Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Айғалиев Ербол |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2025 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:11 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.4 Қазақ ұлттық
мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің
идеяларын түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
"Зарзаман" ағымы
өкілдерінің идеяларын
түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
М Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырып өту. М Мұғалім «Зар заман» ұғымы және осы кезеңннің өкілдеріне қатысты ақпаратпен оқушыларды таныстырып өтеді. Зар заман – қазақ әдебиетіндегі кезең атауы. Аталған кезең Ресей империясының отарлау саясаты салдарынан Қазақ хандығындағы бұрынғы ел басқару жүйесінің жойылып, халықтың саяси, экономикалық және рухани езгіге ұшыраған тарихи уақытты сипаттайды. Алғаш Шортанбай Қанайұлы осы кезеңнің ауыртпалықтары туралы “Зар заман” атты зарлы толғау шығарып, ол ел ішінде кең таралды. Бұдан кейін басқа да ақындар осы тақырыпқа көптеген өлең-жырлар шығарды. Олардықазақәдебиетінде "Зар Заман ақындары" деп атайды |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа
сабақ
5 минут
5 минут
3 минут |
1)Мәтінмен жұмыс.
Шортанбай
Қанайұлы Әбубәкір Боранқұлұлы 1-тапсырма. Сәйкестендіру. «Зар заман» дәуірінің ақындары туралы тарихи мәліметті анықта.
5. «Зар заман» атты
өлеңінде Ресей империясының отарлау саясаты салдарын, халықтың
саяси, экономикалық және рухани езгіге ұшырауын суреттейді; 2-тапсырма. «Иә,жоқ» кестесі
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Өз ойларын білдіреді
Дескриптор:
Дескриптор: Берілген ақпараттың ақиқат не жалған екенін анықтайды.
Дескриптор: «Зар заман» дәуірінің ақындарын анықтайды
Дескриптор: Мұрат Мөңкеұлы шығармаларын анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
9 балл
Өзін-өзі бағалау
7 балл
3 балл
3 балл
|
Ақпараттық мәтін Оқулық, суреттер, видеоролик
Үлестірмелі қағаздар
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс -нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тест
тапсырмасы. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Айғалиев Ербол |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
28.01.2025 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:11 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.4 Қазақ ұлттық
мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің
идеяларын түсіндіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
"Зарзаман" ағымы
өкілдерінің идеяларын
түсінеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
М Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырып өту. М Мұғалім «Зар заман» ұғымы және осы кезеңннің өкілдеріне қатысты ақпаратпен оқушыларды таныстырып өтеді. Зар заман – қазақ әдебиетіндегі кезең атауы. Аталған кезең Ресей империясының отарлау саясаты салдарынан Қазақ хандығындағы бұрынғы ел басқару жүйесінің жойылып, халықтың саяси, экономикалық және рухани езгіге ұшыраған тарихи уақытты сипаттайды. Алғаш Шортанбай Қанайұлы осы кезеңнің ауыртпалықтары туралы “Зар заман” атты зарлы толғау шығарып, ол ел ішінде кең таралды. Бұдан кейін басқа да ақындар осы тақырыпқа көптеген өлең-жырлар шығарды. Олардықазақәдебиетінде "Зар Заман ақындары" деп атайды |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа
сабақ
5 минут
5 минут
3 минут |
1)Мәтінмен жұмыс.
Шортанбай
Қанайұлы Әбубәкір Боранқұлұлы 1-тапсырма. Сәйкестендіру. «Зар заман» дәуірінің ақындары туралы тарихи мәліметті анықта.
5. «Зар заман» атты
өлеңінде Ресей империясының отарлау саясаты салдарын, халықтың
саяси, экономикалық және рухани езгіге ұшырауын суреттейді; 2-тапсырма. «Иә,жоқ» кестесі
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Өз ойларын білдіреді
Дескриптор:
Дескриптор: Берілген ақпараттың ақиқат не жалған екенін анықтайды.
Дескриптор: «Зар заман» дәуірінің ақындарын анықтайды
Дескриптор: Мұрат Мөңкеұлы шығармаларын анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
9 балл
Өзін-өзі бағалау
7 балл
3 балл
3 балл
|
Ақпараттық мәтін Оқулық, суреттер, видеоролик
Үлестірмелі қағаздар
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс -нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тест
тапсырмасы. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













