Ықшамсабақ: « Диалогтік оқыту» Тренер: Нугманова Г.Н
Мерзімі:
Мақсаты: Ықшамсабаққа қатысушыларға диалогтік оқыту әдісінің мәнін және оқу үрдісінде қолданылуын түсінуге жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: Ықшамсабаққа қатысушыларда диалогтік оқыту туралы түсінік қалыптасады. Диалогтік оқытудың оқу үрдісіндегі тиімділігіне көз жеткізеді.
Түйінді идея:
-
Диалогтік оқыту
-
Кумулятивтік әңгіме
-
Зерттеушілік әңгіме
-
Әңгіме -дебат
Дереккөз: МАН,Үлестірме материалдар, « Әңгіме түрлері» презентация, бейнекөрсетілім «Жемистер арасындағы диалог»
Құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта, стикерлер, А-4 парақтары, кері байланыс бетшесі.
Жоспар:
|
Уақыты |
Тренердің іс әрекеті |
Қатысушылардың әс әрекеті |
|
1,5 мин
6 мин 1мин 1 мин 0,5 мин |
Қығушылықты ояту: Бейне көрсетіліміне «Жемистер арасындағы диалог» қатысушылар назарын аудару арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Топтарға тапсырмалар беріледі:
«Әңгіме түрлері» презентациямен таныстыру Сұрақ: Біздің тапсыпсырмаларымызға әңгіменің қандай түрлері арқау болды? Кері байланыс: рефлексиялық парақшалар таратылады. |
Бейнекөрсетілімге назарларын аударады. Сабақтың келесі қадамына уәжделеді. Әрқайсысы алдарындағы стикерлерге көкқністің немесе жемістің атауын жазып, топта өзара диалог құрады. Топтағы адамдар таңдаған ингриедиенттері бойынша ақылдаса отырып, салат дайындап, ұсынады. (рецептісін жасайды) Дайындаған салаттарының пайдасы мен зияны туралы қарама қарсы топтар өзара пікірталасқа түседі. Презентация бойынша диалогтік оқыту туралы мағлұмат алады. Қатысушылар сұраққа жауап беру арқылы әңгіме түрлерін (Мерсер) анықтайды. Рефлексиялық парақшалар арқылы өз пікірлерін білдіреді. |
2-ші түрі
|
Апта Күн |
Күні |
Тренер |
Өткізілетін орны |
|
||
|
Тақырыбы |
Диалогтік оқытудың мәні. Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі. |
|
||||
|
Мақсаты |
Мұғалімдер тиімді педагогиканың бөлігі ретінде оқытудың диалогтікәдістерін енгізуге арналған тәсілдеріне талдау жасайды. Мысалы, жауап алужәнетоппенжұмысістеуарқылы. |
|
||||
|
Оқу нәтижесі |
Мұғалімдер жауап алу мен шағын топтардағы жұмысты қоса алғанда,әңгімені жеке оқуға ықпал ететін педагогика құралы ретінде тиімді қолданутуралы өз идеяларын тұжырымдайды. |
|
||||
|
Түйінді идеялар |
Әңгімелесу – мұғалімдер балалардың оқуға деген ынтасын оята алатынпәрменді тетік. Сыныпта диалогті қолдану арқылы мұғалімдер балалардыңбілім алу сапасына үлкен ықпал ете алады. Балалардың білімі мен идеясынанықтауға бағытталған шынайы әрекет оларды оқыту үдерісіне мейлінше тартуға көмектеседі. |
|
||||
|
Ақпарат көзі |
интернет материалдары. |
|
||||
|
Ресурстары |
Слайд-таныстырылым,постр, түрлі-түсті маркер, стикер. |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтағы іс-әрекеттер |
Тренердің іс-әрекеті |
Тыңдаушылардың іс-әрекеті |
|
|||
|
Назарды шоғырландыру. 1 мин. 2 мин. 5 мин. |
1.Эпиграф:
Түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді. 3.Тренинг жаттығу «Мен кіммін?»Маңдайларына стикерге әнші, актер, ғұлама адамдардың аттарын жазып, сұрақ арқылы шешуін табады. - Сонымен, жаңа ғана сіздер әріптестеріңіз туралы ақпаратты жинау үшін не істедіңіздер? Әрекетіңізді атап шығыңыз. - Қандай үдеріс жүріп жатты? (Диалог) -Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Диалогтік оқытудың мәні. Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі.» Слайдтан сабақтың тақырыбы, мақсаты және түйінді идеяларымен таныстырады. |
Топқа бөлінеді Мұғалімдер сұрақ арқылы қарым-қатынас жасайды, көңіл күйлері көтеріледі. Мұғалімдер өзара тілдеседі, әңгімелеседі |
|
|||
|
Ақпарат 30 мин. 35 мин. |
Белсенді және белсенді емес сынып кестесін толтыру. (Модерация әдісі) Сұрақтар 1. Сіздің пікіріңізше, сіз сөйлеп тұрған кездегі уақыт көлемінің, сабақ кезіндеоқушы сөйлеп тұрған уақытқа пайыздық ара қатынасы қандай? 2. Оқушыларға сабақ уақытында өзінің сыныптастарымен сөйлесу мүмкіндігі қаншалықты жиі беріледі? 3. Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою мүмкіндігі қаншалықты? 4. Оқушыларға сұрақ қою мүмкіндігін беру үшін Сіз сыныпта қандай тəртіпорнаттыңыз? Осы мақсатта Сіз қандай əдістер қолданасыз? 5. Егер Сіздің оқушыларыңыз сабақ үстінде өз орындарында отырмаса, сіз өзіңіздіқаншалықты жайлы сезінесіз?
МАН бойынша диалогтік оқыту туралы таратпа материалдар ұсынылады. І топ - «Сыныптағы диалогтік әңгімені дамыту». ІІ топ – «Сұрақ қою». ІІІ топ – «Оқушыларды тыңдау және оларға жауап беру». (1-топта оқып, түсінгендерін постерга түсіру, 2-басқа топтарға қонаққа барып, топтарда талқылайды, 3-өз тобына келіп, алған мәліметтерді жинақтап, постерді толықтырады) Постер салған кезде осы сұрақтарды қамту: 1.Диалогтік оқыту оқушыларға не береді? 2.Диалогтік оқытудың мұғалім үшін маңызы қандай? 3.Оқытуды диалогтік тәсілмен дамытудағы сұрақтардың маңызы. 2. А)Үлестірмемен жұмыс. «Әңгіменің бес үлгісі» А)Топта оқып талқылау, бір шешімге келу. Б) Әңгіменің қай түріне жататынын анықтау. |
Модерация әдісімен жұмыс жасайды.Кестені толтырады, сұраққа жауап береді. Мұғалімдер материалды оқып, танысады, түсінгендерін постерга түсіреді, топтарға қонаққа барып, талқылайды. Постер қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды. Топта оқиды, талқылайды, әңгіменің түрін анықтайды. |
|
|||
|
2- сабақ Тәжірибе 30 мин. 25 мин. 20 мин |
1. «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі. В.И.Сухомлинский «Бір ананың жеті қызы» А) баяндаушылар – берілген мәтіннің мазмұнын баяндап береді. Б) тілшілер – берілген мәтін негізінде жоғары деңгейлі сұрақтар дайындайды. В) сарапшылар – екі топтың жұмыстарына сараптау жұргізеді. (Жұмыс барысында «Бірге ойлаймыз, сөйлесеміз» кестесі арқылы 2 мұғалім 3 мұғалімнен бақылайды.) 2.Тапсырма. Әңгіменің үш түріне ролдік ойын дайындау.Үлестірмедегі ЖОҒАРЫ ДЕҢГЕЙЛІ СҰРАҚ ҚҰРАСТЫРУҒА АРНАЛҒАН СӨЙЛЕМДЕРДІҢ ҮЛГІЛЕРІ бойынша сұрақтар дайындау. 3. Сұрақтарды қолдана отырып сабақтың бір кезеңін құрыңыз. - Сіздің сұрақтарыңыз Блум Таксономиясының қай деңгейіне сәйкес келеді? |
Мұғалімдер 3 топқа бөлініп жұмыс жасайды. Топта ролдік ойын дайындайды. Бір-бірлеріне жоғары деңгейлі сұрақ дайындайды. Сабақтың бір кезеңін сұрақтарды қолдана отырып құрады. |
||||
|
Кері байланыс 5 мин. 5 мин 2 мин |
1. Сұрақ қою. 1.Қалай ойлайсыз оқушылар бір –біріне сұрақ қою мүмкіндігі қаншалықты маңызды? 2.Оқушыларға сабақ уақытында өзінің сыныптастарымен сөйлесу мүмкіндігі қаншалықты жиі беріледі? 3.Осы сабақтан кейін өз сыныбыңызда алған әсерлеріңізді қолданар ма едіңіз? 2.«Социометрия» әдісі арқылы бағалау. 3. Слайд арқылы қорытындылау. |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды. Талқылайды. |
||||
|
Сабақтан кейінгі рефлексия |
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ықшамсабақ: « Диалогтік оқыту»
Ықшамсабақ: « Диалогтік оқыту» Тренер: Нугманова Г.Н
Мерзімі:
Мақсаты: Ықшамсабаққа қатысушыларға диалогтік оқыту әдісінің мәнін және оқу үрдісінде қолданылуын түсінуге жағдай жасау.
Күтілетін нәтиже: Ықшамсабаққа қатысушыларда диалогтік оқыту туралы түсінік қалыптасады. Диалогтік оқытудың оқу үрдісіндегі тиімділігіне көз жеткізеді.
Түйінді идея:
-
Диалогтік оқыту
-
Кумулятивтік әңгіме
-
Зерттеушілік әңгіме
-
Әңгіме -дебат
Дереккөз: МАН,Үлестірме материалдар, « Әңгіме түрлері» презентация, бейнекөрсетілім «Жемистер арасындағы диалог»
Құрал-жабдықтар: Интербелсенді тақта, стикерлер, А-4 парақтары, кері байланыс бетшесі.
Жоспар:
|
Уақыты |
Тренердің іс әрекеті |
Қатысушылардың әс әрекеті |
|
1,5 мин
6 мин 1мин 1 мин 0,5 мин |
Қығушылықты ояту: Бейне көрсетіліміне «Жемистер арасындағы диалог» қатысушылар назарын аудару арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Топтарға тапсырмалар беріледі:
«Әңгіме түрлері» презентациямен таныстыру Сұрақ: Біздің тапсыпсырмаларымызға әңгіменің қандай түрлері арқау болды? Кері байланыс: рефлексиялық парақшалар таратылады. |
Бейнекөрсетілімге назарларын аударады. Сабақтың келесі қадамына уәжделеді. Әрқайсысы алдарындағы стикерлерге көкқністің немесе жемістің атауын жазып, топта өзара диалог құрады. Топтағы адамдар таңдаған ингриедиенттері бойынша ақылдаса отырып, салат дайындап, ұсынады. (рецептісін жасайды) Дайындаған салаттарының пайдасы мен зияны туралы қарама қарсы топтар өзара пікірталасқа түседі. Презентация бойынша диалогтік оқыту туралы мағлұмат алады. Қатысушылар сұраққа жауап беру арқылы әңгіме түрлерін (Мерсер) анықтайды. Рефлексиялық парақшалар арқылы өз пікірлерін білдіреді. |
2-ші түрі
|
Апта Күн |
Күні |
Тренер |
Өткізілетін орны |
|
||
|
Тақырыбы |
Диалогтік оқытудың мәні. Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі. |
|
||||
|
Мақсаты |
Мұғалімдер тиімді педагогиканың бөлігі ретінде оқытудың диалогтікәдістерін енгізуге арналған тәсілдеріне талдау жасайды. Мысалы, жауап алужәнетоппенжұмысістеуарқылы. |
|
||||
|
Оқу нәтижесі |
Мұғалімдер жауап алу мен шағын топтардағы жұмысты қоса алғанда,әңгімені жеке оқуға ықпал ететін педагогика құралы ретінде тиімді қолданутуралы өз идеяларын тұжырымдайды. |
|
||||
|
Түйінді идеялар |
Әңгімелесу – мұғалімдер балалардың оқуға деген ынтасын оята алатынпәрменді тетік. Сыныпта диалогті қолдану арқылы мұғалімдер балалардыңбілім алу сапасына үлкен ықпал ете алады. Балалардың білімі мен идеясынанықтауға бағытталған шынайы әрекет оларды оқыту үдерісіне мейлінше тартуға көмектеседі. |
|
||||
|
Ақпарат көзі |
интернет материалдары. |
|
||||
|
Ресурстары |
Слайд-таныстырылым,постр, түрлі-түсті маркер, стикер. |
|
||||
|
Сабақ барысы: |
|
|||||
|
Сабақтағы іс-әрекеттер |
Тренердің іс-әрекеті |
Тыңдаушылардың іс-әрекеті |
|
|||
|
Назарды шоғырландыру. 1 мин. 2 мин. 5 мин. |
1.Эпиграф:
Түрлі-түсті стикерлер арқылы топқа бөлінеді. 3.Тренинг жаттығу «Мен кіммін?»Маңдайларына стикерге әнші, актер, ғұлама адамдардың аттарын жазып, сұрақ арқылы шешуін табады. - Сонымен, жаңа ғана сіздер әріптестеріңіз туралы ақпаратты жинау үшін не істедіңіздер? Әрекетіңізді атап шығыңыз. - Қандай үдеріс жүріп жатты? (Диалог) -Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Диалогтік оқытудың мәні. Оқу сапасын жақсарту мақсатында сабақта әңгімелесуді пайдалану әдістемесі.» Слайдтан сабақтың тақырыбы, мақсаты және түйінді идеяларымен таныстырады. |
Топқа бөлінеді Мұғалімдер сұрақ арқылы қарым-қатынас жасайды, көңіл күйлері көтеріледі. Мұғалімдер өзара тілдеседі, әңгімелеседі |
|
|||
|
Ақпарат 30 мин. 35 мин. |
Белсенді және белсенді емес сынып кестесін толтыру. (Модерация әдісі) Сұрақтар 1. Сіздің пікіріңізше, сіз сөйлеп тұрған кездегі уақыт көлемінің, сабақ кезіндеоқушы сөйлеп тұрған уақытқа пайыздық ара қатынасы қандай? 2. Оқушыларға сабақ уақытында өзінің сыныптастарымен сөйлесу мүмкіндігі қаншалықты жиі беріледі? 3. Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою мүмкіндігі қаншалықты? 4. Оқушыларға сұрақ қою мүмкіндігін беру үшін Сіз сыныпта қандай тəртіпорнаттыңыз? Осы мақсатта Сіз қандай əдістер қолданасыз? 5. Егер Сіздің оқушыларыңыз сабақ үстінде өз орындарында отырмаса, сіз өзіңіздіқаншалықты жайлы сезінесіз?
МАН бойынша диалогтік оқыту туралы таратпа материалдар ұсынылады. І топ - «Сыныптағы диалогтік әңгімені дамыту». ІІ топ – «Сұрақ қою». ІІІ топ – «Оқушыларды тыңдау және оларға жауап беру». (1-топта оқып, түсінгендерін постерга түсіру, 2-басқа топтарға қонаққа барып, топтарда талқылайды, 3-өз тобына келіп, алған мәліметтерді жинақтап, постерді толықтырады) Постер салған кезде осы сұрақтарды қамту: 1.Диалогтік оқыту оқушыларға не береді? 2.Диалогтік оқытудың мұғалім үшін маңызы қандай? 3.Оқытуды диалогтік тәсілмен дамытудағы сұрақтардың маңызы. 2. А)Үлестірмемен жұмыс. «Әңгіменің бес үлгісі» А)Топта оқып талқылау, бір шешімге келу. Б) Әңгіменің қай түріне жататынын анықтау. |
Модерация әдісімен жұмыс жасайды.Кестені толтырады, сұраққа жауап береді. Мұғалімдер материалды оқып, танысады, түсінгендерін постерга түсіреді, топтарға қонаққа барып, талқылайды. Постер қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды. Топта оқиды, талқылайды, әңгіменің түрін анықтайды. |
|
|||
|
2- сабақ Тәжірибе 30 мин. 25 мин. 20 мин |
1. «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі. В.И.Сухомлинский «Бір ананың жеті қызы» А) баяндаушылар – берілген мәтіннің мазмұнын баяндап береді. Б) тілшілер – берілген мәтін негізінде жоғары деңгейлі сұрақтар дайындайды. В) сарапшылар – екі топтың жұмыстарына сараптау жұргізеді. (Жұмыс барысында «Бірге ойлаймыз, сөйлесеміз» кестесі арқылы 2 мұғалім 3 мұғалімнен бақылайды.) 2.Тапсырма. Әңгіменің үш түріне ролдік ойын дайындау.Үлестірмедегі ЖОҒАРЫ ДЕҢГЕЙЛІ СҰРАҚ ҚҰРАСТЫРУҒА АРНАЛҒАН СӨЙЛЕМДЕРДІҢ ҮЛГІЛЕРІ бойынша сұрақтар дайындау. 3. Сұрақтарды қолдана отырып сабақтың бір кезеңін құрыңыз. - Сіздің сұрақтарыңыз Блум Таксономиясының қай деңгейіне сәйкес келеді? |
Мұғалімдер 3 топқа бөлініп жұмыс жасайды. Топта ролдік ойын дайындайды. Бір-бірлеріне жоғары деңгейлі сұрақ дайындайды. Сабақтың бір кезеңін сұрақтарды қолдана отырып құрады. |
||||
|
Кері байланыс 5 мин. 5 мин 2 мин |
1. Сұрақ қою. 1.Қалай ойлайсыз оқушылар бір –біріне сұрақ қою мүмкіндігі қаншалықты маңызды? 2.Оқушыларға сабақ уақытында өзінің сыныптастарымен сөйлесу мүмкіндігі қаншалықты жиі беріледі? 3.Осы сабақтан кейін өз сыныбыңызда алған әсерлеріңізді қолданар ма едіңіз? 2.«Социометрия» әдісі арқылы бағалау. 3. Слайд арқылы қорытындылау. |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды. Талқылайды. |
||||
|
Сабақтан кейінгі рефлексия |
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


