|
Бөлім |
4 бөлім. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.03. 2024 |
||||||||||||||||||||||||
|
сыныбы |
9 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Урбандалу үдерісі. Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес сабақ мақсаты: |
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады. 9.4.1.12 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Урбандалу үдерісінін себеп салдарын анықтайды, проблемалардың шешу жолдарын көрсетеді. Қазақстан аймақтарындағы халықтың урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қоршаған ортаны аялау, ғаламдық мәселелерді шешуге ат салысу, жауапкершілікті сезіну. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. (амандасу, оқушыларды түгендеу). Белсенді оқу әдісі: «Ашық микрофон» Сұрақтар қойылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Бағалау парағы беріледі.
|
Мұғаліммен амандасу Оқушылар өткен сабақтан алған білімдеріне сүйеніп, жауап береді Тұрғылықты мекен бойынша мәліметтерді айтады. 5984 адам, 2023ж (Алаш музейі, Сырым батыр кесенесі, ЖаҺанша мектеп мұражайы, Дәдем ата, Айдана қыраты, Айдар сор, Мұсылмандар мешіті) (Дипломмен ауылға, Тірек ауылдарды дамыту, Жұмыспен қамту 2020, Ауызсу, Ақ бұлақ) |
ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы
|
Презентация |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Бейнебаяннан қандай үдерісті байқадық? Неліктен ауылда жұмыс орындары азайды? Ауылдан көшуге қандай себептер туындайды? Жаңа сабақты түсіндіру Урбандалу – үлкен қалалық жерлерге, өндіріс орталықтарына халықтың көптеп шоғырлануы Қала халқы үлесінің өсуі, қалалық өмір салтының кең жарнамалануы, қоғам дамуындағы қалалар рөлінің артуы- урбандалу үдерісі, яғни ХХ ғасырдың екінші жартысындағы ең маңызды әлеуметтік құбылыс болып табылады.
Қазір Қазақстанда 87 қала мен 200-ден аса қала типтес елді мекен бар.
|
Жаңа тақырыпты түсінеді, мұғалімнің бағыттаушы сұрақтарына жауап береді. |
|
Презентация Бейнебаян Урбандалу. smk.edu.kz |
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №1. Жеке жұмыс. Кескін картамен жұмыс. Саралау тәсілі: қарқын бойынша саралау. Облыстарды урбандалу деңгейі бойынша кескін картаға белгілейді. |
|
ҚБ «Оқушының өзін – өзі бағалауы» Дескриптор: Облыстарды урбандалу деңгейі бойынша белгілейді. Аз урбандалғанды белгілейді 1 балл Орташа урбандалғанды белгілейді 1 балл. Жоғары урбандалғанды белгілейді 1 балл |
Презентация Кескін карта, Қазақстанның әкімшілік-аумақтық карта; түрлі түсті қарындаштар |
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №2 Топтық жұмыс Белсенді оқу әдісі «Ойлан – жұптас-бөліс» Урбандалумен байланысты проблемалардың себептері, салдары және шешу жолдарын ұсынады. |
І топ проблема: Жұмыс орындарының болмауы ІІ топ проблема: Баспана мәселесі ІІІ топ проблема: Ауаның, қоршаған ортаның ластануы, шу, көлік кептелісі ІҮ топ проблема: Қауіп қатер қылмыс
|
ҚБ. «Мадак сэндвичі» Дескриптор: Проблемалардың себептерін анықтайды 1 балл Проблемалардың салдарын анықтайды 1 балл Проблемалардың шешу жолдарын ұсынады. 1 балл |
Кесте «Үш жақты күнделік» |
|
||||||||||||||||||||
|
8 минут. |
Тапсырма №3. Топтық жұмыс. Саралау: диалог және қолдау көрсету Урбандалу үдерісіне SWOT талдау жүргізеді. Жетекші сұрақтар: Қалада қандай мүмкіндіктер бар? Урбандалудың қандай теріс салдары бар?
Бағыттаушы сұрақтар: Қалаға неге барғымыз келеді? Қалада неден сақ болуымыз керек?
|
SWOT талдау жасайды: І топ: Мықты жақтарын анықтайды; ІІ топ: әлсіз жақтарын анықтайды ІІІ топ: Қауіпті жақтарын анықтайды. ІҮ топ: Мүмкіндіктерін сипаттайды . |
ҚБ «2 и, 1ә» Дескриптор: Мықты, әлсіз жақтарын анықтайды; Қауіпті жақтарын, мүмкіндіктерін сипаттайды 1 балл. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №4. Mix Play Терминдер мен атауларды дұрыс жауаптарымен сәйкестендіріңіз |
Урбандалу – үлкен қалалық жерлерге, өндіріс орталықтарына халықтың көптеп шоғырлануы. Хаб – қандай да бір басты орталық, аса ірі халықаралық маңызы бар желінің торабы. Моноқала – бір немесе екі қала құраушы кәсіпорындар есебінен экономикалық және иәлеуметтік тұрғыдан, өмір сүретін елді мекен. Агломерация- экономикалық, мәдени, және тұрмыстық жағынан бір- бірімен тығыз байланысты елді мекендердің шағын аумаққа топтануы. Қарағанды –Теміртау агломерациясы- Абай, Шахты, Топар, Долинка Алмата- Тараз- Шымкент- бағыттарды байланыстыратын ірі логистикалық орталық |
ҚБ «Мұғалімнің мадақтауы» Дескриптор: Ұғымдарды анықтамаларымен дұрыс сәйкестендіреді. 3 балл
|
Word Wall бағдарламасы арқылы. https://wordwall.net/ru/resource/68996249
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. 5 минут.
|
Рефлексия «Жетістік баспалдағы»
Бүгінгі сабағымызда урбандалу үдерісінің себеп салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолын ұсындық, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға бердік
Үйге тапсырма: §42. 29 бет. 5 тапсырма. «Қазақстан қалаларының сипаттамасы» кестесін толтырыңдар. (5 қала) Сабақ аяқталды, сау болыңыздар! |
Мақсатқа оралу. Оқушы бүгінгі сабақ бойынша білім баспалдағының қай сатысында тұрғанын анықтайды, бағалау парағы бойынша өзін бағалайды. Сыныппен бөліседі.
|
Бағалау парағы арқылы өзін- өзі бағалау. Мұғалімнің қорытынды бағалауы
|
Презентация |
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Урбандалу үдерісі. Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру
Урбандалу үдерісі. Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру
|
Бөлім |
4 бөлім. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.03. 2024 |
||||||||||||||||||||||||
|
сыныбы |
9 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Урбандалу үдерісі. Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес сабақ мақсаты: |
9.4.1.11 урбандалу үдерісінің себеп салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады. 9.4.1.12 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Урбандалу үдерісінін себеп салдарын анықтайды, проблемалардың шешу жолдарын көрсетеді. Қазақстан аймақтарындағы халықтың урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қоршаған ортаны аялау, ғаламдық мәселелерді шешуге ат салысу, жауапкершілікті сезіну. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. (амандасу, оқушыларды түгендеу). Белсенді оқу әдісі: «Ашық микрофон» Сұрақтар қойылады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Бағалау парағы беріледі.
|
Мұғаліммен амандасу Оқушылар өткен сабақтан алған білімдеріне сүйеніп, жауап береді Тұрғылықты мекен бойынша мәліметтерді айтады. 5984 адам, 2023ж (Алаш музейі, Сырым батыр кесенесі, ЖаҺанша мектеп мұражайы, Дәдем ата, Айдана қыраты, Айдар сор, Мұсылмандар мешіті) (Дипломмен ауылға, Тірек ауылдарды дамыту, Жұмыспен қамту 2020, Ауызсу, Ақ бұлақ) |
ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы
|
Презентация |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут |
Бейнебаяннан қандай үдерісті байқадық? Неліктен ауылда жұмыс орындары азайды? Ауылдан көшуге қандай себептер туындайды? Жаңа сабақты түсіндіру Урбандалу – үлкен қалалық жерлерге, өндіріс орталықтарына халықтың көптеп шоғырлануы Қала халқы үлесінің өсуі, қалалық өмір салтының кең жарнамалануы, қоғам дамуындағы қалалар рөлінің артуы- урбандалу үдерісі, яғни ХХ ғасырдың екінші жартысындағы ең маңызды әлеуметтік құбылыс болып табылады.
Қазір Қазақстанда 87 қала мен 200-ден аса қала типтес елді мекен бар.
|
Жаңа тақырыпты түсінеді, мұғалімнің бағыттаушы сұрақтарына жауап береді. |
|
Презентация Бейнебаян Урбандалу. smk.edu.kz |
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №1. Жеке жұмыс. Кескін картамен жұмыс. Саралау тәсілі: қарқын бойынша саралау. Облыстарды урбандалу деңгейі бойынша кескін картаға белгілейді. |
|
ҚБ «Оқушының өзін – өзі бағалауы» Дескриптор: Облыстарды урбандалу деңгейі бойынша белгілейді. Аз урбандалғанды белгілейді 1 балл Орташа урбандалғанды белгілейді 1 балл. Жоғары урбандалғанды белгілейді 1 балл |
Презентация Кескін карта, Қазақстанның әкімшілік-аумақтық карта; түрлі түсті қарындаштар |
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №2 Топтық жұмыс Белсенді оқу әдісі «Ойлан – жұптас-бөліс» Урбандалумен байланысты проблемалардың себептері, салдары және шешу жолдарын ұсынады. |
І топ проблема: Жұмыс орындарының болмауы ІІ топ проблема: Баспана мәселесі ІІІ топ проблема: Ауаның, қоршаған ортаның ластануы, шу, көлік кептелісі ІҮ топ проблема: Қауіп қатер қылмыс
|
ҚБ. «Мадак сэндвичі» Дескриптор: Проблемалардың себептерін анықтайды 1 балл Проблемалардың салдарын анықтайды 1 балл Проблемалардың шешу жолдарын ұсынады. 1 балл |
Кесте «Үш жақты күнделік» |
|
||||||||||||||||||||
|
8 минут. |
Тапсырма №3. Топтық жұмыс. Саралау: диалог және қолдау көрсету Урбандалу үдерісіне SWOT талдау жүргізеді. Жетекші сұрақтар: Қалада қандай мүмкіндіктер бар? Урбандалудың қандай теріс салдары бар?
Бағыттаушы сұрақтар: Қалаға неге барғымыз келеді? Қалада неден сақ болуымыз керек?
|
SWOT талдау жасайды: І топ: Мықты жақтарын анықтайды; ІІ топ: әлсіз жақтарын анықтайды ІІІ топ: Қауіпті жақтарын анықтайды. ІҮ топ: Мүмкіндіктерін сипаттайды . |
ҚБ «2 и, 1ә» Дескриптор: Мықты, әлсіз жақтарын анықтайды; Қауіпті жақтарын, мүмкіндіктерін сипаттайды 1 балл. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Тапсырма №4. Mix Play Терминдер мен атауларды дұрыс жауаптарымен сәйкестендіріңіз |
Урбандалу – үлкен қалалық жерлерге, өндіріс орталықтарына халықтың көптеп шоғырлануы. Хаб – қандай да бір басты орталық, аса ірі халықаралық маңызы бар желінің торабы. Моноқала – бір немесе екі қала құраушы кәсіпорындар есебінен экономикалық және иәлеуметтік тұрғыдан, өмір сүретін елді мекен. Агломерация- экономикалық, мәдени, және тұрмыстық жағынан бір- бірімен тығыз байланысты елді мекендердің шағын аумаққа топтануы. Қарағанды –Теміртау агломерациясы- Абай, Шахты, Топар, Долинка Алмата- Тараз- Шымкент- бағыттарды байланыстыратын ірі логистикалық орталық |
ҚБ «Мұғалімнің мадақтауы» Дескриптор: Ұғымдарды анықтамаларымен дұрыс сәйкестендіреді. 3 балл
|
Word Wall бағдарламасы арқылы. https://wordwall.net/ru/resource/68996249
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. 5 минут.
|
Рефлексия «Жетістік баспалдағы»
Бүгінгі сабағымызда урбандалу үдерісінің себеп салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолын ұсындық, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға бердік
Үйге тапсырма: §42. 29 бет. 5 тапсырма. «Қазақстан қалаларының сипаттамасы» кестесін толтырыңдар. (5 қала) Сабақ аяқталды, сау болыңыздар! |
Мақсатқа оралу. Оқушы бүгінгі сабақ бойынша білім баспалдағының қай сатысында тұрғанын анықтайды, бағалау парағы бойынша өзін бағалайды. Сыныппен бөліседі.
|
Бағалау парағы арқылы өзін- өзі бағалау. Мұғалімнің қорытынды бағалауы
|
Презентация |
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















