|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ықтималдықтар теориясының элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ықтималдықтар теориясының негіздері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: ықтималдықтың статистикалық анықтамасын біледі; Оқушылардың басым бөлігі: оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын тұжырымдайды;
Кейбір оқушылар: ықтималдықтың классикалық анықтамасын біледі және есептер шығару үшін оны қолданады;
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
а) Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу,түгелдеу,кеспе қағазға (1,2,3,4)сан жазып , соны таңдау арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын өзін-өзі тексеру әдіспен бағалау .
|
Сәлемдесу, үй тапсырмасын тексерту |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. 9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор слайд |
|
Мағынаны тану |
Жаңа тақырыпты түсіндіру ықтималдықтың статистикалық анықтамасын
ТәжірибеОйын сүйегін 30 рет тастаңыз. Әрбір тәжірибе нәтижесін тіркеп отырыңыз және «жұп ұпай түсті» оқиғасының лақтыру санына қатысты салыстырмалы жиілігінің графигін салыңыз
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор
|
|
|
|
№1 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
Тапсырмалар.№1.Қай тәжірибелер сериясының нәтижесіне қарап детальдың ақаулы болуының ықтималдығын бағалауға болады?а) бір жұмыс күнінде бір станокта жасалған 200 деталь тексерілді;б) жұмыс күніндегі 20 станокта жасалған 100 деталь тексерілді;в) бір ай ішінде бір станокта жасалған 150 деталь тексерілді;г) бір ай ішінде бір станокта жасалған 8 деталь тексерілді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. 9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
|
№2 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
№2. тапсырмаТәжірибенің қай сериясының нәтижесі бойынша бір тәжірибеде нысанаға дәл тигізу ықтималдығын бағалауға болады?а) 100 атқыш нысанаға бір реттен оқ атты;б) атқыш қысқа уақыт ішінде нысанаға 50 рет оқ атты;в) атқыш аз уақыт ішінде нысанаға 5 рет оқ атты;г) атқыш күні бойы нысанаға 300 рет оқ атты. |
қҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
окушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
|
№3 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
№3 тапсырмаКімнің дұрыс қорытынды жасағанын көрсетіңіз:а)Айдын біреуі ұтыс билеті болып табылған лотореяның екі билетін сатып алып, келесідегідей тұжырым жасады: бұл лотореяда ұту ықтималдығы 0,5-ке тең.б) Асан монетаны 4 рет тастап, 3 рет герб түскенін көріп мынадай қорытынды жасады: монетаны бір рет лақтырғанда герб түсуінің ықтималдығы 0,75-ке тең.в) «36-дан 5» лотореясының соңғы 20 тиражында барлық бес номер 6 рет сәйкес шыққанын біле отырып, Ернар 36 саннан 5 санды табу ықтималдығы 0,3-ке тең деген ұйғарымға келді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
1 |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сабақты қорытындылау үшін осы сабақ бойынша 5 сұрақ қою арқылы қорытындылаймын. Оқушыларға кері байланыс парағын таратамын Үйге тапсырма: № есеп.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.«Білім поштас» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс бередіХат толтырып, білім поштасына салады |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі мен жинаған ұпай сандары бойынша бағаланады |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Білім поштасы, хаттар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ықтималдықтар теориясының негіздері 9-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ықтималдықтар теориясының элементтері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ықтималдықтар теориясының негіздері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: ықтималдықтың статистикалық анықтамасын біледі; Оқушылардың басым бөлігі: оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын тұжырымдайды;
Кейбір оқушылар: ықтималдықтың классикалық анықтамасын біледі және есептер шығару үшін оны қолданады;
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. |
а) Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу,түгелдеу,кеспе қағазға (1,2,3,4)сан жазып , соны таңдау арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын өзін-өзі тексеру әдіспен бағалау .
|
Сәлемдесу, үй тапсырмасын тексерту |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. 9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор слайд |
|
Мағынаны тану |
Жаңа тақырыпты түсіндіру ықтималдықтың статистикалық анықтамасын
ТәжірибеОйын сүйегін 30 рет тастаңыз. Әрбір тәжірибе нәтижесін тіркеп отырыңыз және «жұп ұпай түсті» оқиғасының лақтыру санына қатысты салыстырмалы жиілігінің графигін салыңыз
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор
|
|
|
|
№1 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
Тапсырмалар.№1.Қай тәжірибелер сериясының нәтижесіне қарап детальдың ақаулы болуының ықтималдығын бағалауға болады?а) бір жұмыс күнінде бір станокта жасалған 200 деталь тексерілді;б) жұмыс күніндегі 20 станокта жасалған 100 деталь тексерілді;в) бір ай ішінде бір станокта жасалған 150 деталь тексерілді;г) бір ай ішінде бір станокта жасалған 8 деталь тексерілді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. 9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
|
№2 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
№2. тапсырмаТәжірибенің қай сериясының нәтижесі бойынша бір тәжірибеде нысанаға дәл тигізу ықтималдығын бағалауға болады?а) 100 атқыш нысанаға бір реттен оқ атты;б) атқыш қысқа уақыт ішінде нысанаға 50 рет оқ атты;в) атқыш аз уақыт ішінде нысанаға 5 рет оқ атты;г) атқыш күні бойы нысанаға 300 рет оқ атты. |
қҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
окушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
|
№3 тапсырманы орындатады. Бақылайды, комектеседі |
№3 тапсырмаКімнің дұрыс қорытынды жасағанын көрсетіңіз:а)Айдын біреуі ұтыс билеті болып табылған лотореяның екі билетін сатып алып, келесідегідей тұжырым жасады: бұл лотореяда ұту ықтималдығы 0,5-ке тең.б) Асан монетаны 4 рет тастап, 3 рет герб түскенін көріп мынадай қорытынды жасады: монетаны бір рет лақтырғанда герб түсуінің ықтималдығы 0,75-ке тең.в) «36-дан 5» лотореясының соңғы 20 тиражында барлық бес номер 6 рет сәйкес шыққанын біле отырып, Ернар 36 саннан 5 санды табу ықтималдығы 0,3-ке тең деген ұйғарымға келді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша мұғалімнің бағалауы
1 |
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
9 сынып, Алгебра кітабы , оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сабақты қорытындылау үшін осы сабақ бойынша 5 сұрақ қою арқылы қорытындылаймын. Оқушыларға кері байланыс парағын таратамын Үйге тапсырма: № есеп.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.«Білім поштас» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс бередіХат толтырып, білім поштасына салады |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі мен жинаған ұпай сандары бойынша бағаланады |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Білім поштасы, хаттар |
шағым қалдыра аласыз







