|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақмола облысы,Бұланды ауданы, «Никольск ауылының № 1 жалпы орта білім беретін» мектебі. Қазақ тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Гакашина Индира Карабековна |
|||||||||||||
|
Күні: |
18.02.2025ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: 7 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. Зат есім. 10-13-жаттығулар
|
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату; 2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады жəне жауап береді. Сөз таптарын ажыратады. Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара пікірін танытады. |
|||||||||||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ПЕН ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Өнерлі бала өрге жүзер |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 7 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақты қорыту 3 минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру домбыра шертіп этюд (шағын шығарма)орындалып,оқушылар нотаның ырғағымен аяқтарын тарсылдатып қимыл жасайды. Ширату жаттығуы кезеңінде өткен сабақты пысықтау жұмысы жүргізіледі. Өткенді пысықтау. Асықпен топқа бөлу. Нөмірленген асықтар арқылы кім?не?кімдер?нелер?сұрақтары қойылып,оларға оқушылар жауап беріп,тақтадағы асық суреттерін алады да ішіндегі кім?не? сұрақтары арқылы екі топқа бөлінеді. Мысалы:мұғалім асықтарды таратқан сайын әр оқушыға кім? дегенде «бала» ,не? дегенде «парта», т.с.с.кімдер? нелер?сұрақтарына жауап береді. Сұрақтарға жауап алу арқылы сабақ тақырыбын ашамын, мақсатын таныстырамын. Жаңа тақырып. Өтебай Тұрманжанов (1905–1978) туралы ақпаратты ЖИ арқылы ақпарат беріледі. «Тікен – гүлін қорғайды» өлеңінен үзінді беріледі. 10-жаттығу. Өлеңді түсініп оқы Шағала көлін қорғайды, Шопан төлін қорғайды. Егінші жерін қорғайды, Батыр елін қорғайды. 1 – топ өлеңді тізбектеп оқиды. 2 – топ қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қой және жауап бер. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Ережемен жұмыс. «АЙМЕКТЕП» айдары. Бейнежазбасы арқылы зат есімнің ережесі түсіндіріледі.
Ұ.Ж. learningapps.платформасында 4 – сөз орындалады, (әр топтан 2 – оқушыдан) Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Қарамен 4 – сөз дәптерге орындайды. 11-жаттығу. Кестені толтыр
Ұ.Ж. 12- жаттығу. Автор Серікбай Оспановтың арнайы жолдаған бейне жолдауымен жүздесу өткізіледі.
Ж.Ж. Өлеңді рөлге бөліп оқыңдар. 2 – топта жұптасып рөлге бөліп оқиды. 1 – топ. Өлеңдегі зат есімдерді түртіп алып оларға сұрақ қойыңдар. 2 – топ. Өлеңдегі зат есімдерді түртіп алып оларға сұрақ қойыңдар. Балалар, қандай сөздерді түртіп алдыңдар? Балалар жауап береді. Олар қандай сөздер екен? Оқушылар жауап береді. Ол сөздердің зат есім екенін анықтайды. Балалар,біз мақсатқа жеттік пе? Қанша асық жинадыңдар?Жиған асықтарыңның санына қарай қолдарыңдағы домбыра арқылы қанша балл болды, көрсетеміз. Үй тапсырмасы: 13-жаттығу. Ойлан, тап. Көп нүктенің орнына тиісті зат есім жаз. Əкеңнің əкесі .............(ата) Əкеңнің анасы..............(əже) Анаңның əкесі (нағашы ата) Анаңның анасы (нағашы әже) Кері байланыс
|
Амандасады.Жақсы тілектер айтады
Үй тапсырмасын тексертеді
Автор туралы бейне материалдытыңдайды.
Әр топ берілген тапсырманы орындайды, сұрақтарға жауап береді.
Ережемен танысады
Тапсырма ны орындайды.
Жеке жұмыс жасайды learningapps.платформасында.
4 – оқушы жұмыс жасайды. Қалған төрт сөзді дәптерге жазады,сұрақтарын қойып жазады.
Бейне жолдауын тамашалай ды.
Тапсырманы орындайды, рөлдерге бөліп оқыды,кім жақсы оқи алғанын өзара бағалады.
Оқушылар асықтарын санайды, домбыралары арқылы белгілейді.
Үй тапсырмасын алады.
Кері байланысты бейне тақтадан Classroom платформасында жасайды |
Мақтап,мадақтап отыру.
Дескриптор: Асықтарды таратқан сайын әр оқушы кім?не?кімдер?нелер?сұрақтарына жауап береді. 1балл
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды-1б Өлеңнің мазмұны бойынша сұрақтар қояды-1б Қарамен жазылған сөздерге сұрақтар қояды.-1б
Дескриптор: Сөздерді оқып, кестеге орналастыра ды-1б
Дескриптор: 1-деңгей: Зат есімдерді тауып, оларға сұрақ қояды-1б 2-деңгей: Өлеңдегі зат есімдерді көшіріп жазады-1б
Дескриптор: Тапқан сөздерінің зат есім екенін дәлелдейді-1б
Дескриптор: Тапқан сөздерінің зат есім екенін анықтайды -2б
«Бағдаршам» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Оқулық Автормен жасанды жүздесу
Өтебай Тұрманжанов Өмірбаяны (қысқаша) https://youtube.com/shorts/VMAhnAQp450?si=zgcgj7HBHYf1fCf «Тікен – гүлін қорғайды» өлеңінен үзінді. https://youtu.be/O6M1EOj3CLE?si=bbJB_BMsFwGd_B6N Аймектеп https://youtu.be/fyvM7DLJnnw?si=5RFCcx66KL7CObFI
https://learningapps.org/display?v=prigzm52525
Жұмыс дәптері Бейнетақта.
https://youtu.be/tI4yWguP43g?feature=shared
Оқулық
Қарындаш
Кері байланыс бейнетақтасы. |
||||||||||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Зат есім
Зат есім
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ақмола облысы,Бұланды ауданы, «Никольск ауылының № 1 жалпы орта білім беретін» мектебі. Қазақ тілінен қысқа мерзімді сабақ жоспары |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Гакашина Индира Карабековна |
|||||||||||||
|
Күні: |
18.02.2025ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: 7 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№87 сабақ. Зат есім. 10-13-жаттығулар
|
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату; 2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады жəне жауап береді. Сөз таптарын ажыратады. Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара пікірін танытады. |
|||||||||||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: Жасампаздық пен жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ПЕН ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Өнерлі бала өрге жүзер |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 7 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақты қорыту 3 минут Кері байланыс 3 минут |
Психологиялық ахуалды қалыптастыру домбыра шертіп этюд (шағын шығарма)орындалып,оқушылар нотаның ырғағымен аяқтарын тарсылдатып қимыл жасайды. Ширату жаттығуы кезеңінде өткен сабақты пысықтау жұмысы жүргізіледі. Өткенді пысықтау. Асықпен топқа бөлу. Нөмірленген асықтар арқылы кім?не?кімдер?нелер?сұрақтары қойылып,оларға оқушылар жауап беріп,тақтадағы асық суреттерін алады да ішіндегі кім?не? сұрақтары арқылы екі топқа бөлінеді. Мысалы:мұғалім асықтарды таратқан сайын әр оқушыға кім? дегенде «бала» ,не? дегенде «парта», т.с.с.кімдер? нелер?сұрақтарына жауап береді. Сұрақтарға жауап алу арқылы сабақ тақырыбын ашамын, мақсатын таныстырамын. Жаңа тақырып. Өтебай Тұрманжанов (1905–1978) туралы ақпаратты ЖИ арқылы ақпарат беріледі. «Тікен – гүлін қорғайды» өлеңінен үзінді беріледі. 10-жаттығу. Өлеңді түсініп оқы Шағала көлін қорғайды, Шопан төлін қорғайды. Егінші жерін қорғайды, Батыр елін қорғайды. 1 – топ өлеңді тізбектеп оқиды. 2 – топ қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қой және жауап бер. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Ережемен жұмыс. «АЙМЕКТЕП» айдары. Бейнежазбасы арқылы зат есімнің ережесі түсіндіріледі.
Ұ.Ж. learningapps.платформасында 4 – сөз орындалады, (әр топтан 2 – оқушыдан) Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс. Қарамен 4 – сөз дәптерге орындайды. 11-жаттығу. Кестені толтыр
Ұ.Ж. 12- жаттығу. Автор Серікбай Оспановтың арнайы жолдаған бейне жолдауымен жүздесу өткізіледі.
Ж.Ж. Өлеңді рөлге бөліп оқыңдар. 2 – топта жұптасып рөлге бөліп оқиды. 1 – топ. Өлеңдегі зат есімдерді түртіп алып оларға сұрақ қойыңдар. 2 – топ. Өлеңдегі зат есімдерді түртіп алып оларға сұрақ қойыңдар. Балалар, қандай сөздерді түртіп алдыңдар? Балалар жауап береді. Олар қандай сөздер екен? Оқушылар жауап береді. Ол сөздердің зат есім екенін анықтайды. Балалар,біз мақсатқа жеттік пе? Қанша асық жинадыңдар?Жиған асықтарыңның санына қарай қолдарыңдағы домбыра арқылы қанша балл болды, көрсетеміз. Үй тапсырмасы: 13-жаттығу. Ойлан, тап. Көп нүктенің орнына тиісті зат есім жаз. Əкеңнің əкесі .............(ата) Əкеңнің анасы..............(əже) Анаңның əкесі (нағашы ата) Анаңның анасы (нағашы әже) Кері байланыс
|
Амандасады.Жақсы тілектер айтады
Үй тапсырмасын тексертеді
Автор туралы бейне материалдытыңдайды.
Әр топ берілген тапсырманы орындайды, сұрақтарға жауап береді.
Ережемен танысады
Тапсырма ны орындайды.
Жеке жұмыс жасайды learningapps.платформасында.
4 – оқушы жұмыс жасайды. Қалған төрт сөзді дәптерге жазады,сұрақтарын қойып жазады.
Бейне жолдауын тамашалай ды.
Тапсырманы орындайды, рөлдерге бөліп оқыды,кім жақсы оқи алғанын өзара бағалады.
Оқушылар асықтарын санайды, домбыралары арқылы белгілейді.
Үй тапсырмасын алады.
Кері байланысты бейне тақтадан Classroom платформасында жасайды |
Мақтап,мадақтап отыру.
Дескриптор: Асықтарды таратқан сайын әр оқушы кім?не?кімдер?нелер?сұрақтарына жауап береді. 1балл
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды-1б Өлеңнің мазмұны бойынша сұрақтар қояды-1б Қарамен жазылған сөздерге сұрақтар қояды.-1б
Дескриптор: Сөздерді оқып, кестеге орналастыра ды-1б
Дескриптор: 1-деңгей: Зат есімдерді тауып, оларға сұрақ қояды-1б 2-деңгей: Өлеңдегі зат есімдерді көшіріп жазады-1б
Дескриптор: Тапқан сөздерінің зат есім екенін дәлелдейді-1б
Дескриптор: Тапқан сөздерінің зат есім екенін анықтайды -2б
«Бағдаршам» әдісі
|
Суреттер
Оқулық
Суреттер
Оқулық Автормен жасанды жүздесу
Өтебай Тұрманжанов Өмірбаяны (қысқаша) https://youtube.com/shorts/VMAhnAQp450?si=zgcgj7HBHYf1fCf «Тікен – гүлін қорғайды» өлеңінен үзінді. https://youtu.be/O6M1EOj3CLE?si=bbJB_BMsFwGd_B6N Аймектеп https://youtu.be/fyvM7DLJnnw?si=5RFCcx66KL7CObFI
https://learningapps.org/display?v=prigzm52525
Жұмыс дәптері Бейнетақта.
https://youtu.be/tI4yWguP43g?feature=shared
Оқулық
Қарындаш
Кері байланыс бейнетақтасы. |
||||||||||
![]()
шағым қалдыра аласыз



















