Қысқа мерзімді
жоспар
Мектеп: Бақыршық
орта мектебі КММ
|
Күні
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Караулова Гулден
Ануарқызы
|
Сынып
|
Барлығы -
Қатысқандар - Қатыспағандар
-
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Заманауи цитология
пәні , міндеттері және зерттеу
әдістері
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
Биология әдістерін сарамандық жұмыстарға
пайдалана білу,микроскоппен жұмыс
жасау
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Цитология ғылымы және қазіргі заманғы цитологияның негізгі
міндеттері туралы біледі.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Микроскоптың пайда болуын
анықтай отырып, жасушаны зерттеу әдістерін
сипаттайды
|
Кейбір
оқушылар: Зерттеу әдістерін талдап,
сарамандық жұмысқа қалай пайдалану керектігін мысал келтіре отырып
көрсетеді. Цитологиялық зерттеудің маңызын
бағалайды.
|
Бағалау
критерийі
|
Цитология ғылымы және қазіргі заманғы цитологияның негізгі
міндеттерін атайды.
Жасушаны
зерттеу әдістерін сипаттайды.
Цитологиялық зерттеудің маңызын
бағалайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар ... істей
алады
Цитохимия.
Цитология.
Микроскоп.
Центрифуга әдісі.
Фототүсіру.
|
Пәнге қатысты сөздер мен
сөз тіркестері Цитология- жасушаның құрылысын, қызметін,
....................... ғылым.
Жасушаның құрылымын
зерттеу.............................................
қолданады.
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
|
Талқылауға
арналған тармақтар
|
Сіз неліктен ... екенін
айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам жəне жоғары
руханият
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия,
цитология
|
Алдыңғы
білім
|
Цитология ғылымы.
9-сынып.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1.Амандасу
2.Жағымды психологиялық
ахуал туғызу. Тренинг «Алақан
жылуы»
Балалар қанекей алақанымызды
бір-біріне ысқылайықшы. Ал енді қасыңда отырған досыңның алақанымен
өз алақаныңды түйістіріңдер. Жылу барды ма? Ия. Жарайсыңдар.
Бір-бірімізден әрқашан достық жылуымызды
аямайық.
3.Топқа
бөлу. Түрлі түсті
бессаусақтарды ұнаған түстері бойынша алады. Артында жазылған топ
атауына байланысты отырады.
4. Үй
тапсырмасы. «Бес саусақ»
әдісі
Өткен тақырып бойынша бес
сөйлем жазу. Әр саусаққа өткен тақырып бойынша білгенін жазады.
Оқиды.
Тақырыпты
ашу. «Миға шабуыл»
әдісі
Іс-әрекет: Микроскоп суреті
бейнеленген слайд шеруін көрсетіп,
оқушыларға:
-
Бұл суреттен не көріп
тұсыңдар?
-
Микроскопты кім ойлап
тапты?
-
Осы құрылығылар арқылы алғаш
нені көрген?
|
Оқулық
Қосымша
ақпарат көздері
Суреттер
Түрлі-түсті қаламсаптар
|
Сабақтың
ортасы
|
Тапсырма
№1. Оқулықпен
жұмыс
Жаңа
тақырыпты «ДЖИГСО»
әдісі арқылы мағынасын
ашылуына мүмкіндік беремін .
Тапсырма №2. Кестені
толтыр.
№
|
Жасушаны зерттеу
әдістері
|
Мақсаты
|
Пайдалану мақсаты
(мысал)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырма №3. «
Түйін сөз» әдісі
Цитологиялық
зерттеулердің басқа биологиялық ғылымдар, медицина және ауыл
шаруашылығы үшін маңызын
айту
|
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс
Кері байланыс
парағы
Әрбір оқушыға
таратылады.
Оқушылар білім
ағашына. Сабақтан алған білімдерін стикермен
жазады.
Бағалау. Кері байланыс парағын беру
арқылы бағаланады.
Үй
тапсырмасы: Заманауи цитология пәні,міндеттері және
зерттеу
әдістері
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Саралау – сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Тапсырма-
-
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырысыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарларынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Жалпы
бағалау
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға
қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға
қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|