Материалдар / З дыбысы мен әрпі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

З дыбысы мен әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
З дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қазан 2024
234
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Әзімбек Ысмайылұлы атындағы орта мектебі






Ашық сабақ


Тақырыбы: “З” дыбысы және әрпі









Бастауыш сынып мұғалімі: Сейдилдаева Г.Е

Сынып: 1 «А»















2024-2025 оқу жылы


Бөлімі:

I – Әліппеге дейінгі кезең

Мұғалімнің аты-жөні:

Сейдилдаева Гульмира Ерболатовна

Күні:

10.10.2024 ж

Сынып:

1 “А”

Сабақтың тақырыбы:

Зз дыбысы және әрпі

(Әліппе. Оқулық 38- бет, «Атамұра» баспасы, 2021 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.1 заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен бай/н көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты:

  • Заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады.

  • Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады

Құндылықтар:

Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1 минут

1.Оқушылармен амандасу, көңіл-күйлерін сұрау

Бір-екі-үш

Сынып іші тып-тыныш

Жалқаулықты тастаймыз

Сабақты біз бастаймыз.

2.Ендеше сабағымызды бастайық!

1.Оқушылар мұғаліммен амандасады

2.Оқушылар сабаққа зейінін салады


Керемет!


Рисунок 5

Ұйымдас

тыру

Алдыңғы білім

3 минут

34 – сабақ.

«Кім жылдам?»

  • Өткен дауыссыз, дауысты әріптерді аралар ұяшығына орналастыру

  • Өткен сабақтағы Ы әрпін еске түсіру


Алдыңғы білімін пысықтау

Өткен дауыссыз, дауысты әріптерді аралар ұяшығына орналастырады

Дескриптор:

-өткен дауысты, дауыссыз дыбыстарды орналастырады

Ы дыбысы бар сөздерді айтады



37-бет

Рисунок 44

Кеспе әріптер

Сабақтың

басы

5 минут





Дыбыс туралы бейнетаспа

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау:

1.«Зз»дыбысының айтылу ерекшелігін білесіңдер. Оны дауысты, дауыссызға ажыратасыңдар.

2.«Зз» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысасыңдар.

3. «Зз» әрпін көркем жазып үйренесіңдер.

4. «З» қандай дыбыс?

5. Ол неліктен дауыссыз болады?

6. Оны қандай түспен белгілейміз?

Сұрақтарға жауап береді


Жарайсыңдар!


«З» кеспе әрпі

Сабақтың ортасы

10 минут

Суретпен жұмыс


Рисунок 55478


Мынау не? Бұл –қаз.

Қаздың қасында нелері бар? Қаздың балапандары бар.

Оның балапандары нешеу? Оның балапандары бесеу.

Суретке байланысты сөйлемдер құру

Қаз суда жүзеді. Балапандарына жүзуді үйретеді.

Жеке жұмыс

«Қаз» сөзіне дыбыстық талдау жасау

Буынға бөлу

«Зз»дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу.

«Зз»дыбысының таңбасы–оның әрпімен танысу.

Қаз суда жүзеді. Балапандарына жүзуді үйретеді.


Дескриптор:

-«қаз» сөзіне көк, қызыл фишкалар арқылы дыбыстық талдау жасайды

-Сөзде бір дауысты дыбыс болғандықтан, сөз бір буыннан тұратынын айтады.

-«З» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысады


1 минут

Сергіту сәті. Ритмикалық жаттығу

Жаттығу жасайды



Сабақтың

ортасы


Рисунок 3

8 минут


Ұжымдық жұмыс «Дыбыстық жинақтау»

  • Берілген сөздермен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтас оқу

Рисунок 55482


Берілген сөздермен мәтінді буындап, тұтас оқиды

Дескриптор:

-берілген сөздермен мәтінді буындап, тұтас оқиды

Рисунок 44

38 бет





8 минут

Дәптермен жұмыс

Жеке жұмыс

З” әріпі туралы бейнежазба

Оқулықтағы «З» әрпінің таңбалануына назара удару.

«З» әрпін тақтаға жазып көрсету





Дескриптор:

әрпінің бас және кіші әрпін жазады.

әрпі кездесетін сөздерді көркем жазады


Рисунок 44

38 бет

Рисунок 12


8 минут

Сабақты бекіту және саралау

Рисунок 55483

1 деңгей:

Берілген дыбыстық сызбаға төмендегі қай сурет атауы сәйкес келетінін анықта.

2 деңгей:

«З» дыбысы сөздің қай бөлігінде (басында,ортасында, соңында) орналасқанын анықта. Сөзді буынға бөл.

3-деңгей:

Қобыз,көзілдірік, зымыран сөздерінің бірімен сөйлем құра.




Дескриптор:

-1-деңгейдегі оқушылар дыбыстық сызбаға «қобыз» суретінің атауы сәйкес келетінін анықтайды.

-2-деңгейдегі оқушылар «қобыз»сөзіндегі «з» дыбысының орнын анықтайды. Сөзді буынға бөледі.

-3-деңгейдегі оқушылар қобыз, көзілдірік, зымыран сөздерінің бірімен сөйлем құрайды


Рефлексия

1 минут

Тикток` кері байланысы

Жаңа тақырып бойынша ойларын айтады


Жарайсыңдар!

Керемет!




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!