Қысқа мерзімді жоспар.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4.1. Халық географиясы Сынып 9 «А» |
Мектеп:№142 ЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Нысангалтиева М.К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Урбандалу үдерісі.Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.4.1.11 Урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады 9.4.1.12. Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Урбандалу үдерісі жәнеҚазақстандағы урбандалу үдерісі туралы сипатайды. Басым бөлігі: Дүниежүзіндегі елдердің урбандалу себеп- салдарын,Қазақстандағы урбандалу үдерісінің маңызын біле отырып, қалалық және ауылдық елді мекендерді картадан көрсете алады. Кейбірі: Өзінің тұратын жергілікті жерінің урбандалу үдерісін анықтай отырып, басқа аймақпен салыстыра алады, өз пікірімен бөліседі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым–айтылым: Бейнебаянды көре отырып,көшіп-қону үдерісінің маңызын сипатап, әр топ талдау жасайды. Жазылым-айтылым: әрбір топ тапсырмаларын бірлесе отырып жазады, ортаға салып талқылайды, бір – бірінің пікірін тыңдайды. Урбандалу үдерісі қалыптасқан аймақтарды кескін картаға түсіріп, ірі мегаполюс орталықтарын кескін картаға белгілейді. Пән бойынша сөздер мен терминдер: мегаполюс,урбандалу, агломерация,хаб,моноқала,қала құрушы,қала қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясындағы «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығын насихаттай отырып, еліміздегі ірі мегаполюстердің құрылуы, өнеркәсіп орны ерекше екенін ескере отырып, инновациялық технологияларды қолдана отырып, отан сүйгіштікке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология – қалалардың құрылуының маңызы мен оның экологиялық мәселелері. Экономика- халықтың әл ауқаты. Математика- елді мекендерге көшіп-қону аймақтарды есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әлеуметтік география. Халық саны. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дерексөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. «Айна» әдісімен сәттілік тілеу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
Сабақтың ортасы 5- минут
15- минут 10-минут
|
Топқа біріктіру; Оқушыларды термин сөздер бойынша 4 -топқа біріктіру. 1.Агломерация 2. Мегополис 3. субурбандалу 4. контрурбандалу Алдынғы білімді пысықтау. «Кім жүйрік» . 1.Елді мекендер түрлері ? А) ауыл,қала Ә) қала маңы Б) ауыл В)қала типтес ауыл 2.Еліміздегі қала халқының сандық пайызы? А) 60.8% Ә) 70% Б)57.8% В)45.5% 3.Ауыл халқының саны басым аймақтар? А) Оңтүстік Қазақстан облысы Ә) Алматы облысы, Жамбыл облысы Б) Орталық Қазақстан облысы В) Батыс Қазақстан 4.Еңбекке қабілетті жастағы халық? А) 16жастан 63 жасқа дейін Ә) 16жастан 58 жасқа дейін Б) 18жастан 63 жасқа дейін В)16жастан 55жасқа дейін 5. Қазақстанда саны жағынан үлкен диаспора А) Орыстар Ә) Өзбектер Б)Ұйғырлар В)Татарлар 6. Әлемдік діндер А) Ислам Ә) Христиан Б) Будда В)Иудаизм 7. Репатриация деген не? А) шыққан елінен тыс өмір сүретін, Ә) Өзге елге қоныс аударуы Б) Халықты елді-мекендер бойынша орналастыру үдерісі В) түрлі себептермен бөгде мемлекет аумағында қалған адамдарды Отанына қайтару. 1 – тапсырма (топтық жұмыс). «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушылар бейнебаянды көреді және сол бейнебаянға қатысты тапсырма сұрақтарына әр топтың топ басшысы шығып, еліміздегі ең ірі мегаполюстар қалай пайда болғандығы жайлы ақпарат береді. Қазақстандағы қалалардың ең көнелерін айтып бер? Дескриптор
Қалыптастырушы топтық бағалау: топтар бір-бірінің дұрыс жауаптарына қарай «Екі жұлдыз бір тілек » беру арқылы бағалайды. 2- тапсырма. Мағынаны тану «ДЖИКСО-» әдісі арқылы оқулықтағы мәтіннен урбандалу үдерісін әр топ анықтап, постер құрастырып,кескін картамен жұмыс жасау. I- топ. Урбандалу үдерісі туралы деректер жинап, термин сөздердің мағынасын анықтандар. II топ.Қала халқы саны жіктелуі Тақырып бойынша сәйкестіктерді тауып, салыстырындар. Ш топ: Халық саны бойынша қалалар туралы мәлімет беру,картамен жұмыс IV топ Қала халқын саны артуы артықшылық, кемшілік тұстары «Білім, Білік, Дағды» тәсілі бойынша қалыптастырушы бағалау 3-тапсырма. «Менің зерттеулерім» әдісі. Әр топ тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, топта талқылап, тиімді сұрақтарын оқушы аралап жүріп, микрофон ұстап, басқа оқушыларға қояды. 1 топ- Алматы агломерациялы қала 2 топ- Аламты маңы қала типтес ауылдар 3 топ- Аламты қаласы аудандары халық саны бойынша диаграмма құрастыру 4 топ Болашықтағы ірі мегаполис қалалары Қалыптастырушы бағалау: Әр топтың жауаптарын тыңдап болған соң «Саяхат жолдамасы» әдісі арқылы жауаптарына қарап бағалау. Жеке жұмыс Түртіп алу əдісі
4 тапсырма Жеке жұмыс Сәйкестендіру WORD Wall бойынша дүниежүзі және Қазақстаннның қаларының суреттері тауып сәйкестендіреді Мегаполис Агломерация , субурбандалу,рурбандалу |
https://www.google.com/search?biw=1242&bih Оқулық, ақ қағаз, маркер. Кескін карта
Оқулық,мәтін. Түрлі-түсті маркерлер, топтық жұмысқа арналған ресурстар. Google earth
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нысангалиева Менсулу КайржановнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Урбандалу үдерісі.Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға беру.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Урбандалу үдерісі.Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға беру.Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ:Урбандалу үдерісі.Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға беру.
Урбандалу үдерісі жәнеҚазақстандағы урбандалу үдерісі туралы сипатайды Дүниежүзіндегі елдердің урбандалу себеп- салдарын,Қазақстандағы урбандалу үдерісінің маңызын біле отырып, қалалық және ауылдық елді мекендерді картадан көрсете алады.
Өзінің тұратын жергілікті жерінің урбандалу үдерісін анықтай отырып, басқа аймақпен салыстыра алады, өз пікірімен бөліседі.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













