|
Бөлім: |
8.3В Квадраттық функция |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мухаметсадыкова Б.К. |
||
|
Күні: |
04.02.2025 ж. |
||
|
Сынып: |
8 «Б» |
Қатысушылар саны:25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.1.3
у |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
• Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну • Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету • Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау • Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту • Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану • Жасына байланысты қол жетімді еңбек, еңбек қызметінің әртүрлі түрлеріне қатысуға дайын болу |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -
у Үй тапсырмасын № 434 тексеру. «Өзара бағалау» әдісі. |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Көршісінің үй тапсырмасын тексеру, бағалау. |
Бағалау парағы |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
«Пазл» әдісі арқылы сыныпты 3 топқа бөледі.
|
Сұрақтарға жауап береді.
3. Егер
D> 0, онда
(-∞; (
ЕгерD=0, онда
функция ЕгерD< 0, онда функция анықталуоблысыныңбарлықмәніндеоңмәнқабылдайды. 4. Функция
5.
Функцияныңмәндероблысы – Сынып суреттердің бөліктері арқылы 3 топқа бөлінберу. |
Дескриптор:
- функциясының анықтамасы біледі -функцияның қасиеттерін біледі; - квадрат функцияның графигін салады
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Әр топқа «голосағат» беріледі. Голосағат сканерлеу арқылы, «функция» сөзін ғылымға енгізген Леонард Эйлер тапсырма береді. Тапсырма: берілген квадраттық функциялардың координаталық төбелерін табыңдар. Координаталық нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеп, фигура шығарыңдар. 1-топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
2-топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
3- топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
|
Голосағат
1-топ.
2-топ.
3- топ.
|
Дескриптор:
-
- квадрат функцияның төбелерінің координаталарын табады; -квадраттық функцияның төбелерінің координаталарын координаталық жазықтықта белгілейді; -координаталық жазықтықта нүктелер арқылы фигура шығарады.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке жұмыс Берілген функцияның қасиеттерін аңықтайды. 1-топ. 2-топ. 3- топ.
|
Берілген функцияның қасиеттерін аңықтайды.
Функция графигін Desmos тақтасы арқылы салыңыз. |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Қорытынды бөлім |
«Quizpaper» әдісі арқылы, сабақты қорытындылайды. Берілген парақтарды сканерлеу арқылы, нәтижесін шығарады.
Әр оқушыға парақшалар таратылады.
|
1.Берілген функцияларының қайсысы квадраттық функция болады? А) у=2х+3 В) у=х3-х-7 С) у=х4-19х Д) у=3х2-9х-5 2. y=x2+1,5 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Оу осі бойымен 1,5 бірлік жоғары. В) Ох осі бойымен 1,5 бірлік солға. С) Оу осі бойымен 1,5 бірлік төмен. Д) Ох осі бойымен 1,5 бірлік оңға 3. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға жылжыту арқылы алуға болады. В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға жылжыту арқылы алуға болады С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен жылжыту арқылы алуға болады. Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 4. y=(x - 1)2 -7 параболаның төбесінің координаталарын анықтаңдар А)1;-7 В) -1;7 С) -7;-1 Д)7;1 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А) 1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д) 8;1 |
Тест тапсырмалары Жауап парақтары Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: у Рефлексия «Бағдаршам» әдісі. https://teacher.gynzy.com/en/board/82f63551-f51a-4dd1-ae8e-1ff27ce0eab8
Жасыл түс - толықтай меңгердім. Сары түс - сұрағым бар. Қызыл түс - түсінбедім.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Үйге тапсырма. №441 Бағалау.
|
Кері байланыс |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0, функциясы,оның қасиеттері және графигі
y=〖ax〗^2+bx+c,a≠0, функциясы,оның қасиеттері және графигі
|
Бөлім: |
8.3В Квадраттық функция |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Мухаметсадыкова Б.К. |
||
|
Күні: |
04.02.2025 ж. |
||
|
Сынып: |
8 «Б» |
Қатысушылар саны:25 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.1.3
у |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
• Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну • Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету • Біреудің еңбегінің нәтижелеріне ұқыпты қарау • Түрлі мамандықтарға қызығушылық таныту • Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану • Жасына байланысты қол жетімді еңбек, еңбек қызметінің әртүрлі түрлеріне қатысуға дайын болу |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -
у Үй тапсырмасын № 434 тексеру. «Өзара бағалау» әдісі. |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Көршісінің үй тапсырмасын тексеру, бағалау. |
Бағалау парағы |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
«Пазл» әдісі арқылы сыныпты 3 топқа бөледі.
|
Сұрақтарға жауап береді.
3. Егер
D> 0, онда
(-∞; (
ЕгерD=0, онда
функция ЕгерD< 0, онда функция анықталуоблысыныңбарлықмәніндеоңмәнқабылдайды. 4. Функция
5.
Функцияныңмәндероблысы – Сынып суреттердің бөліктері арқылы 3 топқа бөлінберу. |
Дескриптор:
- функциясының анықтамасы біледі -функцияның қасиеттерін біледі; - квадрат функцияның графигін салады
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Әр топқа «голосағат» беріледі. Голосағат сканерлеу арқылы, «функция» сөзін ғылымға енгізген Леонард Эйлер тапсырма береді. Тапсырма: берілген квадраттық функциялардың координаталық төбелерін табыңдар. Координаталық нүктелерді координаталық жазықтықта белгілеп, фигура шығарыңдар. 1-топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
2-топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
3- топ. Берілген квадраттық функциялардың төбелерінің координаталарын табыңдар. Координаталық жазықтықта белгілеңдер. Нүктелерді қосу арқылы фигура шығарыңдар.
|
Голосағат
1-топ.
2-топ.
3- топ.
|
Дескриптор:
-
- квадрат функцияның төбелерінің координаталарын табады; -квадраттық функцияның төбелерінің координаталарын координаталық жазықтықта белгілейді; -координаталық жазықтықта нүктелер арқылы фигура шығарады.
|
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке жұмыс Берілген функцияның қасиеттерін аңықтайды. 1-топ. 2-топ. 3- топ.
|
Берілген функцияның қасиеттерін аңықтайды.
Функция графигін Desmos тақтасы арқылы салыңыз. |
Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Қорытынды бөлім |
«Quizpaper» әдісі арқылы, сабақты қорытындылайды. Берілген парақтарды сканерлеу арқылы, нәтижесін шығарады.
Әр оқушыға парақшалар таратылады.
|
1.Берілген функцияларының қайсысы квадраттық функция болады? А) у=2х+3 В) у=х3-х-7 С) у=х4-19х Д) у=3х2-9х-5 2. y=x2+1,5 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Оу осі бойымен 1,5 бірлік жоғары. В) Ох осі бойымен 1,5 бірлік солға. С) Оу осі бойымен 1,5 бірлік төмен. Д) Ох осі бойымен 1,5 бірлік оңға 3. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға жылжыту арқылы алуға болады. В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға жылжыту арқылы алуға болады С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен жылжыту арқылы алуға болады. Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 4. y=(x - 1)2 -7 параболаның төбесінің координаталарын анықтаңдар А)1;-7 В) -1;7 С) -7;-1 Д)7;1 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А) 1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д) 8;1 |
Тест тапсырмалары Жауап парақтары Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
|
Бүгінгі сабақта: у Рефлексия «Бағдаршам» әдісі. https://teacher.gynzy.com/en/board/82f63551-f51a-4dd1-ae8e-1ff27ce0eab8
Жасыл түс - толықтай меңгердім. Сары түс - сұрағым бар. Қызыл түс - түсінбедім.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Үйге тапсырма. №441 Бағалау.
|
Кері байланыс |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













-ға тең.






















































