІ нұсқа-ІІІ нұсқаға, ІІІнұсқа -І нұсқаға дәптер алмастырып тақтамен үлгі бйынша тесеру ұсынылады. Топтық жұмыс "Ойлан-талда-бөліс"әдісі Мақсаты: Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерінің арақатысына сүйеніп түрлендіреді. І топ Командалық жүзу жарысында оқушылардың жалпы нәтижесін анықтап, берілген өлшем бірлікпен түрлендір.
Барлығы:135 мин= ... сағ. ... мин. (2сағ.15мин) ІІ топ
Арман тәуліктің 12
сағатын ұйықтады,
бөлігін мектепте
өткізді, (24:4=6 (сағ)- мектепте өткізеді 24:8=3 (сағ)-үйірмеде өткізеді. 24-12-6-3=3 (сағ)- бос болады.)
ІІІ топ Жарысынта төмендегідей көрсеткіш көрсетті. Нәтижелерінің қосындысын көрсетілген уақыт өлшем бірліктерімен түрлендіріңдер. Қай қатысушы нәтижесін жақсарту керек дәлелдеңдер.
Айдын: ... сағ...мин (2сағ.35мин) Арман:... сағ ... мин (2)сағ.(43)мин. - Орындап болған тапсырманы топ ортаға шығып қорғайды. ҚБ тапсырмасы. -Оқушыларға жеке параққа 8 мин орындау беріледі.
25мин=… сағ …мин 216сағ=… тәул.
|
- Оқулықтың 52-бетіндегі №1 а тапсырмасы арқылы уақыт өлшем бірліктерін еске түсіреді. ЕБҚ мұғалім қолдау көрсетеді.
-Оқушылар тапсырманы тақтаға шығып орындайды. -ЕБҚ оқушыға тапсырманы сағаттың макеті арқылы түсіндіріп орындатамын.
-Оқушылар оқулықтың 52-бетіндегі № 2тапсырманы жұптасып орындайды өз нұсқаларын орындайды. -ЕБҚ қасындағы жұбы қолдау жасайды.
- Оқушылар тақтадан үлгі арқылы нұсқамен дәптерлерін тескереді.
-ЕБҚ шағын топта уақыт өлшем бірлігін түрлендіреді.
І топ жарыстың жылпы нәтижесін шығарып, берілген өлшем бірлікпен түрлендіреді.
ІІ топ Уақыттың тәулік бойығы үлесін табады, бос уақытын анықтайды.
ІІІ топ Жарыстың жалпы көрсеткішін берілген өлшем бірліктерімен түрлендіреді. Қай қатысушының нәтижесін жақсарту керек пайымдайды.
- Ортаға шығып орындаған жұмысты қорғайды.
-ЕБҚ оқушыға мұғалім қолдау көрсетеді. |
Б.К. Уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады.
Дескриптор Жылдың -ай, Тәуліктің -сағат, сағаттың -минут, минуттың - секунт үлесін табады. «Бармақпен бағалау»
Б.К. Уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады. Уақыт өлшем бірліктерін түрлендреді. Дескриптор. Ғасырдың, жыл,ай,тәул,сағ, мин,,с. үлесін табады. Әр тапсырмаға 1ұпай, барлығы 3 ұпай беріледі. «Қосу, азайту» әдісімен кері байланыс береді.
Б.К. Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерінің арақатысына сүйеніп түрлендіреді. Дескриптор: Уақыт өлшем бірліктерін минуттың сағ және минутқа түрлендіреді. Уақыт өлшем бірлігі тәуліктің сағ. үлесін табады.
«Комментарий» әдісі арқылы кері байланыс беріледі.
|
Оқу лық
Инетр белсенді тақта, оқулық
Таратпа қағаз
Таратпа парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4мин
2 мин |
Рефлексия -Сабақты толық түсінген оқушылар сағаттың 2/1 мин тұр сұралады. Түсінбеген оқушылар сағаттың 4/1 мин тұру ұсынылады.
Бағалау Үй тапсырмасы 55-бет №11 тапсырма
|
Оқушылар сабақты түсіну деңгейіне қарай сағат макетінің жанына тұрады. |
|
Сағат макеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыт өлшем бірлігінің үлесі 4 сынып
Уақыт өлшем бірлігінің үлесі 4 сынып
Қысқа мерзімді жоспар.
|
Бөлім |
Сандар мен шамалар. 1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сопыжанова Гулим Рахмановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырбы |
Уақыт өлшем бірлігінің үлесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үлгілі оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.1.3.5 уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу (1/60сағ.=1мин, 1/2 сағ=30мин, 1/7 апта=1 күн) 4.1.3.4** ұзындық (мм,см,дм,м,км)/масса (мг,г,кг,ц,т)/аудан (мм2, см2, м2,га,а)/көлем(мм3, см3,дм3,м3,)/уақыт(сек, мин, сағ, тәул) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерін арақатсына сүйеніп түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин. |
Ширату. "Миға шабул!" әдісі Мақсаты: Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіреді. -Оқушыларға тапсырма беріледі. Тапсырма: Айтыс 12сағ. 00мин басталып, сағат 12сағ.30мин аяқталды. Айтыс неше минутқа созылды? Бұл 1 сағаттың қандай бөлігі? 12сағ 30мин -12сағ 10мин=30мин
(Ортақ тақырып айтысқа тоқталу) -Айтыс дегеніміз не? -Кім айтысты көрді? -Сабақтың тақырбы мен мақсатына болжам жасату. |
Оқушылар айтыстың неше сағатқа созылғанын анықтап, оны минутпен түрлендіреді. ЕБҚ мұғалім қолдау көресетеді. -Айтыс туралы түсініктерін айтады. |
Б.К. Уақыт өлшем бірліктерін түрленіреді. Дескриптор Сағатты минутпен өрнектейді. К.Б.«Отшашу» кері байланыс жасау |
Интербелсенді тақ та. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 6 мин 6 мин 10 мин 8 мин |
- "Шапшаң оқу" әдісі Мақсаты: уақыт өлшем бірліктерін түрлендіреді. Оқулықтың 52-беті №1 а тапсырмасындағы кестені оқу ұсынылады. - Жеке жұмыс. -"Кім жылдам?" әдісі Мақсаты:уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады. Оқулықтың 52-бетіндегі № 1 ә тапсырмасын орындау ұсынылады. 1 жылдың үлесін табу.
1 тәуліктің үлесін табу
1 сағаттың үлесін табу.
1 минуттың үлесін табу
-Тапсырманы оқулықтың 52-бетіндегі кестемен бекіту. -Жұптық жұмыс - "Сен маған, мен саған" әдісі Мақсаты:Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерін арақатысына сүйеніп түрлендіреді. -Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындайды. I нұсқа
ІІ нұсқа
ІІІ нұсқа
- Нұсқалармен І нұсқа -ІІ нұсқаға, ІІ нұсқа-ІІІ нұсқаға, ІІІнұсқа -І нұсқаға дәптер алмастырып тақтамен үлгі бйынша тесеру ұсынылады. Топтық жұмыс "Ойлан-талда-бөліс"әдісі Мақсаты: Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерінің арақатысына сүйеніп түрлендіреді. І топ Командалық жүзу жарысында оқушылардың жалпы нәтижесін анықтап, берілген өлшем бірлікпен түрлендір.
Барлығы:135 мин= ... сағ. ... мин. (2сағ.15мин) ІІ топ
Арман тәуліктің 12
сағатын ұйықтады,
бөлігін мектепте
өткізді, (24:4=6 (сағ)- мектепте өткізеді 24:8=3 (сағ)-үйірмеде өткізеді. 24-12-6-3=3 (сағ)- бос болады.)
ІІІ топ Жарысынта төмендегідей көрсеткіш көрсетті. Нәтижелерінің қосындысын көрсетілген уақыт өлшем бірліктерімен түрлендіріңдер. Қай қатысушы нәтижесін жақсарту керек дәлелдеңдер.
Айдын: ... сағ...мин (2сағ.35мин) Арман:... сағ ... мин (2)сағ.(43)мин. - Орындап болған тапсырманы топ ортаға шығып қорғайды. ҚБ тапсырмасы. -Оқушыларға жеке параққа 8 мин орындау беріледі.
25мин=… сағ …мин 216сағ=… тәул.
|
- Оқулықтың 52-бетіндегі №1 а тапсырмасы арқылы уақыт өлшем бірліктерін еске түсіреді. ЕБҚ мұғалім қолдау көрсетеді.
-Оқушылар тапсырманы тақтаға шығып орындайды. -ЕБҚ оқушыға тапсырманы сағаттың макеті арқылы түсіндіріп орындатамын.
-Оқушылар оқулықтың 52-бетіндегі № 2тапсырманы жұптасып орындайды өз нұсқаларын орындайды. -ЕБҚ қасындағы жұбы қолдау жасайды.
- Оқушылар тақтадан үлгі арқылы нұсқамен дәптерлерін тескереді.
-ЕБҚ шағын топта уақыт өлшем бірлігін түрлендіреді.
І топ жарыстың жылпы нәтижесін шығарып, берілген өлшем бірлікпен түрлендіреді.
ІІ топ Уақыттың тәулік бойығы үлесін табады, бос уақытын анықтайды.
ІІІ топ Жарыстың жалпы көрсеткішін берілген өлшем бірліктерімен түрлендіреді. Қай қатысушының нәтижесін жақсарту керек пайымдайды.
- Ортаға шығып орындаған жұмысты қорғайды.
-ЕБҚ оқушыға мұғалім қолдау көрсетеді. |
Б.К. Уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады.
Дескриптор Жылдың -ай, Тәуліктің -сағат, сағаттың -минут, минуттың - секунт үлесін табады. «Бармақпен бағалау»
Б.К. Уақыт өлшем бірлігінің үлесін табады. Уақыт өлшем бірліктерін түрлендреді. Дескриптор. Ғасырдың, жыл,ай,тәул,сағ, мин,,с. үлесін табады. Әр тапсырмаға 1ұпай, барлығы 3 ұпай беріледі. «Қосу, азайту» әдісімен кері байланыс береді.
Б.К. Уақыт өлшем бірліктерінің үлесін табады, уақыт бірліктерінің арақатысына сүйеніп түрлендіреді. Дескриптор: Уақыт өлшем бірліктерін минуттың сағ және минутқа түрлендіреді. Уақыт өлшем бірлігі тәуліктің сағ. үлесін табады.
«Комментарий» әдісі арқылы кері байланыс беріледі.
|
Оқу лық
Инетр белсенді тақта, оқулық
Таратпа қағаз
Таратпа парақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4мин
2 мин |
Рефлексия -Сабақты толық түсінген оқушылар сағаттың 2/1 мин тұр сұралады. Түсінбеген оқушылар сағаттың 4/1 мин тұру ұсынылады.
Бағалау Үй тапсырмасы 55-бет №11 тапсырма
|
Оқушылар сабақты түсіну деңгейіне қарай сағат макетінің жанына тұрады. |
|
Сағат макеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















