Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Файзолла Альбина Айбарқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні :25.11.2021 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар:5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.2.1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау; 9.1.3.1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
*Тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер,қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін анықтайды. Эклектикалық стильде бұйымдар дайындайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару.Өткен сабақты пысықтау мақсатында «Қар кесегі» әдісін қолдандым.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Видео сабақ. Қазақтың ұлттық ою-өрнегі.
Иллюстрациялық материалдар: ою-өрнектердің орындалу сызбасы, сандық фотосуреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. Сабакта видео сабак корсетіледі.Тақырыпты «жигсо» әдісі арқылы бөліктерге бөліп оқуға тапсырма береді. Берілген тапсырманы дәптерге орындайды
|
Оқулық және қосымша ақпараттар пайдаланып берілген атпсырманы орындайды.
Жазба жұмыстарын жүргізеді.
.
. |
|
Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс . Ресторан әдісі *Ресторан тағамының ең тәттісі (сабақтың сәттілігі) *Ресторан тағамының ең ащысы(сабақтың қиындығы) *Ресторанның мына тағамына дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы түсініксіз)
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін ресторан
|
Оқушылардың таңдаған тағамдарына пікір қалдыру. |
Қағазға салынған тәтті тағамдарПЕ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері)
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері)
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Файзолла Альбина Айбарқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні :25.11.2021 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар:5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.2.1 тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау; 9.1.3.1 шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
*Тарихи және мәдени шығу тегі әр түрлі өнер,қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін анықтайды. Эклектикалық стильде бұйымдар дайындайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару.Өткен сабақты пысықтау мақсатында «Қар кесегі» әдісін қолдандым.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Видео сабақ. Қазақтың ұлттық ою-өрнегі.
Иллюстрациялық материалдар: ою-өрнектердің орындалу сызбасы, сандық фотосуреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. Сабакта видео сабак корсетіледі.Тақырыпты «жигсо» әдісі арқылы бөліктерге бөліп оқуға тапсырма береді. Берілген тапсырманы дәптерге орындайды
|
Оқулық және қосымша ақпараттар пайдаланып берілген атпсырманы орындайды.
Жазба жұмыстарын жүргізеді.
.
. |
|
Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс . Ресторан әдісі *Ресторан тағамының ең тәттісі (сабақтың сәттілігі) *Ресторан тағамының ең ащысы(сабақтың қиындығы) *Ресторанның мына тағамына дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы түсініксіз)
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін ресторан
|
Оқушылардың таңдаған тағамдарына пікір қалдыру. |
Қағазға салынған тәтті тағамдарПЕ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













