|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юю қосарлы дыбысы мен әрпі |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру; 1.1.8.1. сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту; 1.2.8.4.* Е,Я,Ю әріптері мен ь,ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру; Юю дыбысы мен әрпінің ерекшелігін түсіну; |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Мен өзіме сәттілік тілеймін! Мен саған сәттілік тілеймін! Біз барлығына сәттілік тілейміз! Сәттілік тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады; Өткен сабақты пысықтау: «Әжемнен сый» ойыны Берілген әріптерді дауысты немесе дауыссыз екенін ажыратып айтады Оқушылар топтарға бөлінеді: 1 - топ «Әріптер» 2 – топ «Дыбыстар» 3 – топ «Сөздер» Балалар, біз әріптер әлеміндегі саяхатымызды жалғастырамыз; Бүгінгі біздің саяхат – «Қазына» аралына болмақ; Қазына аралындағы ерекше сыйлықтарды көріп,өзімізге де әртүрлі сыйларды ала келейік; (капитанның сөзі жасанды интеллект) (оқушылар картаға өткен жолдарын белгілеп отырады) 1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Жылдам тап»
Жарайсыңдар! қолдарындағы картаға белгі қояды)
Балалар, мен сендерге жұмбақ қойыз келіп тұр: Қане, кім бірінші табар екен? Тәтті көрсе бас салар Айнымайды баладан Үп - үлкен боп жасқанар, Кіп-кішкентай арадан (аю) «Аю» сөзінде неше буын бар? Бізге таныс емес қандай дыбыс естіліп тұр? Иә, балалар біз бүгін қосарлы дыбыс Юю әрпі мен дыбсы туралы өтеміз; Неліктен қосарлы деп сұрар болсаңдар й + у дыбыстарының қосарлануынан жасалған дыбыс. Қане, бірге қайталап айтып көрелік: Юю https://youtu.be/MP_JM8foGvQ?si=4h8OJYq2I0hOUC4p
1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Қазынаға жол» Берілген сөздерді буынға бөліп оқу;
(картаға белгі қою) СЕРГІТУ
СӘТІ 2 – тапсырма А) Берілген мәтінді қатесіз оқу: Ою Әлия бояумен ою салды. Самат ою ойды.Ал Арнұр ермексаздан ою жасады. Оюлар әдемі болып шықты. Ою – ұлттық нақыш. Ә) (дәптермен, тақтамен жұмыс) Берілген сөзді дәптерге көркем жазумен жазыңдар Ою – ұлттық нақышымыз. - Берілген сөйлемдегі дауысты дыбыстардың астын қызыл қарандашпен, дауыссыз дыбыстардың астын көк қарандашпен сызыңдар; (картаға белгі қояды) 4 – тапсырма (топтық жұмыс) Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау - диалог Берілген суреттерге қарап отырып, тапсырмаларды орындайды; Берілген суреттерден шағын ауызша әңгіме құрастыру (Юю дыбысы мен әрпі бар болуы керек) сюжетті баяндау,өз беттерінші оқиға құру; 1 – топ
2 – топ
3 – топ
5 – тапсырма «Кемемен саяхат» 1) Дыбыс дегеніміз не? ( Дыбысты айтамыз және естиміз.) 2) Дыбыстар нешеге бөлінеді? (дауысты, дауыссыз) 3) Қазақ тілінде неше дыбыс бар? ( Қазақ тілінде 37 дыбыс, 42 әріп бар) 4) Әріп пен дыбыстың қандай айырмашылығы бар? (әріпті жазамыз, дыбысты естиміз) 5) «Юю» қандай дыбыс? (қосарлы дыбыс) 6) Сөйлем неден құралады? (сөйлем сөзден құралады) 7) «Юю»дыбысы бар 3 сөз айт Жарайсыңдар, балалар! Бүгін біз саяхатымыздың ең соңғы нүктесі білім қазынасын келдік! (капитаннан сый) «Қазына сандығы» арқылы кері байланыс береді |
Амандасады Психологилық ахуалға қатысады Дауысты және дауыссыз дыбсьарды қайталайды Топтардың атаулары таныстырылады Өз карталарын алады «Яя» әрпіне байланысты сөздерді қатесіз оқиды Жұмбақты шешеді Юю дыбысымен танысады Берліген сөздерді буынға бөлім оқиды Берілген мәтінді түсініп қатесіз оқиды Дәптермен жұмыс Сурет бойынша шағын сюжетті әңгіме құрастырады Қортынды сұрақтарға жауап береді Кері байланыс береді |
Оқушылар ынталандыру ретінде гауһар тастар алып отырады Дескриптор: Сөздерді қатесіз оқиды; ҚБ:
Дескриптор; ҚБ:Жарайсың!
Дескриптор: Мәтінді қатесіз оқиды; Сөйлемді көркем жазумен жазады; ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Шағын сюжетті әңгіме құрайды; Буындардан сөздер құрастырады; ҚБ:Тамаша!
Дескриптор: Қортынды сұрақтарға дұрыс
жауап береді;
|
Слайд Сандықтар Гауһар тастар
https://youtu.be/MP_JM8foGvQ?si=4h8OJYq2I0hOUC4p Презентациялық ойын Оқулық
Презентациялық ойын
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Юю қосарлы дыбысы мен әрпі
Юю қосарлы дыбысы мен әрпі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Юю қосарлы дыбысы мен әрпі |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
1.1.7.1. сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру; 1.1.8.1. сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту; 1.2.8.4.* Е,Я,Ю әріптері мен ь,ъ таңбаларының ерекшеліктерін түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру; Юю дыбысы мен әрпінің ерекшелігін түсіну; |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Мен өзіме сәттілік тілеймін! Мен саған сәттілік тілеймін! Біз барлығына сәттілік тілейміз! Сәттілік тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады; Өткен сабақты пысықтау: «Әжемнен сый» ойыны Берілген әріптерді дауысты немесе дауыссыз екенін ажыратып айтады Оқушылар топтарға бөлінеді: 1 - топ «Әріптер» 2 – топ «Дыбыстар» 3 – топ «Сөздер» Балалар, біз әріптер әлеміндегі саяхатымызды жалғастырамыз; Бүгінгі біздің саяхат – «Қазына» аралына болмақ; Қазына аралындағы ерекше сыйлықтарды көріп,өзімізге де әртүрлі сыйларды ала келейік; (капитанның сөзі жасанды интеллект) (оқушылар картаға өткен жолдарын белгілеп отырады) 1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Жылдам тап»
Жарайсыңдар! қолдарындағы картаға белгі қояды)
Балалар, мен сендерге жұмбақ қойыз келіп тұр: Қане, кім бірінші табар екен? Тәтті көрсе бас салар Айнымайды баладан Үп - үлкен боп жасқанар, Кіп-кішкентай арадан (аю) «Аю» сөзінде неше буын бар? Бізге таныс емес қандай дыбыс естіліп тұр? Иә, балалар біз бүгін қосарлы дыбыс Юю әрпі мен дыбсы туралы өтеміз; Неліктен қосарлы деп сұрар болсаңдар й + у дыбыстарының қосарлануынан жасалған дыбыс. Қане, бірге қайталап айтып көрелік: Юю https://youtu.be/MP_JM8foGvQ?si=4h8OJYq2I0hOUC4p
1 – тапсырма (жеке жұмыс) «Қазынаға жол» Берілген сөздерді буынға бөліп оқу;
(картаға белгі қою) СЕРГІТУ
СӘТІ 2 – тапсырма А) Берілген мәтінді қатесіз оқу: Ою Әлия бояумен ою салды. Самат ою ойды.Ал Арнұр ермексаздан ою жасады. Оюлар әдемі болып шықты. Ою – ұлттық нақыш. Ә) (дәптермен, тақтамен жұмыс) Берілген сөзді дәптерге көркем жазумен жазыңдар Ою – ұлттық нақышымыз. - Берілген сөйлемдегі дауысты дыбыстардың астын қызыл қарандашпен, дауыссыз дыбыстардың астын көк қарандашпен сызыңдар; (картаға белгі қояды) 4 – тапсырма (топтық жұмыс) Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау - диалог Берілген суреттерге қарап отырып, тапсырмаларды орындайды; Берілген суреттерден шағын ауызша әңгіме құрастыру (Юю дыбысы мен әрпі бар болуы керек) сюжетті баяндау,өз беттерінші оқиға құру; 1 – топ
2 – топ
3 – топ
5 – тапсырма «Кемемен саяхат» 1) Дыбыс дегеніміз не? ( Дыбысты айтамыз және естиміз.) 2) Дыбыстар нешеге бөлінеді? (дауысты, дауыссыз) 3) Қазақ тілінде неше дыбыс бар? ( Қазақ тілінде 37 дыбыс, 42 әріп бар) 4) Әріп пен дыбыстың қандай айырмашылығы бар? (әріпті жазамыз, дыбысты естиміз) 5) «Юю» қандай дыбыс? (қосарлы дыбыс) 6) Сөйлем неден құралады? (сөйлем сөзден құралады) 7) «Юю»дыбысы бар 3 сөз айт Жарайсыңдар, балалар! Бүгін біз саяхатымыздың ең соңғы нүктесі білім қазынасын келдік! (капитаннан сый) «Қазына сандығы» арқылы кері байланыс береді |
Амандасады Психологилық ахуалға қатысады Дауысты және дауыссыз дыбсьарды қайталайды Топтардың атаулары таныстырылады Өз карталарын алады «Яя» әрпіне байланысты сөздерді қатесіз оқиды Жұмбақты шешеді Юю дыбысымен танысады Берліген сөздерді буынға бөлім оқиды Берілген мәтінді түсініп қатесіз оқиды Дәптермен жұмыс Сурет бойынша шағын сюжетті әңгіме құрастырады Қортынды сұрақтарға жауап береді Кері байланыс береді |
Оқушылар ынталандыру ретінде гауһар тастар алып отырады Дескриптор: Сөздерді қатесіз оқиды; ҚБ:
Дескриптор; ҚБ:Жарайсың!
Дескриптор: Мәтінді қатесіз оқиды; Сөйлемді көркем жазумен жазады; ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Шағын сюжетті әңгіме құрайды; Буындардан сөздер құрастырады; ҚБ:Тамаша!
Дескриптор: Қортынды сұрақтарға дұрыс
жауап береді;
|
Слайд Сандықтар Гауһар тастар
https://youtu.be/MP_JM8foGvQ?si=4h8OJYq2I0hOUC4p Презентациялық ойын Оқулық
Презентациялық ойын
|
||
шағым қалдыра аласыз





















