Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Ават орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні Уйғур тили
|
Бөлім |
6-бөлүм: Милләтниң тарихий ядикарлиқлирини сақлаш |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Турдиева Эльмира |
|||||
|
Күні |
03.02.2025-ж |
|||||
|
Сынып 11 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уйғурлар ким? |
|||||
|
Оқыту мақсаттары |
11.1.2.1- кәспий тар даирилик саһаларға мунасивәтлик мәтинләрдики (лекция, интервью, пикирталаш, мақалә, видео) шу саһаға аит аталғуларни, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиш; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқуғучилар кәспий тар даирилик саһаларға мунасивәтлик мәтинләрдики (мақалә вә видео) шу саһаға аит аталғуларни, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиду; |
|||||
|
Дәрисниң бериши: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||
|
Дәрисниң беши
|
1.Саламлишиш. 2.Синипта «Допа таллаш» усули арқилиқ йеқимлиқ психологиялик муһит яритиш. 3. Оқуш мәхситини тонуштуруш 4. Синипни топларға бирикиш. Сүрәтләр бойичә топқа бирикиш. |
Саламлишиш. Билим алғучилар көрситилгән допиларниң бирини таллайду. Допиларниң кәйнигә яхши пикирләр йезилған. Тренингқа қатнишиду. Оқуш мәхсити билән тонушиду, дәрис мәхситини ениқлайду. Балилар топларға бирикиду. |
Мәдһийә |
«Уйғур тили» Ижтимаий-гуманитар-лиқ йөнилиш В.У.Мәхпиров Алмута:Мектеп, 2020-ж. Дәрислик Иш дәптәрлири |
||
|
Өткән мавзуни әскә чүшириш, өй тапшурмисини тәкшүрүш 5 минут |
Уйғурлар тоғрисида әхбарат тепип йезип келиш. |
Оқуғучилар уйғурлар тоғрисида әхбарат тепип йезип келиду. |
Умумий балл 2 Дескриптор: Әхбарат тепип келиду-1балл Әхбаратни мәзмунлуқ ейтип бериду-1балл |
|
||
|
Дәрисниң оттуриси 5 минут 20 минут 10 мин |
1-тапшурма. «Уйғурлар» тоғрилиқ презентацияни тонуштуруш. Топлуқ иш. Тиңшаштин авалқи тапшурма. «Аталғулар бар конверт» усули арқилиқ мавзуға мунасивәтлик аталғулар йезилған карточкиларни елип, тапшурмини орунлайду.
2-тапшурма Тиңшаш үчүн тапшурма. Йәккә иш. 120-бәттики 2—тапшурма вә https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K Мәтинни диққәт билән тиңшаң. Видеони көрүп чиқиң. Мәхсәтлик аудиториясини ениқлап, мәзкүр аудиториягә беғишланған терминлар билән уқумларни, сөз бирикмилирини терип йезип, уларниң мәнасини чүшәндүрүң. Муәллип бу сөзләрни қандақ мәхсәттә қоллиниду? Жәдвәлни толтуруңлар 3-тапшурма. Тиңшаштин кейинки тапшурма. Топлуқ иш. «Ениқлима бәр» усули Жүплүк иш. Уйғур тилидики тиниш бәлгүләр билән тонушуш. |
«Уйғурлар» тоғрилиқ презентацияни көрүп, тапшурмини орунлайду. «Аталғулар бар конверт» усули арқилиқ мавзуға мунасивәтлик аталғулар йезилған карточкиларни елип, аталғуни атимай, башқичә чүшәндүриду, қалған балилар аталғуни тепиш керәк.Чүшәндүрүш аталғуни тапқичә давамлишиду. Мәтин вә видео билән ишләйду, қоллинилған термин, уқумларни, сөз бирикмилирини тапиду. Қоллиниш мәхситини ениқлайду Оқуғучилар «Ениқлима бәр» усули бойичә тиңшалған мәтинләр бойичә «Ойлан, жүпләш вә пикирләш» усули бойичә чүшиниксиз болған аталғуларни тәһлил қилип, синип билән бөлүшиду. Мәтинни жүптә тәһлил қилиду, синип билән бөлүшиду. |
Барлиғи 2 балл Тапқурлуқ көрситиду-1балл Аталғуни тапиду-1балл Барлиғи 3 балл - мавзуға аит аталғуларни ениқлайду-1балл уқумларни бериду-1балл сөз бирикмилирини тәһлил қилиду-1балл
Барлиғи 1 балл Дескриптор
Ениқлимини оқуп, тәһлил қилиду-1балл Синип билән бөлүшиду-1балл |
Дәрислик дәптәр Жәдвәл сизилған варақлар яки дәптәр https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K варақлар |
||
|
Дәрисниң ахири 3 минут |
Рефлексия: «Нишан» усули арқилиқ |
|||||
|
Өйгә тапшурма: 6-тапшурма 122-бәт |
Умумий балл 2 Дескриптор:
|
|||||
Тексерілді:
ҚБ тапшурмиси
Тапшурма https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K
Мәтинни диққәт билән тиңшаң. Видеони көрүп чиқиң. Оқуғучилар мәтин вә видеодики мавзуға аит аталғуларни терип йезип, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиңлар. Жәдвәлни толтуруңлар
|
Аталғулар |
Ениқлима |
Сөз бирикмилири |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор |
Билим алғучи |
|
-мавзуға аит аталғуларни ениқлайду-1балл -уқумларни бериду-1балл -сөз бирикмилирини тәһлил қилиду-1балл |
|
Аталғулар


Баһалаш вариғи
11 «Ә»-синип оқуғучиси_________________________________________
|
№ |
Тапшурмилар |
Дескрипторлар |
Балл |
|
1 |
Өй тапшурмиси |
Әхбарат тепип келиду |
|
|
2 |
Әхбаратни мәзмунлуқ ейтип бериду |
|
|
|
3 |
1-тапшурма |
Тапқурлуқ көрситиду |
|
|
4 |
Аталғуни тапиду |
|
|
|
5 |
2-тапшурма |
Мавзуға аит аталғуларни ениқлайду |
|
|
6 |
Уқумларни бериду |
|
|
|
7 |
Сөз бирикмилирини тәһлил қилиду |
|
|
|
8 |
3-тапшурма |
Чүшиниксиз болған аталғу бойичә тәһлил жүргизиду. |
|
|
9 |
4-тапшурма |
Ениқлимини оқуп, тәһлил қилиду |
|
|
10 |
Синип билән бөлүшиду |
|
|
|
|
Барлиғи: |
|
|





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Уйғурлар ким?" сабақ
"Уйғурлар ким?" сабақ
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Ават орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні Уйғур тили
|
Бөлім |
6-бөлүм: Милләтниң тарихий ядикарлиқлирини сақлаш |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Турдиева Эльмира |
|||||
|
Күні |
03.02.2025-ж |
|||||
|
Сынып 11 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Уйғурлар ким? |
|||||
|
Оқыту мақсаттары |
11.1.2.1- кәспий тар даирилик саһаларға мунасивәтлик мәтинләрдики (лекция, интервью, пикирталаш, мақалә, видео) шу саһаға аит аталғуларни, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиш; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқуғучилар кәспий тар даирилик саһаларға мунасивәтлик мәтинләрдики (мақалә вә видео) шу саһаға аит аталғуларни, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиду; |
|||||
|
Дәрисниң бериши: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||
|
Дәрисниң беши
|
1.Саламлишиш. 2.Синипта «Допа таллаш» усули арқилиқ йеқимлиқ психологиялик муһит яритиш. 3. Оқуш мәхситини тонуштуруш 4. Синипни топларға бирикиш. Сүрәтләр бойичә топқа бирикиш. |
Саламлишиш. Билим алғучилар көрситилгән допиларниң бирини таллайду. Допиларниң кәйнигә яхши пикирләр йезилған. Тренингқа қатнишиду. Оқуш мәхсити билән тонушиду, дәрис мәхситини ениқлайду. Балилар топларға бирикиду. |
Мәдһийә |
«Уйғур тили» Ижтимаий-гуманитар-лиқ йөнилиш В.У.Мәхпиров Алмута:Мектеп, 2020-ж. Дәрислик Иш дәптәрлири |
||
|
Өткән мавзуни әскә чүшириш, өй тапшурмисини тәкшүрүш 5 минут |
Уйғурлар тоғрисида әхбарат тепип йезип келиш. |
Оқуғучилар уйғурлар тоғрисида әхбарат тепип йезип келиду. |
Умумий балл 2 Дескриптор: Әхбарат тепип келиду-1балл Әхбаратни мәзмунлуқ ейтип бериду-1балл |
|
||
|
Дәрисниң оттуриси 5 минут 20 минут 10 мин |
1-тапшурма. «Уйғурлар» тоғрилиқ презентацияни тонуштуруш. Топлуқ иш. Тиңшаштин авалқи тапшурма. «Аталғулар бар конверт» усули арқилиқ мавзуға мунасивәтлик аталғулар йезилған карточкиларни елип, тапшурмини орунлайду.
2-тапшурма Тиңшаш үчүн тапшурма. Йәккә иш. 120-бәттики 2—тапшурма вә https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K Мәтинни диққәт билән тиңшаң. Видеони көрүп чиқиң. Мәхсәтлик аудиториясини ениқлап, мәзкүр аудиториягә беғишланған терминлар билән уқумларни, сөз бирикмилирини терип йезип, уларниң мәнасини чүшәндүрүң. Муәллип бу сөзләрни қандақ мәхсәттә қоллиниду? Жәдвәлни толтуруңлар 3-тапшурма. Тиңшаштин кейинки тапшурма. Топлуқ иш. «Ениқлима бәр» усули Жүплүк иш. Уйғур тилидики тиниш бәлгүләр билән тонушуш. |
«Уйғурлар» тоғрилиқ презентацияни көрүп, тапшурмини орунлайду. «Аталғулар бар конверт» усули арқилиқ мавзуға мунасивәтлик аталғулар йезилған карточкиларни елип, аталғуни атимай, башқичә чүшәндүриду, қалған балилар аталғуни тепиш керәк.Чүшәндүрүш аталғуни тапқичә давамлишиду. Мәтин вә видео билән ишләйду, қоллинилған термин, уқумларни, сөз бирикмилирини тапиду. Қоллиниш мәхситини ениқлайду Оқуғучилар «Ениқлима бәр» усули бойичә тиңшалған мәтинләр бойичә «Ойлан, жүпләш вә пикирләш» усули бойичә чүшиниксиз болған аталғуларни тәһлил қилип, синип билән бөлүшиду. Мәтинни жүптә тәһлил қилиду, синип билән бөлүшиду. |
Барлиғи 2 балл Тапқурлуқ көрситиду-1балл Аталғуни тапиду-1балл Барлиғи 3 балл - мавзуға аит аталғуларни ениқлайду-1балл уқумларни бериду-1балл сөз бирикмилирини тәһлил қилиду-1балл
Барлиғи 1 балл Дескриптор
Ениқлимини оқуп, тәһлил қилиду-1балл Синип билән бөлүшиду-1балл |
Дәрислик дәптәр Жәдвәл сизилған варақлар яки дәптәр https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K варақлар |
||
|
Дәрисниң ахири 3 минут |
Рефлексия: «Нишан» усули арқилиқ |
|||||
|
Өйгә тапшурма: 6-тапшурма 122-бәт |
Умумий балл 2 Дескриптор:
|
|||||
Тексерілді:
ҚБ тапшурмиси
Тапшурма https://youtu.be/QS9MYoDED3A?si=1EZMeGjCiQwmIt8K
Мәтинни диққәт билән тиңшаң. Видеони көрүп чиқиң. Оқуғучилар мәтин вә видеодики мавзуға аит аталғуларни терип йезип, уқумларни, сөз бирикмилирини тәһлил қилиңлар. Жәдвәлни толтуруңлар
|
Аталғулар |
Ениқлима |
Сөз бирикмилири |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор |
Билим алғучи |
|
-мавзуға аит аталғуларни ениқлайду-1балл -уқумларни бериду-1балл -сөз бирикмилирини тәһлил қилиду-1балл |
|
Аталғулар


Баһалаш вариғи
11 «Ә»-синип оқуғучиси_________________________________________
|
№ |
Тапшурмилар |
Дескрипторлар |
Балл |
|
1 |
Өй тапшурмиси |
Әхбарат тепип келиду |
|
|
2 |
Әхбаратни мәзмунлуқ ейтип бериду |
|
|
|
3 |
1-тапшурма |
Тапқурлуқ көрситиду |
|
|
4 |
Аталғуни тапиду |
|
|
|
5 |
2-тапшурма |
Мавзуға аит аталғуларни ениқлайду |
|
|
6 |
Уқумларни бериду |
|
|
|
7 |
Сөз бирикмилирини тәһлил қилиду |
|
|
|
8 |
3-тапшурма |
Чүшиниксиз болған аталғу бойичә тәһлил жүргизиду. |
|
|
9 |
4-тапшурма |
Ениқлимини оқуп, тәһлил қилиду |
|
|
10 |
Синип билән бөлүшиду |
|
|
|
|
Барлиғи: |
|
|





шағым қалдыра аласыз













