Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўзбек тили
82-дарс
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Туреханова Шахноза Абдулахатовна |
|
Куни:3.02.2023 |
|
|
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
|
Дарснинг мавзуси: |
Ўрин-пайт келишигидаги отлар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1. Матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш 3.2.5.1. Турли манбалардан берилган мавзу/савол бўйича олган ахборотларда учрайдиган янги сўзларнинг маъносини луғатлар орқали ёритиш, тизимга солиш, маълумотларнинг аҳамиятини аниқлаш |
|
Дарснинг мақсади: |
Ҳамма ўқувчилар: Ўрин-пайт келишиги ҳақида билади |
|
|
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Матн мазмуни бўйича фикр билдира олади. |
|
|
Баъзи бир ўқувчилар: хуснихатга риоя қилиб ёза олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
(ЎЁ,Я)Саломлашиш орқали тузилади: «Кунгил куй» усули орқали ўқувчилар бир-бирига саломлашади. Бу усулни қўллашдан мақсад ўқувчиларни бир-бирига яқинлаштириш ва кўнглини кўтариш.Дарсга кирган уқитувчилар билан 4 тилда саломлашади. Ўқувчиларни 2 гуруҳга бириктириш ва биргаликда дарс мақсадини аниқлаш. Бугунги ўтиладиган мавзуни аниқлаш мақсадида “Бўш ўтирма, бош қотир” ўйинидан фойдаланиб бошқотирма орқали мавзуни очиш. “Сехрли сандиқ” услуби орқали ўтган мавзуни мустаҳкамланади.
|
Саломлашади. Дарсга тайёргарлик кўради. Шодлик даврасини қуради. Олмаларни олиб уз грухига утиради.
|
|
Шодлик давраси А4 қоғози, маркер Сехирли сандиқ |
|
Ўртаси 30минут |
(ЎЁ,Г) Бугунги ўтиладиган мавзуни аниқлаш мақсадида “Бўш ўтирма, бош қотир” ўйинидан фойдаланиб бошқотирма орқали мавзуни очиш. Ёдда тутинг! Ўрин-пайт келишигидаги от кимда? нимада? қаерда? қачон? сўроқларидан бирига жавоб бўлади, гапда феълга боғланиб иккинчи даражали бўлак вазифасида келади. Ўрин-пайт келишигининг қўшимчаси жарангсиз ундошлардан сўнг-та айтилса, ҳар вақт –да шаклида ёзилади.Олтин ўтда (нимада), одам меҳнатда (нимада) билинар. (Г) 1-топшириқ. Шеърни ўқинг.”Миллион кимга’’ буйиради усулида Бир туйғу бор дунёда, Ҳеч ерда сотилмас-ул. Ҳар нарсадан зиёда, Юртга қўйилган кўнгил! 2.(Ж) “Топишмоқни топ” услуби орқали бажарилади.Бунда жуфт бўлиб ўтириб, бир ўқувчи овоз чиқариб ўқийди, иккинчиси тинглаб, фикрлайди.Бир-бирига тушунтиради. |
-Дескриптор. Билим олувчи: -Матнни ўқийди, саволлар тузади. -Ўрин-пайт келишигидаги отларни кўчириб ёзади
-Дискриптор.Шеьрни ёзади -Ичидаги урин пайт келишиги отни топади |
Баҳолаш: Смайликлар |
Китоб Дарслик |
|
|
Луғат иши. Туйғу, махфий, пластик карточка (Г)“Шеьрни едлаш” дам олиш дақиқаси Дафтар билан ишлаш. (Я) 3топшириқ. Нуқталар ўрнига ўрин-райт келишиги қўшимчасини мосини қўйиб гапларни ўқинг ва ёзинг. Узоқда арчазор ўрмон кўринди. “Ўйла, изла, топ” ўйини орқали 4-топшириқни бажариш |
Дескриптор. Билим олувчи: -Нуқталар ўрнига ўрин-пайт келишиги қўшимчасини қўйиб ёзади. -Матн мазмуни бўйича фикр билдиради. |
Баҳолаш: Медаль усулида бахолаш |
Китоб |
|
Якуни 5минут |
“Ребус” услуби. Сўзда берилган ҳар ҳарф бўйича маъноли гап тузилади.Сўзлар биринчи ҳарфдан бошланади. Уйга вазифа: Ўрин-пайт келишиги қўшимчаларини қатнаштириб гаплар тузиш Қайта боғланиш: «Микрафон» усули. Ўқувчилар бугунги дарс юзасидан олган билимларини ёзиб олтин сандиққа солишади. Тушунмаган ёки вақтдан унумли фойдалана олмаганларни ахлатга ташлашади. |
|
Дарс давомида олган қолиплаш-тирувчи баҳолари изоҳланиб, ўқувчилар рағбатлан-тирилади |
Микрафон Стикер.Медаль |
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:_______________ текширди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Урин -пайт келишигидаги отлар
Урин -пайт келишигидаги отлар
Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўзбек тили
82-дарс
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Туреханова Шахноза Абдулахатовна |
|
Куни:3.02.2023 |
|
|
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
|
Дарснинг мавзуси: |
Ўрин-пайт келишигидаги отлар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1. Матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш 3.2.5.1. Турли манбалардан берилган мавзу/савол бўйича олган ахборотларда учрайдиган янги сўзларнинг маъносини луғатлар орқали ёритиш, тизимга солиш, маълумотларнинг аҳамиятини аниқлаш |
|
Дарснинг мақсади: |
Ҳамма ўқувчилар: Ўрин-пайт келишиги ҳақида билади |
|
|
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Матн мазмуни бўйича фикр билдира олади. |
|
|
Баъзи бир ўқувчилар: хуснихатга риоя қилиб ёза олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
(ЎЁ,Я)Саломлашиш орқали тузилади: «Кунгил куй» усули орқали ўқувчилар бир-бирига саломлашади. Бу усулни қўллашдан мақсад ўқувчиларни бир-бирига яқинлаштириш ва кўнглини кўтариш.Дарсга кирган уқитувчилар билан 4 тилда саломлашади. Ўқувчиларни 2 гуруҳга бириктириш ва биргаликда дарс мақсадини аниқлаш. Бугунги ўтиладиган мавзуни аниқлаш мақсадида “Бўш ўтирма, бош қотир” ўйинидан фойдаланиб бошқотирма орқали мавзуни очиш. “Сехрли сандиқ” услуби орқали ўтган мавзуни мустаҳкамланади.
|
Саломлашади. Дарсга тайёргарлик кўради. Шодлик даврасини қуради. Олмаларни олиб уз грухига утиради.
|
|
Шодлик давраси А4 қоғози, маркер Сехирли сандиқ |
|
Ўртаси 30минут |
(ЎЁ,Г) Бугунги ўтиладиган мавзуни аниқлаш мақсадида “Бўш ўтирма, бош қотир” ўйинидан фойдаланиб бошқотирма орқали мавзуни очиш. Ёдда тутинг! Ўрин-пайт келишигидаги от кимда? нимада? қаерда? қачон? сўроқларидан бирига жавоб бўлади, гапда феълга боғланиб иккинчи даражали бўлак вазифасида келади. Ўрин-пайт келишигининг қўшимчаси жарангсиз ундошлардан сўнг-та айтилса, ҳар вақт –да шаклида ёзилади.Олтин ўтда (нимада), одам меҳнатда (нимада) билинар. (Г) 1-топшириқ. Шеърни ўқинг.”Миллион кимга’’ буйиради усулида Бир туйғу бор дунёда, Ҳеч ерда сотилмас-ул. Ҳар нарсадан зиёда, Юртга қўйилган кўнгил! 2.(Ж) “Топишмоқни топ” услуби орқали бажарилади.Бунда жуфт бўлиб ўтириб, бир ўқувчи овоз чиқариб ўқийди, иккинчиси тинглаб, фикрлайди.Бир-бирига тушунтиради. |
-Дескриптор. Билим олувчи: -Матнни ўқийди, саволлар тузади. -Ўрин-пайт келишигидаги отларни кўчириб ёзади
-Дискриптор.Шеьрни ёзади -Ичидаги урин пайт келишиги отни топади |
Баҳолаш: Смайликлар |
Китоб Дарслик |
|
|
Луғат иши. Туйғу, махфий, пластик карточка (Г)“Шеьрни едлаш” дам олиш дақиқаси Дафтар билан ишлаш. (Я) 3топшириқ. Нуқталар ўрнига ўрин-райт келишиги қўшимчасини мосини қўйиб гапларни ўқинг ва ёзинг. Узоқда арчазор ўрмон кўринди. “Ўйла, изла, топ” ўйини орқали 4-топшириқни бажариш |
Дескриптор. Билим олувчи: -Нуқталар ўрнига ўрин-пайт келишиги қўшимчасини қўйиб ёзади. -Матн мазмуни бўйича фикр билдиради. |
Баҳолаш: Медаль усулида бахолаш |
Китоб |
|
Якуни 5минут |
“Ребус” услуби. Сўзда берилган ҳар ҳарф бўйича маъноли гап тузилади.Сўзлар биринчи ҳарфдан бошланади. Уйга вазифа: Ўрин-пайт келишиги қўшимчаларини қатнаштириб гаплар тузиш Қайта боғланиш: «Микрафон» усули. Ўқувчилар бугунги дарс юзасидан олган билимларини ёзиб олтин сандиққа солишади. Тушунмаган ёки вақтдан унумли фойдалана олмаганларни ахлатга ташлашади. |
|
Дарс давомида олган қолиплаш-тирувчи баҳолари изоҳланиб, ўқувчилар рағбатлан-тирилади |
Микрафон Стикер.Медаль |
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:_______________ текширди
шағым қалдыра аласыз
















