Бекітілді:
Мектеп |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
||||
Педагогтың аты-жөні: |
Бегалина Ж.Б |
||||
Күні: |
25.05.26 ж. |
||||
Қатысушылыр: |
Қатыспағандар саны |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Заң және тәртіп-халықтық Конституция құндылықтары! Қауіпсіздік сабағы. №34. «Көшеде қаңғыбас итті кездестірген кездегі сақтық шаралары» (10 минут) |
||||
Сабақтың мақсаты: |
1. Құқықтық тәртіп ұғымдарын түсіндіру: 2. Жауапкершіліктің, әділдіктің, адалдықтың, қоғамдағы құрметтің маңыздылығын талқылау. |
||||
Құндылығы: |
Бірлік және ынтымақ айы |
||||
Апта дәйексөзі: |
Ел болып бірігуден асқан бақыт жоқ |
||||
Сабақтың барысы: |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру бөлімі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау ҚР Мемлекеттік Гимнін орындау Ой қозғау: Оқушылардың күнделікті өміріндегі заңдар мен ережелер туралы не ойлайтынын қысқаша талқылаудан бастаңыз. сияқты сұрақтар қойыңыз: 1. «Заңдар бізге не үшін керек?» 2. «Олардың соңынан ермесек не болады? Мақсатқа шолу: Сабақтың мақсаты мен жауапкершілік, әділдік, адалдық, сыйластық құндылықтарының маңыздылығын түсіндіру. Негізгі терминдердің анықтамасын түсіндіру: 1. Заң: Әлеуметтік немесе мемлекеттік институттар арқылы жасалған және орындалатын ережелер жүйесі. 2. Тәртіп: Заңдар сақтауға көмектесетін бейбітшілік пен қауіпсіздік жағдайы. Құндылықтарды талқылау: Жауапкершілік: Өз ісіне есеп берудің маңыздылығы. Әділдік: Барлығына бірдей, әділдікпен қарау. Адалдық: Іс-әрекетте шыншыл және ашық болу. Құрмет: Басқаларды және олардың құқықтарын бағалау. Нақты өмірден алынған мысалдар: Бұл құндылықтардың қоғамда (мысалы, мектептерде, қауымдастықтарда және құқықтық жүйелерде) қалай көрінетінінің мысалдарымен бөлісіңіз. Сұрақтар: |
Оқушылар әнұран орындайды. Өз ойларын айтады Ой қозғайды, пікір алмасады
Слайд арқылы термин сөздер түсіндіріледі
Сұрақтарға жауап береді
Мақалдарды жалғастырады
Адасқан әріптерді орналастырады |
https://www.youtube.com/watch?v=QO-rBfC4lcY
|
||
Қауіпсіздік сабағы (10 мин) |
Мақсаты: қаңғыбас ит кездестіргенде дұрыс және қауіпсіз әрекет жасауға үйрету. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату. Тақырыпты анықтау: Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Жұмбақты шешіп сабақта не туралы айтылатынын анықтайды. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау. https://www.youtube.com/ watch?v=GggchmwkYFs Ит – адамның жақын досы. Олар иесіне өте адал қызмет етеді. Балаларды жақсы көреді. Шаруашылыққа көмектеседі – малды, үйді күзетеді. Өздеріңіз видеодан көргендей, олардың жақсы қасиеттері көп. Алайда, өкінішке қарай, адам өміріне қауіп төндіретін кездері де болады. Балалар, суретке қараңыздаршы, бұл иттердің біз әңгімелеген иттерден қандай айырмашылығы бар? Балалардың жауабы. (Көше иттері) Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру: Иттер асыранды және тастанды болады. Адамдар итті асырап алады, күтіп баптайды, тамақтандырады, ойнатады. Күндердің бір күнінде одан жалығып, оны бостандыққа, орманға апарып тастайды. Ал ит болса, өздігінен қорек таба алмай, ашығып, ызаланады. Содан өзі сияқты иттерге қосылып, үйірленіп жүреді. Олар аш, әрі ызалы болады. Көше иттері аса қауіпті. ЕСТЕ САҚТА! ИТТІҢ ШАБУЫЛЫНДА ҚАЛАЙ ӘРЕКЕТ ЕТУ КЕРЕК. 1. Итке қарай бет бұрыңыз. Қорғану үшін тастар, таяқ пайдаланыңыз сонымен қатар артқа шегініп, көмекке шақырыңыз. 2. Мүмкіндік болса, қолыңызды шапанмен (куртка, пальто) ораңыз, содан кейін оны алға қарай қойыңыз. 3. Егер ит сізді құлатса, ішіңізге құлап, қолыңызбен мойныңызды жабыңыз. Иттің ауырсыну нүктелері мұрын, шап және тіл екенін ұмытпаңыз. 4. Кез-келген есіктің артына жасырынып, жоғары көтерілуге тырысыңыз. 5. Ызалы иттен қашуға болмайды. Қатты айқайлауға, шұғыл, тез қимылдауға, көше итті қолмен ұстауға болмайды. 6. Егер сіз велосипедпен жүргенде сізге ит шабуыл жасаса, онда сіз тоқтауыңыз керек. Ит те тоқтап қалуы мүмкін, содан кейін аздап жаяу жүріңіз, сонда ит артта қалады. ЕСТЕ САҚТА! «ИТ ШАБУЫЛ ЖАСАП, ТІСТЕП АЛСА НЕ ІСТЕУ КЕРЕК? 1. Қауып алған (тістеген) жерді сабындап жуу. 2. Қанап жатса, бинт не таза сүлгімен матап тастау. 3. Ең дұрысы жедел жәрдем шақырту, емханаға бару. 4. Құтыруға қарсы вакцина бар-жоғын білу үшін иттің иесін табыңыз. Бұл деректерді ауруханаға жеткізіңіз. Бекіту. Өзіндік жұмыс: Мұғалім: бүгін сіз қаңғыбас иттермен кездесу туралы көп нәрсе білдіңіз. Олармен кездескен кезде өзіңізді қалай ұстау керектігін түсіндіңіз бе, көрейік. ҮЛГІ БОЙЫНША ТЕКСЕРУ СЫНАҒЫ: Егер сізді ит тістеп алса. Сен: Бұл туралы айта айтасыз ба? Сіз Дәрігерге барасыз ба? Сіз жараны сумен жуып, бинтпен орап, ешкімге айтпайсыз және көрсетпейсізбе? Қорытынды. Рефлексия. |
Оқушылар ӨҚН тақырыбымен танысып ережелерді есте сақтайды
|
Пайдалы сілтеме: |
||
Сабақтың соңы |
Біз не үйрендік? |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына алған білімдері туралы айтады. |
Кері байланыс жасайды. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заң және тәртіп-халықтық Конституция құндылықтары
Бекітілді:
Мектеп |
Әл-Фараби атындағы № 21 мамандандырылған гимназия |
||||
Педагогтың аты-жөні: |
Бегалина Ж.Б |
||||
Күні: |
25.05.26 ж. |
||||
Қатысушылыр: |
Қатыспағандар саны |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Заң және тәртіп-халықтық Конституция құндылықтары! Қауіпсіздік сабағы. №34. «Көшеде қаңғыбас итті кездестірген кездегі сақтық шаралары» (10 минут) |
||||
Сабақтың мақсаты: |
1. Құқықтық тәртіп ұғымдарын түсіндіру: 2. Жауапкершіліктің, әділдіктің, адалдықтың, қоғамдағы құрметтің маңыздылығын талқылау. |
||||
Құндылығы: |
Бірлік және ынтымақ айы |
||||
Апта дәйексөзі: |
Ел болып бірігуден асқан бақыт жоқ |
||||
Сабақтың барысы: |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру бөлімі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау ҚР Мемлекеттік Гимнін орындау Ой қозғау: Оқушылардың күнделікті өміріндегі заңдар мен ережелер туралы не ойлайтынын қысқаша талқылаудан бастаңыз. сияқты сұрақтар қойыңыз: 1. «Заңдар бізге не үшін керек?» 2. «Олардың соңынан ермесек не болады? Мақсатқа шолу: Сабақтың мақсаты мен жауапкершілік, әділдік, адалдық, сыйластық құндылықтарының маңыздылығын түсіндіру. Негізгі терминдердің анықтамасын түсіндіру: 1. Заң: Әлеуметтік немесе мемлекеттік институттар арқылы жасалған және орындалатын ережелер жүйесі. 2. Тәртіп: Заңдар сақтауға көмектесетін бейбітшілік пен қауіпсіздік жағдайы. Құндылықтарды талқылау: Жауапкершілік: Өз ісіне есеп берудің маңыздылығы. Әділдік: Барлығына бірдей, әділдікпен қарау. Адалдық: Іс-әрекетте шыншыл және ашық болу. Құрмет: Басқаларды және олардың құқықтарын бағалау. Нақты өмірден алынған мысалдар: Бұл құндылықтардың қоғамда (мысалы, мектептерде, қауымдастықтарда және құқықтық жүйелерде) қалай көрінетінінің мысалдарымен бөлісіңіз. Сұрақтар: |
Оқушылар әнұран орындайды. Өз ойларын айтады Ой қозғайды, пікір алмасады
Слайд арқылы термин сөздер түсіндіріледі
Сұрақтарға жауап береді
Мақалдарды жалғастырады
Адасқан әріптерді орналастырады |
https://www.youtube.com/watch?v=QO-rBfC4lcY
|
||
Қауіпсіздік сабағы (10 мин) |
Мақсаты: қаңғыбас ит кездестіргенде дұрыс және қауіпсіз әрекет жасауға үйрету. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату. Тақырыпты анықтау: Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Жұмбақты шешіп сабақта не туралы айтылатынын анықтайды. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау. https://www.youtube.com/ watch?v=GggchmwkYFs Ит – адамның жақын досы. Олар иесіне өте адал қызмет етеді. Балаларды жақсы көреді. Шаруашылыққа көмектеседі – малды, үйді күзетеді. Өздеріңіз видеодан көргендей, олардың жақсы қасиеттері көп. Алайда, өкінішке қарай, адам өміріне қауіп төндіретін кездері де болады. Балалар, суретке қараңыздаршы, бұл иттердің біз әңгімелеген иттерден қандай айырмашылығы бар? Балалардың жауабы. (Көше иттері) Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру: Иттер асыранды және тастанды болады. Адамдар итті асырап алады, күтіп баптайды, тамақтандырады, ойнатады. Күндердің бір күнінде одан жалығып, оны бостандыққа, орманға апарып тастайды. Ал ит болса, өздігінен қорек таба алмай, ашығып, ызаланады. Содан өзі сияқты иттерге қосылып, үйірленіп жүреді. Олар аш, әрі ызалы болады. Көше иттері аса қауіпті. ЕСТЕ САҚТА! ИТТІҢ ШАБУЫЛЫНДА ҚАЛАЙ ӘРЕКЕТ ЕТУ КЕРЕК. 1. Итке қарай бет бұрыңыз. Қорғану үшін тастар, таяқ пайдаланыңыз сонымен қатар артқа шегініп, көмекке шақырыңыз. 2. Мүмкіндік болса, қолыңызды шапанмен (куртка, пальто) ораңыз, содан кейін оны алға қарай қойыңыз. 3. Егер ит сізді құлатса, ішіңізге құлап, қолыңызбен мойныңызды жабыңыз. Иттің ауырсыну нүктелері мұрын, шап және тіл екенін ұмытпаңыз. 4. Кез-келген есіктің артына жасырынып, жоғары көтерілуге тырысыңыз. 5. Ызалы иттен қашуға болмайды. Қатты айқайлауға, шұғыл, тез қимылдауға, көше итті қолмен ұстауға болмайды. 6. Егер сіз велосипедпен жүргенде сізге ит шабуыл жасаса, онда сіз тоқтауыңыз керек. Ит те тоқтап қалуы мүмкін, содан кейін аздап жаяу жүріңіз, сонда ит артта қалады. ЕСТЕ САҚТА! «ИТ ШАБУЫЛ ЖАСАП, ТІСТЕП АЛСА НЕ ІСТЕУ КЕРЕК? 1. Қауып алған (тістеген) жерді сабындап жуу. 2. Қанап жатса, бинт не таза сүлгімен матап тастау. 3. Ең дұрысы жедел жәрдем шақырту, емханаға бару. 4. Құтыруға қарсы вакцина бар-жоғын білу үшін иттің иесін табыңыз. Бұл деректерді ауруханаға жеткізіңіз. Бекіту. Өзіндік жұмыс: Мұғалім: бүгін сіз қаңғыбас иттермен кездесу туралы көп нәрсе білдіңіз. Олармен кездескен кезде өзіңізді қалай ұстау керектігін түсіндіңіз бе, көрейік. ҮЛГІ БОЙЫНША ТЕКСЕРУ СЫНАҒЫ: Егер сізді ит тістеп алса. Сен: Бұл туралы айта айтасыз ба? Сіз Дәрігерге барасыз ба? Сіз жараны сумен жуып, бинтпен орап, ешкімге айтпайсыз және көрсетпейсізбе? Қорытынды. Рефлексия. |
Оқушылар ӨҚН тақырыбымен танысып ережелерді есте сақтайды
|
Пайдалы сілтеме: |
||
Сабақтың соңы |
Біз не үйрендік? |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына алған білімдері туралы айтады. |
Кері байланыс жасайды. |
||
шағым қалдыра аласыз


