|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Зат есім / Салт - дәстүрлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры, мәтін түрі) табу 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу 2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық құндылық: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Балалар, біз «Салт – дәстүрлер» деп аталатын үлкен бөлімді бастаған болатынбыз. Қазақтың қандай салт – дәстүрін білесіңдер? Мен осы дәстүрлерге сай етіп, сендерді топқа бөліп алғым келіп отыр: Оқушыларды топқа бөліп аламын: «Ұлттық нақыштар» 1 – топ «Шілдехана» 2 – топ «»Тұсау кесер» 3 – топ «Бесік той» 4 – топ «Тілашар» Баллар, үйге қандай тапсырма берілді? «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық жұмыс)
Жарайсыңдар,балалар! Бүгін біз,салт – дәстүрге байланысты жаңа ақпарат білуді және зат есімге байланысты білімімізді тереңдетеміз; Сабақ мақсаты: Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату Балалар, айтыңдаршы, Наурыз дегенде көз алдыларыңа не келеді? «Наурыз» мерекесін біздің ата – бабамыз ежелден атап өтіп келеді. Наурыздың шығу тарихы 5000 жылдан астам уақыттан басталған. Наурыздың танихын түсіндіру: https://youtu.be/jG1XfetSXxQ?si=I75iHa4G5ij9UigZ Балалар, кітабымыздың 49 бет №23 жаттығуына назар аударайық; 1 – тапсырма (жеке жұмыс)
«Ұстаздан сый» әдісі Балалар, Наурыз меркесіндегі ең басты тағам қайсысы кім айтады? Әлбетте, ол бәріміз жақсы көретін Наурыз көже. Мен сендерге Наурыз көжені қалай дайындауға болатынын туралы қызықты ақпарат дайындап келдім; Слайд – шоу; 2 – тапсырма (жеке жұмыс) «Планшет» әдісі Балалар, кітабымыздың 50 бетіндегі 24 – жаттығуға назар аударайықшы; Берілген өлең жолдарын қайталап оқып, жаттап алайық!
Балалар, Наурызда ойналатын қандай ойынды білесіңдер? Сендерге білімдеріңді сынай отырып ойнайтын керемет ойын алып келдім. Ойнаймыз ба?! 3 – тапсырма (жұптық жұмыс) функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Саралау - диалог «Үстел үсті асықтар» ойыны 1) Отан туралы мақал 2) Ата – ана туралы мақал 3) Отан туралы мақал 4) Туған жер туралы мақал 5) Достық туралы мақал 6) Еңбек туралы мақал 7) Ауа райы туралы мақал; 8) Білім туралы мақал; Сергіту сәті Балалар, Наурыз мерекесінде ән – би, күй ойнатылып, көңіл көтерген иә?! Онда бізде ата – баба ізімен би билейік! https://youtu.be/CEgXZXqkOKs?si=wyNJyhZ5w4DOyp_9 Қара жорға биі) 4 – тапсырма Берілген сөздерге сұрақ қой; Қай сөз табы екенін анықта; «Алтын сандық» әдісі
Жарайсыңдар! 5 – тапсырма Балалар, оңнан солға оқыған кезде жаңа сөз пайда болатын сөздерді тауып көрейік: Шыққан сөздерге сұрақ қояйық; Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Зат есім / Салт -
дәстүрлер
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен
белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен
айырмашылығын (жанры, мәтін түрі)
табу 2.3.6.1 бас әріп пен кіші
әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу
және таза жазу
2.4.2.3 сөз таптарын
(зат есім, сын есім, сан есім, етістік)
ажырату
Сабақтың
мақсаты
сөз таптарын (зат
есім, сын есім, сан есім, етістік)
ажырату
Құндылықтар
Ұлттық құндылық:
қазақ тілінің қолдану аясын
кеңейту;
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткен сабақты
пысықтау 5
минут Сабақтың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Балалар, біз «Салт –
дәстүрлер» деп аталатын үлкен бөлімді бастаған болатынбыз. Қазақтың
қандай салт – дәстүрін
білесіңдер? Мен осы дәстүрлерге сай етіп,
сендерді топқа бөліп алғым келіп
отыр: Оқушыларды топқа бөліп
аламын: «Ұлттық
нақыштар» 1 – топ
«Шілдехана» 2 – топ «»Тұсау
кесер» 3 – топ «Бесік
той» 4 – топ
«Тілашар» Баллар, үйге қандай тапсырма
берілді? «Сиқырлы қалам» әдісі (топтық
жұмыс) Сөз таптары деген не?
(сөздердің мағынасына қарай
бөлінуі) Неше сөз табын білесің? (зат
есім,сан есім,сын есім,
етістік) Зат есім деген не? (заттың
атын білдіретін сөздер) Зат есім сұрақтары? (кім? Не?
Кімдер? Нелер?) Адамға қатысты сөздерге қандай
сұрақтар қойылады? (кім?
Кімдер?) Заттар мен жануарларға қандай
сұрақтар қойылады? (не?
Нелер?) «Кім?» және «кімдер?» деген
сұраққа жауап беретін сөздерге мысал
келтір? «не?» және «нелер?» деген
сұраққа жауап беретін сөздерге мысал
келтір Жарайсыңдар,балалар! Бүгін біз,салт – дәстүрге
байланысты жаңа ақпарат білуді және зат есімге байланысты
білімімізді тереңдетеміз; Сабақ
мақсаты: Сөз таптарын (зат есім, сын
есім, сан есім, етістік)
ажырату Балалар, айтыңдаршы, Наурыз
дегенде көз алдыларыңа не
келеді? «Наурыз» мерекесін біздің ата
– бабамыз ежелден атап өтіп келеді. Наурыздың шығу тарихы 5000
жылдан астам уақыттан
басталған. Наурыздың танихын
түсіндіру: https://youtu.be/jG1XfetSXxQ?si=I75iHa4G5ij9UigZ Балалар, кітабымыздың 49 бет
№23 жаттығуына назар
аударайық; 1 – тапсырма (жеке
жұмыс) Мәтінді
оқиды; Мәтін жанры
қандай? «Наурызда күн мен түн
теңеледі» деген сөйлемнің мағынасын түсіндіріп
көріңдер; Мәтіндегі зат есімдерді теріп
жазыңдар; «Ұстаздан сый»
әдісі Балалар, Наурыз меркесіндегі
ең басты тағам қайсысы кім
айтады? Әлбетте, ол бәріміз жақсы
көретін Наурыз көже. Мен сендерге Наурыз көжені қалай дайындауға
болатынын туралы қызықты ақпарат дайындап
келдім; Слайд –
шоу; 2 – тапсырма (жеке
жұмыс) «Планшет»
әдісі Балалар, кітабымыздың 50
бетіндегі 24 – жаттығуға назар
аударайықшы; Берілген өлең жолдарын
қайталап оқып, жаттап
алайық! Қайталаймыз; Кітабымызды
жабамыз; Жатқа
жазамыз; Өлеңде кездескен зат
есімдердің астын сызыңдар; бас әріп пен кіші әріптің
биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза
жазу Балалар, Наурызда ойналатын
қандай ойынды білесіңдер? Сендерге білімдеріңді сынай
отырып ойнайтын керемет ойын алып
келдім. Ойнаймыз
ба?! 3 – тапсырма (жұптық
жұмыс) функционалдық сауаттылыққа
арналған тапсырма Саралау -
диалог «Үстел үсті асықтар»
ойыны 1) Отан туралы
мақал 2) Ата – ана туралы
мақал 3) Отан туралы
мақал 4) Туған жер туралы
мақал 5) Достық туралы
мақал 6) Еңбек туралы
мақал 7) Ауа райы туралы
мақал; 8) Білім туралы
мақал; Сергіту
сәті Балалар, Наурыз мерекесінде ән
– би, күй ойнатылып, көңіл көтерген
иә?! Онда бізде ата – баба ізімен
би билейік! https://youtu.be/CEgXZXqkOKs?si=wyNJyhZ5w4DOyp_9 Қара жорға
биі) 4 –
тапсырма Берілген сөздерге сұрақ
қой; Қай сөз табы екенін
анықта; «Алтын сандық»
әдісі Қайсар (кім?
З.е) Кетті (не істеді?
Етістік) Сары (қандай? Сын
есім) Айша (кім?
З.е) Он тоғыз (қанша? Сан
е.) Жігерленді (қайтті?
Етістік) Алматы (не? Зат
е) Күлгін (қандай? Сын
есім) Жүгірді (қайтті?
Етістік) Асан (кім? Зат
е) Әдемі (қандай сын
есім) Арайлым (кім? Сын
е) Сағыз (не? Зат
е) Тақта (не
з.е) Аға (кім?
З.е) Моншақ (не?
З.е) Жарайсыңдар! 5 –
тапсырма Балалар, оңнан солға оқыған
кезде жаңа сөз пайда болатын сөздерді тауып көрейік: Шыққан
сөздерге сұрақ қояйық; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













