|
Бөлім: |
5-бөлім: Бос уақыт және хобби |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттың қадірі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.2.1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы таниды -жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазады |
||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдік пен жауапкершілік: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты отанын құрметтеуге, патриоттыққа тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым!» |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру
Кіріспе. Уақыттан асқан билік жоқ, Уақыттан асқан жүйрік жоқ. Адамға Алла бұйыртқан Уақыттан қымбат сыйлық жоқ.
Өткізе бермей жай ғана, Уақытты жарат пайдаңа. Жиырма төрт сағат - тең уақыт Берілген кедей, байға да.
Бұл уақыт деген шынымен, Өлшенбес сағат тілімен. Өлшенер уақыт іспенен, Не істедің бүгін күнімен?!
Дүбірін сезіп алыстан, Заманмен мынау жарысқан. Уақытын дұрыс жұмсайтын Адамдар - нағыз данышпан! Сұрақ-жауап: - Өлеңнің мазмұнынан не түсіндік? Өлеңнің негізгі мазмұны адамға берілетін уақыт жайында. - Ақын уақыт ұғымына қандай түсінік беріп отыр? Уақытты қолында бір мықты билігі бар жүйрік деп танытады. -Өлеңде бізге ой салатын , үлгі боларлық қандай мәселелер айтылған? Уақытты дұрыс пайдалану керек. Дұрыс айтасыздар, өлеңде адамға берілетін уақыт жайында айтылған. Өлең жолдарын оқи отырып, адам өміріндегі баға жетпес сыйлықтың уақыт екенін білуге болады. Сонымен қатар, уақыт адамның қолындағы билігі, оны дұрыс пайдалана білу де соншалықты маңызды. Уақытын үнемдеп, пайдасына тиімді етіп жарата білу үлкен данышпандықты танытады. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мадақтау Мақтау 1-10 балл Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -негізгі ақпаратты анықтайды; -қосымша ақпаратты анықтайды. Дескриптор: - Түбір сөзді дұрыс жазады - Жұрнақ арқылы туынды сөз жасайды - Туынды сөздің мағынасын сақтайды. Дескриптор: - Диалогтан түбір сөздерді дұрыс табады - Түбір сөзге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасайды - Туынды сөздің мағынасын сақтайды -Оқылым мәтінінің мазмұнына сәйкес мақал-мәтел жазады - « Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жауап жазады. Дескриптор: - Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы пікір білдіреді - Нақыл сөзді түсініп оқиды - Қайырымдылық пен адамгершілік құндылықтарды байланыстыра талдайды |
Оқулық Слайд Жұмыс дәптері |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Оқулықпен жұмыс.
ӘТН.
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңыздар. І деңгей. Диалог мәтінінен түбір сөздерді теріп алып, жұрнақ арқылы туынды сөздер жасаңдар. ІІ деңгей. Оқылым мәтінінің мазмұнына сәйкес мақал-мәтел жазыңыздар. ІІІ деңгей. «Уақытты бағалай білеміз бе?» сұрағына « Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жауап жазыңыздар.
5-тапсырма. Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы өз ойларыңызбен бөлісіңіздер. 6-тапсырма. Нақыл сөздерді түсініп оқыңыздар. Жеке тапсырма: әр оқушы дәптерге 2 сөйлем жазсын — «Билл Гейтс істеген бір қайырымдылық мысалы және оған сәйкес келетін нақыл сөз (неге сәйкестігін бір мысалмен түсіндір)».
|
Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды
.
Негізгі және туынды сөздер туралы біледі
Түбір сөздер жазып, сол сөздерден жұрнақ арқылы туынды сөздер жасаңдар.
Деңгейлік тапсырманы орындайды. Диалог мәтінінен түбір сөздерді теріп алып, жұрнақ арқылы туынды сөздер жасайды.
Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы пікір білдіреді Нақыл сөзді түсініп оқиды
|
Оқулық, жұмыс дәптері, таратпа материалдар, слайд
|
||||||||
|
Сабақты қорытындылау |
Кері байланыс:
|
Оқушыла кері байланы береді |
Мақту, мдақту,қолдау
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ереже, 7-тапсырма |
||||||||||
|
Негізгі ақпарат |
Қосымша ақпарат |
|
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... |
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... |
|
Түбір сөз |
Туынды сөз |
Мысал |
|
Етік |
Етік+ші |
Біз-етікшінің негізгі құралы. |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Уақыттың қадірі. 5 сынып қазақ тілі ҚМЖ
Уақыттың қадірі. 5 сынып қазақ тілі ҚМЖ
|
Бөлім: |
5-бөлім: Бос уақыт және хобби |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Уақыттың қадірі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.2.1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы таниды -жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазады |
||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Әділдік пен жауапкершілік: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты отанын құрметтеуге, патриоттыққа тәрбиелеу. Апта дәйексөзі: «Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым!» |
||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру
Кіріспе. Уақыттан асқан билік жоқ, Уақыттан асқан жүйрік жоқ. Адамға Алла бұйыртқан Уақыттан қымбат сыйлық жоқ.
Өткізе бермей жай ғана, Уақытты жарат пайдаңа. Жиырма төрт сағат - тең уақыт Берілген кедей, байға да.
Бұл уақыт деген шынымен, Өлшенбес сағат тілімен. Өлшенер уақыт іспенен, Не істедің бүгін күнімен?!
Дүбірін сезіп алыстан, Заманмен мынау жарысқан. Уақытын дұрыс жұмсайтын Адамдар - нағыз данышпан! Сұрақ-жауап: - Өлеңнің мазмұнынан не түсіндік? Өлеңнің негізгі мазмұны адамға берілетін уақыт жайында. - Ақын уақыт ұғымына қандай түсінік беріп отыр? Уақытты қолында бір мықты билігі бар жүйрік деп танытады. -Өлеңде бізге ой салатын , үлгі боларлық қандай мәселелер айтылған? Уақытты дұрыс пайдалану керек. Дұрыс айтасыздар, өлеңде адамға берілетін уақыт жайында айтылған. Өлең жолдарын оқи отырып, адам өміріндегі баға жетпес сыйлықтың уақыт екенін білуге болады. Сонымен қатар, уақыт адамның қолындағы билігі, оны дұрыс пайдалана білу де соншалықты маңызды. Уақытын үнемдеп, пайдасына тиімді етіп жарата білу үлкен данышпандықты танытады. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Мадақтау Мақтау 1-10 балл Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -негізгі ақпаратты анықтайды; -қосымша ақпаратты анықтайды. Дескриптор: - Түбір сөзді дұрыс жазады - Жұрнақ арқылы туынды сөз жасайды - Туынды сөздің мағынасын сақтайды. Дескриптор: - Диалогтан түбір сөздерді дұрыс табады - Түбір сөзге жұрнақ жалғап, туынды сөз жасайды - Туынды сөздің мағынасын сақтайды -Оқылым мәтінінің мазмұнына сәйкес мақал-мәтел жазады - « Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жауап жазады. Дескриптор: - Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы пікір білдіреді - Нақыл сөзді түсініп оқиды - Қайырымдылық пен адамгершілік құндылықтарды байланыстыра талдайды |
Оқулық Слайд Жұмыс дәптері |
|||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Оқулықпен жұмыс.
ӘТН.
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңыздар. І деңгей. Диалог мәтінінен түбір сөздерді теріп алып, жұрнақ арқылы туынды сөздер жасаңдар. ІІ деңгей. Оқылым мәтінінің мазмұнына сәйкес мақал-мәтел жазыңыздар. ІІІ деңгей. «Уақытты бағалай білеміз бе?» сұрағына « Төрт сөйлем» тәсілі арқылы жауап жазыңыздар.
5-тапсырма. Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы өз ойларыңызбен бөлісіңіздер. 6-тапсырма. Нақыл сөздерді түсініп оқыңыздар. Жеке тапсырма: әр оқушы дәптерге 2 сөйлем жазсын — «Билл Гейтс істеген бір қайырымдылық мысалы және оған сәйкес келетін нақыл сөз (неге сәйкестігін бір мысалмен түсіндір)».
|
Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды
.
Негізгі және туынды сөздер туралы біледі
Түбір сөздер жазып, сол сөздерден жұрнақ арқылы туынды сөздер жасаңдар.
Деңгейлік тапсырманы орындайды. Диалог мәтінінен түбір сөздерді теріп алып, жұрнақ арқылы туынды сөздер жасайды.
Билл Гейтстің қайырымдылық істері туралы пікір білдіреді Нақыл сөзді түсініп оқиды
|
Оқулық, жұмыс дәптері, таратпа материалдар, слайд
|
||||||||
|
Сабақты қорытындылау |
Кері байланыс:
|
Оқушыла кері байланы береді |
Мақту, мдақту,қолдау
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
Ереже, 7-тапсырма |
||||||||||
|
Негізгі ақпарат |
Қосымша ақпарат |
|
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... |
.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... |
|
Түбір сөз |
Туынды сөз |
Мысал |
|
Етік |
Етік+ші |
Біз-етікшінің негізгі құралы. |

шағым қалдыра аласыз
















